Sayfa 550/2105 İlkİlk ... 5045050054054854955055155256060065010501550 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 4,393 - 4,400 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

https://www.paraanaliz.com/2020/gunc...zine-mi-52883/

TÜRK USULÜ KRİZ II : Döviz Şokundan Borç Krizine mi?

Çok guzel bir yazi gercekten Deniz bey özellikle ".... dış borcun GSYİH ye oranı, 2023 yılına kadar yüzde 70-75 aralığına ulaşabilir. Bu, yakın zamanda gerçekleştirdiği yeniden yapılandırma girişimi arifesinde Arjantinin sahip olduğu oranın oldukça üzerinde bir orandır" tespiti bence cok önemli. ..
    Yanilmıyorsam önümüzdeki yıl faiz ödemeleri bütce gelirlerinin yuzde 30una çıkacak... yakacak bir 100 milyar dolarımız daha olmadıgindan döviz kurunun daha da artacagını ve tek seferlik gelirleri tukettigimizi gözönune alirsak bir sonraki yıl borcun sadece faizinin cok daha fazla yuk olacagini tahmin edebiliriz...
    Yazıda da belirtildiği gibi giderlerin dövizle olmasına ragmen yatirimlarin döviz getirisi olmayan alanlara yapilmasi ve ozellie pandeminin gelirleri törpulemesi dikkat edilmesi gereken noktalar...
    bu pandemi bizim ekonomik faaliyetlerimizi gercekten cok kötü etkiledi bence. Bizim ekonomik yapimiz buna cok meyilliymis demek... öyle iller var ki tarim hayvancilik ve sanayi olmadan sırf ögrenci uzerinden kazanilan parayla dönuyormus... yine her yerde acilan kafeleri restaurantlari avm odaklı alışverişi tuketim odakli ekonomiyi tam ortasından vurdu pandemi.. bu insaat rantini, üniversite rantını vurdu... her yılı kurtarmamızı saglayan turizm gelirlerini vurdu...
    Ben yazının ozellikle dış borcun gsmh a oranlı kısmını ve faiz ödemelerinin butceye oraninin gittikce artmasini cok onemli buluyorum... dısaridan bir siyasi olay patlak vermese bile bunlar bizi zorlayacak gibi .. belki de sebep ikamesi icin ambargo isteniyordur...
    Bizi gercekten zorlu bir 2021 eger aşi bulunamazsa 2022 bekliyor kendi capimizda carpismanin hasarini en aza indirmeye calismaliyiz diye dusunuyorum... sizin yazılarınız forumlardaki arkadaslarin paylasimlari bize yol gosteriyor... cok tesekkurler saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

3. Deniz hocam günaydın. ABD seçim sonuçlarına göre EUR/USD paritesi yorumlarınızda bir değişiklik olacak mı? Bazı analistler postayla verilen oyların sayımı uzun süreceğinden ilk anda Trump'ın önde gidebileceğinden, sonrasında Biden'ın nihai olarak seçimi kazanabileceğinden bahsediyor. Bu olasılık karşısında en kısa vadede nasıl dalgalanmalar görebiliriz size göre?

4. Hocam nefis bir yazı oldukça tarafsız ve gerçeği yazmış.

İktidara yaranma veya iktidara nefret kusma amaçlı yazilan ( siyasi ajandası olan ) ekonomi yazı ve yorumlarını okurken sürekli kafamda acaba bana ne empoze edilmeye çalışılıyor ne düşünmem isteniyor şeklinde düşünce oluyor bu nedenle de iyi bir makale dahi olsa takdir edemiyorum. Bu şekilde tarafsız olduğu açık, hataları da fırsatları da kötü yönetimi de londra spekulasyonunu da açık açık yazan bir yazı okuduğum için çok mutlu oldum yazarı takibe aldım.

Damat bugün altın hariç cari fazla vermeye başladık dedi ve kura bakmıyorum açıklaması ile beraber bence mevcut politikanın devam edeceği netleşti. Bu, bana göre doğru bir politika ( cari açık kapanana kadar kurda yükselmeye izin verilmesi) tek sorun, biz 150 milyar doları düşük kurdan kime / neden sattık? Madem fakirlesecek idik, rezervimiz varken fakirlessek daha dogru olurdu!

Her neyse, bundan sonrası anladığım kadarıyla Türkiye performansı, covid gidişatı ( özellikle turizm ve havayolu gelirleri ) ve kreditorlerin konuya bakışı çerçevesinde şekillenecek ödeme krizi oluşmadan borçlar çevrilir ve kalıcı cari fazla veren bir ekonomik model hakim olursa hala çıkış var, bunların bir tanesinde bile aksama olur ise de moratoryum gibi görünüyor. İlgiyle izleyelim.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.paraanaliz.com/2020/gunc...zine-mi-52883/

TÜRK USULÜ KRİZ II : Döviz Şokundan Borç Krizine mi?
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by mertus Yazıyı Oku
    Deniz hocam günaydın. ABD seçim sonuçlarına göre EUR/USD paritesi yorumlarınızda bir değişiklik olacak mı? Bazı analistler postayla verilen oyların sayımı uzun süreceğinden ilk anda Trump'ın önde gidebileceğinden, sonrasında Biden'ın nihai olarak seçimi kazanabileceğinden bahsediyor. Bu olasılık karşısında en kısa vadede nasıl dalgalanmalar görebiliriz size göre?
    Günaydın.Euro/usd paritresi yorumumda bir değişiklik yok.Biden kazanırsa 3-3.5 trilyon dolar civarında işsizliği azaltmaya ve ekonomiyi büyütmeye yönelik politikanın, parasal genişlemeden farklı olarak paranın reel sektöre ve tüketim yapacak geniş kitlelere gidecek olması nedeniyle, talep kaynaklı enflasyon yaratacağını,bunun da faizleri yukarı iteceğini,majör merkez bankalarının büyük parasal genişleme yapması, buna karşı başta avrupa ve japonya olmak üzere küresel ölçekte faizlerin çok düşük veya negatif olması nedeniyle getiri arayan paranın uluslararası faiz hadleri arasındaki fark nedeniyle abd tahvillerine akacağını ve bunun da dolar endeksini yükselteceğini değerlendiriyorum.Trump başkan kalırsa ise, Fed'e gevşek para politikası uygulaması ve faizleri düşük tutma yönünde baskı yapacağı ve dış ticarette avantaj sağlamak için doların değer kazanmasını istemediği için dolar endeksinin düşük kalacağını değerlendiriyorum.(Benim yaptığımın tam tersine Biden gelirse dolar endeksinin gerileyeceğini,Trump gelirse ise dolar endeksinin değerleneceği yorumunu yapan ekonomistler de var.)

Doğru.Posta ile kullanılan oyların sayımının uzun sürmesi normal çünkü seçmenler bu seçimde sadece başkanlık için oy tercihlerini kullanmıyor, eyaletten eyalete değişen şekilde ,aynı form üzerinde aynı zamanda temsilciler meclisi üyeliği, senatör,eyalet valisi, belediye başkanı , eyalet ve belediye meclisi üyeliği için de oy kullanıyorlar.Şu an itibariyle 100 milyona yakın oy erken kullanılmış durumda,bunun da 80 milyonu posta yolu ile kullanılan oylar.Tahminen ,posta ile kullanılan oyların sayımı, ABD'nin yerel saati ile ancak yarın gece tamamlanabilir,sonrasında da birbirine yakın sonuçlarda bazı sayımlar tekrarlanabilir,ama kimin kazandığı simülasyonlarla yarın öğle saatlerinde gibi belli olur.
    Daha önce yazdığım gibi,ABD'de seçim mahallinde kullanılıp bilgisayara kaydedilen oyların sonucu oy kullanma süresi biter bitmez hemen alınıyor(seçim mahallinde oy kullananlar genellikle Cumhuriyetçi seçmenler), ama posta ile oy kullananların sayımı uzun zaman alacak ve posta ile oy kullanmayı tercih edenler genellikle demokratlar.Bu nedenle ilk başlarda Cumhuriyetçilerin oyları önde gitmesi şaşırtıcı olmayacak, ama posta ile gelen oylar sayıldıkça anketlerin gösterdiği istikamette sonuçların demokrat aday lehine evrilmesi bekleniyor.Bu süreçte sonuçlar geldikçe beklentiler doğrultusunda piyasaların dalgalanması normal olacaktır.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Günaydın.Euro/usd paritresi yorumumda bir değişiklik yok.Biden kazanırsa 3-3.5 trilyon dolar civarında işsizliği azaltmaya ve ekonomiyi büyütmeye yönelik politikanın, parasal genişlemeden farklı olarak paranın reel sektöre ve tüketim yapacak geniş kitlelere gidecek olması nedeniyle, talep kaynaklı enflasyon yaratacağını,bunun da faizleri yukarı iteceğini,majör merkez bankalarının büyük parasal genişleme yapması, buna karşı başta avrupa ve japonya olmak üzere küresel ölçekte faizlerin çok düşük veya negatif olması nedeniyle getiri arayan paranın uluslararası faiz hadleri arasındaki fark nedeniyle abd tahvillerine akacağını ve bunun da dolar endeksini yükselteceğini değerlendiriyorum.Trump başkan kalırsa ise, Fed'e gevşek para politikası uygulaması ve faizleri düşük tutma yönünde baskı yapacağı ve dış ticarette avantaj sağlamak için doların değer kazanmasını istemediği için dolar endeksinin düşük kalacağını değerlendiriyorum.(Benim yaptığımın tam tersine Biden gelirse dolar endeksinin gerileyeceğini,Trump gelirse ise dolar endeksinin değerleneceği yorumunu yapan ekonomistler de var.)

Doğru.Posta ile kullanılan oyların sayımının uzun sürmesi normal çünkü seçmenler bu seçimde sadece başkanlık için oy tercihlerini kullanmıyor, eyaletten eyalete değişen şekilde ,aynı form üzerinde aynı zamanda temsilciler meclisi üyeliği, senatör,eyalet valisi, belediye başkanı , eyalet ve belediye meclisi üyeliği için de oy kullanıyorlar.Şu an itibariyle 100 milyona yakın oy erken kullanılmış durumda,bunun da 80 milyonu posta yolu ile kullanılan oylar.Tahminen ,posta ile kullanılan oyların sayımı, ABD'nin yerel saati ile ancak yarın gece tamamlanabilir,sonrasında da birbirine yakın sonuçlarda bazı sayımlar tekrarlanabilir,ama kimin kazandığı simülasyonlarla yarın öğle saatlerinde gibi belli olur.
    Daha önce yazdığım gibi,ABD'de seçim mahallinde kullanılıp bilgisayara kaydedilen oyların sonucu oy kullanma süresi biter bitmez hemen alınıyor(seçim mahallinde oy kullananlar genellikle Cumhuriyetçi seçmenler), ama posta ile oy kullananların sayımı uzun zaman alacak ve posta ile oy kullanmayı tercih edenler genellikle demokratlar.Bu nedenle ilk başlarda Cumhuriyetçilerin oyları önde gitmesi şaşırtıcı olmayacak, ama posta ile gelen oylar sayıldıkça anketlerin gösterdiği istikamette sonuçların demokrat aday lehine evrilmesi bekleniyor.Bu süreçte sonuçlar geldikçe beklentiler doğrultusunda piyasaların dalgalanması normal olacaktır.
    Sayın deniz43 varsa 2020 ve 2021 sonu ons altın fiyat beklentiniz nedir?

Biden gelir talep kaynaklı enflasyon oluşur yine de faiz artışı olmaz ise, aynı senaryoda faiz artışı olursa veya yeterli faiz artışı olmaz ise neler olabilir? Bir de Amerikan seçim sonuçlarının 10-20 gün netleşemediği bir durumda Ons altın ve dolar endeksini neler bekler?

Teşekkürler
    Saygılar

TUİK'e göre:

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %11,89, aylık %2,13 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %18,20, aylık %3,55 arttı

Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Sayın deniz43 varsa 2020 ve 2021 sonu ons altın fiyat beklentiniz nedir?

Biden gelir talep kaynaklı enflasyon oluşur yine de faiz artışı olmaz ise, aynı senaryoda faiz artışı olursa veya yeterli faiz artışı olmaz ise neler olabilir? Bir de Amerikan seçim sonuçlarının 10-20 gün netleşemediği bir durumda Ons altın ve dolar endeksini neler bekler?

Teşekkürler
    Saygılar
    Biden gelir ve enflasyona rağmen faizler reel getiri sağlamaz ise, o zaman altının ons başına değerinin artması beklenir .Amerikan seçim sonuçlarının 10-20 gün netleşemediği bir durumda riskli varlıklardan güvenli limanlara geçiş olacağı için ,ons altın ve dolar endeksinin yükselmesi beklenir.

Sayfa 550/2105 İlkİlk ... 5045050054054854955055155256060065010501550 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •