Sayfa 494/1000 İlkİlk ... 394444484492493494495496504544594994 ... SonSon
Arama sonucu : 7999 madde; 3,945 - 3,952 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

%2 den fazla enflasyon rakamı beklmiyorum tuik sağlam ve sıkı çalışıyor
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Merkez bu devasa likidie açığını zaten %24 ile fonluyor. Ancak bu parayı verebilmek için teminat istiyor.

Mevduatçı ise bankaya parasını yatırdığında bankadan herhangi bir teminat istemiyor. Sadece mevduat cüzdanını bastırıp çıkıp gidiyor.

O nedenle mevduat banka için daha değerli. Bankalar bu avantajdan dolayı mevduata merkezin fonlama faizinden (%24) %2-3 puan fazla faiz vermeyi uygun buluyorlar. Çünkü bu parayı almak için teminat vermeleri gerekmiyor.

Ayrıca 2.5 Trilyon TL'lik piyasanın 2.1 trilyon TL'si mevduatçılar. 170 milyar TL'si tcmb, kalanı ise bankaların özsermayeleri. Yani bankalar ana kaynakları olan mevduatı desteklemek zorunda.

Ancak son haftalarda piyasada bir anomali oluştu. %24'ün üzerine bankalar %2-3 prim vererek mevduat faizi fiyatlayacağına anormal bir şekilde ek prim %5-%6 hatta 1-2 gün boyunca %7'lere çıktı.

Bu bence merkez bankasının şok faiz artışının yarattığı artçı sarsıtıdan kaynaklandı. Etraf bir sarsıldı.

2 gündür yaşanan faizdeki *düşüş* aslında işte bir anomali sonucu %31-32 lere fırlayan ve %7'lere kadar primlenen faizin doğal dengesine dönme sinyali. Yani bence faiz düşmüyor zaten yüksek olan seviyesine dengeleniyor.

Sadece anomali denge yerine oturdukça ortadan kalkıyor ve merkez bankasının fonlama faizi ile piyasa faizi arasındaki fark tekrar normal değerleri olan %2-3'lere doğru dengeleniyor.
    Sn.Rxpu demek ki vatandaşın bankalara koyduğu mevduat olmasa bankalar bitecek herkes parasını çekip fiziki olarak dolar ve gram altına yatırsa belki dolar 10 gram 500 olur😆

3.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    ben doalrlarımı aldım yatıyorum ekim sonuna kadara dolara ilişkin yazmayacağımı söyledim. yükselme sebeblerini biliyomda niye düşüyor bende bilmiyorum. ama yükselme sebebleri aynen devam ediyor
    Yastık yapın kışın üşümezsiniz başkanım fiziki olarak baktıkça kıyamazsınız satmaya😊😊

4.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    %2 den fazla enflasyon rakamı beklmiyorum tuik sağlam ve sıkı çalışıyor
    Bende 2,7 civarında bekliyorum(anca o kadar indirebilirler 😜😜)

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    yastık yapın kışın üşümezsiniz başkanım fiziki olarak baktıkça kıyamazsınız satmaya����
    velet mazbut ahali puşt güvenemiyorum
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

6. Bu baslikta dun bir tartisma olmustu, Amerikan ve Turk cocuklari karsilastirilmisti. Baslikla alakasi yok ama onemli oldugu icin bende yazmak istedim. Kusura bakmayin. Konu cocuklari yetistirme tarziyla alakali oldugu icin bence onemliydi.

Bir katilimci, Turk cocuklarinin yuzlerinin parlak, daha saglikli oldugunu, Abd cocuklarinin ise donuk ve sagliksiz olduklarini yazdi. Cok yanlis.

Abd cocuklari; soguk kis gunlerinde bile yaka paca acik, camur icinde birbirleriyle bogusur dururlar. Ayni yerde 10 cocuk gorseniz, bunlardan biri Turk cocugu olsun, 100 m ilerden hangisinin Turk cocugu oldugunu anlayabilirsiniz. Ayaginda botlari, ustunde kabani, basinda bere, boynunda kaskol olan Turk cocugudur. Ustu basi tertemizdir. Amerikan cocuklari camur icinde birbirlerini hirpalarlar.

Annesine yada babasina "hava soguk, cocuklarin ustu basi islak, camur, hasta olmuyorlar mi" diye sorsaniz, size soyle cevap verirler: "Hayir, hastaliklar virusler ve mikroplardan olur, soguktan ve camurdan hastalik gelmez, aksine daha direncli olurlar."

Yani yetisme sartlari cok farklidir. Bir Amerikan cocugu 17-18 yasina geldiginde, artik hayatla basbasadir. Ama bir Turk ailesinde bir cocuk, 40 yasina gelir, halen anne babasindan harclik alabilir.
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

7.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    ben doalrlarımı aldım yatıyorum ekim sonuna kadara dolara ilişkin yazmayacağımı söyledim. yükselme sebeblerini biliyomda niye düşüyor bende bilmiyorum. ama yükselme sebebleri aynen devam ediyor

Hep teknikçiler yüzünden …5,80 dediler dediler al sana 5.97 ... Hisselerde maliyetlenme mantığından tekniğe inanırımda Dolar a inanmam...Dünya ve Ülke dinamiklerinden bir yılda 200 Milyar Dolar bulmamız gerekirken, o kadar para yokken hangi Teknik mantığıyla 5.80 i görüp 8-9 lara fırlayacak mantığın almıyor...yinede 5.80 dediler diye 6 dan girdim,tennikçi 8-9-10 ne derse %5-10 alttan satacam...Neden derseniz hisselerde tam hedefimi ne koyduysam %5-10 kaçırırdım...Bende böyle bir teknik geliştirdim ;)

8.  Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    Bu baslikta dun bir tartisma olmustu, Amerikan ve Turk cocuklari karsilastirilmisti. Baslikla alakasi yok ama onemli oldugu icin bende yazmak istedim. Kusura bakmayin. Konu cocuklari yetistirme tarziyla alakali oldugu icin bence onemliydi.

Bir katilimci, Turk cocuklarinin yuzlerinin parlak, daha saglikli oldugunu, Abd cocuklarinin ise donuk ve sagliksiz olduklarini yazdi. Cok yanlis.

Abd cocuklari; soguk kis gunlerinde bile yaka paca acik, camur icinde birbirleriyle bogusur dururlar. Ayni yerde 10 cocuk gorseniz, bunlardan biri Turk cocugu olsun, 100 m ilerden hangisinin Turk cocugu oldugunu anlayabilirsiniz. Ayaginda botlari, ustunde kabani, basinda bere, boynunda kaskol olan Turk cocugudur. Ustu basi tertemizdir. Amerikan cocuklari camur icinde birbirlerini hirpalarlar.

Annesine yada babasina "hava soguk, cocuklarin ustu basi islak, camur, hasta olmuyorlar mi" diye sorsaniz, size soyle cevap verirler: "Hayir, hastaliklar virusler ve mikroplardan olur, soguktan ve camurdan hastalik gelmez, aksine daha direncli olurlar."

Yani yetisme sartlari cok farklidir. Bir Amerikan cocugu 17-18 yasina geldiginde, artik hayatla basbasadir. Ama bir Turk ailesinde bir cocuk, 40 yasina gelir, halen anne babasindan harclik alabilir.
    ;))) çok doğru tespit... Türk anne(küçükken koruma)- baba(40 yaşında koruma) faktörü

Sayfa 494/1000 İlkİlk ... 394444484492493494495496504544594994 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •