Sayfa 251/2093 İlkİlk ... 1512012412492502512522532613013517511251 ... SonSon
Arama sonucu : 16738 madde; 2,001 - 2,008 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Kusura bakmayın yazınızı ilk okuduğumda bizim merkez bankasının faiz düşürmesi şeklinde algılayıp ona göre cevap verdim.ABD'de mevcut makroekonomik göstergelere göre Fed'in faiz indirmesini gerektiren bir durum yok,ay sonundaki toplantıda Fed'in bir faiz indirimi yapmasını da beklemiyorum.Sadece Trump'ın ve piyasanın faiz indirimi yapması yönünde baskıları var.Eylül ayında bir faiz indirimi olabilmesi için ise o zamana kadar temel göstergelerde bir bozulma olması gerekir,bozulma olmaz ise Eylül ayında da Fed faiz indirimi yapmaz olarak düşünüyorum.

Net döviz rezervlerine gelince:

http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conne...6366e7-mKsUzNF

Merkez Bankasının Haziran sonunda yayınladığı son veriye göre o rezervin 2.999 milyar doları Katar ile yapılan 1 yıllık,14.875 milyar doları 1 aya kadar,1.555 milyar doları ise 2-3 ay arası bankalarla yapılan sap anlaşması ile bankalardan kısa vadeli olarak alınan emanet dolarlar ve toplam swap anlaşmaları ile ilgili gelen emanet dolarlar 19.429 milyar dolar,rezervlerin 13.455 milyar doları da altın olduğu için :

Merkez bankasının kendine ait altının(302 ton) güncel tam değeri:302000*32*1392.3=13.455 milyar dolar.

(1ons:31.1 gr
    1kg:32.15 ons)

Tam hesap yaparsak:

27.820-19.429=8.391 milyar dolar altın dahil net rezerv

8.391-13.455=-5.064 altın hariç net rezerv
    Son düzenleme : deniz43; 10-07-2019 saat: 09:45.

2. Morgan Stanley: Fed Temmuz'da faizi 50 bp indirebilir

https://www.bloomberght.com/morgan-s...ebilir-2228207
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Kusura bakmayın yazınızı ilk okuduğumda bizim merkez bankasının faiz düşürmesi şeklinde algılayıp ona göre cevap verdim.ABD'de mevcut makroekonomik göstergelere göre Fed'in faiz indirmesini gerektiren bir durum yok,ay sonundaki toplantıda Fed'in bir faiz indirimi yapmasını da beklemiyorum.Sadece Trump'ın ve piyasanın faiz indirimi yapması yönünde baskıları var.Eylül ayında bir faiz indirimi olabilmesi için ise o zamana kadar temel göstergelerde bir bozulma olması gerekir,bozulma olmaz ise Eylül ayında da Fed faiz indirimi yapmaz olarak düşünüyorum.

Net döviz rezervlerine gelince:

http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conne...6366e7-mKsUzNF

Merkez Bankasının Haziran sonunda yayınladığı son veriye göre o rezervin 2.999 milyar doları Katar ile yapılan 1 yıllık,14.875 milyar doları 1 aya kadar,1.555 milyar doları ise 2-3 ay arası bankalarla yapılan sap anlaşması ile bankalardan kısa vadeli olarak alınan emanet dolarlar ve toplam swap anlaşmaları ile ilgili gelen emanet dolarlar 19.429 milyar dolar,rezervlerin 13.455 milyar doları da altın olduğu için :

Merkez bankasının kendine ait altının(302 ton) güncel tam değeri:302000*32*1392.3=13.455 milyar dolar.

(1ons:31.1 gr
    1kg:32.15 ons)

Tam hesap yaparsak:

27.820-19.429=8.391 milyar dolar altın dahil net rezerv

8.391-13.455=-5.064 altın hariç net rezerv
    Bu çalışmadan büyük emek var elinize sağlık.

Geminin su aldığı aşikar ama ilan eden yok maalesef gecikilen her süre gemide ve yolcularda ağır hasar bırakacak ama cahil cesareti ile bu ifşa edilmiyor.

Çernobil dizisini izlediğimde aklıma bizim ülke gelmişti bire bir yaşananlar vurdumduymazlık bize bir şey olmazcılık itibarımızı sarsmayalım ne kadar da çok bizle örtüşüyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,783
    Açıklamalarınız için teşekkürler .
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Fatih ALTAYLI'nın bugün yazdığı yazının bir bölümünden alıntı:

https://www.haberturk.com/yazarlar/f...in-suni-gundem

''Vatandaşın tartıştığı tek şey var artık.
    'Mide'
    Her şey kötüye, şaka maka değil, çok kötüye gidiyor.
    Söyleyen yok, anlatan yok, itiraf eden yok, uyaran yok diye işler iyi zannetmesin hiç kimse.
    Durum berbat ve daha da berbatlaşıyor.
    Dün Ankaralı, önemli, üstelik de iktidar partisine çok yakın bir işadamı aradı mesela sabah sabah.
    "700 işçi çıkardım. 27 milyon tazminat ödedim. Bir o kadar daha ödeyeceğim. Borçlarımı ödeme ihtimalim yok. Elimdeki gayrimenkulleri satmaya çalışıyorum. 4 sene önceki değerinin yarısına satmaya razıyım, alıcı yok. Kapıyı çalan yok. Bankalara verdiğim teminatların değeri yarı yarıya düştü. Bankalar tepemde. 2 çocuk olmasa intihar etmeyi düşünüyorum."
    Öğlen gittiğim ucuzcu balık lokantasının patronu geldi masaya çöktü.*
    "Fatih Abi, geçen sene 30 liraya aldığım kalamar 60, 35'e aldığım karides 65 TL'ye çıktı. Balık keza öyle. Bu artışı müşteriye yansıtmam mümkün değil. Şimdilik elemana zam yapmayarak, porsiyonları az ufaltarak idare ediyorum. Ama zam almayan elemandan hayır gelir mi? Para kazanamayan patrondan hayır gelir mi?"
    Kimi 50 yıllık, kimi yüz yıllık firmalar peş peşe konkordato ilan ediyor.
    Edenler şanslı olanlar.
    Onu bile edemeden paldır küldür giden var.
    Teknesini suya indiremeyen, marina kirasını ödeyemeyen patron da zorda, 2 bin liralık kirayı ödeyemediği için 1500 TL'lik ev arayan da.*
    2 bin lira ödeyemediği için çıkan kiracının yerine 1500 TL'ye kiracı bulmakta zorlanan ev sahibi de!
    Çocuğunun özel okul taksidini ödeyemeyen beyaz yakalı, Doblo'nun kredisini bırak, mazot parasını bulamayan esnaf hepsi aynı kaderi paylaşıyor.
    Piyasa öyle durmuş ki, artık fiyat oluşmuyor.
    Evimi satarım, borcumu kaparım demek bile imkansız hale gelmiş.
    Ve tüm bunlar faiz düşerse düzelecek zanneden bir ekonomi anlayışı da cabası.
    Bakın sevgili siyasetçi dostlar, millet bu haldeyken sizin sistem tartışmanız neye benziyor biliyor musunuz?
    İdam mahkumuna "Asılmak mı istersiniz, elektrikli sandalye mi?" diye sormaya.''

Merkez Bankasının haftalık istatistiklerine göre geçen hafta;(5 Temmuz haftası)

1-Yurt dışı yerleşikler geçen hafta 130.1 milyon dolarlık hisse senedi aldılar, 70.8 milyon dolarlık Hazine tahvili sattılar.

2-Yurt içi yerleşiklerin TL cinsinden mevduat hacmi , geçen hafta %0.85 ,yılbaşına göre %1.37 azaldı.

3-Yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı geçen hafta :

-Şirketlerin döviz tevdiat hesabında 742 milyon dolar azaldı .(Vadesi gelen dış borç ödemeleri)

-Gerçek kişilerin döviz tevdiat hesapları toplamda 526 milyon dolar arttı.

-Toplam yurt içi yerleşikler döviz tevdiat hesap azalışı 216 milyon dolar.

4-Geçen hafta TL kredi hacminde %0.07 azalış oldu.Yıllık kredi hacmindeki değişim -kamu bankalarının kredi hacmindeki büyük artışa rağmen- çok uzun yıllar sonra ,-kabaca %16 civarında enflasyona rağmen(TUİK'e göre) -sadece reel olarak değil nominal olarak da 1 yıl öncesine göre %0.28 eksi bölgesinde kalmaya devam ediyor..Veri reel olarak kredi hacminde çok sert daralmayı gösteriyor.

Thursday July 11 2019 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Core Inflation Rate YoY JUN 2.1%
    2% 2%
    US
    Inflation Rate YoY JUN 1.6%
    1.8% 1.6%
    US
    Inflation Rate MoM JUN 0.1%
    0.1% 0.2%
    US
    Core Inflation Rate MoM JUN 0.3%
    0.1% 0.2%
    US
    Initial Jobless Claims JUL/06 209K
    221K 223K

Çekirdek enflasyon sürpriz yakarak beklentilerin üzerinde %0.3 artış olarak geldi.Bunda aylık fiyat artışı olarak giyimde %1.1,ikinci el araç ve ağır vasıta satışlarında %1.6 artışın önemli payı var.Enerji ve gıda dışı emtialarda aylık %0.4,barınmada %0.3 (yıllık %3.5'a yükseldi),sağlık bakım hizmetlerinde %0.4 artışlar var.
    Manşet enflasyonun %0.1 ile düşük gelmesinde ise geçen ay petrol fiyatlarının düşmesiyle,benzin fiyatında aylık %3.6,fuel oil fiyatında aylık %2.3,genel olarak enerji kaleminde %2.3 düşüş olması önemli rol oynadı.Bu ay petrol fiyatının 67 usd/varil fırlamasıyla gelecek ay tersine bir fiyat artışının manşet enflasyonda etkili olacağı düşünülebilir.
    Son düzenleme : deniz43; 11-07-2019 saat: 15:53.

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Fatih ALTAYLI'nın bugün yazdığı yazının bir bölümünden alıntı:

https://www.haberturk.com/yazarlar/f...in-suni-gundem

''Vatandaşın tartıştığı tek şey var artık.
    'Mide'
    Her şey kötüye, şaka maka değil, çok kötüye gidiyor.
    Söyleyen yok, anlatan yok, itiraf eden yok, uyaran yok diye işler iyi zannetmesin hiç kimse.
    Durum berbat ve daha da berbatlaşıyor.
    Dün Ankaralı, önemli, üstelik de iktidar partisine çok yakın bir işadamı aradı mesela sabah sabah.
    "700 işçi çıkardım. 27 milyon tazminat ödedim. Bir o kadar daha ödeyeceğim. Borçlarımı ödeme ihtimalim yok. Elimdeki gayrimenkulleri satmaya çalışıyorum. 4 sene önceki değerinin yarısına satmaya razıyım, alıcı yok. Kapıyı çalan yok. Bankalara verdiğim teminatların değeri yarı yarıya düştü. Bankalar tepemde. 2 çocuk olmasa intihar etmeyi düşünüyorum."
    Öğlen gittiğim ucuzcu balık lokantasının patronu geldi masaya çöktü.*
    "Fatih Abi, geçen sene 30 liraya aldığım kalamar 60, 35'e aldığım karides 65 TL'ye çıktı. Balık keza öyle. Bu artışı müşteriye yansıtmam mümkün değil. Şimdilik elemana zam yapmayarak, porsiyonları az ufaltarak idare ediyorum. Ama zam almayan elemandan hayır gelir mi? Para kazanamayan patrondan hayır gelir mi?"
    Kimi 50 yıllık, kimi yüz yıllık firmalar peş peşe konkordato ilan ediyor.
    Edenler şanslı olanlar.
    Onu bile edemeden paldır küldür giden var.
    Teknesini suya indiremeyen, marina kirasını ödeyemeyen patron da zorda, 2 bin liralık kirayı ödeyemediği için 1500 TL'lik ev arayan da.*
    2 bin lira ödeyemediği için çıkan kiracının yerine 1500 TL'ye kiracı bulmakta zorlanan ev sahibi de!
    Çocuğunun özel okul taksidini ödeyemeyen beyaz yakalı, Doblo'nun kredisini bırak, mazot parasını bulamayan esnaf hepsi aynı kaderi paylaşıyor.
    Piyasa öyle durmuş ki, artık fiyat oluşmuyor.
    Evimi satarım, borcumu kaparım demek bile imkansız hale gelmiş.
    Ve tüm bunlar faiz düşerse düzelecek zanneden bir ekonomi anlayışı da cabası.
    Bakın sevgili siyasetçi dostlar, millet bu haldeyken sizin sistem tartışmanız neye benziyor biliyor musunuz?
    İdam mahkumuna "Asılmak mı istersiniz, elektrikli sandalye mi?" diye sormaya.''
    sn deniz43, şimdi altaylının paylaştığınız gibi yazılar yazmaya başlama sebebi ayrı bir kulvarın konusu ancak tespitlere katılmamak mümkün değil..zaruri ihtiyaçlar dışında talebin nerdeyse sıfırlandığı bir ekonomik döneme girdik, giriyoruz.. faizleri düşürmek elbette ki talebi canlandırmayacak, ya da bütçe açığı riskine rağmen kamu harcamalarıyla ekonomiyi sulamaya çalışmak da artık bu saatten sonra beyhude...

tek çıkış yolunu aslında herkes biliyor ama söyleyemiyor.. bu durumda bunu herkese söyletebilecek büyük bir şoka hazır olmakta fayda var diye düşünüyorum
    ytd..

Sayfa 251/2093 İlkİlk ... 1512012412492502512522532613013517511251 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •