Anket Sonuçlarýný Gör: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým mý.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsýnýz
  • Balon patladý, nakitte fýrsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatýrým yapmak mantýklý

18 12.41%
  • Faizler inerse, þimdi almak mantýklý deðil

12 8.28%
  • Faizler iniþe geçince alacaðým, þimdi kiracýlýk daha karlý

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iþ'de yok

18 12.41%
  • Dünya malý dünyada kalsýn, ben ahirete yatýrým yapýyorum kardeþim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 228/1002 ÝlkÝlk ... 128178218226227228229230238278328728 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,817 - 1,824 arasý.

Konu: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým

1. Bu ülkede en kötü süreç kiracýnýn bi mafya ile anlaþýp çýkmamak için seni tehdit etmesi olabilir...

2.  Alýntý Originally Posted by EREGLTUPRS Yazýyý Oku
    Bu ülkede en kötü süreç kiracýnýn bi mafya ile anlaþýp çýkmamak için seni tehdit etmesi olabilir...

Evet o nedenle ufaktan kiracýnýn profili ile ilgili istihbarata baþladým. Sitedeki hýrdavatçý ile hýrdavat malzemesi poþet barteri yapmýþlar. Hýrdavatçýnýn dediðine göre kendisi hýrdavat malzemelerini aldýktan sonra hýrdavatçý kendisinden poþet isteyince , dur bakalým 2 mal aldýk hemen poþet istiyorsun gibi bir acaip davranýþta bulunmuþ.

Yani aldýðý malýn barter karþýlýðýný dahi sonradan ödemeye kalkmýþ.

Sorunlu bir tip olma ihtimali var.

Ancak o atölyeler bana çok lazým. Kiralýk bir yerle çözülecek þekilde deðil makinalarým.

Olayýn mafya boyutunun dýþýnda hukuki boyutu nedir acaba?
    En güçlü veya en zeki olan deðil, DEÐÝÞÝME en açýk olan türler hayatta kalýr...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3. Eðer kiracý sözleþmesini tapuya þerh ettirmedi ise çýkartabilirsiniz. Tapuda þerh varsa tapu memuru satýș sýrasýnda size söyler zaten. Tapuya þerh ettirme nadir rastlanan bir durum. Benim gördüðüm sadece kiracý banka olduðu durumda bu konu üzerinde hassasiyetle duruyorlar.

Sizin durumda tapuda þerh olmadýðýný varsayarsak Türk borçlar kanunu madde 351'e göre tapu devrinden itibaren 1 ay içinde ihtarname çekerseniz, kiracý 6 ay içinde çýkmak durumunda. Çýkmazsa dava açabiliyorsunuz. Bu süreci bizzat yaþamadým ama usulüne uygun yapýldýðýnda problem çýkacaðýný sanmýyorum.

Saygýlar.
    Saygýlar.

4.  Alýntý Originally Posted by Epicurist Yazýyý Oku
    Eðer kiracý sözleþmesini tapuya þerh ettirmedi ise çýkartabilirsiniz. Tapuda þerh varsa tapu memuru satýÈâ„¢ sýrasýnda size söyler zaten. Tapuya þerh ettirme nadir rastlanan bir durum. Benim gördüðüm sadece kiracý banka olduðu durumda bu konu üzerinde hassasiyetle duruyorlar.

Sizin durumda tapuda þerh olmadýðýný varsayarsak Türk borçlar kanunu madde 351'e göre tapu devrinden itibaren 1 ay içinde ihtarname çekerseniz, kiracý 6 ay içinde çýkmak durumunda. Çýkmazsa dava açabiliyorsunuz. Bu süreci bizzat yaþamadým ama usulüne uygun yapýldýðýnda problem çýkacaðýný sanmýyorum.

Saygýlar.

Deðerli bilgiler için çok teþekkür ediyorum.

Süreç anladýðým kadarýyla þöyle:

Satýn alma
    Ýhtarname 1 ay
    Kiracýya verilen süre: 6 ay

Þu ana kadar 7 ay.

Kiracý mülkü boþaltmaz ise dava sürecinin baþlatýlmasý ve avukat ile görüþme 15 gün-1ay

Bu sürecin sonunda yani 7.5 aylýk hukuki sürenin ardýndan dava süreci baþlatýldýðýnda bu dava tipik olarak ortalama ne kadar sürer?

Süreç 7.5ay + dava süreci olarak düþünülürse toplam ne kadar bir sürede sonuca baðlanýr. Dava süreci Türkiye þartlarýnda ne kadar sürebilir. (Standart dýþý bir durum olmadýðý durumda en kötüsü nedir?)

(Mahkeme süreci tamamlanmadan kiracýyý zorla tahliye etme þansýmýzýn olmadýðýný hesaplayarak söylüyorum).
    En güçlü veya en zeki olan deðil, DEÐÝÞÝME en açýk olan türler hayatta kalýr...Charles Darwin

5. Baþýmdan geçen tecrübeyi aktarayým , genelde; 'sulh' ile çözümler böyle oluyor.

Kiracýsý bulunduðumuz iþhanýný 2014'te LCWaikiki satýn aldý ve ihtarname göndererek , 'kira sözleþmeniz yýl sonu bitiyor , yýl sonunda tahliye edin' dedi.

Araya tanýdýklar sokuldu ..
    Þöyle maðduruz vsvs gibi argümanlardan sonra,,
    Ýlk etapta LCW'ye gerekli olan 1,2 ve 3'cü katlardaki kiracýlara bir taþýnma bedeli ödedi , 4 ve 5'inci katlara ise 2 yýl bedelsiz oturma imkaný saðladýlar...

Bu tip çözüm örneði çok duydum .

Ülkemizde iþler böyle çözülüyor !!!
    Türkiye, kazýðýn her türlüsünü ayrý ayrý deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetiþen biri dünyanýn baþka bir yanýnda sýkýntý yaþamaz.
    Re-twittlediklerim katýldýðým anlamýna gelmez!

6. sn. @british söylediðiniz süreç hem taþýnma süresini hem de satýn alma maliyetini arttýracaðý için epey sancýlý bir süreç. Sanayi esnafý sanýldýðýndan daha problemli olabiliyor.

Bilgi ve öneriler için teþekkürler.

7.  Alýntý Originally Posted by rxpu Yazýyý Oku
    Deðerli bilgiler için çok teþekkür ediyorum.

Süreç anladýðým kadarýyla þöyle:

Satýn alma
    Ýhtarname 1 ay
    Kiracýya verilen süre: 6 ay

Þu ana kadar 7 ay.

Kiracý mülkü boþaltmaz ise dava sürecinin baþlatýlmasý ve avukat ile görüþme 15 gün-1ay

Bu sürecin sonunda yani 7.5 aylýk hukuki sürenin ardýndan dava süreci baþlatýldýðýnda bu dava tipik olarak ortalama ne kadar sürer?

Süreç 7.5ay + dava süreci olarak düþünülürse toplam ne kadar bir sürede sonuca baðlanýr. Dava süreci Türkiye þartlarýnda ne kadar sürebilir. (Standart dýþý bir durum olmadýðý durumda en kötüsü nedir?)

(Mahkeme süreci tamamlanmadan kiracýyý zorla tahliye etme þansýmýzýn olmadýðýný hesaplayarak söylüyorum).
    Rica ederim. Sadece ihtarname de yeterli olabilir, böylece 6 ay içinde çýkmasý durumunda daha az masraf yapmýþ olursunuz. Tanýdýk bir noter varsa yardýmcý olabilir. Ýtiraz ederse veya çýkmazsa o zaman bir avukat ile anlaþýlabilir. Yalnýz ihtiyaçtan mý, yoksa kira dönemi sonunda sözleþmeyi yenilemiyeceðiniz için mi ihtarname göndereceksiniz ona karar vermek lazým. Ýnternette bulunan tüm örnekler 2. þýk için ama o daha uzun bir süreç gerektirebilir, yani yýllýk kira döneminin(bu sözleþme sonu da olabilir gerçi örnek ihtarnamelerde dönem sonu yazýyor ama yine de araþtýrmak lazým) ilk ay ayýnda ise dava açmak için 11 ay daha beklemek gerekli olabilir.

Þuna http://aaghukuk.com/wp-content/uploads/Makale-2.pdf bir bakýn.

Dava süreciyle ilgili bir tecrübem olmadý, bildiðim kadarýyla rutin bir iþlem yani bir kaç duruþma sürüyor, ama süre konusunda emin olmak için bir avukata danýþmak lazým.
    Saygýlar.

8.  Alýntý Originally Posted by Epicurist Yazýyý Oku
    Rica ederim. Sadece ihtarname de yeterli olabilir, böylece 6 ay içinde çýkmasý durumunda daha az masraf yapmýþ olursunuz. Tanýdýk bir noter varsa yardýmcý olabilir. Ýtiraz ederse veya çýkmazsa o zaman bir avukat ile anlaþýlabilir. Yalnýz ihtiyaçtan mý, yoksa kira dönemi sonunda sözleþmeyi yenilemiyeceðiniz için mi ihtarname göndereceksiniz ona karar vermek lazým. Ýnternette bulunan tüm örnekler 2. þýk için ama o daha uzun bir süreç gerektirebilir, yani yýllýk kira döneminin(bu sözleþme sonu da olabilir gerçi örnek ihtarnamelerde dönem sonu yazýyor ama yine de araþtýrmak lazým) ilk ay ayýnda ise dava açmak için 11 ay daha beklemek gerekli olabilir.

Þuna http://aaghukuk.com/wp-content/uploads/Makale-2.pdf bir bakýn.

Dava süreciyle ilgili bir tecrübem olmadý, bildiðim kadarýyla rutin bir iþlem yani bir kaç duruþma sürüyor, ama süre konusunda emin olmak için bir avukata danýþmak lazým.
    Sözleþmeler genelde 1 yýllýk yapýlýyor ve dönem sonunda uzatýlýyor ancak yeni kontrat yapýlmýyor diye biliyorum.

Örneðin kiracý 1.6.2014'te kira kontratýný yapmýþ ise ve biz de atölyeyi 1.1.2020'de satýn almýþ isek kabaca 6 ay daha süresi mi oluyor?

Örneðin kira kontratý baþlangýcý 1.1.2015 ise biz de atölyeyi 1.10.2020'de satýn aldýysak yine 6 aylýk kuralgeçerlioluyor mu?

Ayrýca geçen yýllarda çýkan bir yasada 10 yýllýk kira süresi geçildiðinde kiracý otomatik olarak tahliye edilebiliyor diye duymuþtum. Bu durumda da uzun bir ihtarname ve dava süreci oluþuyor mu acaba?

Sayfa 228/1002 ÝlkÝlk ... 128178218226227228229230238278328728 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •