Sayfa 111/453 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 881 - 888 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
    Boşverin besi bir dram var doğu Türkistan'da..moralim acaip bozuldu.. https://twitter.com/BozkurtCaps/stat...046877185?s=19

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2. Zorunlu bese hepimiz karşı olmalıyız.

Bizim kurumda 300 adet personeli otomatık bese soktular size yemin ediyorum 300 tanenin hiçbirisinde bireysel bes hesabı yok.

%30 u sistem de kaldı. beğendıklerı için değil aslında hiç anlamıyorlar bile cogu bana sordu sen anlarsın borsacısın ne bu iş diye.

çoğuda kucuk meblag kesıldıgı için ne olacak kucuk bir para kesılıyor belkı para bırıktırmıs olurum dıye sıstemde kaldı ne fon seçmeyı bılen var nede baska bırseyı.

bu %30 içerisindeki %5 çıkış işlemindeki proseduru halledemedı şirketi arayıp cıkacam dıyorsun ya telefondan baglanamadı sıstem coktu dedıler zart zurt dedıler cıkamadılar.

Çıkanların bır kısmı ertesı ay tekrar uye edıldı :D garip bir biçimde tekrar arayıp tekrar ıptal ettırdıkten 1 ay sonra tekrar alındılar. artık nasıl bır karmaşa olduysa bazıları cıkısın ilk 1 ay içinde olacagını bılmıyormus cayma suresı dolunca cıkamadılar para kesılecek aman neyse dursun madem dedıler. Cogu once 2 ayım dolacak dolduktan sonra cayma hakkım var olarak bılıyordu vesaire.

Kısaca 300 adet personelden bakın uzerıne yemın edıyorum kı bes sisteminin nasıl bırsey oldugundan habersız. Fonlar var altın vesaire diye ordan fon sececeksın dıyorum o ne faizmi harammı filan diyorlar bana.

Zaten bu uyelerın 150 si lise okumamış orta okul mezunu kalanlardan 100 ü lise 50 side üniversite mezunu.

CIkanların cogu besin nasıl birşey oldugunun farkında olmadıgı ve paralarının yetmeyeceğini düşündükleri için çıktılar.

Kalanların çoğu sistemden cıkmayı beceremedı becersede tekrar alınınca aman bununlamı ugrasacam kesılsın nasılsa az kesılıyor dıye kaldılar. Bir kısmı çok az bir kısmı hem devlete güveniyorlardı söyle dediler akp yaptıysa iyidir dediler hem param bırıkmış olur baska turlu para koyamam kenara dedıler. 56 yasına kadar bekleyecekmısın dedıgımde 56 yasını beklemek mı gerekıyormus dediler.

İnanın bana tasaraya beste kalan mılyonlar var sadece bizim kurumda %30 u kaldı 300 kişiden %20 si çoğu bayan eşi calıstıgı için eşime para verecegıme buradan kesılsın belkı bırıkımım olur mantıgıyla kaldı. Zaten bütün parayı kocama verıyorum buradan kesılırse ben harcamadım otomatık kesıldı derım boylece para bırıktırırım otekı turlu kocam karttan cekıyor zaten butun parayı dedi.

%10 devlet yaptıysa iyidir para kesılsın az kesılıyor nasılsa dediler.

Ben isterdim ki bana şöyle desinler ben şu fona geçip parayı takla attıracam once altın fonuna sokacagım sonra su fona gececegım bılmem ne yapacagım ozman derdım kı bılınclı ne yapacagını bılıyor parasını erıtmeyecek derdim.

Fakat %30 un hiçbiri fonlardan anlamıyor onu bırak gırıs sıfrelerını dahı bılmıyorlar paraları kımbılır hangı fonda gıdıyor bellı degıl belkıde likit fon gıbı bırseyde enflayona karsı erıyordur. Arayan yok soran yok. Arasalar bıle korkup aman borçmu cıktı yoksa fılan derler cahilliklerinden.

Ara altın fonuna gec bak lıkıt fonda fılandır paran veya borsa fonundadır sakata gelme dıyorum aman anlamadıgım ısler kım arayacak sımdı adama ne diyeceğimi bilmiyorum dıyor. altın olandan alcam de o anlar diyorum. AMan erhan yaw dursun ıste bırıksın bosver dıyor.

İyi ne halın varsa gör dedim içimden.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
    Neyse polemik olmasın

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. Aslına bakarsanız yapmamız gereken şey, % 25 Katkı Payı ve yılda 6 kez Fon değişiklik hakkı ile birlikte daha bir çok yenilik içeren sistemin, bu değişiklikten sonra nasıl bir seyir izlediğini analiz etmek olmalıdır...Bakın ne kadar şeffaf ve matematik bilimine dayalı konuşuyor; gazete küpürlerinden ya da geçen gün BES'te olmayıpta sağdan soldan duyduğu bilgilerle burada ahkâm kesmeye çalışan sonra kıçının üstüne oturanlar gibi naklî bilgilerle havanda su dövmüyoruz...Hep diyorum abi, bu naklî ilimler arttıkça yeni nesil; giderek araştırmadan uzaklaşan, öz benliğinden ziyade basit algılarla hareket eden zombivari bir hal almaya başladı ve bu yeni gelecek çocuklarımızı rehin almak üzere...Nitekim hep aynı gazeteyi okumak, hep aynı köşe yazarını takip etmek, onlar ne derse doğrudur anlayışına sahip bildiğin koyun bir nesil...Ve bu bizim için çok tehlikeli bir durum...Ha, o gazeteler ve köşe yazarları bir kısmı din, bir kısmı iktidar, bir kısmı da muhalefet tabanlı yürüttükleri bu siyasetle paranın a.sına koyuyor o ayrı...O da onların ekmek kapısı hiç şüphesiz; şayet talep varsa oraya yönelik bir arz muhakkak çıkar...Her şeyde bu böyledir...

Konumuza dönersek...Yukarıda da görüldüğü gibi 2013 yılı başında BES'teki katılımcı sayısı kabaca 3 milyon kişi kadarmış...Ki bu BES denen sistem çok uzun zamandır var ve gördüğünüz gibi % 25 Devlet Katkısı, 6 kez Fon değişik hakkı ve diğer bazı düzenlemelerin etkisiyle bu sayı sadece 5 yıl içerisinde 2 den fazla miktarda katlanmış...Katılımcılara ait tutarlar ise 15 milyar TL den 57 milyar TL ye çıkmış...Bu miktarın içerisinde Devlet Katkısı ve bu katkıdan elde edilmiş gelirler yok...Onları da dahil ettiğimizde 87 milyar TL lik bir büyüklük ortaya çıkıyor bildiğiniz üzere...Yine kabaca 87 / 15 = 5,8 yani 6 kat artış olmuş bu tutarda...

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Zorunlu BES ile ilgili bir kac kisi bana tavsiye sordu baska mecralardan.

...

Bu tur cesitliligin az olusu, basli basina benim icin cikma sebebi. OKS'si olan insanlarin cikmalarina(bilincli ya da bilincsiz) hak veriyorum. Gonullu BES'in taraftariyim.

Bu konu yani BES'i kötüleme mevzusu bir dönem fonların getirisi üzerinden, bir dönem katkı paylarındaki azalıştan, son günlerde de OKS katılımındaki sayısal verilerden hareketle işlenmekte ve sürekli olarak aynı argümanlar ortaya konulmakta ...Eskiler gayet iyi bilir, bunların hepsini yıllardır yaşadık bu forumda...5 yıldır bu tipler hiç eksik olmadı bu ve eski başlıktan...Dönem dönem kimlik değiştirip uğrar geçerler ve yukarıda arz etmiş olduğum gidişatı onlar da gördükleri için saldırı dozlarını her defasında 1 tık artırırlar...Gelene geçene aktrol, akboy, despot, bilmem ne demeye başladılar son olarak...Bunlar en bilindik hitapları ki daha ne hakaretler yedik burada...

Son tahlilde, BES'i sistem olarak eleştirip ısrarla milletin parasının sigorta şirketlerine peşkeş çekildiğini iddia edenlerin derdi ve dahi asıl stratejik hedefi; burada birikmiş olan 87 milyar TL lik parayı hüpletip, Hawaii'de okyanus manzaralı odalarında puro tüttürüp viskilerini yudumlatan o eski sisteme dönmek...Yoksa gariban işçinin hakkı hukuku vs...Hikaye...Zerre umurlarında değil...

5.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Benim Bes te gördüğüm tek sıkıntı devlet katkı fonunun tek fon ve zorunlu olması.
    Burada da farklı fon seçenekleri olmalı.

Bu konuda medyada yeni seçenek gelecek vb haberler vardı. Ama henüz gelişme olmadı sanırım.

Edit: yani portföy yönetmeye izin olmalı. Zorunlu tek fon dayatma olmamalı.
    Sv. antipanik...Kendi portföyümüzü yönettik de Katkı Fon'u yönetmek kaldı...Sen bari yapma sevgili dostum...2018 yılını çok cüz'i bir karla kapamak zorunda kalacağım aptalca 2 hamlem yüzünden...Buradakilerin de derdi zorunlu morunlu olması değil, komple sistemi yok etmek...Bunu en iyi bilenlerden biri sensin...Hatırla 3-4 yıl önce burada yazılanları lütfen...O zaman OKS mi vardı ?...

*

Neyse...

Herkese yeni yıllar diliyorum arkadaşlar...Yeni yıl, herkesin bolca kazandığı sağlık ve huzur dolu bir yıl olur inşallah...

Saygıyla...

o kadar matematik!! konuşuyor ki daha getiri hesaplamayı bilmiyor..

%45 i ispat et hadi..

senaryo: fonlarının getirisi %20 , devlet katkısı: %25 ve sonuçta BES getirin yıllık %45

bilmeyen insanları kandırarak olmaz bu işler, gerçek matematik duvarına toslarsın..

hadi ispat et.. senin rakamların söylediklerim..

forum bekliyor..
    Son düzenleme : discretus; 28-12-2018 saat: 19:47.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

OKS sisteminden çıkışların %60 mertebesinde olduğunu gazete küpürleri değil sadece, bakanın kendisi de söyledi..

o yüzden apar topar çıkışları zorlaştırıyorlar..daha önce çıkanları bile sisteme tekrar sokuyorlar.. despotik bir hareket..

ama sana değil söylediklerim zira iflah olmaz BES fanboy'sun.. gerçekleri görmemek için inat ediyorsun..

makul ve rasyonel vatandaşlara benim söylediklerim.. gerçekleri ne kadar insan görürse o kadar iyi..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

fanboy

An extreme fan or follower of a particular medium or concept, whether it be sports, television, film directors, video games (the most common usage), etc.

Known for a complete lack of objectivity in relation to their preferred focus. Usually argue with circular logic that they refuse to acknowledge. Arguments or debates with such are usually futile. Every flaw is spun into semi-virtues and everything else, blown to comedic, complimentary proportions.

https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Fanboy

kabaca çevirirsek:

fanboy: herhangi bir konuda fan ve taraftarlık yapan kişi.. bunu yaparken objektiflikten tamamen uzaktırlar.. herhangi bir şey ispat edildiğinde dahi inkar ederler.. bunlarla tartışma boşunadır..

Sayfa 111/453 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •