Sayfa 120/451 İlkİlk ... 2070110118119120121122130170220 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 953 - 960 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,296
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Daha önce ben bir hesap ypmıştım tabloyu atayım

Resimde anlatılanı açıklayayım size.

excelide kontrol etmenız için isterseniz atabilirim.

30 yaşında 2400 TL alan bir işçi bese giriyor aylık maaşını 12 ye bölüp her ay bese yatırıyoruz. maaşı her yıl arttırılıyor %12 BU kişi fonlardan %15 yıllık kazanıyor yanı enflasyon dolayısıyla faizin üzerinde kazanıyor üstelik kazancı her yıl bileşke olarak artıyor ve enflasyonla beraber her ay koydugu parada artıyor.

Devletın yatırdıgı para da tıpkı maaş gibi %12 getiri saglıyor kendı içinde buda bileşkeye giriyor.

26 yıl sonunda ne elde edeceğimizide aşağıya aktardım.

Bakın bu kişi fonlardan %15 kazanıyor her yıl maaşı enflasyonla %12 zam yapılıyor asgarı ucretede aynı sekılde %12 zam yapılıyor. üstelik kişi enflasyon sebebiyle her yıl bese ayırdıgı miktarda artıyor ilk sene 200 yatırıyorsa ikinci sene 224 TL yatırıyor tıpkı gerçekte oldugu gibi gerçektede boyledır bes şirketi sizi arar enflasyon artıyor abı 200 yatırmada 300 yatır sen der. aynı sımulasyonu yapıyorum işte.

Şimdi DİKKATT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Devlet 26 yıl sonunda ödüyor toplam olarak bize devlet katkısı hani %25 havuç diyoruz ya. dikkat edin devlet 26 yılınızı calıyor 26 yıl sonunda size ödeyeceği miktar o yılkı asgari ücretin 4 katı.

bugunden hesaplayın hadi 2000 TL diyelim biz asgari ücrete 8000 TL için 26 yılınızı çalıyor sizden. Yani şöyle düşünün bugun bese gireceksiniz diyelim size diyorkı bese gireceksen 8000 TL para verırım ama 26 yıl sistemde kalacaksın diyor. Verdiği para bu bu %25 ler gözde çok büyütülüyor. parayı çekecegınız gun size asgari ücretin 4 katını odeyecekler aslında yanı 4 aylık asgarı ucret maaşı verecekler birşey değil ki 26 yılımı çalmışsın.

26 YIl sonunda asgari ücretin kaç katını toplamda elde edecekmişsiniz 80 katını bugun asgari ücretini 2000 diyelim.

160,000 TL para eder yani 26 yıl için 160,000 TL toplam tüm paranız olacak . bugune indirgersek. bugunden ıtıbaren enflasyon 0 olursa dikkat edın siz enflasyonun %3 fazlasını her yıl kazanıyor ve bunu bıleske yapıyorsunuz fonlarda.

EMekliliği hak ettiğiniz 1 milyon 770 bin tl paranız olacak buradan bakınca cok buyuk gibi görünüyor. Fakat koca 26 yıl geçecek ve 26. yılda asgari ücret sadece %12 artmasına ragmen 22 bin TL olacak.

26 YIlda yatırdıgınız ana para 360.801,44 TL

26 yıl sonunda yatırdıgınız ana paranıın 5 katını kazanacakmıssınız.

BU oranlar ve orantılar değişmez bu arada devletın yatırdıgı paranın asgarı ucrete oranı vesaire gibi durumlar değişmiyor. Yani ne yaparsanız yapın devletten alacagınız para emekli oldugunuz gun asgarı ucretın 4 katı şeklinde olacak. Sİz görüntüde %25 hayalı goruyorsunuz fakat paranın odenecegı gün geldiğinde devlete bu para cok dokunmayacak cunku sadece asgarı ucretlinin 4 aylık maaşını ödemiş olacak.

Dikkat edin %25 size 26 yıl sonra ödediği için böyle %25 i kullanmana izin verse keşke ama vermıyor dıyorkı once 56 yasına gel ondan sonra bakarız senın %25 ine ulan 26 yıl sonra odeyecegın devlet katkısı totalde o gunun asgari ücretinin 4 katına tekabul edilyor

ÖZETLE:

Fon getiriniz enflasyonun %3 üzerinde bile olsa her yıl ve toplamda 26 yıl sonunda devlet katkısı dahil 5 katlık getiri elde ediyorsunuz.

enflasyonu 0 asgari ücret zamını 0 maaşınızı 0 artışla yapsam fakat getirinizi %3 desem 26 yıl sonunda yine 5 katlık getiri saglayacaksınız. ana paranıza devletın asgarı ucret üzerinden yatırdıgı parada değişmeyecek yine asgari ücretin 4 katını odeyecek

kısacası ana paranın 5 katını riskli şekilde 26 yıl boyunca nıye riske atayım kı devlet katkısı dahıl olmasına ragmen 5 kat getiri üretiyoruz geçen 26 yılda cabası üstelik işin sonunda devlet sadece asgari ücretlinin 4 aylık maaşını ödeyecek. FOnlarımız %3 daha iyi performans göstermesine rağmen.

Kesinti mesıntı de yapmadım üstelik 26 yıl boyunca sureklı %25 ödettirdim. Herşeyi gerçekten objektif bir biçimde hesapladım enflasyonla maaşınızı arttırdıgım gibi bese yatırdıgınız para mıktarınıda arttırdım devletın katkı parasınada enflasyonkadar katkı koydum ve tum hesapları bileşke yaptım. her sene paranız katlana katlana gıtmesıne rağmen.

Sistem güzel ilizyonlar barındırıyor bu ılızyonda %25 havucu devletı somurdugunuzü zannediyorsunuz

fakat aslında 26 yılın sonunda odendıgı için bu para sizin ana paranızın %2,8 ini devlet size ödüyor.

%25 ler kayboluyorrrrrrrrrrrrrrrrr ortada yokkkkkkkkkkkkkkkkkk devletı kazıklayıp işin sonunda toplamda %25 filan kazanacagınızı sanıyorsunuz. yatırdıgınız ana paranın %2,8 ini ödüyor 26 yılını çaldıktan sonra

birde bundan 10 yıl sonra %25 ödemeyi keser veya düşürürse vay halınıze emeklılık günü geldiğinde bir bakacaksınız devlet yatırdıgınız ana paranın %1 ini ödemiş :D ulan 26 senemı devletten %1 kazanacam dıyemı verdim diyeceksiniz.

BUgun aldıgınız maaşı 43 ay boyunca kople bir yere koydugunuzda 26 yıl sonunda elde edecegınız para kadar para ediyor.

3,5 sene maaşınızı bırıktırın yeter aynı hesabı maaşınızı faize koydugunuzu dusunerek yapsak süre neredeyse yarı yarıya düşüyor.

Eline sağlık ..Erhan kardeşim.....

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2. BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Daha önce ben bir hesap ypmıştım tabloyu atayım

Resimde anlatılanı açıklayayım size.

excelide kontrol etmenız için isterseniz atabilirim.

30 yaşında 2400 TL alan bir işçi bese giriyor aylık maaşını 12 ye bölüp her ay bese yatırıyoruz. maaşı her yıl arttırılıyor %12 BU kişi fonlardan %15 yıllık kazanıyor yanı enflasyon dolayısıyla faizin üzerinde kazanıyor üstelik kazancı her yıl bileşke olarak artıyor ve enflasyonla beraber her ay koydugu parada artıyor.

Devletın yatırdıgı para da tıpkı maaş gibi %12 getiri saglıyor kendı içinde buda bileşkeye giriyor.

26 yıl sonunda ne elde edeceğimizide aşağıya aktardım.

Bakın bu kişi fonlardan %15 kazanıyor her yıl maaşı enflasyonla %12 zam yapılıyor asgarı ucretede aynı sekılde %12 zam yapılıyor. üstelik kişi enflasyon sebebiyle her yıl bese ayırdıgı miktarda artıyor ilk sene 200 yatırıyorsa ikinci sene 224 TL yatırıyor tıpkı gerçekte oldugu gibi gerçektede boyledır bes şirketi sizi arar enflasyon artıyor abı 200 yatırmada 300 yatır sen der. aynı sımulasyonu yapıyorum işte.

Şimdi DİKKATT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Devlet 26 yıl sonunda ödüyor toplam olarak bize devlet katkısı hani %25 havuç diyoruz ya. dikkat edin devlet 26 yılınızı calıyor 26 yıl sonunda size ödeyeceği miktar o yılkı asgari ücretin 4 katı.

bugunden hesaplayın hadi 2000 TL diyelim biz asgari ücrete 8000 TL için 26 yılınızı çalıyor sizden. Yani şöyle düşünün bugun bese gireceksiniz diyelim size diyorkı bese gireceksen 8000 TL para verırım ama 26 yıl sistemde kalacaksın diyor. Verdiği para bu bu %25 ler gözde çok büyütülüyor. parayı çekecegınız gun size asgari ücretin 4 katını odeyecekler aslında yanı 4 aylık asgarı ucret maaşı verecekler birşey değil ki 26 yılımı çalmışsın.

26 YIl sonunda asgari ücretin kaç katını toplamda elde edecekmişsiniz 80 katını bugun asgari ücretini 2000 diyelim.

160,000 TL para eder yani 26 yıl için 160,000 TL toplam tüm paranız olacak . bugune indirgersek. bugunden ıtıbaren enflasyon 0 olursa dikkat edın siz enflasyonun %3 fazlasını her yıl kazanıyor ve bunu bıleske yapıyorsunuz fonlarda.

EMekliliği hak ettiğiniz 1 milyon 770 bin tl paranız olacak buradan bakınca cok buyuk gibi görünüyor. Fakat koca 26 yıl geçecek ve 26. yılda asgari ücret sadece %12 artmasına ragmen 22 bin TL olacak.

26 YIlda yatırdıgınız ana para 360.801,44 TL

26 yıl sonunda yatırdıgınız ana paranıın 5 katını kazanacakmıssınız.

BU oranlar ve orantılar değişmez bu arada devletın yatırdıgı paranın asgarı ucrete oranı vesaire gibi durumlar değişmiyor. Yani ne yaparsanız yapın devletten alacagınız para emekli oldugunuz gun asgarı ucretın 4 katı şeklinde olacak. Sİz görüntüde %25 hayalı goruyorsunuz fakat paranın odenecegı gün geldiğinde devlete bu para cok dokunmayacak cunku sadece asgarı ucretlinin 4 aylık maaşını ödemiş olacak.

Dikkat edin %25 size 26 yıl sonra ödediği için böyle %25 i kullanmana izin verse keşke ama vermıyor dıyorkı once 56 yasına gel ondan sonra bakarız senın %25 ine ulan 26 yıl sonra odeyecegın devlet katkısı totalde o gunun asgari ücretinin 4 katına tekabul edilyor

ÖZETLE:

Fon getiriniz enflasyonun %3 üzerinde bile olsa her yıl ve toplamda 26 yıl sonunda devlet katkısı dahil 5 katlık getiri elde ediyorsunuz.

enflasyonu 0 asgari ücret zamını 0 maaşınızı 0 artışla yapsam fakat getirinizi %3 desem 26 yıl sonunda yine 5 katlık getiri saglayacaksınız. ana paranıza devletın asgarı ucret üzerinden yatırdıgı parada değişmeyecek yine asgari ücretin 4 katını odeyecek

kısacası ana paranın 5 katını riskli şekilde 26 yıl boyunca nıye riske atayım kı devlet katkısı dahıl olmasına ragmen 5 kat getiri üretiyoruz geçen 26 yılda cabası üstelik işin sonunda devlet sadece asgari ücretlinin 4 aylık maaşını ödeyecek. FOnlarımız %3 daha iyi performans göstermesine rağmen.

Kesinti mesıntı de yapmadım üstelik 26 yıl boyunca sureklı %25 ödettirdim. Herşeyi gerçekten objektif bir biçimde hesapladım enflasyonla maaşınızı arttırdıgım gibi bese yatırdıgınız para mıktarınıda arttırdım devletın katkı parasınada enflasyonkadar katkı koydum ve tum hesapları bileşke yaptım. her sene paranız katlana katlana gıtmesıne rağmen.

Sistem güzel ilizyonlar barındırıyor bu ılızyonda %25 havucu devletı somurdugunuzü zannediyorsunuz

fakat aslında 26 yılın sonunda odendıgı için bu para sizin ana paranızın %2,8 ini devlet size ödüyor.

%25 ler kayboluyorrrrrrrrrrrrrrrrr ortada yokkkkkkkkkkkkkkkkkk devletı kazıklayıp işin sonunda toplamda %25 filan kazanacagınızı sanıyorsunuz. yatırdıgınız ana paranın %2,8 ini ödüyor 26 yılını çaldıktan sonra

birde bundan 10 yıl sonra %25 ödemeyi keser veya düşürürse vay halınıze emeklılık günü geldiğinde bir bakacaksınız devlet yatırdıgınız ana paranın %1 ini ödemiş :D ulan 26 senemı devletten %1 kazanacam dıyemı verdim diyeceksiniz.

Yani aylık olarak asgari ücretin 10’da birini yatırıp, toplamda asgari ücretin 4 katını mı alacak?

Bir diğer deyişle asgari ücreti sabit sayı olarak alırsak aylık yatırdığının 40 katını alacak.

Böyle anlatınca daha çekici gibi görünüyor değil mi?

Tabloyu ayrıca inceleyeceğim, telefondan göremiyorum.

Bu işler böyle. Çay kaşığıyla doldurup, kepçeyle almayı beklememek lazım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Dİkkat edin emekli oldunuz aldınız 1 mılyon 770 bin TL yi.

Bunu asgari ücrete bolelım. o günden itiabrende enflasyon 0 olsun kı hesaplar bırbırıne gırmesın

1 mılyon 770 bini 22,100 e bolecem asgari ücret orada sabit kalacak cunku 80 ay yanı 6 yılda para suyunu cekecek.

56+6 = 62 yaş hadi az daha uzatalım parayı cekınce bıraz daha degerlendırdık fılan diyelim oluversın 65.

Kalan yıllarda ne içip ne yiyecez.

Gidip torunlarınızın üzerine sgk yapsanız daha iyi amorti edecek galıba aslında araştırmak lazım haa isteğe baglı sgk fılan vardı acaba bes yerıne oyle bırseyemı para yatırsam en azından o birilerine kaldıgı gıbı omur boyu odenecek.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Bu 1.770.000TL nin hiç bir getirisi yok mu? Aldık yastık altına atıp sürekli yiyecek miyiz ?

Siz bunda 3-4 sayfa önce 1 milyon hedefim var bununla dünyayı gezerim gibi bir yazı yazmamışmıydınız?

5.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Yani aylık olarak asgari ücretin 10’da birini yatırıp, toplamda asgari ücretin 4 katını mı alacak?

Bir diğer deyişle asgari ücreti sabit sayı olarak alırsak aylık yatırdığının 40 katını alacak.

Böyle anlatınca daha çekici gibi görünüyor değil mi?

Tabloyu ayrıca inceleyeceğim, telefondan göremiyorum.

Bu işler böyle. Çay kaşığıyla doldurup, kepçeyle almayı beklememek lazım.

bardagın boş tarafını görüyor olabilirim dolu tarafıyla ilgili tabloda gordugun herşeyi soyle belki benimde farklı bir pencereden bakmamı saglarsın abi ?

dediğini tam anlayamadım ben aklım ermedi tek taraflımı bakıyorum acaba diye şüphe ettim.

Harbiden %25 devlet katkısı deyince de baya hoş görünüyor.

Mesela dese ya 26 yıl sonunda devlet ana paranıza tam %2,8'ini ödeyecek deseydi acaba yine cezbedermiydi.

Satış polıtıkası mı acaba :D heheheh

cidden tablonun olumölu kısmıyla ılgılı yaini dolu tarafıyla ilgili yorumlarınızı merak edıyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Bu 1.770.000TL nin hiç bir getirisi yok mu? Aldık yastık altına atıp sürekli yiyecek miyiz ?

Siz bunda 3-4 sayfa önce 1 milyon hedefim var bununla dünyayı gezerim gibi bir yazı yazmamışmıydınız?

Ağabey ben 26 yıl sonrasının 1 mılyonunu kastetmedım kı gelecek 5 yılın 1 mılyonundan bahsettım hedefım 26 yıl uzayacaksa 1 mılyon degıl 10 mılyon anca kurtarır herhalde.

fakat orada yazdım ya bu parayı cekınce enflasyonu 0 a düşürüyor faizi 0 a düşürüyorum kı bırdaha hesaplama yamayalım getiri hesabı yapmayalım diye. faize koysanda süre uzamayacak. cunku asgari ücret kadar cekeceksın o paradan.

ama ben yınede dedim ki hadi süreyi uzatalım 6 yıl demeyelım parayı takla attıralım 3 yıl daha uzattım süreyi yani 6 yılda bıtecek parayı 9 yılda bittiğini varsaydım. 65 yasında bitecek bu para sadece asgari ücret kadarını cekıyoruz paranın. ve taklada attırıyorum yanı yatırımada bır sekılde devam edıp getırı uretıyorum

zaten sıze 26 yıl boyunca faizin %3 fazlasını her yıl kazandırıp bıleske yaptırdım daha ne yapayım ?

7. Tabloyu göremiyorum telefondan. Yarın bakarım.

Ben sadece metafor yaptım.

Ama bir yanlışlık olmalı. Benim torun için 9 yıldan bir kaç aydan fazladır yatırıyorum. Yani 2009’dan beri. Bu devlet katkısı 2013’de devreye girmişti değilmi? Yani ilk 4 sene devlet katkısı yoktu. Son beş senedir almamıza rağmen, Şu an %35 seviyesinden toplam portföye oranı %11. Asgari ücret oranlamadındada sizin söylediğinizden çok daha fazla.

Neyse tabloya yarın bakarım.

8. RİSK OLMADAN kazanç ve rahatlıkta olmaz rısk almak zorundayız zorundasınız............

Sayfa 120/451 İlkİlk ... 2070110118119120121122130170220 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •