Sayfa 1001/1027 İlkİlk ... 50190195199199910001001100210031011 ... SonSon
Arama sonucu : 8215 madde; 8,001 - 8,008 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. Forumda tecrübeli biri olarak bu tarz topiclere yazı yazılmaması gerektiğini çok iyi biliyorum ama bazen atladığım oluyor. Burdaki IQ seviyesi yüksek olan grup hemen aşağılama ve hakarete başlıyor.

Yok 2008 yılına göre şöyle oldu yok son iki yılda böyle oldu yok ünvan değişmiştir demekle olmuyor bu işler.

Çok basit birşey söylüyorum 2002 yılındaki en düşük memur maaşı, mühendis maaşı vs. 2018 yılı ile kıyaslayın dolar bazında artmış mı artmamış mı görelim. Ben biliyorum da siz de görün.

2.  Alıntı Originally Posted by Haruni Yazıyı Oku
    Israrla 2002 deki tam kriz zamanını göstererek bu karşılaştırmalarla her şey daha güzel havasındasınız.
    Peki niye aradaki yılları seçelim? Mesela niye 2008 i ya da 2016 yı seçmeliyiz. Tamam o zaman krizden önceki 2000 yılına göre bakalım.

3.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Bunu bana mı yazdınız bilmiyorum ama ben sizin yazdığınız yazı üzerine bişey yazmadım. Muhatabınız ben değilim yani. Memur maaşlarını 1-2 yıllık dönemler halinde bakarsanız dolar bazında inişler çıkışlar olabilir. Mesela son bir yılda dolar bazında tabiki erime oldu.

Ben 2001 yılında işe başladığımda 400 dolara yakın maaş alıyordum şu anda 1100 doların üzerinde. Bu konu yoruma açık bir konu değil.
    Arkadaşım hesaplamayi yanlış yapıyorsun.
    1. 2001 yılında 18 yıllık çalışan kaç dolar alıyordu.
    2. 2001 yılındaki doların suanki değeri nedir.
    Eğer bunları hesaplayabilirsen bugün az mı çok mu alıyorsun görürsün

rakamsal olarak maaş-sabit gelir e değilde alım gücüne bakmanız önemlidir....Mesela 300 tl alıyor ortalama bir semtte 3+1 daire kiralar ve 30 tl ödermek ile 2000 tl maaş alıp aynı daireye 1600 tl ödemek arasında çok ciddi gelir farkı var....Ben Özal döneminde işe başlamıştım maaş artı ek gelirler ile 1200 dolar satın alabiliyordum ve inanın alım gücü aşırı fazlaydı , 3 kişi (bekar) arabaya bir kuzu atıp pikniğe giderdik.....Hadi bakalım pikniğe kuzu ile şimdi gidin

5. memur maaşları yüksek değil ama haddinden fazla memur var büyük çoğunluğuda hiçbir işe yaramıyor. bir şekilde olay dengeye gelmeye çalışıyor yani.

ya memur sayısı azalacak yada maaşlar daha çok eriyecek. malum tulumbada su kalmadı.

6.  Alıntı Originally Posted by ypartal Yazıyı Oku
    Arkadaşım hesaplamayi yanlış yapıyorsun.
    1. 2001 yılında 18 yıllık çalışan kaç dolar alıyordu.
    2. 2001 yılındaki doların suanki değeri nedir.
    Eğer bunları hesaplayabilirsen bugün az mı çok mu alıyorsun görürsün
    Baz aldığımız maaş aynı derecedeki kişilere ait. En düşük memur, 1/4 mühendis vs.

2001 yılındaki doların şimdiki değeri derken. Zaten dolar olarak bakıyoruz. O zamanki 10 dolar ile şimdiki 10 dolar aynı alım gücünde mi derseniz onun ölçümü zor. Genel olarak dolar bazında maaşa bakılır.

7.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    rakamsal olarak maaş-sabit gelir e değilde alım gücüne bakmanız önemlidir....Mesela 300 tl alıyor ortalama bir semtte 3+1 daire kiralar ve 30 tl ödermek ile 2000 tl maaş alıp aynı daireye 1600 tl ödemek arasında çok ciddi gelir farkı var....Ben Özal döneminde işe başlamıştım maaş artı ek gelirler ile 1200 dolar satın alabiliyordum ve inanın alım gücü aşırı fazlaydı , 3 kişi (bekar) arabaya bir kuzu atıp pikniğe giderdik.....Hadi bakalım pikniğe kuzu ile şimdi gidin
    Kesinlikle katılıyorum.
    Satınalma gücü denilen duruma bakmak gerekir.
    Şu bir gerçek ki bu anlamda her ne kadar maaşlarımız dolar bazında arttı deniliyorsa ( ki ben katılmıyorum, kısıtlı bir zaman dilimi dışında öyle değil ) da harcama kalemlerimizdeki artış çok daha yüksek oldu. Yetiştirmek günden güne zorlaşır oldu.

8.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Tartışmanın konusu bu değil ve bu kolay ölçülebilen bişey değil. Çok ciddi araştırma gerekir. Ancak şunu söyleyebilirim 100 tane temel ihtiyaç maddesi baz alınsa bunların birçoğu dolardan daha az artmıştır. Burda baz alınması gereken gerçek veri dolar bazında maaştır.

Topiği IQ seviyesi yüksek olanlara bırakıyorum. Kolay gelsin...

Sayfa 1001/1027 İlkİlk ... 50190195199199910001001100210031011 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •