Sayfa 272/2096 İlkİlk ... 1722222622702712722732742823223727721272 ... SonSon
Arama sonucu : 16762 madde; 2,169 - 2,176 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    Fed's Rosengren says cutting rates could worsen next downturn

Feddeki çoğu üye faiz indirimine karşı bence şu an enflasyonla kısa vadeli faizler hemen hemen aynı ,düşürmek yanlış,ayrıca enfşasyonun yükselme ihtimali yüksek yakın zamanda zira gümrük vergileri yükseliyor ve abd ithalatçı bir ülke.....
    Devlet aldığı ekstra vergiyi tüketiciye vergi indirimi yaparak enflasyonu engelleyemez mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Devlet aldığı ekstra vergiyi tüketiciye vergi indirimi yaparak enflasyonu engelleyemez mi ?

ABD'de ürün satışlarında katma değer vergisi veya özel tüketim vergisi diye bir vergi yok. Ancak bazı eyaletlerde "sales tax" yani "satış vergisi" diye adlandırılan bir vergi uygulanıyor. Verginin oranı; gelişmesi öngörülen bölgelerde daha düşük tutularak, eyaletlere göre değişebiliyor. Örneğin New York'ta uygulanan satış vergisinin oranı yüzde 8.25. Bir mal alırken, kasada duran görevli, malın bedeline yüzde 8.25 satış vergisi ekliyor(Kasiyer 'plus tax' olarak otomatik etiket fiyatına ilave ediyor). 50 eyaletin 12'sinde satış vergileri %8 veya üzerindedir,geri kalanlarda daha düşük oranlarda , bazı eyaletlerde ise eyalet veya yerel düzeyinde hiçbir satış vergisi uygulanmamaktadır.
    ABD'de satış vergileri, yüksek gelirli vatandaşlara kıyasla, düşük geliri olanlar açısından kazançlarının büyük bölümü ödeyeceği vergilere harcandığından birikime geçmelerini engellediğine inanılır,bu nedenle bizden farklıdır.
    ABD'de bir de tüketim vergileri vardır,Eyaletler özellikle benzin, sigara ve alkol gibi ürünlere özel tüketim vergisi almaktadır. Tüketim vergileri "kötü alışkanlık ürünleri" olarak tabir edilebilecek ürünlerden alınmaktadır. Bu vergilerin alınması, kişileri kötü alışkanlıklarından caydırmanın yanı sıra bu ürünleri tercih etmemelerine yardımcı olmaktır. Satış vergileri federal hükümetin topladığı değil ,eyalet meclislerinin koyduğu vergilerdir,dolayısıyla federal hükümet bunlarda bir indirim yapamaz.
    Federal hükümet ise benzinden galon başına 18.4 cent, mazottan galon başına 24.4 cent ve atık evsel atık giderler için % 10 vergi uygulamaktadır.
    Tüketim vergileri genelde ürünün fiyatına dahil edilerek satışa sunulmuştur

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ABD'de ürün satışlarında katma değer vergisi veya özel tüketim vergisi diye bir vergi yok. Ancak bazı eyaletlerde "sales tax" yani "satış vergisi" diye adlandırılan bir vergi uygulanıyor. Verginin oranı; gelişmesi öngörülen bölgelerde daha düşük tutularak, eyaletlere göre değişebiliyor. Örneğin New York'ta uygulanan satış vergisinin oranı yüzde 8.25. Bir mal alırken, kasada duran görevli, malın bedeline yüzde 8.25 satış vergisi ekliyor(Kasiyer 'plus tax' olarak otomatik etiket fiyatına ilave ediyor). 50 eyaletin 12'sinde satış vergileri %8 veya üzerindedir,geri kalanlarda daha düşük oranlarda , bazı eyaletlerde ise eyalet veya yerel düzeyinde hiçbir satış vergisi uygulanmamaktadır.
    ABD'de satış vergileri, yüksek gelirli vatandaşlara kıyasla, düşük geliri olanlar açısından kazançlarının büyük bölümü ödeyeceği vergilere harcandığından birikime geçmelerini engellediğine inanılır,bu nedenle bizden farklıdır.
    ABD'de bir de tüketim vergileri vardır,Eyaletler özellikle benzin, sigara ve alkol gibi ürünlere özel tüketim vergisi almaktadır. Tüketim vergileri "kötü alışkanlık ürünleri" olarak tabir edilebilecek ürünlerden alınmaktadır. Bu vergilerin alınması, kişileri kötü alışkanlıklarından caydırmanın yanı sıra bu ürünleri tercih etmemelerine yardımcı olmaktır. Satış vergileri federal hükümetin topladığı değil ,eyalet meclislerinin koyduğu vergilerdir,dolayısıyla federal hükümet bunlarda bir indirim yapamaz.
    Federal hükümet ise benzinden galon başına 18.4 cent, mazottan galon başına 24.4 cent ve atık evsel atık giderler için % 10 vergi uygulamaktadır.
    Fırsattan istifade amerikan vergi sisteminide ucundan öğrendik. Teşekkürler

O egeli ben değilim

4. Üstad, sizce Trump’ın son tweetleri USD’nin değerini artırmaz mı? Dxy’nin düşmesini anlayamıyorum...

ABD'de bir de tüketim vergileri vardır,Eyaletler özellikle benzin, sigara ve alkol gibi ürünlere özel tüketim vergisi almaktadır. Tüketim vergileri "kötü alışkanlık ürünleri" olarak tabir edilebilecek ürünlerden alınmaktadır. Bu vergilerin alınması, kişileri kötü alışkanlıklarından caydırmanın yanı sıra bu ürünleri tercih etmemelerine yardımcı olmaktır. Satış vergileri federal hükümetin topladığı değil ,eyalet meclislerinin koyduğu vergilerdir,dolayısıyla federal hükümet bunlarda bir indirim yapamaz.

Alıntı Originally Posted by Jackkkkk Yazıyı Oku
    Üstad, sizce Trump’ın son tweetleri USD’nin değerini artırmaz mı? Dxy’nin düşmesini anlayamıyorum...
    Dünyada kur savaşları dönemine girilmiş durumda.ABD'sinden Japonya'sına,Çin'den Euro bölgesine bütün ülkeler dış ticarette rekabet avantaj kazanmak için paralarının değer kaybetmesini istiyorlar.Ama ABD'nin hem gsyih büyümesi,işsizlik,tüketici harcamaları,enflasyon gibi temel makroekonomik verileri çok daha iyi,hem de gelişmiş ülkeler arasında en iyi faizi veriyor.Dolayısıyla global paranın ABD'ye akması ve doların değer kazanması temel ekonomi kuramlarının gereği.Trump her ne kadar istemese de "hem ekonomim iyi olsun hem de param değer kazanmasın" aynı anda olamaz,ekonomisi göreceli olarak daha iyi olduğu için dolar endeksinin artmasını,doların TL de dahil,Japonya Yen'i hariç(güvenli liman,net uluslararası yatırım pozisyonunda dünyada açık ara birinci olduğu için ),euro,yuan da dahil olmak üzere diğer tüm para birimleri karşısında değer kazanmaya devam etmesini bekliyorum.

6. forumdaş (deniz 43) sence dolar/tl 2020 sonunu zirve değeri 7.23 üstü mü kapar??????

7. O halde FED’in faiz indirmeye ve gevşemeye yanaşmamasının ana nedeni enflasyon ve ekonomiyi kontrol edilebilir büyüme seviyesinden çıkarmamak mıdır?

Dünyada kur savaşları dönemine girilmiş durumda.ABD'sinden Japonya'sına,Çin'den Euro bölgesine bütün ülkeler dış ticarette rekabet avantaj kazanmak için paralarının değer kaybetmesini istiyorlar.Ama ABD'nin hem gsyih büyümesi,işsizlik,tüketici harcamaları,enflasyon gibi temel makroekonomik verileri çok daha iyi,hem de gelişmiş ülkeler arasında en iyi faizi veriyor.Dolayısıyla global paranın ABD'ye akması ve doların değer kazanması temel ekonomi kuramlarının gereği.Trump her ne kadar istemese de "hem ekonomim iyi olsun hem de param değer kazanmasın" aynı anda olamaz,ekonomisi göreceli olarak daha iyi olduğu için dolar endeksinin artmasını,doların TL de dahil,Japonya Yen'i hariç(güvenli liman,net uluslararası yatırım pozisyonunda dünyada açık ara birinci olduğu için ),euro,yuan da dahil olmak üzere diğer tüm para birimleri karşısında değer kazanmaya devam etmesini bekliyorum.

Alıntı Originally Posted by Jackkkkk Yazıyı Oku
    O halde FED’in faiz indirmeye ve gevşemeye yanaşmamasının ana nedeni enflasyon ve ekonomiyi kontrol edilebilir büyüme seviyesinden çıkarmamak mıdır?
    Evet,öyle söyleyebiliriz.Fed'in her toplantısı sonunda yayınladığı kararda demirbaş bir ifade vardır:"Consistent with its statutory mandate, the Committee seeks to foster maximum employment and price stability" yani Fed'in yasal görevi ile tutarlı bir şekilde aynı anda maksimum istihdam ve fiyat istikrarını hedeflediğini yazar.
    ABD ekonomisi gelişmiş bir ekonomi ve bu büyüklükte bir ekonominin sürdürülebilir yıllık büyüme hızının %2-%3 arasında olabileceği hesaplanıyor.Bu büyüme hızı ABD ekonomisinde enflasyon kontrol altından çıkmadan maksimum istihdam sağlayacak orandır.Daha fazlası ABD ekonomisini ısıtır ve orta vadede sürdürülemez bir denge oluştuğundan ekonomik kriz altyapısı hazırlar hem enflasyon zıplamasına,hem de büyüme hızının düşmesine zemin hazırlar.Bu yüzden Fed fiyat istikrarı ve maksimum istihdam rotasını koruyabilmek için para politikası araçlarını bu hedef doğrultusunda kullanması gerekir.ABD ekonomisi geçen yıl %3.1 büyüdü,Bu yılın ilk çeyreğinde %3.1,ikinci çeyreğinde %2.1 büyüdü,üçüncü çeyrekte de Atlanta Fed'in projeksiyonuna göre,bugün itibariyle %2.2 dolaylarına büyüyor.Çekirdek enflasyon ise %2.2.Bu makro verilerle mevcut para politikasını gevşetmek,faiz indirimi yapmak ekonominin temel dengelerini bozar,ısıtır,gümrük tarifelerinin yükseltilmesinin de getireceği ek enflasyon baskısıyla enflasyonun kontrolden çıkmasına neden olabilir.

Sayfa 272/2096 İlkİlk ... 1722222622702712722732742823223727721272 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •