Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 258/1002 İlkİlk ... 158208248256257258259260268308358758 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,057 - 2,064 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    doları bilmemde bir kısmını borsada değerlendirler ise. en dandik hisse % 200 gitti.
    Söylediğim tarihte borsa başaşağı gidiyordu, şuan Endeks hisseleri en dibinden yaklaşık yüzde 50 prim yaptı.

Örneğin 100 lirasını Ağustos 2018 de iş bankasına yatıran 5.10 dan aldı hisseyi hisse 4 e kadar düştü şimdi 6.20. Bu örnekte kazanç yüzde 20.

17 Mart 2019 da işbankası alan6.58 den aldı. 4 Eylül 2018 de alan 4 liradan. Biri yüzde 6 zararda diğeri yüzde 55 karda.

Şuna varmaya çalışıyorum hisse senedi her zaman en riskli yatırım aracıdır. Konutla dönemler itibarıyla karşılaştırılmamalı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. O tarihlerden beri Borsadayım parayı reel olarak ikiye katladım desem yeridir biraz şans biraz nasip kısmet epey de analiz ve sabir işi kolay değil Borsa çok riskli söylediğiniz gibi. Benden gaza gelip girip çıkan çok arkadaşım oldu. Şu rallide zarar eden arkadaşlarım var. Benim de zararda çok uzun bekledigim oldu ama zararla hiç poz kapatmadım çok şükür. Yükseldikçe korkutuyor elbette nakite geçmeye ev almaya çalışıyorum bu sefer de evlere ciddi zam var ve kalıcı olacaktır bence bu zamlar. Aynı anda her şey olamıyor hem ucuza ev alıp hem borsada para kazanamazsın keşke öyle de olsaydı
     Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    Söylediğim tarihte borsa başaşağı gidiyordu, şuan Endeks hisseleri en dibinden yaklaşık yüzde 50 prim yaptı.

Örneğin 100 lirasını Ağustos 2018 de iş bankasına yatıran 5.10 dan aldı hisseyi hisse 4 e kadar düştü şimdi 6.20. Bu örnekte kazanç yüzde 20.

17 Mart 2019 da işbankası alan6.58 den aldı. 4 Eylül 2018 de alan 4 liradan. Biri yüzde 6 zararda diğeri yüzde 55 karda.

Şuna varmaya çalışıyorum hisse senedi her zaman en riskli yatırım aracıdır. Konutla dönemler itibarıyla karşılaştırılmamalı.

3. D segmenti orta sınıf bir aracın 300bin TL bandına yükseldiği ve buna rağmen oldukça talep gördüğü bir piyasada, alıcılar yavaş yavaş evlerin farkına varacaktır/varıyorlar... 300-500bin bandındaki evler yakın zamanda tahminlerime göre 1milyon bandına çıkacaklardır.
    Bir anda olmaz ama yakın zamanda oraya doğru gidecektir ev piyasası...

4. Millet te para var da ev alacaklar Uleyn insanlar 1 kilo peynir alamıyorlar...250 gr almaya çalışıyorlar...Hep eskilerle idare ediyorlar...Ev mi dediniz ? v

5.  Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    Bu başlıkta 1,5 sene önce, ihtiyacınız varsa, birazda peşin paranız varsa, paranızı uzun vadeli aylık ödemeli faize yatırıp veya Nkolay bono alıp, 0,98 faizli veya 60 ay 0 faiz projelere bakıp, hazır talep dipteyken fiyatı önceki senelere yakın olan konut projelerinden alın demiştim.

Nerede evi olmayan ve alamayacak durumda olan, doların 10 lira olacağını zanneden, bitcoinci, mevduat faizlerinde 90lar olacak diyen, bu faizler en az 3-4 sene daha böyle diyen, 90larda kira çarpanı 120ydi tüm evlerin kira çarpanı 120ye düşmeden İstanbul’dan ev almam diyen, hepsi salladı da salladı.

Bugün geldiğimiz noktada kredi faizleri yeniden yıllık yüzde-13-14, dolayısıyla Talep açıldı, ev fiyatları da hemen zamlandı. Emlakçılar alıcı değil satıcı aramaya döndü.

Uzun lafın kısası faiz arbitrajı da düşük ev fiyatı da kaçtı.

@djoz
    @HAKEM
    @mustaine
    @martind
    @ekfuture
    @watcher46

Yiğidim,sen neredeydin bu kadar zamandır? kredi faizleri zorla düşürülüp,elde kalan konut stoğu bitirilmeye çalışırken pıtrak gibi çıktın bakıyorum,ama ne canını bu kadar acıttıysa birde fişleme yapmış kendince..

Burada,esas Umutabi yi eklememişsinen çok lafı size o giydiriyordu,ayrıca okuduğunu anlama sıkıntısı da var sende,şahsım adına daima,ihtiyaç halinde,uygun rakamlara ev alınmalı ama bu süreçte yatırım için ev almak çok risklidir diye bir çok kez belirtmişimdir,ayrıca hala aynı görüşteyim,şimdi birden coştun da;yatırım amaçlı bankadan 500-750 bin tl borçlanıp,İstanbul Kayaşehir bölgesinden süper,yatırımlık bir daire alsana madem emlak çok ucuz ,kredi faizleride çok düşük..sabah sabah ne güldük yahu...

6.  Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku
    D segmenti orta sınıf bir aracın 300bin TL bandına yükseldiği ve buna rağmen oldukça talep gördüğü bir piyasada, alıcılar yavaş yavaş evlerin farkına varacaktır/varıyorlar... 300-500bin bandındaki evler yakın zamanda tahminlerime göre 1milyon bandına çıkacaklardır.
    Sayın Üye,bahsettiğiniz D segmentindeki araçlara 300 bin tl+ veren kaç kişi varsa,milyon tl üstü evlere de o kadar alıcı çıkacaktır,açıklanan enflasyona göre belirlenecek maaş zamlarıyla eriyen gelirleriyle sabit ücretliler bu denklemin maalesef dışında kalmaktadır,ayrıca bu gün yollarda gördüğümüz çoğu lüks araç,şirket indirimiyle c segment araç fiyatına alınmaktadır,dışarıdan yabancı alımı olmadıkça lüks evler elde kalmaya devam edecektir,tabi ki enflasyon oranında zamlanma olacaktır,ancak şu an 300-500 bin tl bandındaki evlerin 1 milyon tl üstüne çıkması sürekli eriyen gelirler söz konusu olduğunda pek mümkün görünmemektedir.

7. D segmenti orta sınıf aracın fiyatı ile ev fiyatları arasında tarihsel olarak güçlü ilişkiyi gösteren bir veri tabanı var mı?

Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku
    D segmenti orta sınıf bir aracın 300bin TL bandına yükseldiği ve buna rağmen oldukça talep gördüğü bir piyasada, alıcılar yavaş yavaş evlerin farkına varacaktır/varıyorlar... 300-500bin bandındaki evler yakın zamanda tahminlerime göre 1milyon bandına çıkacaklardır.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    D segmenti orta sınıf aracın fiyatı ile ev fiyatları arasında tarihsel olarak güçlü ilişkiyi gösteren bir veri tabanı var mı?
    Benim hatırladığım 90 larda Vectra'lar ev parasıydı, lüks evler ise iki Vectra parasıydı. D sınıfı ise D sınıfının da kralıydı ne günlerdi be

Sayfa 258/1002 İlkİlk ... 158208248256257258259260268308358758 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •