Sayfa 859/1024 İlkİlk ... 359759809849857858859860861869909959 ... SonSon
Arama sonucu : 8190 madde; 6,865 - 6,872 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by kaveri Yazıyı Oku
    1-banka merkezin kısa pozisyonunu kendi uzun pozisyonu ile karşılayınca, kasada veya mevduattaki doları satar.risk merkezin olur.

2-yabancı da aynısını yapar.spottan fiyatı yükseltmeden dolarını alır.

3-çaktın köfteyi..

4-filim (d*****n kuyruğu) vade sonunda kopar.

5-fırıncı kasaya para koyup eve giderken niye ekmek alıp götürsün.

6-fırıncı böyle yapıyorsa fırına ne olmuş olabilir.

7-her koyun veya bişi kendi bacağından asılır.

8-yatırım tavsiyesi değildir.

9-zaten az kaldı. yakında filmin sonu görünecek.

10-hörmetler abi

merkezin yaptığının gayri ahlaki ve bir halta yaramayacağını zaten biliyorum.

fakat; eğer dolar 7.40'ı geçmez ise bu kontrat geçersiz olmayacakmı? call opsiyonu değilmi bu? bankalar merkeze ödedikleri primle kalacaklar? vede 7,40'ın altında sattıkları her dolardan zarar etmeyeceklermi? yazıda geçen bu 15 kuruş kar neymiş nerden geliyormuş?
    7.40dan call almanın hedge'i daha düşük strike'dan put almak değilmi? elinde olmayan doları alıp satması bana daha maliyetli bir short pozisyonuymuş gibi geldi, karı geçtim.

yabancılar aynısını yapıyorsa neden spottan dolar alsınlar, bankalar satıyor? call opsiyonu hedge olarak yapmışlar olaki dolar artarsa zararı azaltmak için. doların kendisini almak maliyetli olduğu için opsiyonu almıyorlarmı? opsiyon almak varken(veya başka hedge araçları) neden dolar alsınlar, neyle alsınlar? birşey satmaları gerekmeyecekmi?

2.  Alıntı Originally Posted by atmega48pa Yazıyı Oku
    ...
    Hatta bunlardan bazilari bist 120bindeki zirvesinin de ustune cikti, xxx mesela simdi %3.5 artida bekliyorum xxx zirvesini de kiracagini dusunuyorum.
    1989, 1994, 2001 krizlerinde sizin bahsettiğiniz türde dahi hisseleri olanlar dip oluştu diyip satın alıp, sonrasında parasını dolar bazında 5' te 1 e düşürdü. Dip burası diyip alanlar bazı hisselerde paralarını 10'da birlere düşürdü.

Bist vurucu satışı yemedi henüz, öyle bir ortam olmadı. Fonlar panik ortamda açık pozisyonlarını kapatmak için TL gerektiğinde en çok karda oldukları hisseleri satacaklardır.

Borsada zamanlama herşeydir. Şu an zamanı değil. Bahsettiğiniz hisse olası bir borsa geneline yayılan satışta %50 değer kaybeder, döviz %100 artış yaparsa paranızın alım gücünü 4'te 1'ine düşürmüş olursunuz.

Bahsettiğiniz 127TL lik hisse euro bazında 120bin endekste gördüğü 28,61 euro'dan bugün itibari ile 16,61'euroya çakılmıştır.

Niye euro bakıyorsun diyenler olabilir, borsanın %63'ü hala yabancıda.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. jp morgan :
    taylor tipi para tipi kuramına göre yaptığımız tahmin tcmb'nin 500 puan faiz arttırmasıan işaret ediyor.

tcmb'nin bu faiz arttırımını eylül ayında veya eylül-ekim olmak üzerine 2 parça halinde yapmasını bekliyoruz.

enflasyon ve üretim açığını porjeksiyonlarımız temel alındığında politika faizinin 2019 ilk çeyrek civarında yüzde 22-23'ye yükseltilmesi büyük olasık

eğer ekonomi ve kur 2019'un ikinci yarısında toparlanmaya başlarsa, politika faizinin 4.çeyreğe kadar yüzde 18-19'a düşürüleceğini tahmin ediyoruz.

4.  Alıntı Originally Posted by atmega48pa Yazıyı Oku
    Ben zaten onu tartismiyorum. Siz anlamiyorsunuz..

2017 sonu idi, powerpc ve bosporos bugun oldugu gibi o zaman da aktifti. Dolar 4 liraya dayanmis ve karamsarlik tavan yapmisti.

Oradan bazilari dolara girdi bazilari TL'ye dondu iyi kar etti. Sonra bir yil boyunca ortada ne powerpc kaldi ne bosporos..

Karamsarlar hep hakli cikar, sonunda hepimiz olecegiz, dolar da hep en az TL enflasyonu kadar yukselecek. Marifet ayni seyi tekrarlayip durmak degil degisen kosullara gore pozisyon alabilmek.

Burada crash crash diye ayni seyi tekrarlamaktan ote, biz "bu durumdan nasil karli cikariz" konusulsa iyi degil mi.
    Ben sizi çok iyi anlıyorum ve başlıkta sizi hisse reklamı yapmaktan/pazarlamaktan men ediyorum...

Felsefi bir tartışma yapabilirisiniz...
    Entellektüel düzeyde borsa mı-dolar mı-mevduat mı? türünden tartışmalar yapabilir ,fikir ileri sürebilirsiniz ama dolar almaktan korkanlar gitsin Tüpraş (ve/veya diğer hisselerden birini) alsın diyemezsiniz...
    Birisi de çıkıp :Sana fikrini soran mı oldu ? derse zor durumda kalmazmısınız?
    Alakalı başlıkta paylaşsanız kimse size bunu diyemez...

Taraflar söyleyeceklerini söylemiştir...
    Takdir kamuoyunun...
    Konu benim için kapanmıştır...

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

5.  Alıntı Originally Posted by selims Yazıyı Oku
    Reklam değil, öylesine yazıyon işte laf olsun diye.Sana inanan da tfx açtırıp kazıklanacak

YTD
    Boş goygoy yapma, bu başlıktan sana ekmek çıkmaz.

6.  Alıntı Originally Posted by enfarktus Yazıyı Oku
    Boş goygoy yapma, bu başlıktan sana ekmek çıkmaz.
    Sıkışınca öyle mi oldutamam peki buyur sen yap goygoy

YTD

7.  Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    merkezin yaptığının gayri ahlaki ve bir halta yaramayacağını zaten biliyorum.
    Sn Harakiri,

JonDowesin yazısı bu..kaynak belirtmeyince flu kalmış..15 kuruşu düzeltti sonradan. JonDowes (507 yani) twitter hesabına bakın..

İlave ben de bu işten birşey anlamadım. Size katılıyorum.

Saygılar...

Sayfa 859/1024 İlkİlk ... 359759809849857858859860861869909959 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •