Sayfa 344/2069 İlkİlk ... 2442943343423433443453463543944448441344 ... SonSon
Arama sonucu : 16549 madde; 2,745 - 2,752 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Thursday January 30 2020 Actual Previous Consensus
    04:30 PM
    US
    GDP Growth Rate QoQ Adv Q4 2.1%
    2.1% 2.1%
    US
    Initial Jobless Claims 25/JAN 216K
    211K 215K
    US
    GDP Price Index QoQ Adv Q4 1.5%
    1.7% 1.8%
    US
    Core PCE Prices QoQ Adv Q4 1.30%
    2.1% 1.7%
    US
    PCE Prices QoQ Adv Q4 1.6%
    1.5% 1.7%

Günün beklenen önemli verisi ABD gsyih dördüncü çeyrek büyümesi piyasa beklentileri doğrultusunda %2.1 oldu.Bu geçici veriye göre ABD ekonomisi 2019 yılında %2.3 büyüdü.

Üstad seni bulmuşken sorayım. Tedarik zincirleri ilk darbeyi trumpun yaptırımları ile almıştı. Bu ikinci darbe oldu. Her ne kadar yaza bu virüs konusu kuvvetle muhtemel kapanacak olsada sizce tedarik zincirinde kalıcı bir değişiklik olur mu ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Üstad seni bulmuşken sorayım. Tedarik zincirleri ilk darbeyi trumpun yaptırımları ile almıştı. Bu ikinci darbe oldu. Her ne kadar yaza bu virüs konusu kuvvetle muhtemel kapanacak olsada sizce tedarik zincirinde kalıcı bir değişiklik olur mu ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
     Alıntı Originally Posted by deniz43;bt1228

https://www.paraanaliz.com/2020/gene...laniyor-43039/

Coronovirüsü güçleniyor, mali varlıklar hastalanıyor

Cumartesi günü ,Coronovirüs salgınını ciddiye almak gerektiğini,piyasaları olumsuz etkileyeceğini,paranın altın ve hazine tahvili gibi güvenli limanlara kaçacağını yazmıştım.
    Virüs tüm dünyaya yayılma sürecinde ama sadece Çin ile sınırlı kalsaydı bile yine piyasaları olumsuz etkileyecekti.Çünkü Walmart'tan apple'a,siemens'den tefal'a kadar büyük batılı şirketlerin tamamına yakınının Çin'de üretim tesisleri var.Hem üretim maliyeti ucuz,hem 1.4 milyarlık çok büyük bir pazar var,hem de bu çok büyük nüfus içinde yeterli sayıda kalifiye eleman bulmak da mümkün olduğundan.Şimdi bu virüs salgını nedeniyle üretim düşeceğinden batılı büyük şirketlerin karlılıkları olumsuz etkilenecek,ikinci olarak da bugün küresel ekonomide tedarik zinciri çok karmaşık ve çok sayıda ülkeye ülkeye yayılmış durumda,şirketler üretimlerinde kullanılacak parçaları dünyanın neresinde ucuz ve kaliteli üretiliyorsa oradan temin ediyorlar.Çin gibi dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve en büyük imalatçısında üretimin aksaması global tedarik zincirinde aksamalar yaratacak ve tüm dünyada sanayi üretiminde düşüş yaratabilecek.Bunun ilk işaretlerini Şubat ayı PMI verilerinden görebiliriz.Bir diğer etkiyi ise zaten hemen gördük.Dünyanın en büyük emtia kullanıcısı olan Çin'de üretimdeki düşüşe bağlı olarak emtia talebini azaltabileceği öngörüsü piyasalarda emtia fiyatlarında sert düşüşe neden oldu.Bu düşüşün etkisi önce emtia üreticisi ülkelerin ekonomisini etkiler ama tüm ekonomiler birbirine entegre olduğundan ve bileşik kaplar prensibi geçerli olduğundan bu olumsuzluk diğer ülkelerin ekonomilerine de ticaretin azalması şeklinde olumsuz yansır.
    Bundan sonra takip edeceğimiz ise bu salgının ne kadar zaman içinde kontrol altına alınabileceği.Eğer salgın kontrol altına alınamaz ise o zaman global ekonomiye ve piyasalara olumsuz etkileri katlanarak artabilir.
    *
    Salı günü yukarıdaki yazıyı yazmıştım.Benim görüşüm ,virüs salgınının bu sene global ekonomik büyümeye ve sadece Çin ekonomisine değil değil,Çin'de üretim yapan batılı şirketlerin de ciro ve karlılıklarına olumsuz yansımaların olabileceği şeklinde. Ancak salgın sonrasında tedarik zincirinde veya üretim yerlerinde kalıcı bir değişiklik beklemiyorum.Sebebi de yukarıdaki yazıda ifade ettiğim gibi;"Çin'de hem üretim maliyeti ucuz,hem 1.4 milyarlık çok büyük bir pazar var,hem de bu çok büyük nüfus içinde yeterli sayıda kalifiye eleman bulmak da mümkün olduğundan"

4. Ben yine de beklenmedik Türk şirketleri için fırsatlar doğacağını değerlendiriyorum. Gözü açık, sürekli piyasayı yoklayan, dışarıya esnek şekilde mal gönderebilen bazı şirketler mutlaka avrupa ve abd den ilgi göreceklerdir. Siyasî otoritenin rekabetçi ( en az şu an için 6.5 ) dolar kuru ve ılımlı, uyumlu bir dış politika izlemesi katalizör olacaktır. Umalım ki izlensin bu politikalar.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Salı günü yukarıdaki yazıyı yazmıştım.Benim görüşüm ,virüs salgınının bu sene global ekonomik büyümeye ve sadece Çin ekonomisine değil değil,Çin'de üretim yapan batılı şirketlerin de ciro ve karlılıklarına olumsuz yansımaların olabileceği şeklinde. Ancak salgın sonrasında tedarik zincirinde veya üretim yerlerinde kalıcı bir değişiklik beklemiyorum.Sebebi de yukarıdaki yazıda ifade ettiğim gibi;"Çin'de hem üretim maliyeti ucuz,hem 1.4 milyarlık çok büyük bir pazar var,hem de bu çok büyük nüfus içinde yeterli sayıda kalifiye eleman bulmak da mümkün olduğundan"

5. Sn deniz43 hoca
    Bugün perşembe
    Mb haftalik yabancı işlemleri ile yerlilerin usd durumu acıklandımı

SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    Sn deniz43 hoca
    Bugün perşembe
    Mb haftalik yabancı işlemleri ile yerlilerin usd durumu acıklandımı

SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Evet açıklandı.

-17-24 Ocak haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 118.5 milyon dolar hisse senedi ve 49.5 milyon dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) satışı gerçekleştirdi.

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 682.7 milyon dolarlık hisse senedi ve 3263.7 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 3946.4 milyon dolar yabancı çıkışı oldu.

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 24 Ocak itibariyle %61.9 olurken ,DİBS'de bu oran 15474.5/150207.6=%10.3'e kadar düştü.

-Merkez Bankasının -altın hariç- brüt döviz rezervleri 17-24 Ocak haftasında,838 milyon dolar düştü(77.512 milyar dolar).

-Yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları 17-24 Ocak haftasında,815 milyon dolar azaldı.(423 milyon dolar gerçek kişiler+392 milyon dolar şirketler)
    196.306 milyar dolarlık döviz tevdiat hesabının 121 milyar 526 milyon dolarını yurt içinde yerleşik gerçek kişiler, 74 milyar 780 milyon dolarını da yurt içinde yerleşik şirketlerin mevduat hesapları oluşturuyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,749
    Sn Deniz Merkez bank rezervlerinde ALtın dahil değişimler nasıl devam etti . Dünyada geçen sene en çok altın alan merkez bizimki ise rezervlerdeki düşmeyi bu alımlar açıklamış olmuyor mu ? Yani Altın dahil rezervler ne durumda sizce ?

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Evet açıklandı.

-17-24 Ocak haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 118.5 milyon dolar hisse senedi ve 49.5 milyon dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) satışı gerçekleştirdi.

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 682.7 milyon dolarlık hisse senedi ve 3263.7 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 3946.4 milyon dolar yabancı çıkışı oldu.

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 24 Ocak itibariyle %61.9 olurken ,DİBS'de bu oran 15474.5/150207.6=%10.3'e kadar düştü.

-Merkez Bankasının -altın hariç- brüt döviz rezervleri 17-24 Ocak haftasında,838 milyon dolar düştü(77.512 milyar dolar).

-Yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları 17-24 Ocak haftasında,815 milyon dolar azaldı.(423 milyon dolar gerçek kişiler+392 milyon dolar şirketler)
    196.306 milyar dolarlık döviz tevdiat hesabının 121 milyar 526 milyon dolarını yurt içinde yerleşik gerçek kişiler, 74 milyar 780 milyon dolarını da yurt içinde yerleşik şirketlerin mevduat hesapları oluşturuyor.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Sn Deniz Merkez bank rezervlerinde ALtın dahil değişimler nasıl devam etti . Dünyada geçen sene en çok altın alan merkez bizimki ise rezervlerdeki düşmeyi bu alımlar açıklamış olmuyor mu ? Yani Altın dahil rezervler ne durumda sizce ?
    Merkez Bankasının 24 Ocak itibariyle; -altın hariç- döviz rezervleri 77.512 milyar dolar iken, brüt altın rezervi 26.840 milyar dolar(yani, - altın dahil- 104.352 milyar dolar).Altın rezervinin tutarı ,altının ons/dolar fiyatının piyasadaki işlem gören fiyat değişimine bağlı olarak her an değişebiliyor.Bu brüt altın rezervinin kabaca %25.4'ünü ,zorunlu karşılıklar kapsamında bankalarca merkez bankasında tutulan kısım,geri kalan %74.6'lık kısım ise merkez bankasının net altın rezervlerini ifade ediyor.

Sayfa 344/2069 İlkİlk ... 2442943343423433443453463543944448441344 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •