Sayfa 419/935 İlkİlk ... 319369409417418419420421429469519919 ... SonSon
Arama sonucu : 7473 madde; 3,345 - 3,352 arası.

Konu: Dolar/TL 'nin geleceği

1. Sayıştay raporu: DSİ ihaleleri yüksek tekliflere verip kamuyu zarara uğratıyor

http://www.diken.com.tr/sayistay-rap...ara-ugratiyor/

2. Sayıştay raporu açıklandı! Omü'de 6 yıllık zarar Sayıştay tarafından hazırlanan 2018 raporuna göre Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) 6 yıldır maddi zararda olduğu açıklandı.

https://www.samsunhaber.com/samsun-h...ar-h50387.html

3. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait Sayıştay Denetim Raporu’na göre, Hazine’ye ait taşınmazların envanter çalışmaları tamamlanmadı. Sayıştay raporu: Hazine arazilerinin kayıtları eksik. “2018 yılında 55 bin 32 adet taşınmazdan, kaydı tutulmayan 19 bin 728 adet taşınmaz bulundu. 2018 yılında edinilen 111 bin 523 adet taşınmazdan 66 bin 333 adedi ile ilgili kayıt bulunamadı.â€

https://www.borsazamani.com/ekonomi/...ik-h11993.html

4. Sayıştay raporu, iktidarın, “2019 yılında bitirilecek†dediği Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yapılması planlanan projelerin yüzde 40'ının tamamlanmadığını, bazı projelere ise hâlâ başlanmadığını ortaya koydu. Ayrıca rapora göre, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, bölgedeki tarihi kentlerin korunması için sorumluluğu dahilindeki, planlanan çalışmaları hayata geçirmezken, Harran Üniversitesi akademik personelinin yurt dışı yabancı dil eğitimi masrafları GAP bütçesinden karşılanmış.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, merkezi bütçeden GAP Eylem Planı’na 2014-2018 dönemi için 24.4 milyar lira tahsis edildi. Proje kapsamında yapılması planlanan faaliyetler için de 27.3 milyar TL revize ödenek ayrıldı. Proje çerçevesinde ayrılan ödeneğin 23.4 milyar TL’si harcandı. 2018 yılında da projeye 4.7 milyar TL daha ek ödenek verildi. Aynı dönemde ayrılan revize ödenek 7.3 milyar TL olurken projenin 2018 yılı harcama tutarı 6.3 milyar TL’ye ulaştı.

2018'E KADAR TAMAMLANACAĞI SÖYLENEN PROJELERE BAŞLANMAMIŞ

GAP’ta yapılan milyarlarca liralık harcamaya karşın eylem planında bulunan projeler planlandığı şekilde tamamlanamadı. 2014 yılında yapımına başlanacağı iddia edilen ve 2018 yılında tamamlanması öngörülen, “Tarımsal ürünlerin pazarlanmasına yönelik üretici örgütlülüğü†projesi için tek bir adım dahi atılmadı. GAP’a dahil olan illerdeki işletmelerin finansman imkanlarının artırılacağı yönündeki söylemler de lafta kaldı. Sayıştay denetçileri, 2014-2018 yılları arasında tamamlanacağı söylenen projelere başlanmadığını saptadı.

TARİHİ KENT MERKEZİ KORUNMAMIŞ

Sayıştay’ın GAP Bölge Kalkınma İdaresi’ne ilişkin en çarpıcı tespitlerinden biri de tarihi kent bölgelerinin korunmadığı tespiti oldu. İdare ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi kent bölgelerinin korunmasına yönelik sorumluluklarını yerine getirmedi. Aralarında, “Kommagene Nemrut Kral Yolu Projesi, Dionysos ve Danae Evleri Restorasyonu†ve “Mor Kiryakus Manastırı Restoresyonu†işlerinin de yer aldığı birçok projeye başlanmadı. Sayıştay denetçileri, projelerin planlandığı şekilde gerçekleştirilmemesinin idarenin kuruluş nedenine aykırı olduğunu vurguladı.

DİL EĞİTİMİ BÜTÇEDEN KARŞILANDI

Bölgenin kalkınmasından tarihi kentlerin korunmasına kadar birçok projeyi tamamlamayan idarenin, Harran Üniversitesi’ndeki akademik personelin dil eğitimini bütçeden karşıladığı öğrenildi. Akademisyenlerin, “Yabancı Dil (İngilizce) Seviyelerinin Geliştirilmesine Yönelik Uygulamalı Eğitim Modeli Projesi†için gereken 600 bin TL’nin 200 bin TL’si GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nden talep edildi. Sayıştay’ın incelemelerine göre idare, İngiltere’nin dört farklı şehrinde sekiz hafta süren proje kapsamındaki dil eğitimi giderlerinin 200 bin TL’sini bütçesinden ödedi. Sayıştay, “Sponsorluk niteliğinde uygulamalar ile çeşitli kurum ve kuruluşlara kaynak aktarılması idarenin kuruluş amacına aykırıdır†tespiti ile usulsüzlüğe dikkati çekti.

https://www.demokrathaber.org/guncel...n-h119323.html

5. Sayıştay raporları öğrencisiz üniversiteyi ortaya çıkardı
    Sayıştay tarafından yayınlanan değerlendirme raporlarında 2006 yılında kurulan Giresun Üniversitesi'nin toplam 122 bölümünde öğrenci olmadığı belirlendi.Bu bölümlerin bazılarında hiçbir eğitim öğretim faaliyeti olmamasına rağmen 3 profesör, 6 öğretim görevlisi, 6 fakülte ve MYO sekreteri, 1 doçent ve 1 bilgisayar işletmeninden oluşan toplam 17 personele maaş ödendiği detayı yer aldı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden ayrılarak 2006 yılında kurulan Giresun Üniversitesi hakkında rapor hazırlayan Sayıştay, üniversite bünyesinde bulunan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarındaki bazı birimlerde ve bölümlerde öğrenci olmadığını ve söz konusu birimlerin ve bölümlerin atıl durumda olduğunu belirtti. 13 Fakülte, 3 Enstitü, 5 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuarı, 13 Meslek Yüksekokulu, 19 Uygulama ve Araştırma Merkezi ve 5 Bölüm ile toplam 17 yerleşkede toplam 32 bin 310 öğrenciye eğitim öğretim vermekte olan Giresun Üniversitesi’nin toplam 122 bölümünde hiçbir eğitim-öğretim faaliyeti olmadığı kaydedildi.

122 BÖLÜMDE HİÇ EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETİ YOK

Bu bölüm ve programların tamamına yakınında kurulduğundan itibaren hiçbir eğitim-öğretim faaliyeti olmadığı, sadece birkaç tanesinde en son 2013/2014 eğitim öğretim döneminde öğrenci olduğu anlaşıldı. Ayrıca;24.10.2011 tarihinde kurulan Sivil Havacılık Yüksek Okulu, 16.05.2013 tarihinde kurulan Turizm Fakültesi, 05.06.2015 tarihinde kurulan Denizcilik Fakültesi, 27.08.2015 tarihinde kurulan Diş Hekimliği Fakültesi, 20.04.2016 tarihinde kurulan Piraziz MYO, 24.04.2017 tarihinde kurulan Bulancak Endüstriyel Sanatlar MYO'ya bugüne kadar hiç öğrenci alınmadığı ve eğitim öğretim faaliyeti olmadığı belirtildi.

PROFESÖR, ÖĞRETİM GÖREVLİSİ, DOÇENT VAR AMA…

Sayıştay raporuna göre hiçbir eğitim öğretim faaliyet olmamasına rağmen 3 profesör, 6 öğretim görevlisi, 6 fakülte ve MYO sekreteri, 1 doçent ve 1 bilgisayar işletmeninden oluşan toplam 17 personele maaş ödendiği açıklandı.

“KAMU KAYNAKLARI VERİMLİ KULLANILMIYORâ€

Giresunün Üniversitesi rapor ile ilgili verdiği cevapta, atıl olan birimler ile ilgili olarak Yüksek Öğretim Kurumu ile yazışmalar yapıldığı ve devam ettiğini bildirdi. Sayıştay ise cevaba karşılık yaptığı değerlendirmede, “İhtiyaçlar dikkate alınmadan fakülte/bölüm açılması ve cari giderlerinin ödenmeye devam edilmesinin kamu kaynaklarının etkili, ekonomik, verimli kullanılmamasına sebebiyet verdiği değerlendirilmektedir†görüşünde bulundu.

http://www.krttv.com.tr/gundem/sayis...di-h15014.html

6. Şevket Tezel'den

-Ağustos 2019 ayında %45'i asgari ücretten prim yatırılan işçilerden ve işverenden kesilen toplam işsizlik primi 1.418.922 TL,
    aynı ayda işverenlere ödenen teşvik tutarı 1.952.437 TL.

-Çalıştığı iş yeri ödeme güçlüğüne düştüğünden dolayı işvereninden alamadığı ücretlerini Ücret Garanti Fonundan almaya başlayan işçi sayısı 2018 yılının Ocak – Ağustos ayları arasında toplam 5082 adam/ay iken 2019 yılının Ocak – Ağustos ayları arasında 31 bin 466 adam/ay olmuş. Bu kapsamda 2018 yılı Ocak – Ağustos ayları arasında 24 milyon 419 bin TL ödenirken, 2019 yılı Ocak- Ağustos ayları arasında 102 milyon 806 bin TL ödenmiş.
    Neydi? Şubat Ocaktan, Mart Şubattan Ağustos Temmuzdan daha iyi olacak. Herhalde iyiden kasıt daha çok batan işyeri daha çok mağdur işçi, daha çok mağdur ev.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7. Peki Fenerbahçe mi Galatasaray mı daha iyi oynadı? Hadi gel gerizekalı normal halk muhabbeti yapalım. Bunlar önemsiz konular ne de olsa. Her gün makarnaya Bulgur pilavına kaşık atıp, %0 gelir vergisi veren sporcuları şak şak alkışlayalım.

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Şevket Tezel'den

-Ağustos 2019 ayında %45'i asgari ücretten prim yatırılan işçilerden ve işverenden kesilen toplam işsizlik primi 1.418.922 TL,
    aynı ayda işverenlere ödenen teşvik tutarı 1.952.437 TL.

-Çalıştığı iş yeri ödeme güçlüğüne düştüğünden dolayı işvereninden alamadığı ücretlerini Ücret Garanti Fonundan almaya başlayan işçi sayısı 2018 yılının Ocak – Ağustos ayları arasında toplam 5082 adam/ay iken 2019 yılının Ocak – Ağustos ayları arasında 31 bin 466 adam/ay olmuş. Bu kapsamda 2018 yılı Ocak – Ağustos ayları arasında 24 milyon 419 bin TL ödenirken, 2019 yılı Ocak- Ağustos ayları arasında 102 milyon 806 bin TL ödenmiş.
    Neydi? Şubat Ocaktan, Mart Şubattan Ağustos Temmuzdan daha iyi olacak. Herhalde iyiden kasıt daha çok batan işyeri daha çok mağdur işçi, daha çok mağdur ev.

USDTRY

kanal içerisindeki düşüşe devam ederken ikili omuz formasyonunu tamamlamak üzere. Hareketli ortalamalar ratingi al verirken osilatörler nötr sinyal veriyor. Sıcak para girişi az ve TRY ‘nin değer kaybetmesi ihracaata yaramadı. Aksine ithalat da azaldı.

Euro grafikten

görüldüğü üzere EURTRY volatilenin az da olsa notr bir çizgiye geçtiğini belirtebiliriz. SOn 4 ayda en düşük 6.10 seviyesini denedi ve 6.19 seviyesinden 5 kademe aşağıda destek seviyesi bulunmakta.

Bist 100

% 3 ve üzeri bir yükseliş gösterdi. Bunun piyasalarda stabilize fiyatlara dönüşmesi için biraz daha beklemek ve trend analizinin yukarı yönde sinyali alınmasını gözlemlemek gerekmektedir.

Sayfa 419/935 İlkİlk ... 319369409417418419420421429469519919 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •