Sayfa 637/1003 İlkİlk ... 137537587627635636637638639647687737 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 5,089 - 5,096 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Dünyayı hisse senedi piyasasından ibaret kabul edersek haliyle ne gerek var deriz değişkene. Ne de olsa düşmeyen piyasa yapmışlar.
    sonuçta değişkenler de zaman zaman ciddi düşüşler yapıyorlar. yüzde 85 civarı tahvil repo vs, yüzde 15 civarı da hisse olan değişken alıp atıyorum içindeki on liralık hisseden dolayı 50 liramı bir gün de olsa valörlü değişkene bağlayacağıma 40 lirasını dışarıda tutarak on liralık hsyf alırım. 40 liram likit fonlarda kazanır, on liram da hsyf'de durur. oldu ki hsyf tarafında ciddi gerilemeler oldu. 50 liramı bozup bir gün sonra elime geçip ertesi gün yeni fon alıp getirisinden de daha ertesi gün yararlanacağıma beş altı liralık daha hsyf alıveririm daha iyi diye düşünüyorum kendi adıma. tabi hepimizin sıtratejisi farklı. hepimize bol kazançlar diliyorum

2.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    benim sıtratejimde tcd istisna olmak üzere değişken fona yer yok. yüzde 30 hsyf ile yüzde 70 hsyf arası duruma göre azaltıp çoğaltma yaparak hareket ediyorum. orrtalama olarak ta genelde yüzdde 50 civarına yakın hsyf, geri kalanı da ppf yapıyorum. geçen haftaya kadar uzun süre yüzde 70'ler civarı hsyf ile devam ettikten sonra şu an yüzde 30 hsyf'ye düştüm. eib eic gibi fonlarla alâkalı şöyle bir düşüncem var: 50 liralık defansif değişken alacağıma 40 liralık ppf, on liralık ta hsyf alırım ve kendi defansif değişkenimi oluştururum. oldu ki hsyf'lerde düşüş oldu, bir on liralık daha alır olası yükselişlerde veya dirençlerde satıveririm. hsyf'lerde her ne olursa olsun en kötü durumda yüzde 30 ile 35'lerde kalırım, bunu bir ağacın kökü veya barajın dip seviyeleri gibi görürüm. turkishbulls sitesinde endekse al sinyali verdiği zamanlarda da genel konjongtüre de baktıktan sonra yüzde 70'e doğru yavaş yavaş ilerleyip belli yerlere gelindikçe de yüzde 30 40 bantlarına doğru pozisyon azaltırım. bunu fon treyit mantığıyla değil, piyasadaki orta vadeli gidişatın durumuna göre ara ara yaparım. yani her gün fon alıp satmam. bir de son günlerde şu anlaşıldı: bazı fonlar düşüşlerden korunmayı iyi başarıyor. en azından daha az düşüyor. bunları da göz önünde bulundurmak lazım gibi. asla ve asla ytd
    Bu çok doğru bir strateji.Hele bu dönemde daha da doğru.Bu şekilde stopajdan kurtuluyorsunuz.2. olarak da değişken fonlar genelde berbat yönetiliyorlar.İyi bir hisse fon seçimiyle değişken fonun içindeki hisse getirisinden daha iyi getir elde edebiliyorsunuz.Ben de sizin stratejiye benzer şekilde gidiyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    hangi bankadan işlemyaptınız? ya da nasıl bir sınırlandırma var? ben ziraatten denemelik 4 bin liralık alım girdim anında eşleşti ve günlük repo yaptı.
    İş bankasından denedim.
    1 adet alış girmiştim.
    "Fon kurucusu tarafından belirlenen sınırlamalar kapsamında talimat kapsamınız kadar satılabilir fon katılma pay adedi bulunmamaktadır."
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    sonuçta değişkenler de zaman zaman ciddi düşüşler yapıyorlar. yüzde 85 civarı tahvil repo vs, yüzde 15 civarı da hisse olan değişken alıp atıyorum içindeki on liralık hisseden dolayı 50 liramı bir gün de olsa valörlü değişkene bağlayacağıma 40 lirasını dışarıda tutarak on liralık hsyf alırım. 40 liram likit fonlarda kazanır, on liram da hsyf'de durur. oldu ki hsyf tarafında ciddi gerilemeler oldu. 50 liramı bozup bir gün sonra elime geçip ertesi gün yeni fon alıp getirisinden de daha ertesi gün yararlanacağıma beş altı liralık daha hsyf alıveririm daha iyi diye düşünüyorum kendi adıma. tabi hepimizin sıtratejisi farklı. hepimize bol kazançlar diliyorum
    Dediğiniz gibi strateji farkı. Ama zaten birbiriyle ikame şeyler degiller. O yerine o demek mümkün değil.
    Risk iştahının akılları karıştırdıgi dönemlerde bu mantıklı gelebilir. İyi yönetilen değişkenin sunabileceği fırsatları cok iyi bir hsyf bile sunamaz. Yatırım cok boyutlu sadece hisseden ibaret değil. Endeks rekorlar kırarken bu tatli gelebilir

Burada bir günlük hareketten bahsediyorsak zaten. Değişkenlerle ilgilenmemek daha dogru olur.

5. dün sabah oph talep etmiştim biraz, o da ''hatalı'' olmuş.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Burayı mı kastediyorsunuz: https://www.qnbfi.com/

Eğer öyleyse ben de 2 senedir burada işlem yapıyorum ve erken yatırmıyor. 14:30 da yatıyor satılan fonun tutarı
    Evet.1 saat önce YAY fonunun parası geldi bir başka fon alış talimatını verebildim 13 öncesi.Sizde niye öyle anlamadım.İlginç olan çok şey var orda ama bunu anlamadım doğrusu.

7.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Ben de benzer şekilde düşünüyorum. Şu anda %30'larda olan hsyf oranımı portföy büyüdüğünde 2-3 yıl sonra 45 yaşımda %20'ye ,50 yaşımda %10'lara düşürmeyi hedefliyorum. ( Ölmez sağ kalırsak tabii ) İleride yüzde getiri azalsa da portföy daha büyük olduğu için nominal getiri artacak ben de getiriyi değil ''stabilite''yi, daha düşük volatiliteyi öncülleyeceğim.
    Hocam selamlar. TKF lerin hepsini dönüştürdün mü diğer HSYF lere? Son zamanlardaki en büyük pişmanlığım sen OPH yi zikrettiğinde "biraz daha izleyeyim" kararım oldu. Ama HSYF için bekleyen son dilimi mevcutlara bölmektense OPH ye ayırmaya karar verdim. Böylelikle 4 HSFY+TCD olarak nihai amaca ulaşmış olacağım inşallah.
    Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Ben de benzer şekilde düşünüyorum. Şu anda %30'larda olan hsyf oranımı portföy büyüdüğünde 2-3 yıl sonra 45 yaşımda %20'ye ,50 yaşımda %10'lara düşürmeyi hedefliyorum. ( Ölmez sağ kalırsak tabii ) İleride yüzde getiri azalsa da portföy daha büyük olduğu için nominal getiri artacak ben de getiriyi değil ''stabilite''yi, daha düşük volatiliteyi öncülleyeceğim.
    Ölmez sağ kalırsak dediniz, aklıma geldi, Haydar Acun dün sosyal medyadan yazmış;

Bazen bana yatırımcılar soruyor: “Fona yatırım vadesi ne olmalı?”

Ben de cevap olarak “ömür boyu” diyorum.

Gerçekten ömür boyu, eğer parayı yatıracak daha iyi bir yer yoksa, ev, araba, vs zaruri ihtiyaçlar için para lazım değilse, bırakın kalsın, bileşik olarak büyüsün.
    Sonrada şöyle yazmış,

Riski dağıtmak için yumurtaları farklı sepete koymalı diyenlere karşılık, Sanırım Andrew Carnegie’nin söylediği güzel bir söz var:

“Yumurtaları tek bir sepete koy, ve o sepeti izle”
    Tabi bu 2. si(yumurtaları tek sepete koymak) benim mantaliteme ters, ayrıca finansal okur yazarlığı düşük olan kişiler için, oldukça tehlikeli. Tabi ki, tek hisse senedi fonu yöneten bir şirket yöneticisi olarak, bu şekildeki mesajlarını belki makul karşılamak gerekir ama yine de bence tehlikeli.

Sayfa 637/1003 İlkİlk ... 137537587627635636637638639647687737 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •