Sayfa 392/2101 İlkİlk ... 2923423823903913923933944024424928921392 ... SonSon
Arama sonucu : 16808 madde; 3,129 - 3,136 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Cevabınız icin teşekkürler. o zaman ben de, co6gu yatirimci gibi, Fed ve imf ile swap ihtimalleri azaldığı için usdtry i baskılamak amaçla alınmış bir karar olduğu sonucuna ulaştım. teşekkürler.

Yukarda yazdıklarım hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir

Alıntı Originally Posted by Abcd.... Yazıyı Oku
    Cevabınız icin teşekkürler. o zaman ben de, co6gu yatirimci gibi, Fed ve imf ile swap ihtimalleri azaldığı için usdtry i baskılamak amaçla alınmış bir karar olduğu sonucuna ulaştım. teşekkürler.

Yukarda yazdıklarım hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir
    Doğru bir tespit.

https://www.forbes.com/sites/sergeik.../#76b379553c44

New York City Mayor De Blasio Says Schools Will Stay Closed Until September-But Cuomo Immediately Disputes It

New York Belediye Başkanı okulların kapalı kalma süresinin Eylül'e kadar uzatılacağını söyledi.

4.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Şunları da konuşmak gerekir, pek çok refah devleti artık vatandaşı olduğun için sana aylık para vermeye başladı. Bu iskandinav ülkelerde zaten uzun süredir tartışılan ve dezavantajlı kişilere kısmen uygulanan bir durumdu ama kapitalizmin merkezi abd de bu yola tevessül etti. Hani kapitalizm? Türkiye zaten sosyaliste çok yakın bir devletti ( bakınız sosyal yardımlar ), CB konuşmalarından anlıyoruz ki iyice bu yöntemler artacak. Bundan önceki dönemin verileri mevcut dönemi okumakta yeterli olmayabilir, virüs bence bazı paradigmaları kökünden değiştirdi veya kapitalizm öncesi haline getirdi diyelim.

Ingiltere özelinde bakarsak hala uygulanmakta olan Margaret thatcher politikaları mesela geldi geldi geldi bugün çöktü çöktüğünü kabul etmek gerekir. Devletin elinden çıkarabileceği şeyler var bir de çıkaramayacağı ve sağlamak zorunda olduğu şeyler var, aksi halde devlet nedir ve nerededir bunlar sorgulanmaya başlıyor.

Mesela tüm demokrasiler çok çok kötü sınav verirken otokrat çin ise son derece başarılı mücadele verdi kesti attı salgını - bildiğin insanları evlerine kaynak makinesi ile kaynaklayarak dahi olsa.

Cuma akşamına kadar eksikler hatalar olsa da Türkiye nin fena gitmediğini düşünüyordum, ancak Cuma akşamı yaşanan iki saatin çok çok ağır bedelleri olacağını malesef düşünüyorum Türkiye ile ilgili yorumumu da böyle yapmış olayım. Yine de sağlık turizmine yaptığımız ( bence çok isabetli ) yatırımlar ve yüksek yatak kapasitemizle pek çok 'Thatcher' zihniyetli ülkeye göre avantajlı olabileceğimizi hala düşünüyorum, yeter ki hem halk hem de yönetenler sağduyu ve tedbiri elden bırakmasınlar.
    Yardımla sosyalizmin ilişkisini nasil kurdunuz ben anlamadim? Orada bir terslik var.

Çinde devlet destekli, örgütlü ful kapitalist bir rejim var, gerçekten dışarı doğru bilgi verdiklerini düşün muyorsunuz herhalde. orada dertler başka, çarklar dönsün, üretim ve lojistik üstünlüğü ile birikmiş sermayeye kimseye kaptirmayalim vb.

Cuma akşamı yaşananlar abartılarak anlatılıyor, hep ayni görsel ile herkes birsey paylaşmış. Ben ciddi ve genel bir kargasa yasandigini düşünmüyorum.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

New York City Mayor De Blasio Says Schools Will Stay Closed Until September-But Cuomo Immediately Disputes It

New York Belediye Başkanı okulların kapalı kalma süresinin Eylül'e kadar uzatılacağını söyledi.
    Sayın Deniz43
    Yıl sonu altın/ons ve Dolar/TL fiyat tahmininiz var mı acaba ?
    Teşekkürler
    Saygılar

Mi A1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by RAVİ Yazıyı Oku
    Yardımla sosyalizmin ilişkisini nasil kurdunuz ben anlamadim? Orada bir terslik var.
    Direk sosyalist politikalar, kapitalist pratiğin yekten çökmesi demek vatandaşa para verilmesi. ABD evsizleri ile övünüyor idi, bizde herkes çalışmak zorunda gibisinden. Bu yardımlar kapitalist pratiğin tartışmasız çöküşüdür. Türkiye uzun yıllardır sosyal yardımlar adı altında benzer politikaları, kapitalist başka politikalarla bir arada götürmeye çalışıyordu, sonuçlar tartışılır. Avrupa bize göre daha "sosyalist" mesela Berlin'de ev kiraları sınırlandı, devlet direk arz talebe de müdahale ediyor. Fransa %75 lere varan varlık ve gelir vergileri koydu, sonuçları ortada vergi koyulurken alkışlayan sarı yelekliler parisi yaktı zenginler kaçınca... Hepsi benzer aklın ürünleri.

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    2021 yılında sınırları kaldırdık desek çine mi gidersiniz ingiltereye mi ? Bu tüm sorunuzu cevaplar sanırım.
    İngiltere gideceğim son yerlerden biri olabilir hem insanı hem havası nedeniyle. Bence bir Türk için en güzel yaşantı yine İtalya, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinde bulunur, onların da hali ortada. Plase ABD, maddi imkanlar çok iyi ise tercih edilebilir. Dediğinizi anlıyorum tabi ki ama Çin'de hiç bulunmadım bir şey diyemiyorum.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

Hocam ikinci salgın ihtimalini mi düşünüyorlar sizce?

Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Sayın Deniz43
    Yıl sonu altın/ons ve Dolar/TL fiyat tahmininiz var mı acaba ?
    Teşekkürler
    Saygılar

Mi A1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Hem doların gelişmekte olan ülkelerin paralarına karşı "reel" olarak değer kazanacağını,hem de altının değer kazanacağını(bol likidite,düşük faizler,ekonomideki resesyon nedeniyle düşük şirket temettüleri ve aşırı parasal genişleme nedeniyle enflasyon potansiyeli) önceki yazılarımda ifade etmiştim.Altın için bu sene 1950 usd/ons görmesi gibi bir öngörüm var. USD/TL için ise yıl sonuna kadar şu an ki seviyesinin kabaca %12-%15 üzerindeki seviyeleri görebileceğimizi öngörüyorum(kabaca 7.6-7.8 TL bandı)(Sebeplerini detaylı olarak önceki yazılarımda yazmıştım;Bu yıl turizm ve taşımacılık gelirlerinde sert düşüş,virüs salgını nedeniyle ihracatın zorlaşması,en büyük ihracat pazarımız avrupa'da talebin gerilemesi ve ekonominin küçülecek olması,1 yıl içinde ödememiz gereken 172.2 milyar dolar kısa vadeli büyük tutarda dış borcumuz olması ,dışarıdan borcu çevirmenin hem zor hem de yüksek maliyetli hale gelmesi(Şubat sonu itibariyle bankacılık sektörünün 12 aylık borç çevirme oranı %73)yabancılara ait portföy çıkışının tam gaz devam etmesi,bu yıl ciddi miktarda bir döviz açığımız olacakken merkez bankası rezervlerinin tükenmiş olması)
    Son düzenleme : deniz43; 14-04-2020 saat: 05:25.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku

Hocam ikinci salgın ihtimalini mi düşünüyorlar sizce?
    Hem ABD ve Avrupa medyasını,hem de Science ve Nature gibi dünyanın önde gelen 2 bilim dergisini ve ayrıca New Scientist ve
    Scientific American gibi popüler bilim dergilerini takip ediyorum.Tabii kesin bir şey söylenemez ama,genel kanaat virüsün bu yıl kaybolmayacağı,kışın yeniden atak yapabileceği şeklinde (En son büyük salgın ispanyol gribi ocak 1918-aralık 1920 yaklaşık 3 yıl sürmüştü).Ama buna karşı da özellikle ABD'de yoğun hazırlık yapılıyor,bir yandan dünyanın önde gelen dev ilaç firmaları ve dünyanın önde gelen tıp fakültelerinde yoğun bir aşı ve ilaç geliştirme çabası devam ederken,diğer yandan da savaş döneminden kalan bir yasaya dayanılarak general motors'dan tesla'ya dev üretim tesislerine sahip şirketlere tıbbi ekipman üretmesi talimatı verilmiş durumda.Yani kışın bir dalga daha virüs atağı olsa bile bu sefer çok daha hazırlıklı olunacak,ilk dalgadaki gibi bir hasar veremeyecek.Ünlü Abbot labartuvarları 5 dakikada sonuç veren bir test kiti geliştirmiş durumda,kışın bunların milyonlarcası, solunum destek ünitelerinin yüz binlercesi hazır olmuş olacak,aylarca yeterli olacak koruyucu ekipman depolarda hazır olacak.Aşı ve ilaç için ise muhtemelen gelecek yılı beklememiz gerekecek.Benzer hazırlıklar Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde de var,gelişmekte olan diğer ülkelerin de imkanları çerçevesinde hazırlık yapması gerekir.

Aslında bu salgın tüm ülkelere ders oldu.Örneğin ABD bir savaş,ya da üretim tedarik zincirlerinde kırılma durumunda kullanılmak üzere 3 aylık tüketimi kadar ,kabaca 1.8 milyar varil petrolü stratejik rezerv olarak milli güvenlik gerekçesiyle tutarken ondan çok daha önemli bir "milli güvenlik" sorunu olan salgın bir hastalık durumunda kullanılmak üzere hiç bir stratejik yedek tıbbi ekipman tedbiri almadığı ortaya çıktı.Şimdi ,-herhalde- bütün ülkeler ,küresel ölçekte salgın bir hastalık durumuna karşı stratejik bir plan ve tıbbi ekipman ve malzeme depolaması yapacaklardır.

Sayfa 392/2101 İlkİlk ... 2923423823903913923933944024424928921392 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •