Sayfa 791/814 İlkİlk ... 291691741781789790791792793801 ... SonSon
Arama sonucu : 6507 madde; 6,321 - 6,328 arası.

Konu: SASA - Sasa Polyester

1. sasanin 4 gun onceki pta fabrikasinin goruntuleri videosunu izleyebilirsiniz

https://youtu.be/a6m92RBcOdo?si=7P88O5qGwaVudkmS

2. bugunlerde herkes faaliyete gecmesi beklenen pta fabrikasina odaklanmis durumda ama ,

sasanin websitesindeki yatirimlar kismini inceledigimde 2024 yili ikinci yarisinda faaliyete gecmesi planlanan 2 adet poy ve cips

fabrikalarinin daha oldugunu gordum , 525 ve 500 milyon dolar ciro yapmasi beklenen bu 2 fabrika toplamda yaklasik olarak 1 milyar

dolar ek bir ciro yapacaklar , buda demek oluyorki sadece bu 2 fabrikanin yillik kari bilancoya ortalama 6 milyar tl net kar gibi etki

edecek ,dolar kurunu ortalama 30 tl alarak hesapladim , muazzam bi rakam cikiyor , birde buna pta uretiminin etkisini eklersek ,

yanilmiyorsam yillik 1 bucuk milyon ton pta uretimi yapilacak diye aklimda kalmis yanilmiyorsam ... su anda yillik bilanco karina

bunlari eklediginizde 2025 yili bilanco karini hesaplamaya kalkarsaniz cikacak olan rakam sizi sok ediyor , tabii bu 2 fabrika ve pta

fabrikasinin bu yilin ikinci yarisinda faaliyete girecegini dusundugumuzde full faz olarak calismaya baslamayacaklari icin 2024 yili

bilancolara sinirli bi etki edecektir , ama 2025 yili bilancosunda full etkisini gorecegimiz asikar ,

demek istedigim , 2024 yili bilancosu ve 2025 yili bilancolari muthis bi ivmeyle yukselecek , bilanco karinin bu kadar yukselmesine

istinaden hisse fiyatida bu dogrultuda bu yukselisten ayni oranda nemalanacaktir , 2023 yili hisse fiyati sikismisti ve yukselmedi yani

kapatmasi gereken bi ara var buda iyi bisey , 2023 yilinda hisse fiyati cok yukselse ve sismis olsa bu kadar olumlu bakamazdim hisse

fiyatinin 2024 ve 2025 de yukselme oranina etkisi daha sinirli olurdu ama 2023 yili yatay da kaldi bu yonden 2024 yilinda ben bu sene

ciddi bi sicrama beklemekteyim , 2025 yilindada daha fazla bi yukselme olacagi kanaatim var ,

sirketin bazi uretim plan hedeflerini inceledigimde 2024 yilinda 2023 yilina gore %50 daha fazla uretim hedefleniyor , 2025 yilinda ise

2024 yilinin %25 daha fazlasi hedefleniyor , bu uretim planlamalarindan 2024 ve 2025 yillarinda bilanco karlarinin 2023 yilina gore

nasil daha fazla oranda gelecegini az cok kestirebilirsiniz , ( 2023 yili karinin % 225 oraninda daha fazla bir kar aciklayacak demektir

2025 yilinda , ama sunuda goz onunde bulundurun 2023 yilinda 2. ceyrekde yanilmiyorsam depremden kaynakli 700 milyon zarar

yazdi ve bilancoya eksi 700 milyon etkiledi , 2. ceyrek kar yazmadigi gibi birde yillik kardan 700 milyon eksildi zarar yazmasindan

kaynakli , demek istedigim 2023 yili bilancosu aslinda 2023 yilinin net karini tam olarak dogru gostermiyor , bunuda dikkate almanizi

isterim hesaplamalar yaptiginizda )yani bu sene ve gelecek sene sasa hissesi kismetse borsanin parlayan yildizi olmaya devam edecek

diye dusunuyorum , bir senedir sasa hissesinde bi cok kisinin cani yansada tahminim bu sene ve gelecek yil kendini affettirecek

su anda sasa fiyati dolar bazli 1.4 dolar ama tam 12 ay sonra gelecek yil bu zamanlarda 2024 yili yillik bilanco aciklanacak iste o

tarihe kadar sasa fiyatinin 10 kat degerlenecegini dusunuyorum , hemen sasa muhalefetlerinden catlak sesler cikmasin , bugun

ortalama fiyati 40 lira ise 10 kati yaklasik 400 eder , bu yil en az %100 bedelsiz verebilme potansiyeli var , hesapladigimda zaten

suanda 3 ceyrek kari ile % 88 potansiyeli var 4 ceyrek kari %100 un uzerinde gelir biz en kotu %100 verdigini dusunsek soyledigim

tarihte hisse fiyati bedelsiz ile bolunmesinden kaynakli 200 e denk gelir ki o tarihte 200 lira bu yeni fabrikalarin yaptigi karlari hesap

ettiginizde cokda yuksek bir rakam gibi gozukmuyor ....

benim gibi uzun vade dusunen arkadaslar icin onumuzdeki 2 yilda sasa ne yapar diye kafamdan gecirdiklerimi bilanco beklentilerimi

hesaplamalarimi tahminlerimi paylastim , herkes ayni fikirde olur olmaz ama benim beklentilerim bu yonde ...

3. yukaridaki yorumumda 2024 yilinda 12 ayda 10 kat gider diye yazmistim , ama grafigine baktiginizda sasa grafikte hep flama cizmis

ve flamadan sonra ciddi bi yukselise girmis , bunu hep tekrarlamis, ve enson yine flama yapmis , bundan sonra garfige gore yine ciddi

bi yukselis bizleri bekliyor , bu grafik bazli yukselis gelirse 10 kat fiyat artisi hic ama hic de yuksek bi tahmin degil ..

4. birde sunu hesapladim ;

2030 yilinda sasanin planlamasinda , tum faaliyetlerini tamamlayacagi ongoruluyor, yani tum fabrikalari actiginda yilda 30 milyar dolar

ciro hedefleniyor , kaba hesap yapicam , sirketin ortalama kar hedefi satislarin %30 u olarak hesap ediliyor , ben bunu iyimser

davranarak % 30 degilde % 20 olarak hesapladim , cunku daha onceki yillarda bazi fabrikalarin %17 kar ile calistigini hesaplamistim ,

varsin yuzde 30 yada yuzde 17 yapmasinda yuzde 20 diyelim , buda 6 milyar dolar kar eder , sirketin karini paylasma politikasinda

yazdigi ise tum yatirimlar tamamlanana kadar bedelsiz ile devam edilecegi fabrikalar tamamlandiginda ise temettu ile karini

hissedarlarla paylasacagiydi , paylasma oranini ise simdilik % 50 olarak dusundugunu yaziyordu , diger 50 yi ise sasanin diger

harcamalarina yada planlarina veya konjukture gore ne olacagi bilinmediginden save edilecegini planlamislardi , madem karin yuzde

50 sini hissedarlar ile paylasacaklar o zaman paylasacagi kar 3 milyar dolar demektir , bugun dolasimdaki hisse adedi bildigim

kadariyla 985 milyon adet yani ortalama 1 milyar diyelim , bu hesaba gore hisse basina kar 3 dolar eder

bugunun sartlarinda dolar kurundan hesap edelim sanki bugun tarih 2030 ve yatirimlar tamamlandi temettu verecek , hisse basina 3

dolar , dolarin bugunku kuru 30 tl ise , hisse basina bugunku kurdan bugunun parasiyla 90 tl temettu alinir ,

herkes elindeki lot sayisini biliyor , lot sayisi ile 90 tl yi carpin , bugun alacaginiz yillik temettu tutarini kabataslak bi hesap ile

hesaplamis olursunuz , 12 ye boldugunuzde de aylik kariniz ne kadar olur gorursunuz , gozumden kacan hesap hatalarim var ise beni

duzeltebilirsiniz , sabahin 5 inde tuttum bunu hesapladim , bu saatte yanlis hesaplama veya gozumden kacan baska bisey olabilir ,

insanlik hali ...

olmezsek sag kalirsak o gunleri gorebilirsek , alacagimiz temettu miktarini bugunku sartlarda ne kadar olur diye dusundugumde boyle

bi rakam cikiyor , amaci temettu almak olanlar icin, hesaplamayida onlarla paylasmak istedim ...

5.  Alıntı Originally Posted by hep kazan Yazıyı Oku
    birde sunu hesapladim ;

2030 yilinda sasanin planlamasinda , tum faaliyetlerini tamamlayacagi ongoruluyor, yani tum fabrikalari actiginda yilda 30 milyar dolar

ciro hedefleniyor , kaba hesap yapicam , sirketin ortalama kar hedefi satislarin %30 u olarak hesap ediliyor , ben bunu iyimser

davranarak % 30 degilde % 20 olarak hesapladim , cunku daha onceki yillarda bazi fabrikalarin %17 kar ile calistigini hesaplamistim ,

varsin yuzde 30 yada yuzde 17 yapmasinda yuzde 20 diyelim , buda 6 milyar dolar kar eder , sirketin karini paylasma politikasinda

yazdigi ise tum yatirimlar tamamlanana kadar bedelsiz ile devam edilecegi fabrikalar tamamlandiginda ise temettu ile karini

hissedarlarla paylasacagiydi , paylasma oranini ise simdilik % 50 olarak dusundugunu yaziyordu , diger 50 yi ise sasanin diger

harcamalarina yada planlarina veya konjukture gore ne olacagi bilinmediginden save edilecegini planlamislardi , madem karin yuzde

50 sini hissedarlar ile paylasacaklar o zaman paylasacagi kar 3 milyar dolar demektir , bugun dolasimdaki hisse adedi bildigim

kadariyla 985 milyon adet yani ortalama 1 milyar diyelim , bu hesaba gore hisse basina kar 3 dolar eder

bugunun sartlarinda dolar kurundan hesap edelim sanki bugun tarih 2030 ve yatirimlar tamamlandi temettu verecek , hisse basina 3

dolar , dolarin bugunku kuru 30 tl ise , hisse basina bugunku kurdan bugunun parasiyla 90 tl temettu alinir ,

herkes elindeki lot sayisini biliyor , lot sayisi ile 90 tl yi carpin , bugun alacaginiz yillik temettu tutarini kabataslak bi hesap ile

hesaplamis olursunuz , 12 ye boldugunuzde de aylik kariniz ne kadar olur gorursunuz , gozumden kacan hesap hatalarim var ise beni

duzeltebilirsiniz , sabahin 5 inde tuttum bunu hesapladim , bu saatte yanlis hesaplama veya gozumden kacan baska bisey olabilir ,

insanlik hali ...

olmezsek sag kalirsak o gunleri gorebilirsek , alacagimiz temettu miktarini bugunku sartlarda ne kadar olur diye dusundugumde boyle

bi rakam cikiyor , amaci temettu almak olanlar icin, hesaplamayida onlarla paylasmak istedim ...
    Temettü hesaplanırken yanlış bilmiyorsam dağıtılacak miktar sermayesine bölünür bu da 3 milyar dolar bölü 5,3 milyar buradan yaklaşık 56 cent eder

6.  Alıntı Originally Posted by cebirci38 Yazıyı Oku
    Temettü hesaplanırken yanlış bilmiyorsam dağıtılacak miktar sermayesine bölünür bu da 3 milyar dolar bölü 5,3 milyar buradan yaklaşık 56 cent eder

cebirci bey merhaba , evet yanlis bilmiyorsunuz , soylediginiz dogru , mesajiniz icin tesekkurler ,kar sermayeye bolunerek temettu orani hesaplanir ,

yukaridaki mesajimda benim hesaplamamda aynen bu sekilde idi ; 3 ceyrek kari su anda %88 oraninda bedelsiz verebilme potansiyeli var demisim yukaridaki bir diger mesajimda , oradaki hesaplamamda aynen sizin dediginiz gibi sekilde , sermayeye bolerek cikardigim sonuc buydu %88 cikarmistim bedelsiz oranini bu sekilde hesaplayarak

dedim ya sabah 5 te yaptim o hesaplamayi o saatte demek dikkatimi tam verememisim aritmetik hatasi olmus orada , ama sizin hesaptada bi kucuk yanlislik var , cunku ;

3 milyar dolar tl ye carptigimizda su anki kurda dolar 30 tl ise 90 milyar tl yapar, sermayesi 4milyar 900 milyon bunu yuvarlak hesap 5 milyar alalim , 90 bolu 5 =18 cikar ,buda %1800 temettu oranidir

yani hisse sayinizi 18 tl ile carparsaniz yillik alacaginiz temettu fiyatinizi elde edersiniz , bunuda 12 ye bolerseniz aylik temettu kazancini elde etmis olursunuz ...

7.  Alıntı Originally Posted by hep kazan Yazıyı Oku
    cebirci bey merhaba , evet yanlis bilmiyorsunuz , soylediginiz dogru , mesajiniz icin tesekkurler ,kar sermayeye bolunerek temettu orani hesaplanir ,

yukaridaki mesajimda benim hesaplamamda aynen bu sekilde idi ; 3 ceyrek kari su anda %88 oraninda bedelsiz verebilme potansiyeli var demisim yukaridaki bir diger mesajimda , oradaki hesaplamamda aynen sizin dediginiz gibi sekilde , sermayeye bolerek cikardigim sonuc buydu %88 cikarmistim bedelsiz oranini bu sekilde hesaplayarak

dedim ya sabah 5 te yaptim o hesaplamayi o saatte demek dikkatimi tam verememisim aritmetik hatasi olmus orada , ama sizin hesaptada bi kucuk yanlislik var , cunku ;

3 milyar dolar tl ye carptigimizda su anki kurda dolar 30 tl ise 90 milyar tl yapar, sermayesi 4milyar 900 milyon bunu yuvarlak hesap 5 milyar alalim , 90 bolu 5 =18 cikar ,buda %1800 temettu oranidir

yani hisse sayinizi 18 tl ile carparsaniz yillik alacaginiz temettu fiyatinizi elde edersiniz , bunuda 12 ye bolerseniz aylik temettu kazancini elde etmis olursunuz ...
    Teşekkür ederim hocam. 56 centte kabaca 18tl eder

8. Saatlik, günlük ve haftalık rsi indikatörü nihayet 50 üstüne çıkmış. Yıllık bilanço nasıl gelir bilinmez ama yatırımlar konusunda geleceği fiyatlamaya hazır bir hisse görünümüne dönüş yapmış görünüyor. Saygılar
    Yazılarımın tamamı şahsi görüşlerim olup, SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında görüş ve düşüncelerim asla yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Aksi halde zarar edebilirsiniz...

Sayfa 791/814 İlkİlk ... 291691741781789790791792793801 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •