Sayfa 448/1004 İlkİlk ... 348398438446447448449450458498548948 ... SonSon
Arama sonucu : 8026 madde; 3,577 - 3,584 arası.

Konu: Viop - XXX

1. Gençler,
    Bu "düşüş, dönüş, yabancı çıkışı" diye yazanlar var ya,
    bunlar bir kontrat-hisse işlem yapmayanlar.
    İşkembeden sallayan, "haklı çıktım" demek için hindi gibi kabaranlar.
    Vadeli neredeyse artı kapatmış, bunlar haftasonu gene algı kasıyor.
    Dün en karanlık saatte yazdım, çil yavrusu gibi dağıldılar.
    Bunlar 1220de de aynı bunları yazıyorlardı.
    Uyanık olun!
    Fiyattan başka herşey yalan.
    Fiyatı çalışın, ister temel ister teknik, mümkünse ikisi birden.
    Bunlara kulak asmayın. Ama okuyun ki, sentiment denilen algı oyunlarını da bilesiniz.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

ne algısı yaw.. algı yukarı yönlü yapılıyor.. ben son yıllarda piyasa nötr (market neutral) işlem yapıyorum..düşecek de çıkacak da demem.. yazılarım burada belli..ama son haftalarda sürekli long algısı yapılıyor orası kesin.. ama beni ilgilendirmez.. her iki yönden de para kazanmak mümkün. volatil olsun, 30 hisse farklı şekillerde hareket etsin yeter..

diğer yandan "bunlar" ifadesi "akape" için kullanıldığında daha şık oluyor.. o geleneğe sarılmak lazım..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    rus gezi'si

ama yanlış mevsime denk geldi, karakış olmayaydı..
    Aman bi siz karışmayın, geziymiş de yok daha ney )) Üşürlermi hepsi?, nolur yani ).
    15 Temmuz artıklarınızla didişin anca müstehak. )

4. dünyada yaşanan ralli sonrası borsaların geldiği bu durumdan çoğu kişi şikayetçi, kişi derken küçük yatırımcı bazında olanları söylemiyorum, büyük para babaları, kuruluşlar vs. onları kastediyorum.

ülkemizdeki aracı kurumlarda bundan aşırı rahatsız durumdalar, nedeni de belli, bist30 hisse senetleri yaşanan ralliden payını alamaz iken diğer yan hisseler uçuk kaçık rakamlara ulaştılar, adamlar ekranlarda bunu az çok söyleyebiliyor ama neden kaynaklandığını bildikleri halde açıklayamıyorlar.

bu aşamada olaylara objektif olarak bakarsak, aracı kurumlar bu rahatsızlığı bir şekilde yukarıya iletiyorlardır, her ne kadar spk, bist yönetimine bizde kızsak da onlarda belki şirketlere para bulabilmeleri adına belki de yeni yatırımcı çekmeye çalışırken doğru yönlendirememeden kaynaklanan sorun nedeniyle gelinen bu durum sonrası şimdi işin içinden nasıl çıkacaklarını düşünüyorlardır.

yeni yatırımcılar bilgisiz ve hiç testere görmediler, normal borsa düzenine girmek için açığa satış açılırsa bu adamların büyük bir bölümü aşırı risk altında kalacaklar, çıkacak olayları inanın düşünmek istemiyorum.. eşinden boşanmalar, psikolojik bunalımlar, intiharlar, çeşitli eylemler vs. vs. uzayıp gider bu işler..

borsayı bilmiyorsa girmeseydi demek kolay ama bu işlerin tek taraflı yansıması olmayacağı da aşikardır.

ister bana pozisyonuna aşık adam, ister bilgisiz cahil diyin, ama rallide gelinen bu noktadan sonra hala bazı şeyleri görmezden gelip ralliye devam eder düşüncesinde olan varsa biraz daha düşünmesini tavsiye ederim. hepinize iyi geceler dilerim.

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    ne algısı yaw.. algı yukarı yönlü yapılıyor.. ben son yıllarda piyasa nötr (market neutral) işlem yapıyorum..düşecek de çıkacak da demem.. yazılarım burada belli..ama son haftalarda sürekli long algısı yapılıyor orası kesin.. ama beni ilgilendirmez.. her iki yönden de para kazanmak mümkün. volatil olsun, 30 hisse farklı şekillerde hareket etsin yeter..

diğer yandan "bunlar" ifadesi "akape" için kullanıldığında daha şık oluyor.. o geleneğe sarılmak lazım..
    hatta herhangi bir yöne algı yapılması (başkaları tarafından) benim açımdan mükemmel zira piyasa nötr poz açıyorum ama volatiliteye ihtiyaç duyuyor.. ve algı kasmanın arttığı zamanların volatiliteye neden olma ihtimali yüksek..o nedenle long algısı kasanlar (ve hatta short algısı kasanlar) her durumda volatiliteye hizmet eder..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

6.  Alıntı Originally Posted by TÜRKOĞLU Yazıyı Oku
    yabancı takas oranı soru işareti? perşembe günleri açıklanan MB verilerinde her hafta yabancı alımı var ama matrikste durum farklı düşüş görünüyor...

en doğrusu MB verileri ona bakmak lazım bence...orada da uzun zamandır sürekli alım tarafında görünüyor yabancı...bu perşembe açıklanan verilere göre alım şiddeti azalmış...son haftayı ise önümüzdeki perşembe öğrenebiliriz...bıyıklı mı bıyıksız mı bilemeyiz tabii...yurt dışı yerleşik diye geçiyor...
    ortada bi çelişki yok.. merkez bnkası verilerinde hafif yabancı girişleri gözüktü, doğrusu odur.. yabancı takas oranının düşmesi, yabancının ağırlıklı mal taşıdığı kağıtların gitmemesi, yabancının elinde olmayan (xtum) hisselerinin yükselmiş olduğu.. fazlaca bi net giriş yada çıkışı olmadığı dönemde yabancının takas oranı toplam içinde azalmış olur

aracı kurumlar aslında gayet güzel faydalandılar.. hepsi demek belki yannış olabilir ama mesela "ismen", nam-ı diğer işyatırım.. ciddi prim yaptı.. endeksin 100 binde olması ile 170 binde olması aynı şeyler değil.. komisyon geliri, basit ve 1. derece bir yaklaşımla son dönemde artış eğiliminde olmalı.. üstelik bu sonuç çıkarma bütün şartlar sabitken.. ama değil, yani daha iyi şartlar var, mesela yatırımcı sayısı ve masaya getirdikleri para da arttı..

8.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku

AKP borsayı 500-600bine taşımaya anlaşmışsa,
    burada "ekonomi ne kadar kötü, iktidar ne kadar yanlış, yükselişin temeli yok" demek anlamsızdır.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 448/1004 İlkİlk ... 348398438446447448449450458498548948 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •