Sayfa 383/2070 İlkİlk ... 2833333733813823833843853934334838831383 ... SonSon
Arama sonucu : 16558 madde; 3,057 - 3,064 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Evet.Bu ekonomik kriz 2008 krizinden daha derin bir kriz ve nedenleri ekonomik temelleri var......2008 krizinden daha derin bir kriz olduğu için o zaman gördüğü 8000 seviyelerinin bugünkü karşılığı olan 13-15 bin bandını görebileceğini düşünüyorum.Benim bakış açım günlük değil,geniş açıdan stratejik bir bakış açısıyla fotoğrafın tamamına bakıyorum.
    Sn. Deniz 43;

"ABD'de bir panik daha olup borsalarında bir düşüş daha yaşanabilir mi?" Hiç aklımızdan çıkmayan soru....

2008 yılının 8000 puanının karşılığı olarak 13-15 bin bandını gördüğünüzü yazdınız....

Eğer özelinizde saklamanızı gerektiren bir durum yok ise,
    Neye göre 13.000- 15.000 puanı düşünüyorsunuz?
    Saygılar.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Sn. Deniz 43;

"ABD'de bir panik daha olup borsalarında bir düşüş daha yaşanabilir mi?" Hiç aklımızdan çıkmayan soru....

2008 yılının 8000 puanının karşılığı olarak 13-15 bin bandını gördüğünüzü yazdınız....

Eğer özelinizde saklamanızı gerektiren bir durum yok ise,
    Neye göre 13.000- 15.000 puanı düşünüyorsunuz?
    Saygılar.
    Daha önce :

"ABD borsalarında fiyatlar 2008 yılındaki kriz fiyatlarına gelirse (dow 8000 civarında endeks) %21 civarında enflasyon+reel gsyih büyüme oranını ilave ettikten sonra (%44),yani Dow 14000 seviyelerine yaklaşırsa ,uzun vadeli bir yatırım fırsatı olabilir."

yazmıştım.

2008 ekonomik krizinde DOW'un gördüğü 8000 seviyesinin bugünkü eşdeğeri (enflasyon+reel gsyih büyümesi) ayarlaması yapıldığı zaman kabaca 14000 seviyelerine denk geliyor.Dolaysıyla ,eğer içinde bulunduğumuz kriz en az 2008 şiddetinde ise, piyasa fiyatlamasının da bu seviyelere kadar gelmesi gerekiyor.Sadece benim değil,dünyanın önde gelen gerek birçok akademisyen,gerek büyük piyasa oyuncuları içinde bulunduğumuz krizin 2008 krizinden daha derin ve sonuçlarının daha ağır olacağını ifade ediyor:Hemen bir örnek vereyim:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    https://www.dunya.com/ekonomi/imfden...-haberi-466837

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada "2008 küresel mali krizinden çok daha kötü ve benzeri görülmemiş" ekonomik krize yol açtığını söyledi.

Dünyanın karanlık bir dönemden geçtiğini, Kovid-19'un tüm dünyayı tehdit ettiğini ve bu yüzden en korunmasız durumdaki insanların korunması için birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Georgieva, "IMF'nin tarihinde hiçbir zaman dünya ekonomisinin böylesine durma noktasına geldiğine tanıklık etmedik." ifadesini kullandı.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu durumda DOW endeksinde 14 bin seviyesi merkez olmak üzere 13-15 bin seviyesi bandına gelirse hisse senedinde 10 yıllık bir vade gözetilerek , uzun dönemli bir yatırımın çok kazançlı olacağı düşüncesindeyim

3. Syn deniz43

1_Türkiye nin FED ile swap anlaşması yapması önünde TEKNİK bir engel var mıdır? .yaraya merhem olur mu?

2_Repo gibi kanalların ( yetersiz kalacağından) ,veya İMF (tercih edilmeyeceğini düşündüğümden) sizce Türkiye hangisini seçecektir.
    Son düzenleme : sternee; 04-04-2020 saat: 23:12.

Alıntı Originally Posted by sternee Yazıyı Oku
    Syn deniz43

1_Türkiye nin FED ile swap anlaşması yapması önünde TEKNİK bir engel var mıdır? .yaraya merhem olur mu?

2_Repo gibi kanalların ( yetersiz kalacağından) ,veya İMF (tercih edilmeyeceğini düşündüğümden) sizce Türkiye hangisini seçecektir.
    1)Türkiye'nin Fed ile swap anlaşması yapması önünde teknik bir engel yok,tesisinde siyasi ilişkilerde yakınlık belirleyici oluyor.2008 krizinde de olmamıştı.Bu tür bir anlaşmanın olması döviz kurları üzerindeki baskıyı azaltır.

2)https://pbs.twimg.com/media/EUcOHtvX...jpg&name=large

2014 yılında elimizde 77 milyar dolarlık ABD Hazine tahvili varken şimdi 2.8 milyar dolara kadar düşmesi nedeniyle bu kağıtları teminat gösterip Fed'den dolar temin etmek,repo yolu da, miktarın çok düşük olması nedeniyle sıkıntıyı gidermez.Geriye IMF yolu kalıyor,bizim hükümet destek için başvurur mu bilmiyoruz ama şu ana kadar 81 ülke coronavirüs salgınından olumsuz etkilendiğini ifade ederek destek için IMF'ye başvurdu.IMF'nin 1 trilyon doları 81 ülkeye muhtemelen yeterli gelmeyecektir.Ama yine de hükümetin elindeki tek seçenek IMF desteği,ya da şartlarda hiç bir değişiklik olmamış gibi yoluna devam etmeye çalışacak.
    Son düzenleme : deniz43; 05-04-2020 saat: 06:35.

https://www.bloomberght.com/bank-of-...rlanin-2252186

Bank of America: Tarihin en derin resesyonuna hazırlanın

Bank of America ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisi nedeniyle gelecek üç çeyrekte daralacağını ve tarihin en derin resesyonunun yaşanacağını öngördü

Michelle Meyer öncülüğündeki ekonomistler önceki günkü raporunda binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını nedeniyle ABD büyüme tahminlerini düşürdü. Banka bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7, ikinci çeyreğinde yüzde 30, üçüncü çeyrekte ise yüzde 1 daralma bekliyor.
    Açıklamada "GSYH'de kümülatif düşüşün yüzde 10.4'e ulaşmasını, bunun da en derin resesyon olmasını bekliyoruz" ifadesi kullanıldı.

Kurum, istihdam piyasasında daha fazla kayıp olabileceğine de dikkat çekti. Kriz nedeniyle 20 milyona yakın istihdam kaybı olabileceği ve işsizlik oranının yüzde 15.6'ya ulaşabileceği belirtildi.

...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.bloomberght.com/bank-of-...rlanin-2252186

Bank of America: Tarihin en derin resesyonuna hazırlanın

Bank of America ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisi nedeniyle gelecek üç çeyrekte daralacağını ve tarihin en derin resesyonunun yaşanacağını öngördü

Michelle Meyer öncülüğündeki ekonomistler önceki günkü raporunda binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını nedeniyle ABD büyüme tahminlerini düşürdü. Banka bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7, ikinci çeyreğinde yüzde 30, üçüncü çeyrekte ise yüzde 1 daralma bekliyor.
    Açıklamada "GSYH'de kümülatif düşüşün yüzde 10.4'e ulaşmasını, bunun da en derin resesyon olmasını bekliyoruz" ifadesi kullanıldı.

Kurum, istihdam piyasasında daha fazla kayıp olabileceğine de dikkat çekti. Kriz nedeniyle 20 milyona yakın istihdam kaybı olabileceği ve işsizlik oranının yüzde 15.6'ya ulaşabileceği belirtildi.
    Sn Deniz
    Nedense bu tür raporlar hiç bir noktaya çıkmıyor. Ya yetkililer bu riski değerlendirip önlem alıyorlar. Ya da firmalar aşırı kötümser yaklaşıyorlar. Bu nedenle aşırı iyimser veya aşırı kötümser raporlara ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğine inanıyorum.
    Bu raporların en kötü yanı siyasileri salgınla mücadelede sürü bağışıklığına itmesi olarak görüyorum. Ne yazık ki bir süre sonra kaynakların hastalığın tedavisinden ziyade hastalığı geçiren bireylerin tespiti ve onların iş hayatına döndürülmesine harcanacağını düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    1)Türkiye'nin Fed ile swap anlaşması yapması önünde teknik bir engel yok,tesisinde siyasi ilişkilerde yakınlık belirleyici oluyor.2008 krizinde de olmamıştı.Bu tür bir anlaşmanın olması döviz kurları üzerindeki baskıyı azaltır.

2)https://pbs.twimg.com/media/EUcOHtvX...jpg&name=large

2014 yılında elimizde 77 milyar dolarlık ABD Hazine tahvili varken şimdi 2.8 milyar dolara kadar düşmesi nedeniyle bu kağıtları teminat gösterip Fed'den dolar temin etmek,repo yolu da, miktarın çok düşük olması nedeniyle sıkıntıyı gidermez.Geriye IMF yolu kalıyor,bizim hükümet destek için başvurur mu bilmiyoruz ama şu ana kadar 81 ülke coronavirüs salgınından olumsuz etkilendiğini ifade ederek destek için IMF'ye başvurdu.IMF'nin 1 trilyon doları 81 ülkeye muhtemelen yeterli gelmeyecektir.Ama yine de hükümetin elindeki tek seçenek IMF desteği,ya da şartlarda hiç bir değişiklik olmamış gibi yoluna devam etmeye çalışacak.

Yanıtınız için teşekkür ediyorum.
    Bir soru daha sormak istiyorum düşüncenizi merak ediyorum. Madem biz bize yeteriz diyoruz.Alınacak önlemler hakkında sizin öngörünüz nedir?

1-Yurt dışına Koronovirüs tahvili çıkartmak (cds çok mu yüksek, yoksa şimdiden bunu yapmalımıyız?)

2-Yurt içindeki mudilere kısa dönemli yüksek faiz ile bono satıp Doların yükselişinin önüne geçip Merkezin rezervlerinin artmasını sağlamak.

3- Yine düşük faiz ile bu kez stopajın sıfırlanması yolu dile kaynak sağlamaya çalışmak.

4-Kobierin şirketlerin YÜKSEK FAİZLİ bonolarının DEVLET GARANTİSİ ile piyasaya ( mevduat sahiplerine yapılırsa doların bozulma ihtimali için) sürülmesini sağlamak. ve bu şekilde doğrudan şirketlere yardım yapmak.

yada başka ne yapabiliriz.?

Sayfa 383/2070 İlkİlk ... 2833333733813823833843853934334838831383 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •