Sayfa 5/53 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
Arama sonucu : 421 madde; 33 - 40 arası.

Konu: BIOEN - Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş.

Alıntı Originally Posted by Fondip Yazıyı Oku
    ayrıca marmara fonu mac'in başkanı geçen gün arzlara tu kaka deyip 1 milyon tl taban girişli serbest fonları övüyor! nasıl bir kafada yaşıyor bu insanlar, anlamak mümkün değil. 300 lirayla batma riskim var, evet. hemen kredi çekip 1 milyon tl ile serbest fona gireyim.
    Bahsettiğiniz haydar acunsa, adam gayet mantıklı konuşuyor. Biz yatırım tabanı oluşturup, şirket yönetimine etki etmek. Genel kurulda aktif olmak istiyoruz. Normal fon bize fazla hareket serbestliği sağlamıyor bu nedenle kurmak istedik diyor.
    Bu bence güzel bir kafa böyle devam etmeli.
    Bende halka arza katılıyorum. Bende bir şeyler kazanıyorum.
    Ama bu halka arz mantığının uzun vadede sermaye piyasasına faydasından çok zararı olacağına inanıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Fondip Yazıyı Oku
    2 oransal, bitiş tarihleri 21 ve 22 nisan. 21 olan Biotrend o akşam veya ertesi gün kalan parayı hesaba geçer mi acaba? Yani 22'sinde Aydem'e de parayı bölmeden aynı kapital ile başvurma şansı olur mu? Bilgisi olan?
    Aydem finansallarına bakıp halen girmeyi düşünüyor musunuz?
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by metin oktay Yazıyı Oku
    Arkadaşım bu oransal bir halka arz. 300 lirayla batmazsın ama kredili alım girmeyi düşünen bir sürü insan var. 17favok ile affetmez verirler eline adamın. Lafım o gruba. Yoksa 300 tl ile heyecan yaşarım diyene lafım yok.

SM-C7000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Kredili girenler de batsın bir zahmet. elinde olmayanla kazanç sahibi olmak hırsına kumar diyoruz biz. olduğu kadarına kanaat etmiyorsa acımam batana. gitsin 330'a vurduğunda alcar, 21'e vurduğunda ulker alsın. en azından bir veriyle hareket etmiş olur.

4. yedirmezleer yedirmezler.halka arzlarda baktılar yüzde 200 gidiyor hisseler.defter değerine yakın arz ediliyordu şirketler hemen artırdılar şimdilerde beş on katında arz ediyorlar.dolayısıyla fazla çıkamıyorlar.yazık millet biraz para kazanıyordu hemen göz diktiler.ne hakla defter değerinin 5 katından halka arz ediyorsun spk.söyle ne hakla.

Arkadaşlar SPK.nin bu işlerde dahli olmaz 2 kurum değerleme yapıyor ondan sonra arz oluyor.
    Birileri kazanırken birileri de kaybediyor borsanın kuralı bu.
    SPK.ne diyor biz oluşan fiyattan sorumlu değiliz serbest piyasada arz ve talep neticesinde oluşuyor.
    Şimdi 7 kat bir ayda giden hisseyi alanların hicmi suçu yok evet bazı konularda SPK.yi bende çok tenkit ettim vede ediyorum ama türk ilacı zirveden alanda sormak lazım bu hisse kaçtan arz oldu nekadar sürede 7 kat gitti neden alıyorsun tabiki oda alıp yüze 10 yada 20 yukardan başkasına satmak için başka izahı varmı.
    Bilmem anlatabildimmi

6. Değer tespitinde mal varlığı kadar kar etme potansiyeli de dikkate alınıyor. Bu da defter değerinin üstünde arz olayını kısmen açıklar ama pd/dd 5 i açıklamaya yeter mi bilemedim. YTD

7. Sermayesi= 128.000.000 TL,
    – Özkaynakları= 199.985.355 TL

PiyasaDeğeri= HisseSayısı * HisseFiyatı = 128.000.000 * 18 TL= 2.304.000.000 TL

2020’nin 12 aylık kazancı= 49.921.373 TL

F/K= 2.304.000.000 / 49.921.373 =46
    PD/DD= PiyasaDeğeri / Özkaynaklar = 2.304.000.000 / 199.985.355 = 11.52

Borsada pek emsali yok çünkü diğer enerji şirketleri gibi rüzgar güneş enerjisi üretmiyor .Katı atık ayrıştırıp enerji üretiyor. Bu fiyat kazanç oranıyla sanki arz fiyatı bayağı pahalı gibi.Kimseyi etkilemek gibi bir niyetim yok ama f/k ve pd/dd sektör ortalamalarının hayli üzerinde . Ama sonuçta hangi senetler hangi fiyatlara gitti.Benimki sadece bilgi paylaşımı.

8. Halka arz gelirini özkaynağa eklersen manalı oranları bulursun arz edilen fiyat belirlenirken halka arz sonrası özsermayede gözetilir ve hersektörün pd/dd si kendine göredir sektör dinamiklerini bilmeden karar verilemez fk ya ise büyüme şirketlerinde pek bakılmaz sadece pd/dd bir şirketin analizi için yeterli değil gelişen sektörde büyüyen bir şirket ise çok çok eksik kalır bu tarz şirketlerde en önemlisi öz sermaye büyümesi oranı, aktif büyümesi oranı, borç devir hızı gibi veriler önemli. Pd/dd ve fk daha çok oturmuş sektörlerde oturmuş şirketler için kullanılır ha illa halka arz için kullanacak isen halka arz gelirini eklenen manalı olur.
     Alıntı Originally Posted by epi0369 Yazıyı Oku
    Sermayesi= 128.000.000 TL,
    â�� Özkaynakları= 199.985.355 TL

PiyasaDeğeri= HisseSayısı * HisseFiyatı = 128.000.000 * 18 TL= 2.304.000.000 TL

2020â��nin 12 aylık kazancı= 49.921.373 TL

F/K= 2.304.000.000 / 49.921.373 =46
    PD/DD= PiyasaDeğeri / Özkaynaklar = 2.304.000.000 / 199.985.355 = 11.52

Borsada pek emsali yok çünkü diğer enerji şirketleri gibi rüzgar güneş enerjisi üretmiyor .Katı atık ayrıştırıp enerji üretiyor. Bu fiyat kazanç oranıyla sanki arz fiyatı bayağı pahalı gibi.Kimseyi etkilemek gibi bir niyetim yok ama f/k ve pd/dd sektör ortalamalarının hayli üzerinde . Ama sonuçta hangi senetler hangi fiyatlara gitti.Benimki sadece bilgi paylaşımı.

Sayfa 5/53 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •