Sayfa 65/78 İlkİlk ... 1555636465666775 ... SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 513 - 520 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

erhan sen temettüye bir yıl üzerinden bakıyosun. Hala 1 milyonum var gittim hisse aldım sonra da temettü ödedi neden beyanname vereyim ben para kaybettim diyosun bakış açını acilen değiştirmen lazım

Alıntı Originally Posted by kaucuk Yazıyı Oku
    Merak edenler icin ben aciklayayim, temettünün parasal karşılığı değer artışı ile eşit olduğunu söylüyor 96 sayfa sonunda. Peki sorumuz şu olsun, topikte 96 yanıt geriye gidince bu noktada hayır diyen kimseyi gördünüz mü ? Yani citation yaptınız ve temettü yatırımcılarını mı bilginiz ile alt etmiş oldunuz. Temettünün özkaynaklardan verildiğini sadece siz mi biliyorsunuz ?

Temettünün mühim olmadığını düşünüyorsanız da aynı yazıyı okuyabilirsiniz. Black ve Scholes makalesinde tezat bir durum bulunmamaktadir.

Ancak konunun özü bu değil aslında, konunun özü sizin konunun özünü kaçırmış olmanız. İşyat hakkında yazdığınıza göre senelik ortalama %7 değer artışı ve %18.2 temettü verimi de olduğunu biliyor ve buna göre yorum yapıyorsunuzdur.

Geleceğiniz noktayı söyleyeyim, öz kaynaklar eridi değil mi ?

Sevgiler, kaucuk saf işyat yatirimcisi ...

The main conclusion of our analysis is that a dollar of dividends has the same value as a dollar of capital gains in the market. There are virtually no differential returns earned by investors who buy high dividend yielding securities or low dividend yielding securities once we control for the crucial risk variable. The demand for dividends is met by
    corporations who supply dividends and the end result is a market equilibrium in which the dividend factor is insignificant in magnitude.

Asıl vurucu cümlede şuradan geliyor. Benim bakış açım temettü geleneği firmanın performans etkisinin ta kendisidir.

As always, the crucial investment decisions of corporations effect their performance not the way they pay out the fruits of their
    endeavors to corporate shareholders.
    Isyat bu zor zamanlarda temettünün değerini gösteriyor ve parlıyor. Yukarıda keşke temettü de faiz gibi olsa da fiyat düşmese denmişti. Önemli olan düşmesi değil tekrar yükselmesi, bunu da belirleyen nakit yaratabilme kabiliyeti ve zaman belirler. Paranın da zaman değeri vardır, geçen sene ile bu sene arasında enflasyon kadar değersizdir yani sabit değildir para. Temettü hissesinde ise Nakit yaratabilme öngörülebilir ve seçilebilir. Zaman ise istisnasız sabır gerektirir. Bu nedenle kısa sürede geri dönüş beklenmez ve de sabırsız beklentiler karşılanamaz. Bu nedenle temettücüler "iyi de fiyatı düştü ne anladık bu işten" sorusuna cevap vermenkten ziyade deneyimleme ile anlaşılacağını bilir.

Sent from my iPad using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

3. 20 yılda hesaplasan matematik değişmez.

Ben yazmadım bu satırları.

Serkan Ünal
    â€2005 yılından bu yana piyasadaki 400 şirketi birden içine alan ve defalarca tekrarladığım çalışmalarımda temettü verenler çok kazandırır ve yüksek fiyatlanır, vermeyenler az kazandırır ve ucuz kalır şeklinde bir bulguya ulaşmadım.

Amerikada ünlü Damodaran hocanın bulgularına göre de temettü verimi yüksek olan şirketler ile düşük olan şirketler arasında getiri yönünden bir farklılık olmamakla birlikte kar payı dağıtım oranı yüksek şirketlerin fazla getiri sağlayabildiği tek dönem 2001-2010 arası.

Eğer Türkiye'ye dönersek, bir şirket çok temettü dağıtıyor diye yüksek fiyatlansaydı, ortalamada bunun FK ve PD/DD oranlarına yansıması kaçınılmaz olurdu. Bu yüzden BIST100'ü ele alarak günümüz fiyatlamasıyla bir kontrol sağladım.

Elde edilen sonuç her iki değişken ile temettü verimi arasında bir ilişki bulunmamakta, R2 değerleri oldukca düşük, yani temettü veriminin bu değişkenleri açıklayıcı gücü yok ve eğilim çizgileri X eksenine paralel.

10 yıldan uzun süredir tuttuğum hisselere baktığımda da benzer sonuç görmekteyim.

Hem beta olarak (mesela yüksek temettü verimi olan çimento hisselerinin ne kadar oynak olduğunu hepimiz biliyoruz) hem de alfa olarak bu iki grup arasında en azından benim portföyümde son 15 yılda fark oluşmamış.

Temettü verimi yüksek olan şirketlerin genel olarak yaptıkları işlerde kar marjı düşüktür ve yeni özkaynak ayarlayarak büyümeye gitmeyi mantıklı bulmazlar. Bu yüzden kar dağıtımını tercih ederler.

Eğer kar marjı düşük olsa da durağansa bu şirketlerde uzun vadede makul getiriler elde edilebilir. Fakat kar marjı düşüş eğilimindeyse yüksek temettü verimi sürdürülebilir olmayacaktır.

Temettü verimi düşük hisselerde bu durum iki farklı nedenden kaynaklanabilir. Birincisi şirket zaten kar üretmiyordur ve dağıtacak serbest nakit akış yoktur. Bu şirketler haliyle ucuz fiyatlanır.

İkincisi ise şirketin yaptığı iş çok karlıdır ve temettü dağıtmak yerine o parayı kullanmak çok karlı olacaktır. Görüldüğü gibi özellikle bu gruba giren şirketleri (son 10 yılda Aselsan, KNFRT, BIMAS,, PGSUS ve THYAO gibi) potansiyeli düşük diye değerlendirmek doğru olmayacaktı.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Bana kalırsa temettu muhabbeti cok uzadı.Temettu aktif yatirim turudur.Koyun alirsin kuzu alirsin, etinden sutunden yararlanirsin.Bu kadar basittir.
    Zor olan ise yatirima deger sirketleri bulmaktir.Iyi aksamlar.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

serkan ünal bey saçları boşa dökmüş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
    Buyume uzerine yatirim yapan,ozsemaye karliligi yüksek sirketlere temettu yatirimi oldukca karlıdır.....yeniden alımla sirketteki ortakliginiz artar .....Önemli olan büyüyen ve azda olsa temettü veren hisseyi bulmak....Amaç temettü değil buyuyen ve kar eden şirketi bulmak.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. Hisse
    A) Temettü verse, 1 yıl sonunda %20 prim yapsa
    B) Temettü verse, temettü miktarınca tekrar hisse alınsa ve 1 yıl sonunda %20 prim yapsa
    C) Temettü vermese, 1 yıl sonunda %20 prim yapsa
    D) Temettü verse , temettü miktarınca hisse alınsa , 1 yıl sonunda hiç değer kazanmasa
    E) Temettü verse ,1 yıl boyunca hiç değer kazanmasa

Yukarıdaki durumlardan hangisinde elde edilen kazanç en fazladır?

Uzmanlık sorusu

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Buyume uzerine yatirim yapan,ozsemaye karliligi yüksek sirketlere temettu yatirimi oldukca karlıdır.....yeniden alımla sirketteki ortakliginiz artar .....Önemli olan büyüyen ve azda olsa temettü veren hisseyi bulmak....Amaç temettü değil buyuyen ve kar eden şirketi bulmak.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yukarida yazilanlara ornek hisse. jANTSA.. Ozsermaye surekli artiyor. Karlilik surekli artiyor. FK 4.50 altina geldi. 7 senedir surekli temettu veriyor. Satislarin % 80 i ihracat. Eeee sonuc.. Koskoca bir "0" . Yilllardir carpmadigi kimse kalmadi..

Sayfa 65/78 İlkİlk ... 1555636465666775 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •