Sayfa 358/992 İlkİlk ... 258308348356357358359360368408458858 ... SonSon
Arama sonucu : 7936 madde; 2,857 - 2,864 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by Purplee Yazıyı Oku
    Dinamik farkı olarak benim gözlemlemem o zaman dolar salınmıştı enterasan bir şekilde.
    Hiç beklemiyordum 6, 7 olacak diye.
    Acil faiz arttırılmalı önüne geçilmeli idi diye düşünüyorduk ters köşe olduk.
    Şimdi de doların sıkıştığını, tutulduğunu düşünüyorum.
    Bu sebeple dinamikler farklı olabilir.
    Kısaca şöyle düşünün.
    İkinci bir devalüasyon olursa bu yıllık bağlanan paraların hali nice olacak....
    Ikinci bir devaluasyon olur diye dusununler zaten faize maize bakmadan full dolardalar .bi dostum vardi ticaret yapiyor ve 2001 krizinde saglam kazik yiyenlerden.daha sonra 2002 den 2011 ye dolar 1.5 lira 10 sene ayni kaldigi donemde tl olarak ciklet parasi bile tasimadi.sordugumda bana ...cevap olarak sabah kalktigimda ne malum yuzde yuz devaluasyon olmayacagi idi...boyle tiplerde var ..

2.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    İkinci bir devalüasyon olursa bu yıllık bağlanan paralar değişken faizli olunca enflasyon yükselişinden nasibini almaz mı?
    Kur geçişkenliği kapsamında...
     Alıntı Originally Posted by Purplee Yazıyı Oku
    Geçen ağustostaki devalüasyon kadar enflasyon gerçekleşti mi?
    Sadece bunu sorgulayabiliriz
    Henüz olmadı diyebiliriz...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by Purplee Yazıyı Oku
    Dinamik farkı olarak benim gözlemlemem o zaman dolar salınmıştı enterasan bir şekilde.
    Hiç beklemiyordum 6, 7 olacak diye.
    Acil faiz arttırılmalı önüne geçilmeli idi diye düşünüyorduk ters köşe olduk.
    Şimdi de doların sıkıştığını, tutulduğunu düşünüyorum.
    Bu sebeple dinamikler farklı olabilir.
    Kısaca şöyle düşünün.
    İkinci bir devalüasyon olursa bu yıllık bağlanan paraların hali nice olacak....
     Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Ikinci bir devaluasyon olur diye dusununler zaten faize maize bakmadan full dolardalar .bi dostum vardi ticaret yapiyor ve 2001 krizinde saglam kazik yiyenlerden.daha sonra 2002 den 2011 ye dolar 1.5 lira 10 sene ayni kaldigi donemde tl olarak ciklet parasi bile tasimadi.sordugumda bana ...cevap olarak sabah kalktigimda ne malum yuzde yuz devaluasyon olmayacagi idi...boyle tiplerde var ..
    Hala tutmayı başarısıyla tebrik ederiz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hala tutmayı başarısıyla tebrik ederiz.
    Tutuyor ustadim .

5.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    İkinci bir devalüasyon olursa bu yıllık bağlanan paralar değişken faizli olunca enflasyon yükselişinden nasibini almaz mı?
    Kur geçişkenliği kapsamında...
    Almaz. 1 yıllık kur artışı %45, 1 yıllık resmi enflasyon %19.50. Enflasyon kur artışını bire bir takip etmeyebilir. Özellikle ülkenin hanehalkının fakirleştiği resesyon dönemlerinde.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Almaz. 1 yıllık kur artışı %45, 1 yıllık resmi enflasyon %19.50. Enflasyon kur artışını bire bir takip etmeyebilir. Özellikle ülkenin hanehalkının fakirleştiği resesyon dönemlerinde.
    Ben de tam olarak bu noktaya değinmiştim.
    İşte aradaki fark ise mevduatçıları sömürü primi olarak bankaların elde ettiği yüksek karlara katkıdır.

7. Enflasyona endeksli hesabı değerlendirirken, yatırım tercihlerindeki farklılıklardan dolayı bakış açılarında farklılık olacaktır.

Bu ürün 1 yıl ve daha üzeri TL mevduatta kalacak ve dalgalanmalarda pozisyon değiştirmeyecak/değişteremeyecek yatırımcı için uygundur diye düşünüyorum.

Şu an %100 USD deyim ve günlük gidiyorum.

Son 5-6 yılda, tüm yıl TL mevduatta kaldığımda, piyasaya göre yüksek faizler alıp üstüne swap-opsiyon gibi yüklü işlemler yaptığım halde yıllık reel getiri ortalamam % 2 yi geçmez.
    Bu açıdan bakıldığında enflasyon +5 cazip gibi geliyor.

8.  Alıntı Originally Posted by ozzy Yazıyı Oku
    Vakıfbank'tan Enflasyona endeksli mevduat ile ilgili bilgi aldım.

İlk Seçenek:92-370 gün vadeli

92-200 gün arası sabit faiz %22
    210-370 %21,25

92-181 enflasyon +2 puan
    182-364 +3 puan
    365-370 +4 puan

Vade sonunda hangisi daha yüksekse o oran alınıyor.

İkinci Seçenek:366-370 gün vadeli

Enflasyon +5 puan

1 yıl üzeri stopaj %0
    1.secenekte misal enflasyon 1 yil sonra 27 oldu ..ne verecek banka 21.25 + 4 mu

Sayfa 358/992 İlkİlk ... 258308348356357358359360368408458858 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •