Sayfa 1361/2110 İlkİlk ... 361861126113111351135913601361136213631371141114611861 ... SonSon
Arama sonucu : 16878 madde; 10,881 - 10,888 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

https://t24.com.tr/haber/babacan-bug...r-alin,1046477

AKP hükümetlerinde 11 yıl Ekonomi Yönetiminden sorumlu Bakan olarak görev yapmış Ali Babacan da endişelerini ifade etmiş..

Babacan: Bugün CDS 900'e ulaştı, bu işin şakası yok; hükûmete bir kere daha sesleniyorum, derhal tedbir alın!

-Babacan CDS primlerinin 900'e ulaşmasına ilişkin olarak, "Bir aydır tedbir için haykırıyorum. Bu konuşmayı yapmamın üzerinden bir ay geçti. Bugün CDS 900'e ulaştı! Bu işin şakası yok. Hükûmete bir kere daha sesleniyorum: Derhal tedbir alın"

-"Tarih şahit olsun ki, ben bugün buradan uyarımı yapıyorum. Ülke olarak uçurumun eşiğine geldiğimizi söylemek ve hükümeti derhal göreve çağırmak üzere karşınızdayım. Ekonomik ve finansal bir beka sorunuyla karşı karşıya olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. Kaygılıyım, çünkü ülkemizin temerrüt riski yani iflas riski, bugüne dek görmediğimiz bir seviyeye ulaşmış durumda. "

-"Şu anda ülke tam bir çakılmaya doğru gidiyor arkadaşlar. İnanın an meselesi, an. O uçurumdan aşağıya düşmek, o temerrüt ve iflas çukuruna düşmemiz an meselesi. Bir gecede olur ya… Bu işin şakası yok. Ben gördüm çünkü bunu. Dünyada pek çok ülkede gördüm. O iflasın o temerrüttün ne olduğunu biliyorum. Perişan olur herkes. İnanın yaşanacak bir ülke olmaz Türkiye ondan sonra. İflas demek, benzin gibi, mazot gibi temel ihtiyaç maddelerinin parayla bile bulunamaması demektir. Paranız var, yarım depodan fazla alamıyorsunuz. Ya da yok 3 saat kuyrukta bekliyorsunuz. İflas işte odur. Her gün 6 saat 10 saat elektriğin kesik olduğunu düşünün memlekette. İşte tehlike bu arkadaşlar. İflas demek, topyekûn ekonomik ve finansal çöküş demektir. İflas demek, kaos demektir. Hükümete sesleniyorum, Erdoğan'a sesleniyorum: Çok pişman olursunuz, çok. Ancak iş de işten geçmiş olur."

-"Tam 11 yıl bu ülkenin ekonomisini yönetmiş, dünyadaki ve Türkiye2deki krizleri çok iyi bilen bir arkadaşınız olarak uyarıyorum. Uyarıyorum; bu gidişin sonu çok kötü olur. Türkiye'yi siz bir kere o temerrüt çukuruna, bir kez iflas çukuruna düşürürseniz, bu millet yıllarca çok ağır bedeller ödemek zorunda kalır. Halkımız sizin yaptığınız saçmalıkların bedelini ödemek zorunda değil. Derhal aklınızı başınıza toplayın. Allah'ın verdiği aklı kullanın ya. Merkez Bankasına ve TÜİK'e acilen liyakatli kadroları atayın ve bağımsız kurumlardan elinizi çekin. Akıl dışı, bilim dışı tezleri terk edin. Ve derhal işi uzmanlara bırakın. "

usta bu cdsyi düşürmek için ne yapmak lazım.

Alıntı Originally Posted by Econfin Yazıyı Oku
    usta bu cdsyi düşürmek için ne yapmak lazım.
    Öncelikle akademik olarak genel kabul görmüş makro iktisat ve para politkalarını yürürlüğe koymak gerekir.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Öncelikle akademik olarak genel kabul görmüş makro iktisat ve para politkalarını yürürlüğe koymak gerekir.
    sağ ol usta.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,917
    Enflasyonun önüne geçerek, bozulan beklentileri yok ederek ve en önemlisi yeniden kredibilite kazanmak varken, FED'in uyguladığı 'acemi' para politikası, yarardan çok zarar vermeye başladığını düşünüyoruz.

FED'in olağanüstü toplanarak aspirin tedavisini bir an önce bitirmek suretiyle direkt damardan sert bir antibiyotik ile (tek doz faiz artırımı) bu çileyi bitirmesi gerekiyor (müdahale şart oldu.) Pratikte bu tip şok müdahalelerinin pek çok örneği de var. En taze olanı, Ukrayna sonrası 28 Şubat tarihinde Rusya Merkez Bankası'nın politika faizini %8,5'dan %20 seviyesine bir defada çıkardığı para politikası toplantısı feyz alınabilir. Elbette tek doz antibiyotiğin vücudun başka organlarına yan etki yapabileceği göz ardı etmesek de, aspirinin de şu anda hastaya fayda sağlamadığını da itiraf etmek gerekiyor. (Emre Değirmencioğlu)
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Enflasyonun önüne geçerek, bozulan beklentileri yok ederek ve en önemlisi yeniden kredibilite kazanmak varken, FED'in uyguladığı 'acemi' para politikası, yarardan çok zarar vermeye başladığını düşünüyoruz.

FED'in olağanüstü toplanarak aspirin tedavisini bir an önce bitirmek suretiyle direkt damardan sert bir antibiyotik ile (tek doz faiz artırımı) bu çileyi bitirmesi gerekiyor (müdahale şart oldu.) Pratikte bu tip şok müdahalelerinin pek çok örneği de var. En taze olanı, Ukrayna sonrası 28 Şubat tarihinde Rusya Merkez Bankası'nın politika faizini %8,5'dan %20 seviyesine bir defada çıkardığı para politikası toplantısı feyz alınabilir. Elbette tek doz antibiyotiğin vücudun başka organlarına yan etki yapabileceği göz ardı etmesek de, aspirinin de şu anda hastaya fayda sağlamadığını da itiraf etmek gerekiyor. (Emre Değirmencioğlu)
    Doğru tespit.Ben de aylardır benzer şeyler yazıyorum zaten.Ama sadece faiz artırımı yetmez,bilançosunu da hızlı bir şekilde olması gerektiği yere kadar daraltması gerekir.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Enflasyon,gsyih büyümesi,işsizlik oranları gibi temel makroekonomik veriler için bir hesaplamaya dayalı olarak gelecek öngörüsü yapmak mümkün,isabetli bir şekilde tahmin etmek mümkün.

Ama piyasa hareketleri rasyonel değildir,içinde insan psikolojisi vardır,milyonlarca oyuncunun ya da yatırımcının-doğru ya da yanlış- kararlarının bileşkesi olarak hareket eder.Tabii işleyen bir regülasyon olduğu,insider hareketlerinin ve manipülasyonun olmadığı bir piyasa ,yeterince derin ve az sayıda oyuncunun yön veremediği bir piyasa olduğu varsayımıyla.

Küresel borsalar için söyleyebileceğim şey ,istatistiksel olarak borsa ortalamasının altı F/K oranlarında yatırım yapılabilir seviyeleridir.Faiz eğer pozitif bölgeye geçerse ve merkez bankası bilançosu yeterince daraltılırsa ,küresel borsalar şu andaki aşırı primini geri verip ortalamaların altına gelebilir,yapılmaz ise ortalamaların üzerinde kalmaya devam ederler.
    Bizim borsamız ise üst paragraftaki temel şartı sağlamadığı ve bilançolarda uluslararası muhasebe standartları uygulanmadığından her seviyeye çıkabilir ya da inebilir.

Ons altın uzun zamandır genel kabul görmüş varsayımlara göre hareket etmiyor.Niye böyle ,ikna edici bir açıklama yok.Belki büyük merkez bankaları ve büyük yatırım bankaları gibi büyük piyasa oyuncuları altının fiyat hareketinde belirleyici oluyordur.İlerideki bir tarihte belki öğrenmiş oluruz.
    Deniz Hocam merhabalar, cevabınız için teşekkürler hocam Fedin ve Avrupanın faiz artırımından dolayı ons altın ve borsalar düşüyor ben buna bağlıyorum. Ne zaman enflasyon normale döner faiz artırımı biterse işler yoluna girer o zaman altın ve Borsalar çıkışa geçer yanlışmı düşünüyorum.

Friday July 15 2022 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Retail Sales MoM JUN 1%
    -0.1% ® 0.8%
    US
    Retail Sales Ex Autos MoM JUN 1%
    0.6% ® 0.6%
    US
    Retail Sales Ex Gas/Autos MoM JUN 0.7%
    -0.1% ®
    US
    Retail Sales YoY JUN 8.4%
    8.2% ®

Beklentilerin üzerinde iyi bir perakende satışlar verisi.

4:15 PM
    US
    Industrial Production MoM JUN -0.2%
    0% 0.1%
    04:15 PM
    US
    Industrial Production YoY JUN 4.2%
    5.4% 4.8%
    US
    Manufacturing Production MoM JUN -0.5%
    -0.5% -0.1%
    US
    Manufacturing Production YoY JUN 3.6%
    4.7%
    US
    Capacity Utilization JUN 80%
    80.3% 80.6%

Ama sanayi üretimi verisi beklentileri karşılamadı,zayıf geldi.
    Son düzenleme : deniz43; 15-07-2022 saat: 16:19.

Sayfa 1361/2110 İlkİlk ... 361861126113111351135913601361136213631371141114611861 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •