Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 633/1002 İlkİlk ... 133533583623631632633634635643683733 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,057 - 5,064 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    koprulere veren para neden 9 dolar uzerınden hesaplanıyor neden katarla yapıla swap işlemlerinde döviz 12 tl bunları sorgulamak lazım.
    Cunku kimse TL ye guvenmiyor. Herkes dolarin gercek degerinin 6.85 degil cok cok daha yuksek oldugunu biliyor.

2.  Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    koprulere veren para neden 9 dolar uzerınden hesaplanıyor neden katarla yapıla swap işlemlerinde döviz 12 tl bunları sorgulamak lazım.
    Sn. eksina,

Katar'la yapıla swap işlemlerinde döviz 12 tl olduğuna dair resmi kaynağı link olarak paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3. Şimdi ev sahipleri gelmis burda bizleri şu ortamda ev almaya ikna etmeyemi calisiyor ) Ben kesin almam ona göre.
    Önce yeni arkadaslara hoşgeldin diyelim.Hemen dalaşmak olmaz )

Ucuz kredi kullananlara fırsatcı diyelenler olmuş, olabilir görüştür.
    Ama bana gore firsatci kelimesi karsilamiyor bu durumu.Keza risk iceriyor. Enflasyon kazara %8 in altina düşerse hoooop odenen faizler girmeye başlar ( fekat ben bu beceriksizlerin enflasyonu indirebilecegine ihtimal vermiyorum. Cünku konut fiyatlari enflasyona katki vermeye basladi. Muhtemelen bunu diger ürunler takip edecektir. Hep savunurum, ev 500bin ken domatesi 50 kuruşa vermezler) ...
    Sonuc olarak dincilerin faiz haram, fonlar helal durumuna benziyor.

Peki konutlarin zamli satilmasi finansal risk iceriyormu. Hayir. Direk cebe giriyor.

Konuta zam yapanlarin riski yokmu peki.
    Tabiki var. O evler zamli fiyatla elde kalabilir. Bana kalirsada bircok eski konut bu furyada elde kalacak.Belki yeni konutlar da satiş cok olacak. Zamanla takip edicez.

Şimdi yeni arkadaslara da seslenelim.

Bu gidişle bu konut fiyatları, Türkiye şartlarinda, sürdürülebilir bir inşaat ekonomisini desteklermi?
    Sizce denge kuruldumu?
    Enflasyon resmi verilere göre %11 lerde, gercekte ise herkes biliyorki durum daha vahim( itirazi olani dinlemek isterim).
    Konut faizleri nerde %8-9 larda.
    Evet gelelim bana göre can alıcı noktaya.
    Maaşlar ne alemde biliyomusunuz ev satacak arkadaslar ? Maaşlar gercek enflasyonun yarisi kadar zam aldimi ? Kim alacak bu evleri?
    Tr nin yüzde kaci bu evlere yetecek para kazaniyor?
    Birileri demiş ki, ev alabilecek olan alacak, alamayacak olan kiraya. Tamda öyle iste. Peki bu kafayla inşaat ekonomisi ne olacak. Ordaki istihdam ne olacak. Oradan beslenen bilmem kac tur yan kol nasil beslenecek?

Biraz uzun oldu ama en son sunu soyliyim.
    Evlerinizi istediginiz fiyattan piyasa cikarmaniza en azindan benim bisey dedigim yok.Satarsin satamazsin o sizin sorununuz veya kar ınız artik.
    Forumun basligi geregi biz dusuncelerimizi yaziyoruz.
    Bana göre zamcilar firsatci size göre krediciler

Yalniz sunu soyliyim, devlet bankalarinin yamuk adamlara verdigi tuketici kredileri icin hepimiz keriz durumunda olucaz orasi kesin ))

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar finansal enstrumanlarda fırsatçılık diye bir tanım olamaz,kapitalist sistemde doğası gereği herkes fırsatçıdır.Bu dolar alana vatan haini denmesi gibi bir şey.Çocukken monopol oynamadınız mı ,kurallar başta konur ,oyunun kurallarına uygun olarak zarları atmaya başlarsınız,alırsınız satarsınız,kar zarar hepsi normaldir,gerçek hayatta da böyle, yasal olduğu müddetçe her enstrumanda alım satım serbest ,doğru ve ahlakidir,sorun yok yani.Hatta maalesef bizim memlekette yasal olmayan işler bile doğal sayılıyor bak ona karşıyım işte.Kuralı koyuyorsan uyulmalı,sistematik olarak çiğnenen kuralı değiştirmelisin.Evin fiyatı bir milyon sen tapuda 400 bin gösteriyorsun bu yanlış,ama o kadar çok yapılan bir yanlış ki artık doğru gibi bir şey olmuş))))))

5. Ordaki istihdam ne olacak. Oradan beslenen bilmem kac tur yan kol nasil beslenecek?
    Beslenmesin, batsın.
    Nasıl sıfırdan türedilerse, yine sıfıra doğru azalıp yok olsunlar.
    İnşaat furyasından önce ne iş yapıyorlarsa, yine o işlere dönsünler.
    Kısa sürede topladıkları yüklü parayla gidip adam gibi birer iş kursunlar.

Dağı taşı kum gibi daire doldurdular, sektör krize girince alıcı kesimin fiyat beklentisini çok aşağı çekmiş oldular.
    Alıcı ile satıcının ortak bir noktada buluşamamasının ana sebebi bunlar.
    Arz fazlası bu hapishane bozması konutlarda. Fakat piyasadaki algı bizim merkezdeki evlerimizi de etkiliyor.

Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Aslında ben burdaki arkadaşları anlıyorum,kendi bakış açılarına göre bulundukları duruma göre adil olmayan şeye isyan ediyorlar.Ama bu adaletsizlik o enstrumanda işlem yapanın elindeki bir faktörden kaynaklanmıyor ki,adaletsizliği asıl kural koyucu olan devlet yapıyor.Misal dolar alıyoruz bizim dolarlarımızı bize satarak doları baskılıyor,paranın fiyatını suni olarak düşürüyor zararını hepimizin ödeyeceği görev zararlarına neden olacak krediler verdiriyor bankalara ,ev fiyatları artıyor gibi.Buradaki asıl sorun devlet adil değil.

O yüzden bu forumu takip eden genç arkadaşlara tavsiyem portföy oluşturacak kadar bir birikime ulaşınca her enstrumandan biraz alın.Arada ondan ona geçersiniz,hiçbirinin arkasından arttı mı kaçırdım diye üzülmezsiniz,düşen enstrumandaysanız da battım diye üzülmezsiniz.Ha oturacağın tek evi alıyorsan ,kirada oturmuyayım diyorsan hele ki işin içine hanım faktörü yuva faktörü giriyorsa artık o noktada o ev yatırım gözüyle bakılacak bir şey değil,o ihtiyaç oluyor tabi o zaman başka.

Yani uzun lafın kısası piyasaya kızılmaz ,inatlaşılmaz))))))))Kaç gündür düşünüyorum bu hükümet bu doları 6.85 de tutamaz bu artar.Dolar alım varantı alsam para kazanırmıyım.E alsam kazansam akıllı kaybetsem aptal mı olacağım,devlete doları baskıladığı için küfür mü edeceğim.Hayır ,bir karar verdim bir pozisyona yatırım yaptım kazandım veya kaybettim diyeceğim,bu bu kadar.Gerisi boş laf ve zaman kaybı olur))))"

Sayfa 633/1002 İlkİlk ... 133533583623631632633634635643683733 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •