Sayfa 659/1230 İlkİlk ... 1595596096496576586596606616697097591159 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,265 - 5,272 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Kötü iyiyi de bozuyor maalesef...beni, seni, desperadoyu bozamaz..yani tecrübesi fazla olan ve akıl mantığı ön planda tutan insanları bozamaz...bu başlıktaki çoğu arkadaş da bu furyadan etkilenmez diye düşünüyorum.

Ancak sorun şurada...bu toplumun tasarruf etmesi ve tasarruflarını uzun vadede reel getiri sağlayan enstrümanlara, özellikle sağlam hisse senetlerine yönlendirmesi lazım...zaten bu amaç uğruna burada yazıp çiziyorum, sırf sesim daha çok kişiye ulaşsın diye twitter da da yazmaya başladım.

Ancak öyle bir ortam oluşturuluyor ki, borsa kumardır diyenlerin ekmeğine yağ sürülüyor...biz bilanço sonrası fk 10 oldu, hisse pahalı kaldı diye satış yiyor dediğimizde...adam öz sermayesi eksi, fiilen batık kağıdı 5-10 katına çıkarıyor..adam 10 senedir spor hissesinde zararda bekliyor...niye bekliyorsun bunca yıldır bunca zararda diyorum...bir Ümit çıkar belki diyor.

Olacak olan şu...bu insanlara büyük bir Ümit pompalanıyor...5-10 kat yapmış fiyatlardan gariban takımına bu mallar yıkılacak..sonra da bekle denecek, uzun vadede kazanırsın denecek.5-10, belki 15 sene bekleyecekler,,ne gelen olacak, ne giden.

Tamam, kabahatin büyüğü okumayan, öğrenmeyen, kumarbaz ruhuyla kısa vadede köşe dönmek isteyen küçük yatırımcıda...ama bu bataklığın oluşmasına izin veren, hatta kolaylaştıran bist yönetiminin, SPK nın, siyasi bürokrasinin hiç mi suçu yok? Sonra bu insanlar borsa kumar diyecek, bir nesil daha borsaya uzak duracak...yine paralarını çarçur edecekler, yazık değil mi bu ülkenin kıt kaynaklarına.
    Sayın Cautionary , borsaya yeni giren insanlara yıllık reel %15-20 kazanırsan çok iyi.Onu kazanmak için de okuman öğrenmen çalışman lazım dersen hiç kimse borsaya gelmez. Maalesef bizim milletimiz kolayca köşeyi dönme peşinde. Emek vermek okumak öğrenmek onlara ters.O nedenle bu döngü tekrar edecek. Dışarıda falanca borsadan voleyi vurmuş diye duyan gelecek ponzi misali sona kalan dona kalacak.
    Y.T.D.

2. Sayın Cautionary;

Mümkünse twitter hesabınızı imza kısmınıza yerleştirebilir misiniz?Daha önce belirtmiştiniz adresinizi ancak eski mesajlarınızdan bulmak çok zor oluyor.

3.  Alıntı Originally Posted by feray007 Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary , borsaya yeni giren insanlara yıllık reel %15-20 kazanırsan çok iyi.Onu kazanmak için de okuman öğrenmen çalışman lazım dersen hiç kimse borsaya gelmez. Maalesef bizim milletimiz kolayca köşeyi dönme peşinde. Emek vermek okumak öğrenmek onlara ters.O nedenle bu döngü tekrar edecek. Dışarıda falanca borsadan voleyi vurmuş diye duyan gelecek ponzi misali sona kalan dona kalacak.
    Bu yüzden çok üzgünüm...ama deniz yıldızı hikayesinde olduğu gibi...bir kişiyi bile doğru yola döndürebilirsek başarıdır diyorum...ayrıca inançlarım da motivasyon sağlıyor, “iyiliği anlat, kötülükten uzaklaştırmaya çalışâ€ düsturu ile yola çıktım...999 kişi bile reddetse, 1000. Ye ümitle anlatmaya devam et...üzülüyorum, kızıyorum ama pes etmeye niyetim yok

4. Hatırlarsanız, teknik olarak takip ettiğim iki sinyal vardı.,biri kasa vade, sarı ışık...diğeri de orta vade, kırmızı ya da yeşil ışık.

Dün kapanış itibariyle orta vade sat verdi...hisse pozisyonlarım kusa vade sat verince hedge lenmişti...orta vade de sat verince ilave endeks short larla net kısa pozisyondayım artık...yani borsanın düşüşü işime gelir artık.

Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by dealer35 Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary;

Mümkünse twitter hesabınızı imza kısmınıza yerleştirebilir misiniz?Daha önce belirtmiştiniz adresinizi ancak eski mesajlarınızdan bulmak çok zor oluyor.

sosyal medyasının reklamını yapıyor diyen olursa destek atarsın fenomen olma niyetim yok...zaten benim gibi acı gerçekleri yazan, hisse tiyo işine girmeyen adamların takipçi sayısı 1000 li rakamlara zor ulaşır
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Bu haliyle bizim borsa kumardır.Bu SPK ,patronlar ve speklerle bu borsada rasyonel yatırım analiz ,bilanço falan bir yere kadardır.Mesela defalarca yazdım bizim bankalar batık.Bir ton batık kredi, inşaat ve enerji sektörü kredisi var,bankaya bir telefon gidiyor bu kredilerin üstüne gitmeyeceksiniz diye,krediler yapılandırılıyor veya üstüne gidilmiyor ,krediler sanki canlı krediymiş gibi bilançoda gözüküyor,sonra o banka kar açıklıyor falan.Hep kağıt üstünde hep yalan dolan.Yahu ülker batıyorum dedi,ilk kredisini yapılandıran oydu,batırılamayacak kadar büyük ayağına ,batarsam hepinizi batırırım dedi, batık kredisini çok uygun koşullarda yapılandırdı,şimdi analistler ülker grubu için hedef fiyat falan veriyor şöyle iyi böyle iyi deniyor,akıl işi mi.Saçma sapan şirketleri spekler 5 katına götürüyor SPK ne iş demiyor.İçerden bilgi alma suç olmayı geçtim yapmayanı döverler bizde.Sonra borsa kumar değil öyle mi.Acı verici gerçeklerin kabulünde bir süreç var tabi,önce red,sonra kızgınlık,sonra kabulleniş,sonra çözüm,bizim borsada yatırm yapan arkadaşlar kendileri hangi safhadalar kolayca bulabilirler,biraz dürüstçe kendini değerlendirme yeter.

Borsa dürüst bir mecra olmalı.Size bir bilanço gelince rakamlara güvenebilmelisiniz o zaman analiz falan mantıklı olur,yoksa olay
    sahtekarlıktır.Bizde de örneği çoktur.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu söz, okuma-anlama kıtlığı olanların lafı...deneme-yanılma yöntemi, solucan yöntemi olarak da bilinir ve az gelişmiş bilinç düzeyinin seçtiği bir yoldur.

Benim tecrübe ettiğim şey, başkalarının deneyimlerinden öğrenmek, en verimli yoldur...herşeyi kendim tecrübe edeyim yolunu seçersen, yüksek maliyete katlanmak zorunda kalırsın.
    gidip aracı kuruma elınde hupvc yazan kagıtla "bana su kagıttakınden alın evladım" diyen adamın okuma anlama yoluyla bır sey ogrenmesıne zaten ımkan yok... keza twıtterda ustat pesınde kosanların da... bunlar deneyıp yanılıp ogrenecek, ogrenebılırse o da... o yuzden dert degıl yanı, burda kazık yemese baska yerde ve zamanda yer...

bak 2-3 gundur de spor hısselerıne dadandılar, batıgın kralı bunlar... yonetımler uyanıktır, ıyı halka arz yaparlar bu fıyatlardan...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Sayfa 659/1230 İlkİlk ... 1595596096496576586596606616697097591159 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •