Sayfa 15/930 İlkİlk ... 513141516172565115515 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 113 - 120 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1. Sayın delikan ortalamanız 10 yıl içinde ne oldu söylemeniz mümkünmü. Ben 1.16 dayken giriş yaptım 18.7 temettüden itibaren şu an 0.787 bir bir temettü fiyatını başka kağıda yatırdım sizin ortalamanız sofırlandımı
     Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    Şahsi düşüncem.. Bu kağıt fiyatı için değil, temettüsü için taşınır...

Yaklaşık 10 yıldır taşıyorum.. Temettüsünü aldım.. Uygun zamanı ve fiyatı kollayıp, temettüsünü de kağıda çevirdim.. Şimdi, iki daire edecek kadar malım var.. Ve temettüsü, iki daire'nin kira getirisinden kat be kat fazla... Emlak vergisi yok, ev eskidi tadilat edeyim derdi yok..kiracı evi kirletti, taksiti ödemedi derdi yok... vs. vs..

Bu yazı yatırım tavsiyesi değildir.. Şahsi durum ve şahsi görüş beyanıdır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by hüseyin Yazıyı Oku
    Sayın delikan ortalamanız 10 yıl içinde ne oldu söylemeniz mümkünmü. Ben 1.16 dayken giriş yaptım 18.7 temettüden itibaren şu an 0.787 bir bir temettü fiyatını başka kağıda yatırdım sizin ortalamanız sofırlandımı
    Tam bilemiyorum maliyetimi...

Çünkü ara ara al/sat yaptım.. Ara sıra (bu hissenin durgun zamanlarında) bunu satıp başka tahtalarda kısa vade hareketler yapıp, elde ettiğim kazancı da ilave edip bu kağıdı geri aldım.. vs. vs.. Yani bu kağıttan aldıklarımı hep geri bu kağıda verdim.. Arada bedelsiz hisse dağıtımları da oldu.. Sanırım iki kez..

Maliyetim sıfırın çok çok altındadır diye tahmin ediyorum.. 120K lot ile başlamıştım 9-10 yıl önce, ortalama 0,82 krş maliyetliydi o zamanlar.. Şimdi, dört ayrı ayrı hesapta (hanım, ben ve 2 kızım) 600K lotdan az biraz fazla oldu.. Bu 9-10 sene içinde de kızların birini mühendis, birini psikolog ettik, çok şükür..

Bu gün bile bu kağıdın teminatıyla kredili alış yaptım başka iki tahtada sabahleyin.. Akşam geri sattım.. Ama bu sefer üzerine ilave etmeyeceğim.. Arabayı değiştirmem lazım.. Malum yaz geliyor, emekli adamım, iyi bir arabayla gezeyim.. (yani hanımı gezdireyim, o da emekli

Not: Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.. Benim maddi ve duygusuzluk donanımıma sahip değilseniz yazdıklarımı kendi üzerinizde denemeyiniz..

3.  Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    Temettü alacaksanız hiç bir şey yapmanıza gerek yok..

Paranız hesabınıza geçecektir.

Hisse sayınız aynı kalacaktır.. Hisse fiyatı bir önceki günün AO'na göre temettü miktarı kadar aşağıdan işlem görmeye başlayacaktır..
    Merhaba Sn.Delikan

Bende ilk defa bu yıl 35 bin lot ile katıldım İSYAT'a. %12.5 temettü oranıyla yaklaşık 4.500 TL temettü alacağım. Bu gelirden stopaj vergisi kesilecek mi? Stopaj vergisi hangi durumlarda kesiliyor? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by Pardayan Yazıyı Oku
    Merhaba Sn.Delikan

Bende ilk defa bu yıl 35 bin lot ile katıldım İSYAT'a. %12.5 temettü oranıyla yaklaşık 4.500 TL temettü alacağım. Bu gelirden stopaj vergisi kesilecek mi? Stopaj vergisi hangi durumlarda kesiliyor? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
    Hayır.. Net olarak alacaksınız..

YO'ların temettüleri net'tir.

Ama 1'yıldan az tuttuğunuz senetler için sattığınız tarihteki (varsa) kazancınız üzerinden otomatik olarak aracı kurumunuz tarafından vergi kesilir.

Satış halinde de FIFO ( First in First out) ilk giren ilk çıkar prensibine göre vergilendirilir..

Yani 100K lot malınızın 50K'sı bir yıldan eski ise ve kazançlı ise 50K lot satarsanız vergi yok..100 K lot satarsanız, 1 yılını doldurmamış olan 50K'nın kazanç (kar) kısmından vergi ödersiniz.. Bu vergi de stopaj olarak aracı kurumunuz tarafından satıştan gelecek meblağdan anında tahsil edilir

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Şu aşağıdaki linki de bir inceleyin isterseniz.. Bu kadar zahmete karşılık imzamdaki ankete de katılın lütfen..

>>Şu Aşağıdaki Link <<

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Bir yılını doldurmamış YO senetlerinden elde edilen kazançtan kesilen stopaj da %10'dur..

Yani 35K lotdan bir yıl dolmadan satışınızdan 3.500 TL kazanç sağlarsanız, 350 TL'si vergi olarak kesilir.

7.  Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    Bir yılını doldurmamış YO senetlerinden elde edilen kazançtan kesilen stopaj da %10'dur..

Yani 35K lotdan bir yıl dolmadan satışınızdan 3.500 TL kazanç sağlarsanız, 350 TL'si vergi olarak kesilir.
    Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim.

8. Teşekkürler
     Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    Tam bilemiyorum maliyetimi...

Çünkü ara ara al/sat yaptım.. Ara sıra (bu hissenin durgun zamanlarında) bunu satıp başka tahtalarda kısa vade hareketler yapıp, elde ettiğim kazancı da ilave edip bu kağıdı geri aldım.. vs. vs.. Yani bu kağıttan aldıklarımı hep geri bu kağıda verdim.. Arada bedelsiz hisse dağıtımları da oldu.. Sanırım iki kez..

Maliyetim sıfırın çok çok altındadır diye tahmin ediyorum.. 120K lot ile başlamıştım 9-10 yıl önce, ortalama 0,82 krş maliyetliydi o zamanlar.. Şimdi, dört ayrı ayrı hesapta (hanım, ben ve 2 kızım) 600K lotdan az biraz fazla oldu.. Bu 9-10 sene içinde de kızların birini mühendis, birini psikolog ettik, çok şükür..

Bu gün bile bu kağıdın teminatıyla kredili alış yaptım başka iki tahtada sabahleyin.. Akşam geri sattım.. Ama bu sefer üzerine ilave etmeyeceğim.. Arabayı değiştirmem lazım.. Malum yaz geliyor, emekli adamım, iyi bir arabayla gezeyim.. (yani hanımı gezdireyim, o da emekli

Not: Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.. Benim maddi ve duygusuzluk donanımıma sahip değilseniz yazdıklarımı kendi üzerinizde denemeyiniz..

Sayfa 15/930 İlkİlk ... 513141516172565115515 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •