Sayfa 19/72 İlkİlk ... 917181920212969 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 145 - 152 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

Alıntı Originally Posted by Saf_sata Yazıyı Oku
    İki gün önce aynı tarihten itibaren son 3 aylık aralığı inceledim bende. Yabancı hsyf leri çıkartırsak (malum kur etkisi) 7-8 tane hsyf dışındakiler sınıfya kalıyor. TKF her zamanki gibi zirvede. TTE aktif yönetilmediği için geçiyorum. MPS, GMR, ACC, RBH, MAC ve son olarak FPH olarak son buluyor. Burda dikkatimi çeken ve fikirlerinize ihtiyaç duyduğum konular şunlar;

- MPS nin son 1 yıllık başarısı malum,bona RBH de katılmış görünüyorki bu çok iyi olmuş. Ancak katılım fonlarındaki bu hareket xtumy deki agrasif hareket kökenli ve önümüzdeki dönemde çoğu uzman xu100 ile xtumy arasındaki farkın xu100 lehine döneceği ve hatta artışların eskisi gibi xu30 hisseleri öncülüğünde gerçekleşeceğini belirtiyor. Bu beklenti dahilinde katılım hsyf lerde bu hareketin devamlılığı hakkında şahsen olumsuz düşüncelerim var. Sizlerin fikirlerini merak ediyorum.

- Son dönemde Fiba Portföy fonları her alanda kendisini göstermesine rağmen forum dahil çok üzerlerinde durulmadığını görüyorum. FIB altın tarafında zirvede, FID değişken tarafta GMA gibi bir devi geride bırakıyor, FPH yukarıda da belirttiğim gibi endeksi yenen sayılı hsyf ler arasında. Bu konu hakkındaki görüşleriniz nedir?

MI 5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Hocam tte fonun aktif yönetilmemesi hususuna değinebilirmisiniz biraz daha detaylı bilgiye ihtiyacım varda portföyümde bir miktar teknoloji fonuda bulundurmak istiyorum tte'de dikkatimi hüseyin gayde yönetimi çekiyor.Tecrübeli bir isim.Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

2.  Alıntı Originally Posted by sayong Yazıyı Oku
    Hocam tte fonun aktif yönetilmemesi hususuna değinebilirmisiniz biraz daha detaylı bilgiye ihtiyacım varda portföyümde bir miktar teknoloji fonuda bulundurmak istiyorum tte'de dikkatimi hüseyin gayde yönetimi çekiyor.Tecrübeli bir isim.Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
    ""
    Fon toplam değerinin en az %80’i ile devamlı olarak BIST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Getiri Endeksinde yer alan hisse senetlerine yatırım yapılmaktadır. Yatırım yapılacak sermaye piyasası araçları, baz alınan endeksin değeri ile fonun birim pay değeri arasındaki korelasyon katsayısı en az %90 olacak şekilde, endeks kapsamında yer alan menkul kıymetler arasından seçilir. Fon, takip ettiği endeksin performansını yatırımcılarına yansıtmayı hedeflemektedir.
    """
    Fonun açıklaması bu şekilde. Bu arada getirisi takip ettiği endeksin gerisinde...
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

3.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Katılım fonları son sene bayağı prim yaptı. Ben de bu konuda bazı şeyler okudum.
    Bu yükselişin nedeni dediğiniz gibi özellikle küçük yatırımcılarına XUTUMYdeki sert fiyat hareketlerinden faydalanmak istemesi nedeniyle bu endeksteki hisselere yönelmesi. Ayrıyeten katılım fonlarındaki şirketlerde borç ve faiz limiti var. Bu yüzden pek çok katılım şirketinin dolar ve euro borcu yoktu ve ithalat yapan küçük - orta boyutlu şirketlerimiz de var borsada. Dolayısıyla eğer ki xutumyden kar eden şirket hissesi almış isek nispeten güvende hissederdim kendimi.

MPSnin ekstra başarılı hale gelmesinin nedenini bir başka başlıkta yönetiminin değişmiş olması olarak okumuştum. Yabancı gelirse MPS ona adapte olabilir diye düşünüyorum. Bist 100e yönelmese bile portföyündeki pek çok şirket kar eden temettü dağıtan şirketler. Hatta kendilerini tebrik etmek lazım pek çok fonda teknoloji hissesi yok. Bu fonda 2 tane var...

FPH benim de takip ettiğim fon. FPHin rakibi olarak MACi görmekteyim. Sizce FPH mı MAC mi alınmalı yabancı yatırımcının döneceğini varsayarsak?
    Ben burda MAC ı bir adım önde görüyorum ve portföyümüde bu şekilde oluşturuyorum. Zaten Haydar Bey bu şekilde bir harekete uygun olacak şekilde fona banka hisselerini ve THY ekleyerek işareti verdi bence.

Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4. TTE fonu %18 LOGO %16 ASELSAN %8 INDES %6 ARENA %5 NETAS içeriyor. Diğerlerineden üç beş azar azar çok fon var. %53 ü bu saydığım 5 hisse senedindeki değişimi fiyatlıyor.

Bu 5 senette kümülatif dolar bazında fiyat artışı bekliyorsanız o zaman TTE fonu alın. Beklemiyorsanız TTE fonu almayın.

https://www.kap.org.tr/tr/ek-indir/4...74fec6f4fb321d

Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    ""
    Fon toplam değerinin en az %80’i ile devamlı olarak BIST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Getiri Endeksinde yer alan hisse senetlerine yatırım yapılmaktadır. Yatırım yapılacak sermaye piyasası araçları, baz alınan endeksin değeri ile fonun birim pay değeri arasındaki korelasyon katsayısı en az %90 olacak şekilde, endeks kapsamında yer alan menkul kıymetler arasından seçilir. Fon, takip ettiği endeksin performansını yatırımcılarına yansıtmayı hedeflemektedir.
    """
    Fonun açıklaması bu şekilde. Bu arada getirisi takip ettiği endeksin gerisinde...

5.  Alıntı Originally Posted by sayong Yazıyı Oku
    Hocam bahsettiğiniz fon mutual yani aktif yönetilen fon değil. aft de öyle. global en iyi 20 teknoloji şirketinin %5 oranında taşıyor portföyünde. Dur şunu azaltayım, bunu artırayım bile demiyor sayılır. Yani fon başarısından ziyade dayanak aldığı varlıkalr tüm dünyada yükseldiği için yükselmiş. Bana göre olmayan, bana hitap etmeyen fonlar. Zaten benchmarkının da oldukça gerisindeler.
    Aktif yönetilen kıyas kriterlerini geçebilen teknoloji fonu olsaydı , mutlaka alırdım.

Hep aynı örneği veriyorum. Simitin %200 arttığı yılda, %150 artan simit fonu gibi bunlar. Bana simitin %100 arttığı yılda %150 artan simit fonu lazım.

Benim için getiri değil, kıyasına göre getiri önemli. Bunu yapabilen fonlar sürekli kazandırır, diğerleri bir duvara dayanıyorlar, o duvarın ne olacağını kimse kestiremez.

Eğer dayanak yaptıkları endeksleri yıllık en azından %10-15 geçebilseler, uzun vadede makası açarak fark yaratan iyi fonlar olurlardı benim için.

Bir fon %1500 bile getirse kıyas kriterini geçmiyorsa benim için anlam ifade etmiyor.
    Son düzenleme : hellistheothers; 17-10-2020 saat: 15:45.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Alıntı Originally Posted by Saf_sata Yazıyı Oku
    Ben burda MAC ı bir adım önde görüyorum ve portföyümüde bu şekilde oluşturuyorum. Zaten Haydar Bey bu şekilde bir harekete uygun olacak şekilde fona banka hisselerini ve THY ekleyerek işareti verdi bence.

Haydar bey,sektörde ki bir çok aktör gibi hazıra konmuş bir isim olmamakla beraber üst klasman dediğimiz okullardan veya yurtdışı eğitiminden söz edemiyoruz.Fakat bence en değerli olanıda budur kendini sektör içerisinde yetiştirmiş adeta tırnaklarıyla kazıya kazıya gelmiştir.Kısacası yaşayarak görerek tecrübeyle bir noktaya gelmiş ve bunu çok güzel fonada aktarabiliyor.Şuanda performansıda diğer balinalarıda gözönüne aldığımızda bence hiçte fena değil.Dikkatimi çeken hergeçen sene fon getirileri üzerinde ciddi bir rekabet oluşmuş durumda ve buda fon değerlerine ve yatırımcı kitlesine yansıyor.Kanada'da gelişmiş ülkelere 2021 yılında yatırım yapacak bir fonun değeri 350 milyar $ iken bizim fonlarımızda umarım bir gün bu fonların en azından %5 gibi seviyelerine ulaşabilir.

7. Çok değerli, çok katkı sağlayan bir sohbet dönmüş Sn. safsata ve Sn. fon_fan'a Sn. Sayong'a Sn. Sadecegrafik'e teşekkür ederim.
    Son düzenleme : hellistheothers; 17-10-2020 saat: 15:49.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by sayong Yazıyı Oku
    Haydar bey,sektörde ki bir çok aktör gibi hazıra konmuş bir isim olmamakla beraber üst klasman dediğimiz okullardan veya yurtdışı eğitiminden söz edemiyoruz.Fakat bence en değerli olanıda budur kendini sektör içerisinde yetiştirmiş adeta tırnaklarıyla kazıya kazıya gelmiştir.Kısacası yaşayarak görerek tecrübeyle bir noktaya gelmiş ve bunu çok güzel fonada aktarabiliyor.Şuanda performansıda diğer balinalarıda gözönüne aldığımızda bence hiçte fena değil.Dikkatimi çeken hergeçen sene fon getirileri üzerinde ciddi bir rekabet oluşmuş durumda ve buda fon değerlerine ve yatırımcı kitlesine yansıyor.Kanada'da gelişmiş ülkelere 2021 yılında yatırım yapacak bir fonun değeri 350 milyar $ iken bizim fonlarımızda umarım bir gün bu fonların en azından %5 gibi seviyelerine ulaşabilir.
    İyi eğitim almış kişiler tarafından yönetilen fonlar hangileri? Türkiye piyasaları üniversite eğitiminde verilen kurallar göre işlemiyor o yüzden Haydar bey bir adım önde bence
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

Sayfa 19/72 İlkİlk ... 917181920212969 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •