Sayfa 260/368 İlkİlk ... 160210250258259260261262270310360 ... SonSon
Arama sonucu : 2940 madde; 2,073 - 2,080 arası.

Konu: CLEBI - Çelebi Yer Hizmetleri

1. * * Çelebi Hava (CLEBI, Sınırlı Negatif): Şirketin 2Ç2019'daki ana* ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %51,9* azalarak 23,4mn TL olmuştur. Çelebi'nin satış gelirleri 2. çeyrekte* bir önceki yılın aynı dönemine göre %37,3 oranında artarak 437,8mn TL'ye yükselirken, satışların maliyeti ise %52,6 oranında artış* kaydetmiş ve buna bağlı olarak brüt kar %10,7 oranında artarak 129,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise maliyetlerdeki görece* yüksek artış sebebiyle 7,1 puan azalışla %29,5'e gerilemiştir. Çelebi Hava'nın operasyonel giderleri aynı dönemde %34,1 oranında artmış ve 56,8mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 15,9mn TL gelir* kaydedilmesinin ardından faaliyet karı %36 artışla 88,2mn TL olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 0,6mn TL, özkaynak yöntemiyle* değerlenen yatırımlardan karlar 3,4mn TL olmuştur. Finansman tarafında 65,1mn TL'lik gider kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle de vergi* öncesi net kar 27,1mn TL seviyesinde gerçekleşirken, 2,2mn TL'lik* vergi gelirine istinaden ana ortaklık net dönem karı da 23,4mn TL* olmuştur. Net kar marjı yüksek finansman gideri sebebiyle 9,9 puan* düşüşle %5,4 olmuştur. Şirket'in bu yılın ilk yarısındaki net dönem* karı 30,8mn TL seviyesinde gerçekleşirken geçen yılın aynı dönemine* göre %47,2 oranında azalmıştır.
    Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

2. Analiz:
    "Döviz bazlı gelirler ve zayıf TL faaliyet performansını desteklemektedir
    Türkiye, Hindistan ve Macaristan'da havaalanı yer hizmetleri ve havayolu kargo, Frankfurt'ta ise yalnızca havayolu kargo alanında faaliyet gösteren Çelebi Hava Servisi'nin (ÇHS) hizmet verdiği uçak sayısı 1Y19'da yıllık %1 artmış, kargo tonajı ise %9 gerilemiştir.
    Şirketin gelirlerinde yıllık %38 artış olmasında, gelirlerin sadece
    %12'sinin TL bazlı olması, %57'sinin ¬ ve $ bazlı olması etkili olmuştur. Yılın tamamında şirketin hizmet verdiği uçak sayısının yıllık %5 artmasını, kargo tonajının %4 gerilemesini ve gelirlerin %21 artışla TL1.619mn olmasını öngörmekteyiz.
    FAVÖK'teki yükseliş maliyetlerin ağırlıklı olarak TL bazlı olmasından ve UFRS-16 etkisinden kaynaklanmaktadır
    Gelirlerin sadece küçük bir bölümü, satın alınan malın maliyetinin ise
    %30'u ve faaliyet giderlerinin %56'sı TL'dir. Dolayısıyla, TL'nin değerinin zayıf olduğu mevcut ortamda şirketin kar marjları olumlu etkilenmektedir. UFRS-16'nın da 1Y2019'da FAVÖK'e TL29mn ilave katkısı olmuştur net borç pozisyonunu ise TL539mn artırmıştır (net borç artışının diğer önemli sebebi ÇHS'nin yeni İstanbul Havalimanı'nda yaptığı yatırımlardır). Neticede 1Y19'da %34 artan FAVÖK'ün 2019'da %1 artışla TL341mn olacağını öngörmekteyiz (marj %21).
    Actera ile birliktelik yedinci yılına girmiştir
    Hatırlanabileceği üzere, ÇHS'nin ana ortağı olan Çelebi Havacılık
    Holding'in (ÇHH) %50 hissesi Mart 2013'te bir özel sermaye fonu yönetim şirketi olan Actera'nın kontrolündeki Zeus Aviation Services
    Invesments'a satılmıştır. ÇHS için satış fiyatının hisse başına
    US$15,1 (bugünkü karşılığı TL88) olduğunu ve 13,2x FD/FAVÖK çarpanına denk geldiğini hesaplamaktayız. Hisse sayısı değişmeyen şirket, satış sonrası dönemde toplam US$4,3 temettü dağıtmıştır ve mevcut fiyat
    US$16,1'dir (zımni iç verim oranı %5,7). Satış öncesinde ÇHS'nin yıllık hizmet verdiği uçak sayısı 223 bin, kargo tonajı 570 bin, gelirleri US$286mn ve FAVÖK'ü US$44mn iken, geçen altı yılın ardından yıllık hizmet verilen uçak sayısı 204 bin, kargo tonajı 846 bin, gelirleri US$277mn ve FAVÖK'ü US$70mn olarak gerçekleşmiştir.
    Dolayısıyla, birim bazında büyüme sadece kargo tarafında gerçekleşmiştir. Kargo işinin yer hizmetlerine kıyasla karlılığının daha yüksek olması ve zayıf TL ise FAVÖK marjına katkı yapmıştır.
    Coğrafi olarak büyüme daha çok Hindistan tarafında gerçekleşirken hızlı gelişim kaydeden bu ülkeden elde edilen gelirlerin payı %21'den
    %24'e yükselmiştir. Şirket için orta vadeli büyümenin, havacılık sektörü dünya genelinden daha hızlı gelişen Hindistan'dan kaynaklanacağını, ve her ne kadar kısa vadede maliyetleri yükseltmiş olsa da, yeni Istanbul Hava Limanı'nın büyümeye katkı yapacağını düşünmekteyiz.
    Son dönemdeki yüksek performansa rağmen hisse uluslararası benzerleriyle yakın çarpanlarda işlem görmektedir
    2019'da BIST-100'ün %53 üzerinde performans gösteren hisse, 2019 ve
    2020 için 10,5x ve 9,0x tahmini FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görmektedir ve bu değerler Actera'ya satışta oluşan 13,2'lik çarpanın oldukça altındadır (aynı çarpan kullanıldığında hissenin bugünkü değeri TL134). Uluslararası benzer hisseler ise aynı yıllar için medyan 9,7x ve 9,0x çarpanlarıyla işlem görmektedir. Dolaylı iştiraklerden arındırıldığında şirketin %58'si özel sermaye fonlarına ve %31'i Çelebi ailesine aittir %10'u ise halka açıktır."

3. Kısaca 134 TL olmalı

5. 4 ay önce 117.000-118.000 değilmiydi Çelebi ben mi yanlış hatırlıyorum ? pegasus başımı döndürdü Çelebi yi pek takip edemedim.
    32 maliyetle 7 ay önce aldığım Pegasusu inatla taşıyorum

6. Bu hisse 2 yil once 25 liralarda idi 118 tl gordu nasil gordu anlamadim gerci ama borsanin iyi olan kagitlarindan dir 10 lira oldugunu da bilirim uzun vadeciler 2 yilda cok iyi para kazandilar bundan iyi kazanclar Al sat tut tavsiyesi degildir

7.  Alıntı Originally Posted by reisende Yazıyı Oku
    Bu hisse 2 yil once 25 liralarda idi 118 tl gordu nasil gordu anlamadim gerci ama borsanin iyi olan kagitlarindan dir 10 lira oldugunu da bilirim uzun vadeciler 2 yilda cok iyi para kazandilar bundan iyi kazanclar Al sat tut tavsiyesi degildir
    2015 te ben çelebi de idim yılın sonuydu sanırım 34.000 TL lerde idi 4 yıl önce, yani 3 yıl yerinde saymıştı,, bi ara Pegasus ta 11.000 TL idi Pegasus şu an 62.00 'de ::

8. CLEBI - Çelebi Yer Hizmetleri

Thomas Cook, Celebi’ye ne kadar borc takti acaba?

Sayfa 260/368 İlkİlk ... 160210250258259260261262270310360 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •