Sayfa 192/667 İlkİlk ... 92142182190191192193194202242292 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 1,529 - 1,536 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,051
     Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    dostum eminmisin? misal benim oturumum 3 yildir yurt disi , simdi TR geldim ama kisa bir sureligine, tekrardan baska bir ulkeye gidecem (rusya)oturumum Rusya olunca ve burda tax residance oldugumda TR de vergiden muaf mi olacagim? hesap diyelim ki IS bankata ??

bu noktada emin oldugunuz bilgiyi paylasirsaniz sevinirim

birde su senaryonu dusunuyorum , diyelimki TR de ki butun hesaplari kapattim, ve rusyada tax residance oldum ve vergimi vererek bir iste calisiyorum, ayni anda avrupali bir bankada (hade isvicre olsun) hesap actim turk pasaportuyla ama oturum kagitlari olarak Rusya gosterdim , calistigim sirket bilgilerinide girdim

bu durumda turk olmayan bir bankada hesap acmis olacagim , bu durumda turkiye benden nasil vergi alir
    Onemli olan nerede tax resident oldugunuzdur..
    183 gun oturma sarti da var tabii..
    O durumda Tr'den mukellefiyetinizi sildirirsiniz ve yurtdisindan bu ulkenin balli eurobondlarini stopajsiz, vergisiz alirsiniz...
    Yurtdisinda nerede vergi mukellefi iseniz orada odersiniz..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,051
     Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    dostum eminmisin? misal benim oturumum 3 yildir yurt disi , simdi TR geldim ama kisa bir sureligine, tekrardan baska bir ulkeye gidecem (rusya)oturumum Rusya olunca ve burda tax residance oldugumda TR de vergiden muaf mi olacagim? hesap diyelim ki IS bankata ??

bu noktada emin oldugunuz bilgiyi paylasirsaniz sevinirim

birde su senaryonu dusunuyorum , diyelimki TR de ki butun hesaplari kapattim, ve rusyada tax residance oldum ve vergimi vererek bir iste calisiyorum, ayni anda avrupali bir bankada (hade isvicre olsun) hesap actim turk pasaportuyla ama oturum kagitlari olarak Rusya gosterdim , calistigim sirket bilgilerinide girdim

bu durumda turk olmayan bir bankada hesap acmis olacagim , bu durumda turkiye benden nasil vergi alir
    Benim kardesim 25 yil ABD de yasadi..Orada calisti. Orada kazandi orada odedi.
    2000-2006 doneminde Tr'de hisse senetleri vardi onlardan temettu aldi (%15 stopaj kesildikten sonra tabii) ve beyanname vermedi cunku verme mecburiyeti yok idi..
    %15 stopaj onun icin nihai vergi idi.
    2008 de yurda kesin donus yapti..
    Bu arada GIB ona tebligat yapti su temettuleri neden beyan etmedin getir cezali olarak su kadar vergisini ode dedi.
    Kardesim TC pasaportundaki giris cikis damgalarindan bir takvim yilinda 183 gunden fazla yurtdisinda ikamet ettigini kanitlayarak dar mukellefiyeti sayesinde bu vergilerden yirtti.

Syg,

3. Yurtdışında ikamet edenler Türk Elçiliklerine giderek 1.ci adresini yurt dışındaki adres olarak değiştirmeliler.

Çalışma müsadesi , ikamet müsadesi, kira kontratı vsvs ile elçiliğe gidip adres beyanı yapmanız gerekir.

Yurtdışında 6 ay staj yapan oğlum bu işlemi yaptıktan sonra GSS borcu otomatik durdurulmuştu.

Şurda bir örnek var.
    http://www.yenibaslayanlaricinlondra...isina-tasimak/
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,051
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Yurtdışında ikamet edenler Türk Elçiliklerine giderek 1.ci adresini yurt dışındaki adres olarak değiştirmeliler.

Çalışma müsadesi , ikamet müsadesi, kira kontratı vsvs ile elçiliğe gidip adres beyanı yapmanız gerekir.

Yurtdışında 6 ay staj yapan oğlum bu işlemi yaptıktan sonra GSS borcu otomatik durdurulmuştu.

Şurda bir örnek var.
    http://www.yenibaslayanlaricinlondra...isina-tasimak/
    Arti burada da ikamet ettigi ilcenin vergi dairesine gidip bu konuda bir dilekce verse iyi olur..
    Burada herhangi bir takibata ugramaz.
    Malum dovletimiz bir tebligat yapar sonra da uzerinde ev arac ne bulursa borc kadar rehin koyar elektronik ortamda...
    Syg,

5. Yurt Dışında Yaşayanların Adres Bildirimi Niçin Gereklidir?

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının adres bildirimlerinin sebepleri:

Türkiye de gerçekleşen referandum ve genel seçimlerde oy kullanabilmek,

Hem Türkiye de hem de yaşadıkları ülkede vergi ödememek ve 2 defa sigorta primi ödememek,

Uluslararası yollarla gelen tebligatları alabilmek gibi sebeplerle yurt dışında yaşadıkları adresleri Türk makamlarına bildirmeleri gerekmektedir.

https://yeni-kimlik.com/yurt-disi-adres-beyani.html
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6. Merhaba,

Yabancı REIT hisse ya da ETFlerin temettuleri için non resident kişilere kolaylık uygulayan ülkeler var mıdır?
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

isviçre borsası da fena değil. isviçre frangı dolar kadar güçlü bir para nestle fena gitmiyor.

8. Varlık Barışı için son günler
    http://vergidoktoru.com.tr/varlik-ba...in-son-gunler/

Sayfa 192/667 İlkİlk ... 92142182190191192193194202242292 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •