Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 584/1002 İlkİlk ... 84484534574582583584585586594634684 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,665 - 4,672 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Hocam size katılıyorum.... Ev almam diyor sürekli. Ev almıcaksın da birkimleri nerde değerlendirceksin onun cevabı yok. Alternatif yatırım düşüncelerini söylemiyor da...

Şunu dese anlarım, burası yobaz memleket, gidişat çok kötü. TL varlıklara girmem ben derse anlarım (ev, borsa vs)
    Ben ev alinmayacagini söyluyorum. cunku dunyada genel gecer kabul görmuş fiyatlarin cok uzerinde şişmiş fiyatlar var.
    550bin istenen evde 1600 liraya oturuyorum şuan. Ne gerek var bu evi almaya şimdi.
    Parayla ne yapilacagini soylemek yatirim tavsiyesidir ve bu, hem forum kurallari hemde kanunen bu platformda yasak.

Tabi sizler alişmissiniz kanunsuz koyde kafaniza gore takilmaya, kanunlara uyanlar size ters geliyor...

Bunun icin bu zamanda ev alinmaz işte. Hem yobaz cok ulkede hemde sizin gibi kanun kural bilmezler.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

arsa payı: sağdan da baksan soldan da baksan durum değişmiyor.. arsa payı oldukça düşük.. ayrıca bitişik nizam mevzusu elbette önemli.. kadıköy örneği verilmiş ama unutmamak lazım ki orası ayrı bir anomali.. neticede bahcesi olmayan bitişik nizam dairelerde arsa payı gerçekten düşük.. 10-20 m2 gibi rakamlar neden şaşırtıcı geliyor bazılarına anlam vermek mümkün değil..

bu konuyu sanırım en çok dile getiren benim.. hangi bağlamda dile getirdik peki? şu konuda: ev fiytlarının yuksek olmasının nedenlerinden birisi Turkiye de emsallerin sürekli artıyor oluşu.. 5 katlı apartman 10 katlı oluyor bir sonraki yenilemede..ve evler alınırken düşünce "evi al nasılsa yenilerken bedavaya yenilersin zira emsaller artıyor".. bu düşünce bir saadet zinciri.. ve sürdürülemez.. eski "güzel" günlerin gelecekte de devam edeceği ve ev yatırımının sürekli kazandıracağı varsayımı işte bu saadet zincirine dayanıyor..

ve arsa payı bu noktada ön plana çıkıyor.. emsaller sürekli arttırılırken arsa payının çok fazla önemi yok (görece olarak), ancak emsaller dondurulursa arsa payı bir sonraki yenilemede önemli bir faktör halini alıyor.. ve herhangi bir enstrümanın şimdiki değeri gelecek nakit akışlarının bir fonksiyonu olduğuna göre gelecekteki bir nakit akışının durması (emsalin artmaması ve bu nedenle evini bedavaya yenileyememek) tüm oyunu değiştirir..

unutmayın.. şu anki davranış kalıpları bu nakit akışının sürekli geleceği varsayımına dayanıyordu önemli oranda.. ama artık geçerli değil.. 10 katlı apartmanın 20 katlı olmayacak gelecekte..
    Son düzenleme : discretus; 18-06-2020 saat: 13:34.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Yatirimda ne basarimmi var !!!
    20 yildir devlette ögretmenim.Eşim calismiyor.1 oglum var. Ana babadan cebime giren tek kuruş yok(anne ev hanimi baba memur)
    Abd nin iowa-chicago-newyork hatti dahil ust tarafini niagara şelalelerine kadar olan kismi ve lasvegasi gezdim( toplam 6 ay)
    Saint petersburg ve avrupada 5 ulkeyi gezdim.(toplam 2 ay)
    Oğlum Abd dogumlu , kucuk 1 ev parasi ona harcadim.
    Istersem şuan 1mn TL ye kadar bir evi nakit alabilirim.

Sence bunlari tek ogretmen maaşiyla ve **** konuta***** yatirim yaparak yapabilirmiydim !...

Bana göre buyuk başari, sana göre tirt. Niye cunku evim yok ))

Not: Istersen Arşivden Logo sayfalarini bul ve logonun 1.90 dan 30 liraya kadar ciktigi 3 4 yillik bolumu oku. Orda ayni nick le yazilarim duruyor.
     Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Hayat görüşü.
    Ben en güzel (en az) 5 yılımi ucuz peynir zeytin yiyerek geciremem. Yaş ilerleyince zaten yiyemiyosun.
    Yiycem ev alicam diyenede hayirli olsun. Yukarda 1 yazimda var. 35 yasina kadar 5 yil tüm maaşi bagli.anasi babasi ile yasyacak.
    Onun tercihi. Ben asla yapmam.
    Kiradaysan her kiralik ev senindir. Komşuyu, sokaği , evi begenmezsen ceker gidersin kafan agrimaz. Ama oturacagin evin seninse ve yukardaki saydiklarima benzer şeyler başini agritmaya baslarsa vay haline. Hele birde kirada evin var ve kira almada sorun yaşiyorsan stresten omrunden omur gider.

Öbür tarafa goturenmi var.
    Ama eğitim herseydir.
    Mal a degil insana deger verenlerin artmasi zor ama bu platformlarda da olsa egitimle bunu basaririz insallah.
    Nakitin varsa kralsindir.
    Likit olmayan ev alacagina,
    Dolar alirsin altin alirsin gümüş alirsin hatta istersen findik alirsin ve nakit lazim oldugunda hemen satarsin.

Bak güzel kardeşim.
    Senin ev almaya zerre kadar niyetin yok.
    Şu anda veya gelecekte, şu fiyattan veya bu fiyattan, senin ev almaya niyetin yok.

Çok ölü fiyattan veren bir enayi bulursan tabi ki alırsın. Onu ben de alırım, herkes alır.

Ama normalde ev almak, yıllar boyunca ev kredisi ödemek, kendi oturduğun konuta sahip olmak gibi bir düşünceye çok uzak olduğun tüm şu alıntı yaptığım yazılarından belli.

Derdin ne?

Almayaccağın bir malın başlığına gelip "taraf" olmaktaki amacın ne?
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

100 m2 lik dairen olsun..

"kendi paranla yenilerken yine 100 m2 payın var" durumu açıklamıyor.. biz başka bir şeyden bahsediyoruz.. kendi parasıyla yeniliyorsa zaten sıkıntı yok.. ve benim yazılarımı bilenler zaten benim emsallerin asla arttırılmaması gerektiğini düşündüğümü hatırlayacaklardır..

problem başka yerde.. ev fiyatları bir saadet zinciri olurken gelecekte yenilemede elinden hiç para çıkmadan (veya çok az para çıkarak) evi yenileyeceğini düşünmek önemli bir yer tutuyor.. o zaman amortismani eskime gibi faktörleri hiç düşünmene gerek yok.. bas parayı al.. ekonomikmiş değilmiş önemli değil.. nasılsa hiç eskimiyor.. değerini hep koruyor..

ama biliyoruz ki bu sürdürülebilir ve gerçekçi değil.. işte arsa payı o zaman önemli hale geliyor.. evinin gerçek içsel değeri, yani arsa olarak değeri, arsadan aldığı pay kadardır..şu anda bir ev alırken bu faktörü dikkate almak o nedenle önemli..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

5.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bak güzel kardeşim.
    Senin ev almaya zerre kadar niyetin yok.
    Şu anda veya gelecekte, şu fiyattan veya bu fiyattan, senin ev almaya niyetin yok.

Çok ölü fiyattan veren bir enayi bulursan tabi ki alırsın. Onu ben de alırım, herkes alır.

Ama normalde ev almak, yıllar boyunca ev kredisi ödemek, kendi oturduğun konuta sahip olmak gibi bir yaşam tarzına çok uzak olduğun tüm şu alıntı yaptığım yazılarından belli.

Derdin ne?

Almayaccağın bir malın başlığına gelip "taraf" olmaktaki amacın ne?
    Krala çiplak demek icin illa kralla yatmak gerekmiyor demi..
    Konu başlıgina göre benim yazilarimin hicbiri sorunlu degil...

Bu başlik bunun icin var.

Ben sebepleriyle birlikte mantiksiz diycem.
    Sen de sebepleriyle mantikli diyeceksin.
    Bu sayfanin amaci bu. Fikirler karşilasacak.

Peki sizi rahatsiz eden ne ?

Düşüncelere katlanmayi eninde sonunda ogreneceksiniz insallah.

6.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Yatirimda ne basarimmi var !!!
    20 yildir devlette ögretmenim.Eşim calismiyor.1 oglum var. Ana babadan cebime giren tek kuruş yok(anne ev hanimi baba memur)
    Abd nin iowa-chicago-newyork hatti dahil ust tarafini niagara şelalelerine kadar olan kismi ve lasvegasi gezdim( toplam 6 ay)
    Saint petersburg ve avrupada 5 ulkeyi gezdim.(toplam 2 ay)
    Oğlum Abd dogumlu , kucuk 1 ev parasi ona harcadim.
    Istersem şuan 1mn TL ye kadar bir evi nakit alabilirim.

Sence bunlari tek ogretmen maaşiyla ve **** konuta***** yatirim yaparak yapabilirmiydim !...

Bana göre buyuk başari, sana göre tirt. Niye cunku evim yok ))

Not: Istersen Arşivden Logo sayfalarini bul ve logonun 1.90 dan 30 liraya kadar ciktigi 3 4 yillik bolumu oku. Orda ayni nick le yazilarim duruyor.

Tebrikler, bir hayat tarzı tercih etmişsin, ona göre de yaşamışsın...birikimlerini de iyi yönetmişsin.

Peki emlak fiyatlarının yükselmesi sana niye bu kadar koyuyor...hisseyi alıp, 2 katına çıktığında...yok bu bu kadar etmez, enayi misin diyor musun senden almak isteyene.

Son 5 yıldır, konut fiyatları özellikle İstanbul’da reel olarak azaldı, enflasyonun çok aktında arttı,,,enflasyon bazında bakarsak, ev fiyatları neredeyse yarı fiyatına indi (dolar hesabına hiç girmiyorum)... kredi, devlet teşviği vs, fiyatlar biraz canlarında, ciyaklamalar başladı..,yok fiyatlar neden arttı, düşünce de, enayiler ev aldılar, paraları eridi diyordunuz?

Sorun şurada..,kendinizi çok Zeki, milleti enayi sanmayın..,herkesin kendine göre bir hesabı var...ha paranız var, peşin verip ev alabilecek durumdaysanız niye bu ev düşmanlığı...hem gezeyim tozayım, hem borsada vs paramı katlayayım,,,hem de ev fiyatları yerinde saysın...öyle bir dünya yok maalesef.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Istanbuldaki ev fiyatları artmaya devam edecek. Cünkü konut fazlası eriyor. Yeni arzlar yolda mı? hayır çünkü bankalar mütehaitlere kredi acmıyor. Yeni inşaatlar dikilemiyor.

ayrıca..20-30 sene önce ev almakla şimdi almak aynı şeymiş gibi konuşuluyor..

20-30-40 sene once (bir önceki nesil evler) ferah bir şehirde yaşıyordun.. nufusu az, yeşili çok, yürüyebileceğin bir atmosfer..

şimdi..emsaller arttı sürekli.. imar verildi.. ve gelinen nokta bir sürü kümesten oluşan bir köy.. yeşili, parkı, deprem toplanma alanı filan olmayan bir kümes topluluğu.. sadece arsa payının düşmesiyle sonuçlanmadı yani son 20-30 yıllık dönem..

o nedenle.. hala evlerin eski mantaliteyle değerlendirmesi komedi..fiyatlar enflasyona göre artmamış, dolara göre değer kaybetmiş filan.. elbette kaybeder.. zira mal kötü.. alınan şeyler ev değil.. kümes.. ilk olarak bu gerçeği farketmek gerekiyor..

Sayfa 584/1002 İlkİlk ... 84484534574582583584585586594634684 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •