Sayfa 247/454 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,969 - 1,976 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Senin kastettiğin BES, ben devletin zorla dayattığı ZBES ten bahsediyorum 2005 te devlet zorla şu fona gireceksin diye kapına geldi mi ? hayır, o zaman sapla samanı karıştırmayın.

Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    2005 ten beri Bes teyim. İsyanlarda olmak yerine iyi ki Bes var diyorum.
    Birikimim bir daire parasını geçti. Bunun küçük bir kısmı devlet katkı fonunda.
    Yıllık getiri devlet katkı fonuyla birlikte %35-40 ları buluyor.
    Emekli olmama rağmen 56 yaşına kadar, bes e ödemeye devam ediyorum.
    Çünkü döviz,altın vb diğer yatırım araçlarından daha iyi.

Üstelik ben verilerle konuşuyorum.
    Bu başkıkta birkaç hafta önce ve Daha önce ara ara paylaştığım fon bazlı getiri tabloları mevcuttur.

Tüm bes yatırımcılarına bol ve bereketli kazançlar.

Paylaştığım tablo hakkında sorunuz varsa memnuniyetle cevaplarım.

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    saçma sapan felaket tellalığına gerek yok, bugün hangi ekonomiste sorarsanız sorun Bes sistemini tavsiye edecektir, özellikle de finansal bilgisi az olan vatandaşlar için, yok Devlet el koyacakmış, vermeyecekmiş Devletin hangi vatandaşa borcu kalmış? ki Bes sistemi apayrı işliyor tamamen şeffaf ve paralar devletin kasasında değil. yalan dolan boş sözlerle milletin kafasını bulandırmanın vebali büyük olur.. Bes sisteminden şüphesi olan herkes dilediği bir ekonomiste danışabilir, bilgi alabilir, yalan yanlış bilgilerle tamamen şeffaf olan ve ülke ekonomisine ciddi katkıları olan bu büyük tasarruf sistemini eleştirmek için önce benim kapasitem nedir diye bir sorgulamalı herkes.. Bes te tek sorun doğru fonu seçebilmek, doğru fonu seçmek için mutlaka güvenilir uzmanlara danışmak lazım herkes risk anlayışına göre daha yüksek getiri sağlayabilecek fonları bulmalı yoksa enflasyon karşısında portföy değer kaybedecektir. Oks ler para kazandırmıyor risk oranı düşük ve getirisi de düşük oluyor haliyle..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,231
     Alıntı Originally Posted by Crashontheway Yazıyı Oku
    Senin kastettiğin BES, ben devletin zorla dayattığı ZBES ten bahsediyorum 2005 te devlet zorla şu fona gireceksin diye kapına geldi mi ? hayır, o zaman sapla samanı karıştırmayın.
    Şu anda da zorunlu bes te istediğin fonu seçebiliyoruz.
    Sap saman durumu yok.
    Sisteme ilk girişte fonlar belli.
    Sonrasına oturup çalışmak lazım.
    2005 ten beri yaşayan sistem var. Ve şu an daha iyi.

Çünkü yıllardır fon türleri, getirileri üzerine uzun saatlerimi harcadım.
    Çok emek verdim.
    Bu iş o kadar kolay değil.
    Eski hisse.net de binlerce mesajım var. Grafikler getiri tabloları var.
    Eski hisse net e bakarak başlamanızı öneririm.

BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Şu anda da zorunlu bes te istediğin fonu seçebiliyoruz.
    Sap saman durumu yok.
    Sisteme ilk girişte fonlar belli.
    Sonrasına oturup çalışmak lazım.
    2005 ten beri yaşayan sistem var. Ve şu an daha iyi.

Çünkü yıllardır fon türleri, getirileri üzerine uzun saatlerimi harcadım.
    Çok emek verdim.
    Bu iş o kadar kolay değil.
    Eski hisse.net de binlerce mesajım var. Grafikler getiri tabloları var.
    Eski hisse net e bakarak başlamanızı öneririm.
    Eski bes benim için daha iyiydi. Katkı direk vergi matrahından düşüldüğü için katkıyı direk geri alabiliyordum. Bu katkı oranımı arttırdığı gibi beni teşvik ediyordu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Bes sistemindeki devletin ihraç ettiği TL bonolar, döviz bonolar parasal olarak devletin kasasındalar. Devlet Bes fonuna borçlu, dolayısıyla Bes sahibine borçlu.
    Özellikle son 2 yılda altın ve son 1 yılda döviz içerikli fonlara yatırım yapanlar ciddi kardalar. Diğer fonların getirileri düşük. Emeklilik fonlarındaki hisse senedi yatırımların yönetimi ciddi kötü. Oraya fon yönetimi iyi kadrolar görevlendirmeli. Sonuçta büyüyen Bes portföyü büyüyen sistem demektir.
    Ancak şu son açıklamalar insanlarda rahatsızlık yaratmadı değil.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,231
     Alıntı Originally Posted by cenkc Yazıyı Oku
    Sosyal meydada inanilmaz bir bilgi kirliligi var. bes ile issizlik fonunun ayni sekilde isledigini dusunen insanlar var.

Teorik olarak banka uzerinden tefastan fon almakla bes fonu almak arasinda fark yok. Ama millet zannediyor ki hersey bir havuzda toplaniyor ve onu hic edecekler.

Bes in nasil isledigini bilmeyenler, key nema gibi gecmiste iyi kurgulanmamis sistemleri ornek gosteriyorlar ama bes bunlardan farkli.

Zaten arkadaslar bakin, herhangi birine bedava kaynak yararmak istersen bu sistemde de yaparsin ve yapiliyordur da zaten. Devlet katkisi ile devlet bankasi tahvili aliniyor. Bu tahviller bankaya sermaye oluyor bankalar da istenilen sirkete kredi verebiliyor.

Ben yukaridaki arkadasa katiliyorum, en fazla dogrudan firmanin tahvili veya olusturacagi bir varligin alinabilecegi bir ek opsiyon gelir isteyen ona girer. Onun disinda ne degisebilir bilmiyorum.

Suanki hali cok mantikli bir sistem olarak kurgulanmis olan bes i umarim yoneticilerimiz yanlis bir sekilde degistiemeye calismazlar yoksa sistemin ne itibari kalir ne de mantigi. En cok da finansal okuryazarligi olmadan sosyal medya ve cesitli mecralarda cahil cahil sabah aksam bes i elestiren bos beles tiplerin gunun sonunda hakli oldugunu gormek uzer beni.

Fonlarımızı ve birikimimizi akıllı telefon ile istediğimiz zaman elimizin altında takip edebiliriz.

Telefonumuza bunu indiriyoruz.
    Sonra TC kimlik no ile giriş.

Fonlarımız Takasbank güvencesinde saklanıyor.

Ben hükümetin yerinde olsam, sadece bes fonlarına satılmak üzere uzun vadeli ve tatminkar faizli süper bono çıkartırım. Mesela 10 yıl vadeli yıllık %25-30 faizli bono. O zaman bese extra para girişi ve beste döviz ve altına dağılmış sermayeyi de toparlar diye düşünüyorum. Yoksa yıllık %8-10 faizli bonolarla besteki para TL de kalmaz.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8. Çetin Ünsalan Yazdı:

....

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘özel sektöre kredi dağıtmak üzere bu kaynağın kullanılabileceğini’ söyledi.

...

Öncelikle ortada çok ciddi bir mülkiyet tartışması var. Bunu hukukçulara bırakıp ‘kredi neye göre verilecek’ sorusunun yanıtına göz atalım.

...

Dünyada bu tarzda kullanılan fonlar mevcut. Örneğin Alman emeklilik fonlarının, dünyanın farklı noktalarında, değişik yatırımlara girdiğini, buradan kazanç elde ettikten sonra yönünü bir başka yere çevirdiğini biliyoruz.

...

Devamı,

https://www.paraanaliz.com/2020/ekon...eslenme-51161/

Sayfa 247/454 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •