Sayfa 88/453 İlkİlk ... 3878868788899098138188 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 697 - 704 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku

neyse anlatmaya gerek yok.. nasılsa öğrenecekler..
    evet zor yoldan da olsa öğrenecekler..
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    kesilse bile altın fonlarının hepsinin ortalama kesintisi gram altının oldukça altında kalıyor..keza diğer estrümanlarda da.....özellişkle hisse senedi ağırlıklı fonlarda normal şartlarda hiç yaıtım yapmayı düşünmeyeceğin bazı senetlerinde olduğu görülüyor.Keza istediğin zaman alım satım yapamıyorsun.......Nerde baksran bak elinde kalıyor dostum.Eğer kişi kendi hisse portföyünü ayarlayıp doğru hisseleri seçebiliyorsa bu BES çok gereksiz....
    Katılıyorum anlık tepki için kötü bir durum . Girişte çıkışta t+2 olayı bazı yatırım fonlarında da vardı belki hepsinde vardır bilemiyorum. Bes ve yatırım fonları trade için değilde yatırım için kurgulandığından böyle. O nedenle byf'leri açtılar.
    Son düzenleme : flexy; 22-12-2018 saat: 20:43.

3. Anam vahy neler cikarttiniz boyle.

Ben kendimi geri cektim alttan alayim az daha yumusak giris yapalim dedim sizde bi boy sert giriyorsunuz.

Dunde babam teklif etti ille gel benim bese koy parani birikim yap 10 yil beklemenede gerek yok emekliligi hak ediyorum daha avantajlisin filan dedi.

Benim bes topiginde bi boy sisteme karsi oldugumu bilmiyor tabi.

Ne desek bos babam da kaptirmis bes de bes diye ama anlatamiyorsun. Musait bir zamanda getirisini cikattirayim bakalim ne elde etmis.

Ben genel anlamda bu olayi birazda soyle goruyorum devlete guvenenler bese yatirim yapmakta daha istekli iken karsitlarda bese yatirim yapmayi yanlis buluyor.

Yani isin icine birazda siyaset karisiyor ne dersek diyelim.

Ancak objektif bir bakis acisiyla bakinca da besin katkisini 10 yillik bekletmesini bir kenara atarsak ana tema fonlar uzerine kurulu

Fonlarinda getirisi goturusu hemen hemene mevcut ensturumanla ayni getiriyi uretmekte. Arada cok az farkliliklar var. Bes olmasaydi fonlara yatirim yaparmiydim sorusuna vereceginiz cevap aslinda besi iyi bulup bulmamanizla dogrudan orantili.

Fon olayini eskidende arastirmistim az getirilerine baktigimda kendi kendime soyle demistim ulan fon fon dedikleri bumuymus mevcut enstramanin getirisini az bor farkla gecebilmis bende saniyordum ki mevcut ensturuman ne olursa olsun fonlar faiz gibi faizin uzerinde surekli getiri saglayan bir yatirim araci gibi goruyordum atiyorum hisse fonu faiz uzerinde getiri uretmistir herhalde diyordum meger oyle degilmis

Cunku fon gibi okadar uzamanin calistigi bir kurumda insanlar noye fonlari tercih etmek yerine aptal aptal trade etmeye calisiyorlar demistim. Performanslari gorunce hak verdim.

Insanlar trade etmekte hakli cunku fon performanslari gercekten berbat bistin getirisi yuzde 10 fonun getirisi yuzde 15 hele birde masraf kesintileriyle zaten getiriyi dusuruyorlar.

Gercekten ciddi ciddi bes olmasaydi fonlari tercih edermiydiniz ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Anam vahy neler cikarttiniz boyle.

Ben kendimi geri cektim alttan alayim az daha yumusak giris yapalim dedim sizde bi boy sert giriyorsunuz.

Dunde babam teklif etti ille gel benim bese koy parani birikim yap 10 yil beklemenede gerek yok emekliligi hak ediyorum daha avantajlisin filan dedi.

Benim bes topiginde bi boy sisteme karsi oldugumu bilmiyor tabi.

Ne desek bos babam da kaptirmis bes de bes diye ama anlatamiyorsun. Musait bir zamanda getirisini cikattirayim bakalim ne elde etmis.

Ben genel anlamda bu olayi birazda soyle goruyorum devlete guvenenler bese yatirim yapmakta daha istekli iken karsitlarda bese yatirim yapmayi yanlis buluyor.

Yani isin icine birazda siyaset karisiyor ne dersek diyelim.

Ancak objektif bir bakis acisiyla bakinca da besin katkisini 10 yillik bekletmesini bir kenara atarsak ana tema fonlar uzerine kurulu

Fonlarinda getirisi goturusu hemen hemene mevcut ensturumanla ayni getiriyi uretmekte. Arada cok az farkliliklar var. Bes olmasaydi fonlara yatirim yaparmiydim sorusuna vereceginiz cevap aslinda besi iyi bulup bulmamanizla dogrudan orantili.

Fon olayini eskidende arastirmistim az getirilerine baktigimda kendi kendime soyle demistim ulan fon fon dedikleri bumuymus mevcut enstramanin getirisini az bor farkla gecebilmis bende saniyordum ki mevcut ensturuman ne olursa olsun fonlar faiz gibi faizin uzerinde surekli getiri saglayan bir yatirim araci gibi goruyordum atiyorum hisse fonu faiz uzerinde getiri uretmistir herhalde diyordum meger oyle degilmis

Cunku fon gibi okadar uzamanin calistigi bir kurumda insanlar noye fonlari tercih etmek yerine aptal aptal trade etmeye calisiyorlar demistim. Performanslari gorunce hak verdim.

Insanlar trade etmekte hakli cunku fon performanslari gercekten berbat bistin getirisi yuzde 10 fonun getirisi yuzde 15 hele birde masraf kesintileriyle zaten getiriyi dusuruyorlar.

Gercekten ciddi ciddi bes olmasaydi fonlari tercih edermiydiniz ?
    yaw erhan trade ettirmiyorlar zaten..BES i geçtim direk yatırım fonu alıp satsan t+2 gün gerekiyor..bazılarında t+5 güne çıkıyor....Tutulur yanı yok.....eurobond fonu alırdım AKE......t+2 gündü t+5 e çıktı resmen....hafta sonuna denk gelirsen....Birde adama biri çıkıp ezik falan derse sert tepkiyi alır...Hakaret etmeden konuşamayanlar var ..malesef....yoksa tarzımı bilirsin.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    Sistemde çok büyük revizyonlar şarttır.
    +Zorunlu bes kalkmalıdır.
    +Fon alım satımları daha kolay ve sistematik olmalıdır.
    +Tüm fonlar tek pazarda işlem görmelidir.
    Kısacası ABD'deki 401k tarzı sağlam bi yapılanma gerek...

15 senelik dönemde her ay aşağıdaki şekilde yatırılsa mantıklı bir fon değeri oluşabilir;
    %50 AMP (faize bağlı) , %25 ALR (yabancı borsa ve eurobond) , %25 ALH (borsa istanbul)

2003-2018 yılları arası değer artış oranlarıdır.
    Son düzenleme : Trade Shark; 23-12-2018 saat: 00:54.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    15 senelik dönemde her ay aşağıdaki şekilde yatırılsa mantıklı bir fon değeri oluşabilir;
    %50 AMP (faize bağlı) , %25 ALR (yabancı borsa ve eurobond) , %25 ALH (borsa istanbul)

2003-2018 yılları arası değer artış oranlarıdır.
    Şöyle bir dağılım yaptım ben ;

%25 ALR , %30 ALI , %20 AMB , %15 AEN , %10 AMZ

MI 4W cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

7. BIST100'ün en çok kazandıran hisselerini çarşaf çarşaf asmanın hiç bir anlamı yok...4 ayda endeksten daha fazla hemde % 14 daha fazla zarar etmiş adam, gelmiş burada bana yatırım stratejisi öğretecek...

na hah hah haaaa !...

Bak Erhancığım ne güzel yazmış...Tek başına BES, BİST, VİOP ya da Foreksin bir anlamı yok...İşbu forumda Rıza'nın kağıtlarında ettiği zararı kaldıramayıp intihara yeltenenler vardı bizzat tanıdığım...O hisseler de BIST'te işlem görüyor...Eee tek bir laf ediyor muyuz vay Hisse böyle şöyle diye ?...Hayır...Çünkü bu bir kapasite mevzusu...

Rakamlardan da anlaşıldığı üzere Hisse konusunda senin kapasiten zayıf mesela...Çoluğun çocuğun rızkını buralarda tüketmişin resmen..Yazık günah kardeşim, iyisimi sen bırak bu işleri abisi...Sana göre değil buralar...Burası kurtlar sofrası adamı çiğ çiğ yer, donunu bile alırlar demedi deme...

*

Gelmişken şu VDMK konusunda 2 kelam edeyim...Her ne kadar değişik enstrümanların bulunması güzel bir şeyse de, bence şirketlerin bu faiz oranlarından daha başka enstrüman aramalarına gerek yok abi, ki bunları 4 ay önce de yazmıştım...Cillop gibi % 25 faiz veren hazine kağıdı varken macera aramaya gerek yok...Ben olsam Katkı Fonun tamamını bu faizden hazine kağıtlarına yatırır arkama dönüp bakmazdım...Ki, yaptığım incelemede son dönem Katkı Fon getirisi en yüksek olan şirketler de bu stratejiyi uygulamış...Aferin, öğrendiler bu işi...BIST100 endeksinin % 4 düştüğü bir ortamda % 1,5 getiri sağlayan fonun yöneticilerini de gözlerinden öpüyorum...

8. Hisse misse işleri zor işler...Hem paranı hem sağlığını alır haberin olmaz...Mesela ben...Çuvalla para kazanmış bir o kadar da kaybetmişim...Şimdi kendime fazla fazla yetecek param var ama her şey yasak...Rakıyı bile yasakladı doktor...S.keyim böyle hayatı...Bizim zamanımızda yoktu bu BES Mes işleri, bu piyasada çok hırpalandık...Şimdi koskoca İş Yatırım mesela, ki an itibariyle elimde tuttuğum fonun yöneticisi...Adamların milyon tane departmanı var, her türlü veri, rapor her ne boksa dibine kadar inceliyor...Benim yapmam gereken şey diplere yaklaştıkça elimdeki fonları Hisse Fon'a, zirve gördüğüm yerlerde ise Faiz içeren fonlara çevirmek için talimat vermek ve para sayma makinesinde paraları saymak...

Bizden geçti tabikine, artık gençlere öğüt olsun bu yazdıklarım...Para kazanmak için seçtiğiniz yöntem sağlığınızı bitiriyorsa ve kazandığınız paraları yiyemeyeceğinizden endişe ediyorsanız hemen o piyasadan kaçın...

Nokta...

Sayfa 88/453 İlkİlk ... 3878868788899098138188 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •