Sayfa 8/637 İlkİlk ... 6789101858108508 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 57 - 64 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Kendimiz model portföy önerisinde bulunabilir miyiz?
    tabii ki...ama şunu da unutmamak lazım....bir nevi tecrübeli ve bu yollardan geçmiş kişiler olarak yol haritası sunmamaız gerekir...hedef kitlenin elinde 100 bin tl vs yok...hayata yeni başlıyor, birikmiş para yok, karı-koca 5000 ve üzeri bir gelirleri var...para biriktirmeye başlayacak ve geleceklerini planlayacaklar...buna göre önerilerde bulunmak lazım.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by burdur15 Yazıyı Oku
    Her ay yatırdığınız tutarın %25 i kadar. devlet katkı sağlamayı taahhüt ediyor. ama isterse bunu seneye rafa kaldırabilir. bir garantisi yok hükümetin elinde .

peki devlet kendi katkisini durdurdugunda ben de ver o zaman parami ve senin katkilarini da bana ver dedigimde bana ne veriyor? Kendi koydugu parayi gerimi aliyor?

Gerçekten güzel bir yaklaşım gençler için örnek topic. Hayırlı olsun.

4.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    peki devlet kendi katkisini durdurdugunda ben de ver o zaman parami ve senin katkilarini da bana ver dedigimde bana ne veriyor? Kendi koydugu parayi gerimi aliyor?
    üçün birini alıyorsun

şaka bir yana, sistemde kaldığın süreye bağlı olarak devlet katkısına hak kazanıyorsun...kendi yatırdığın para senin, ona dokunulmuyor...mesela sistemde 6 yıl kalırsan üçün birini, 10 yıl kalırsan üçün ikisini alıyorsun(devlet katkısının)..detaylarını herhangi bir emeklilik web sitesinden okuyabilirsin.

5. @Ahmetg

Bu sistemde ne kadar süre kaldığınızla değişiyor. Ancak sistemin emeklilik yaşı olan 56 ya geldiğinizde veya malülen emeklilik ve ölüm gibi durumlarda paranın tamamı alınabiliyor.3-6 yıl arası sitemde kalırsanız devlet katkısı ve getirilerinin % 15 i , 6-10 yıl arası sitemde kalırsanız devlet katkısı ve getirilerinin % 35 i ,10 yıl ve daha fazla sistemde kalırsanız devlet katkısı ve getirilerinin % 40 ı bürüt olarak sizin oluyor .
    Son düzenleme : burdur15; 14-09-2017 saat: 23:33.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    tabii ki...ama şunu da unutmamak lazım....bir nevi tecrübeli ve bu yollardan geçmiş kişiler olarak yol haritası sunmamaız gerekir...hedef kitlenin elinde 100 bin tl vs yok...hayata yeni başlıyor, birikmiş para yok, karı-koca 5000 ve üzeri bir gelirleri var...para biriktirmeye başlayacak ve geleceklerini planlayacaklar...buna göre önerilerde bulunmak lazım.
    O zaman önce kısaca kendimi anlatayım. Yaşım 35, 12 yıllık inşaat mühendisiyim. Kendimi bildim bileli (ilkokuldan beri) biriktiririm. Önümüzde ki sene hemen hemen en düşüğünden bir memur maaşı x 12 kadar temettü geliri bekliyorum. Tabi henüz yeterli değil, düzgün bir yaşam standardı için daha katetmem gereken çok mesafe var ama finansal piyasalarda iyi kötü tecrübe sahibi olduğumu düşünüyorum.

Yaklaşık 7-8 senedir borsayı takip ederim, 2013 gezi olaylarından hemen sonrada bütün paramla borsaya girdim, o gündendir defalarca aldım, sattım vs. Şu anda da %100 hisse senedindeyim ama hiç kimseye %100 hisse senedinde olmayı tavsiye etmem. İmamın dediğini yap, yaptığını yapma yani.

Model portföy önerime gelince, acil durumlar için (işsiz kalma, hastalık vs) kenarda ayırdığınız nakit haricinde;

%50 hisse senedi (Düzgün temettü ödeyen, büyük holding iştiraki yada devlete ait sanayi şirketleri)
    %50 eurobond (faize karşı değilseniz tabi, açıkçası ben çekimser kaldığım için eurobond alamadım şimdiye kadar)

Tabi pat diye bono yada hisse alınmaz, uygun vakti bekleyene kadar TL ya da döviz mevduatta durmak gerekir.

Bence ayda 200-300 TL birikim ile emekli olamazsınız, nasılki ev aldığınızda ayda 3.000-4.000 kredi ödüyorsanız, tıpkı bunun gibi kendinizi sıkıp ayda 3.000-4.000 biriktirmek lazım. (mesela karı koca öğretmen genç bir çift bu parayı biriktirebilir, üniversite de çocuk okutanlar falan biriktiremez tabi).

Ha şu an ev kredisi ödüyorsanız zaten başka bir birikim yapma şansınız pek yok.

Eurobond ya da hisse senedi almak için zamanlama nasıl olmalı onu daha sonra yazacağım. Çokta uzun yazarsam okunmaz şimdi.

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Kasko bozulmasi diye bir durum yok.
    Yapilan sadece indirim.
    Sigorta anlasmis indirim saglatiyor kendi police sahiplerine.
    Yapilan islem bir checkup niteliginde oldugundan daha ciddi hastaliklarin erken teshisine yarayip sigorta sirketini koruyor bir yerde diye dusunuyorum.
    Sigorta odeseydi bu islemin farkini provizyon almalari gerekirdi.
    Boyle bir sey olmadi.
    Syg,
    Bende bir dönem Allianz sağlık vardı

İki sene primler ucuz gözüküyordu , iyi güzel

Üçüncü senede aynı yıl önce kolum kırıldı ameliyat oldum , ardından orta kulak iltihabı gecirdim bir kaç kez kontrole gittim muayene oldum

Ardından da kuvvetli grip oldum bir gün serum takip yatirdilar art arda geldi yani

Ertesi yıl aynı kapsamda poliçeye iki mislinden fazla fiyat çıktı

Bende yenilemedim , hala o sekil midir bilemiyorum tabi

aptallık aynı şeyleri yapıp hep farklı sonuçlar beklemektir ....A. Einstein

8.  Alıntı Originally Posted by viper Yazıyı Oku
    Bende bir dönem Allianz sağlık vardı

İki sene primler ucuz gözüküyordu , iyi güzel

Üçüncü senede aynı yıl önce kolum kırıldı ameliyat oldum , ardından orta kulak iltihabı gecirdim bir kaç kez kontrole gittim muayene oldum

Ardından da kuvvetli grip oldum bir gün serum takip yatirdilar art arda geldi yani

Ertesi yıl aynı kapsamda poliçeye iki mislinden fazla fiyat çıktı

Bende yenilemedim , hala o sekil midir bilemiyorum tabi

aptallık aynı şeyleri yapıp hep farklı sonuçlar beklemektir ....A. Einstein
    Üç yıl önce bir yakınımız ciddi şekilde rahatsızlandı ve 1 ay boyunca teşhis bile koyulamadı,vücudu iflas etti makinaya filan bağlandı diyaliz vs. Eşinin şirketi ailesinide kapsayacak şekilde ÖSS yapmış işe başlarken,ve bundan yararlanmak için hastayı Bostancıdaki Yeditepe üni.hastanesine naklettiler, resmen tüm hocalar seferber oldu ve zaman alsada iyileşti yaşıyor,Allah bilir ya devlette devam etseydi hayatını kaybetme ihtimali yüksekti,hastane sigorta şirketine 3 yıl önce 250k civarında fatura kesmiş,sanırım bu gibi tehlikeli hastalıklarda ÖSS aldığı parayı hakediyor.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 8/637 İlkİlk ... 6789101858108508 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •