Sayfa 16/95 İlkİlk ... 614151617182666 ... SonSon
Arama sonucu : 754 madde; 121 - 128 arası.

Konu: TH ile Lebalep

1.  Alıntı Originally Posted by ceteris Yazıyı Oku
    ................. kanal istanbul projesinin borsada ki hisselere nasıl bir etkisi olur ,gayrımenkul alımı haricinde daha primlenmemiş gyo ve çimento şirketlerine yatırım daha mantıklı olur kanaatindeyim. Sizin bu konuda görüşlerinizi paylaşısanız sevinirim.
    Şahsen ben bu projeyi desteklemiyorum ancak ne benim ne de bir başkasının yaptırım gücü yok bu projede tabii Sn. CB RTE hariç. Bu projenin maliyeti 21 milyar dolar olarak belirtiliyor ancak daha önce dediğim gibi bana göre nihai maliyet bu rakamın 2 katı gibi olur yani kabaca 40 milyar dolar gibi çünkü hemen her mega proje başlangıç maliyetinden yukarı yönde ciddi sapmalar yaşar. Her ne kadar TR'de bu proje aleyhinde ciddi bir kitle hatta çoğunluk mevcut ise de ben şahsen Sn. CB'nin bu projeye start vereceğini düşünüyorum. Bunun ana nedeni siyasidir çünkü AKP seçmeninin güvenini kazanmak artı düşüş eğilimindeki oyları tekrar geriye kazanmak için böyle bir yeni hikaye gerekiyor. Bu proje ayrıca mevcut sorunların gündemden düşmesine de yardımcı olacak. Aldığım duyumlara göre de projenin finansmanı Katar ve Çin sayesinde büyük ölçüde çözümlenmiş. O zaman Kanal İstanbul yüksek ihtimalle start alacak demektir. Eğer böyle olursa bu projeden olumlu etkilenecek şirketlerin başında çimento şirketleri ile GYO'lar gelir (EKGYO IHLGM HLGYO KLGYO).
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. TR banka hisselerinde her zaman GARAN önde gelir, zira: a) yabancı yatırımcılar TR banka hisselerine girmeye karar verdiğinde yüksek montanlı alım yaptıkları banka hissesi budur, dolayısıyla da yabancı takasının en yüksek olduğu banka hissesidir b) TR'nin en profesyonel yönetilen bankasıdır. 2. sırada AKBNK gelir, ondan sonra da İSCTR. GARAN'ın en üst düzeyde profesyonelce yönetilmesinin karşılığı kabaca 1 milyar dolara (piyasa değerindeki ekstra prim diye okuyun) tekabül eder, ki bu rakam GARAN'ın AKBNK ile İSCTR'ye oranla defter değerindeki iskonto farkından elde edilmiştir. GARAN bu 2 özel bankaya oranla DD'ye göre %10-15 gibi daha düşük bir iskonto ile işlem görüyor ve bunun karşılığı da 1 milyar dolar olmaktadır.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. İş Bankası (İSCTR) harbiden sürünüyor. Hemen hemen son 15 yıldır hiç bir yere gitmemiş, 5 TL ortalama nominal fiyat civarında salınıp durmuş. Piyasa değeri 22 milyar tl civarında. 2021 yılında 9 milyar tl civarında net kâr elde etmesini bekliyorum bu bankanın. 2022 yılında da eğer bir aksilik olmazsa 12 milyar tl ye yaklaşır yıllık net kâr. Swap maliyetlerindeki düşüşler, giderlerde tasarruf artı net faiz marjındaki iyileşme sayesinde bu rakamlara ulaşılır diye düşünüyorum.

4. Batık ve takipteki kredilerdeki (NPL) artışlar TR banka hisselerinin defter değerlerine oranla çok yüksek iskonto ile işlem görmelerinin nedenlerinden biri. Mesela İSCTR'deki NPL serbest karşılık dahil %7.2 dir (serbest karşılık hariç %6.4). 2020 sonu itibariyle toplam krediler 345 milyar tl olduğuna göre bu %7.2 nin tümü batık olsa bile azami 25 milyar tl zarar yazar. 70 milyar tl olan solo defter değerinden bu rakamı çıkarırsak geriye 45 milyar tl net DD kalıyor. Bu durumda bile yani batık ve takiptekil kredilerin tümü düşüldükten sonra bile hisse defter değerine oranla %50 iskonto ile işlem görüyor demektir. Yapacak bir şey yok, piyasa bu şekilde fiyatlandırıyor işte.

Topik iyi olmus, eline saglik TREND. Daha onceden acsaydin keske.

Maalesef Halk Bankasinda kisa bir sure kaldiktan sonra isim bitiyor benim. Halka arzdan beri girip ciktigim kuslarimi bile verdim. Yani fazla katkida bulunamayacagim batakliktan tamamen ilisigimi kesecegim icin. Umarim sana ve herkese faydali kazancli olur.

Yeni topiginiz hayırlı olsun valla koca sitede doğru dürüst nedenlerini de vererek yorum yapan 2 3 kişiden birisiniz emeginize sağlık ilgiyle okuyorum

Gercekten tebrık ederım.Konuları oyleguzel anlatıyorsunuzkı anlamamak ımkansız.
    Anlatım tarzınız ve cumlelerdekı kelımelerı kullanma seklınız gercekten cok guzel.
    Bu bolum ınsallah cok daha aktıv olur tabı bunun olması ıcın bızlerınde daha fazla buraya gelmesı lazım bu ayrı konu.
    Söyledıklerım Benı Baglar Kesınlıkle Yatırım Tavsıyesı Degıldır.

8. TREND dostum..belki 10 yıldan fazla zamandır forumu okuyorum ama bu süre hiç yazmadım..twiitte yazıyorum bir kaç satır..

mükemmel bilgi paylaşımların için sana teşekkür etmek istedim..

insanlara çok yardımcı oluyorsun..

sevgiler..saygılar..

Sayfa 16/95 İlkİlk ... 614151617182666 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •