Sayfa 527/999 İlkİlk ... 27427477517525526527528529537577627 ... SonSon
Arama sonucu : 7985 madde; 4,209 - 4,216 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz V

1. Şu foruma yazmaya elim gitmiyor çoğu zaman. Akıl ve rasyonaliteden uzak çok yorum ve yorumcu var. Bu da mühim değil, art niyet ve saldırganca davranışı huy edinmiş insanlıktan nasibini almamış biriyle tartışmanın bi anlamı yok. Bununla birlikte iyi insanlar da var. Onların kaldığını görünce arada yazıyorum. Ha yazmazsan yazma çok mu önemliydi diyen olursa haklıdır ama konu bu degil.

Neyse, söz su meclisten dışarı. Iyi insanlarla usul ve izana uyarak taetismak bile guzel belki de ogretici. Kendi tuttugum veritabanı yanımda degil, olunca aksama geçmiş çeyrekler olabildiğince detaylı yazar bakarız. Bistte bilançosal sebeplerle kazandıran olmadı demek doğru değil. Istisnasiz her dönem bu hisselerden bazilarini, belki en iyilerini taşıdım son senelerde. Bunlar sabreden yatırımcısına iyi kazandırdı. Ben o kadar sabırlı değildim. Forum ortada isteyen bakar.

Mesele şu. En basitinden satış ve faaliyet karlılığını anlamlı ve sürekli olarak artıran şirket sayısı son dönem neymiş, geçen dönemler neymiş, ne olmus bunu konuşmak. Bilançosunda ışık veren kaç şirket vardi, kaçı bu nedenden yürüdü gitti, kaçı likidite bolluğu, spekülatif- manipülatif nedenlerle, daha doğrusu nedensizce ve anlamsizca yürütüldü son ceyrekte bunu ortaya koymak.

Bol şans.

Alıntı Originally Posted by loner Yazıyı Oku
    borsanın yuzde 65i yabancı takasında, bu adamlar usd bazlı kar zarar işlemi yapıyor en son dolar bazında zirvede 2013 mayıs sonu 5.0 usd endeks vardı bistte. Şimdi bist değeri 2.05 cent.Yüzde 60 dolar bazında gerilemiş bir endeksi 9 binden 27 bine uçmuş dow jones la aynı kefeye koymayın. Bu demek değilki yine 5 dolara gider, ama burada risk maximum derken neyden bahsediyoruz mesela iki sene önce 19 olan koç holding şimdi 22olmuş o mu maksimum risk yoksa 2 ay önce 1tl olan reysaş 8tl olmuş o mu. Bunlar hep göreceli işler. Tüm borsayı kestirip atamazsınız kağıt bazında analz başka iş.
    risk maximum derken risk maximumdur. burda anlasilmayacak birsey yok ! konu uzun ama birkac hususa dikkat cekeyim.

oncelikle 2013'ün usd sartlari ile bugunun sartlari birbiri ile ayni degil ! o gun kur uzerinde asiri TL degerlemesi vardi

o zaman icin koc'un 19 tuprasin 130 olmasi salliyorum bir gosterge degil o gun 19 bugun 22 olmasi bu hissenin ucuz oldugunu gostermez

bir noktayi daha once ozellikle belirtmistim ama yine hatirlatayim istedim. borsamizin %65 "orijinal" yabanci yatirimci tarafindan kontrol edilmiyor. birakalim bu hikayeyi. konuyu herkes biliyor. o yuzden bu usd bazli kazanc falan bunlar anlamsiz.

hisse bazli analizden bahsetmissiniz, buyrun hangi hisse bilancosuna gore ucuz? beraber bakalim !!! iddia ediyorum su an iki elin parmaklarini gecmez sayilari. buna karsi sirketlerin en az yarisi balon fiyattan islem goruyor.

yine butun borsalar ve turev piyasalar su an "boom" doneminde ! artan parasal genisleme ile ayakta duruyorlar. yoksa ucuz ve pahali kavramini çoktan gectik ! yatirim kuruluslari hergun yeni hikayeler ile yeni degerler uretiyorlar. ornegin is yatirim turk traktor icin ayni satis oranlarinda 25 lira deger bicerken daha yakin bir zamana kadar simdi degisen pek birsey yok iken baska aracilar 45-50-55 lira deger biciyor. bunlar hep oyun !

son bir not cunku konu uzun ! bir spekulator yada bir hisseye hakim yatirimci ne zaman asil parayi kazanir? 100 puanlik uzmanlik sorusu ?

3. Türk Metal Sendikası'na bağlı olan 130 bin işçinin grev kararı alması üzerine Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası lokavt (işten uzaklaştırma) kararı aldıklarını borsaya bildirdi.

4.  Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    risk maximum derken risk maximumdur. burda anlasilmayacak birsey yok ! konu uzun ama birkac hususa dikkat cekeyim.

oncelikle 2013'ün usd sartlari ile bugunun sartlari birbiri ile ayni degil ! o gun kur uzerinde asiri TL degerlemesi vardi

o zaman icin koc'un 19 tuprasin 130 olmasi salliyorum bir gosterge degil o gun 19 bugun 22 olmasi bu hissenin ucuz oldugunu gostermez

bir noktayi daha once ozellikle belirtmistim ama yine hatirlatayim istedim. borsamizin %65 "orijinal" yabanci yatirimci tarafindan kontrol edilmiyor. birakalim bu hikayeyi. konuyu herkes biliyor. o yuzden bu usd bazli kazanc falan bunlar anlamsiz.

hisse bazli analizden bahsetmissiniz, buyrun hangi hisse bilancosuna gore ucuz? beraber bakalim !!! iddia ediyorum su an iki elin parmaklarini gecmez sayilari. buna karsi sirketlerin en az yarisi balon fiyattan islem goruyor.

yine butun borsalar ve turev piyasalar su an "boom" doneminde ! artan parasal genisleme ile ayakta duruyorlar. yoksa ucuz ve pahali kavramini voktan gectik ! yatirim kuruluslari hergun yeni hikayeler ile yeni degerler uretiyorlar. ornegin is bankasi turk traktor icin ayni satis oranlarinda 25 lira deger bicerken daha yakin bir zamana kadar simdj degisen pek birsey yok iken baska aracilar 45-50-55 lira deger biciyor. bunlar hep oyun !

son bir not cunku konu uzun ! bir spekulator yada bir hisseye hakim yatirimci ne zaman asil parayi kazanir? 100 puanlik uzmanlik sorusu ?

yatırım tavsiyesi degildir
    z
    iyi kardeş herşey cok pahalı bist yarın batar bas paranı viop shortla şöyle 80 binden 2020-21 gibi amazonu filan satın al o zaman. Koçu salarmış, yok yuzde 65 yabancı yalanmış.Dün trade ettiğim kağıtta 1.5 milyon lot citi ve deutche alımı vardı bunlar yuzde yuz yerliydi sanırım.

Milli tank Altay'ın seri üretim ihalesini alan BMC, elinde motor olmadığı için TSK'ya söz verdiği teslimatları yapamıyor

BMC’nin yüzde 49,9’u Katarlılara, yüzde 25,1’i Talip Öztürk’e, yüzde 25’i Ethem Sancak’a ait

euronews

6.  Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    bist içinde şu an pahali diye degerlendirilemeyecek 10 adet şirket varsa vardir ! onlarda ortalama olarak ederindedir.

ve piyasa ise yeni pozisyon acilamayacak kadar pahalidir ! risk maksimum duzeydedir.

getiri risk birlikteliginin limitleri zorlaniyor ! bu kabataslak tum dunya borsalari icin gecerlidir
    Böyle düşünmüyorum, bence bist 2019/9 u fiyatladı ucuz da değil pahalı da değil şirket bazlı fırsatlar çok. Batık dardli, reysaşı alıp ağlayacak ky de ağlasın banane gitsin finansal okuryazarlık kazansın Kumar oynamadan önce.

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn nosfeçağrı 2009 girişlisiniz,abi diye hitabınız da oldu,o yüzden size akıl vermeyi düşünmem elbette borsada her koyun kendi bacağından asılır,ama bir tavsiye vermeden edemeyeceğim 1994 ,2001 ve 2008 krizlerini görmemişsiniz,borsanın tersi çok kötü oluyor.2008 de 10.50 den alıp 10.70 den kardeşimle alıp sattığımız arçelik büyük çöküşte 1.5 a düştü.Bir yılda arçelik batmışmıydı.Elbette batmadı ama kaos zamanları başka oluyor işler.O yüzden eski borsacılar var topikte arada onların yazdıklarını da çok kulak arkası yapmayın derim.Gene de para da sizin karar da sizin elbette.
    2008 de hesabım ve malım vardı izliyordum ama zararda oturmak farklı bir şey haklısınız.

Yine de demek istediğim şey bu başlıkta rasyonel tartışma olmayışıydı, dolar alıp satıp para kazanılmaz demiyorum, ben nasıl kazanılır bilmiyorum öğrenmeye geldim baktım burada da kimse bilmiyor diyorum. Saçma sapan siyasi beklentilerle dolar alınıp satıldığını anlıyorum bu mantıkla kazansan da şans tır.

7. Balık göl meselsi gibi.şimdilik balıklar bol suda yüzüyor.sular çekilecek mi zorunda kalınacak mı.sular çekildiğinde bu yine amerikadan mı başlayacak.dolar mı altın mı sırada .ve en önemlisi ne zaman.sorular bunlar.ytd.

Alıntı Originally Posted by loner Yazıyı Oku
    iyi kardeş herşey cok pahalı bist yarın batar bas paranı viop shortla şöyle 80 binden 2020-21 gibi amazonu filan satın al o zaman. Koçu salarmış, yok yuzde 65 yabancı yalanmış.Dün trade ettiğim kağıtta 1.5 milyon lot citi ve deutche alımı vardı bunlar yuzde yuz yerliydi sanırım.
    sizin her konuya bir cevabiniz var ama uzulerek soyluyorum finansal konularda maalesef bilginiz yok.

ayrica ben borsalar duser yada yukselir demedim yada pozisyon konularina girmedim, sadece getiri risk birlikteliginin limitlerinin zorlandigi bir boom piyasalarinin dunyada mevcut oldugunu anlattim.bu kadar.

herkesin pozisyonu kendini bağlar.

Sayfa 527/999 İlkİlk ... 27427477517525526527528529537577627 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •