Sayfa 183/452 İlkİlk ... 83133173181182183184185193233283 ... SonSon
Arama sonucu : 3610 madde; 1,457 - 1,464 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

bu arada 10 bin tl brüt ücret aslında sürünme seviyesinde bir rakam.. neti 7000 tl civarı yapar.. resmen açıklanan yoksulluk sınırı rakamı mertebesinde..zaten 10 bin tl brüt ile bir evi geçindirmenin ne kadar zor olduğunu herkes biliyor olmalı..

asgari ücret ise daha da berbat.. açlık sınırında 2000 tl net ile..

yani aslında rakamlar çok kötü..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

2.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Otomatik katılımda işverenin ilave katkısı olursa tabiki gönüllü BES'ten daha avantajlı olacaktır. Sürekli fon takip edemem diyorsanızda risk algınıza göre seçeceğiniz değişken fonlar yeterli olacaktır sn.ibrahim. Zaten otomatik katılım fonları çoğunlukla sabit getirili enstrüman içeriyorlar dengeli ve atak değişkenlerde hisse oranı artıyor.

Aşağıda OKS fon örnekleri var. Getirileride fena gözükmüyor.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AJB
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AJC
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AJF
    Tesekkur ederiz paylasim icin. Gercekten getiriler iyi sayilabilir. Suan icin tamamlayici sistemde yuzde 100 isveren destegi olacakmi , onu bekliyorum. Olmayacagi kesinlesirse en gec subat ayinda gonullu bese girerim.isveren katkisi yoksa dediginiz gibi fon cesitliligi acisindan gonullu daha mantikli.

3.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Tesekkur ederiz paylasim icin. Gercekten getiriler iyi sayilabilir. Suan icin tamamlayici sistemde yuzde 100 isveren destegi olacakmi , onu bekliyorum. Olmayacagi kesinlesirse en gec subat ayinda gonullu bese girerim.isveren katkisi yoksa dediginiz gibi fon cesitliligi acisindan gonullu daha mantikli.
    Gönüllü BES'te plan seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Mümkünse hiç kesinti olmayan ve giriş aidatının tamamı ertelenen plan seçmeniz avantajlı olacaktır. Birde emeklilik şirketi seçimi var tabi. Fon çeşitliliği fazla ve seçeceğiniz şirketin fon performanslarını diğer şirketlerin benzer fonlarıyla karşılaştırırsanız sizin için yararlı olur.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Gönüllü BES'te plan seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Mümkünse hiç kesinti olmayan ve giriş aidatının tamamı ertelenen plan seçmeniz avantajlı olacaktır. Birde emeklilik şirketi seçimi var tabi. Fon çeşitliliği fazla ve seçeceğiniz şirketin fon performanslarını diğer şirketlerin benzer fonlarıyla karşılaştırırsanız sizin için yararlı olur.
    iyi akşamlar admustafa bey, şayet tamamlayıcı sistem düşündüğüm gibi olmaz gönüllü bese girmek durumunda kalırsam, bu emeklilik şirket ve plan konusunda konuşmak isterim. ben sizi yatırım fonu başlığında tanıyorum, fonlar konusunda çok bilgili birisiniz. belki sizde hatırlarsınız beni bende fonların acemisi değilim ama emeklilik şirket ve plan hakkında ayrıntılı bilginiz çok faydalı olacaktır.

5. Bir ülkenin onur ve şerefi ile çağdaş bir cumhuriyet haline getirilebileceğini bütün dünyaya göstermiş ve her Türkün gönlünde ayrı bir yeri olan büyük Atatürk! Sen milletinin gönlünde ebedi yaşayacaksın.Büyük Atatürk'ü rahmet ve minnetle anıyoruz.

6.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    iyi akşamlar admustafa bey, şayet tamamlayıcı sistem düşündüğüm gibi olmaz gönüllü bese girmek durumunda kalırsam, bu emeklilik şirket ve plan konusunda konuşmak isterim. ben sizi yatırım fonu başlığında tanıyorum, fonlar konusunda çok bilgili birisiniz. belki sizde hatırlarsınız beni bende fonların acemisi değilim ama emeklilik şirket ve plan hakkında ayrıntılı bilginiz çok faydalı olacaktır.
    İyi Akşamlar İbrahim Bey. Yardımcı olmaya çalışırım. Fonlara olan ilgim 2005 yılından beri şirket katkılı BES hesabımdan dolayı. Onuda 3-4 yıldır aktif olarak yönetmeye çalışıyorum. Avantajlarını ve dezavantajlarını bilerek giriş yaparsanız sisteme o derece faydalı olacaktır sizin için.

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    İyi Akşamlar İbrahim Bey. Yardımcı olmaya çalışırım. Fonlara olan ilgim 2005 yılından beri şirket katkılı BES hesabımdan dolayı. Onuda 3-4 yıldır aktif olarak yönetmeye çalışıyorum. Avantajlarını ve dezavantajlarını bilerek giriş yaparsanız sisteme o derece faydalı olacaktır sizin için.
    Peşinen bir soru sormak isterim. aslında cevabınıda en merak ettiğim soru bu.
    bu şirket katkılı (işveren demek belki daha doğru)Bes lerde şirket katkısınında belli bir limiti varmı?hani devlet katkısı yıllık brüt ücretin dörde birini geçemiyor ya, o acıdan dedim.
    örneğin ben her ay 3000 tl yatırsam işverende o kadar yatırır mı? Benzer şekilde işveren desteğinin süre olarak bir sınırıda söz konusu oluyor mu? örneğin 20 sene yada daha fazla bir sürede biz her yıl enflasyon oranında arttırma şartıyla 3000 tl yatırsak bizimle tıpatıp aynı parayı işverende 20 yıl yada daha fazla süre yatırıyor mu?
    Son düzenleme : ibrahim; 09-11-2019 saat: 23:27.

8.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Peşinen bir soru sormak isterim. aslında cevabınıda en merak ettiğim soru bu.
    bu şirket katkılı (işveren demek belki daha doğru)Bes lerde şirket katkısınında belli bir limiti varmı?hani devlet katkısı yıllık brüt ücretin dörde birini geçemiyor ya, o acıdan dedim.
    örneğin ben her ay 3000 tl yatırsam işverende o kadar yatırır mı?
    Benim bildiğim belirli bir limit yok. Fakat genelde şirket katkıları brüt maaşın %5'ini geçmez tabi çalıştığınız şirkete bağlı olarak değişebilir durum. Sizin yatıracağınız kısmı siz belirleyebilirsiniz fakat çalıştığınız şirkette ne kadar katkı yapacağını belirler. 2 sene önce bir iş teklifi almıştım. Teklif içerisinde BES'te mevcuttu ve ne kadar katkı yapacağını belirtmişti şirket. Katkı payı otomatik olarak arttırabilir, sabit bir oran belirtilebilir veya sabit bir katkı payı olabilir. Hatta döviz cinsinden bile belirlenebilir.

Sayfa 183/452 İlkİlk ... 83133173181182183184185193233283 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •