Sayfa 372/2092 İlkİlk ... 2723223623703713723733743824224728721372 ... SonSon
Arama sonucu : 16731 madde; 2,969 - 2,976 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.paragaranti.com/cds

TÜRKİYE CDS

12.03.2020 487,39
    Ö.KAPANIŞ
    432,64
    G.DEĞİŞİM
    % 12,65
    https://www.paragaranti.com/cds

TÜRKİYE CDS

16.03.2020 532,61

2. Altın neden düşüyor?

Fikrim odur ki; altın depolayan arkadaşların altınına çökmek için yapılan bir operasyon bu.
    Bin doların altına düşürüp, toplayacaklar,
    ondan sonra bay bay hapinız bay bay lolınız yapacaklar.
    10 yıl sonra onsu 20-30 bin dolarları bile görebilir gibime geliyor, dabi dolar diye bişi kalırsa.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by şahit Yazıyı Oku
    Altın neden düşüyor?

Fikrim odur ki; altın depolayan arkadaşların altınına çökmek için yapılan bir operasyon bu.
    10 yıl sonra onsu 20-30 bin dolarları bile görebilir gibime geliyor, dabi dolar diye bişi kalırsa.
    Teminat cagrisi yuzunden. Herkes margin call yiyor. O yuzden diger varliklarini satmak zorunda kaliyor

SM-C5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by şahit Yazıyı Oku
    Altın neden düşüyor?

Bine dusune kadar toplayacak cok adam cıkar... baska vadelı pıyasalarda sıkısan lıkıdıte ıcın mecburen satıyor, onlar da yerıne koyamayacak bu fıyatlardan...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Yarın kuvvetle muhtemel açılacak olan paketin kaynağı hakkında görüşleriniz nelerdir ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6. Deniz abi kolay gelsin...
    Son bbdk kararları ne oluyor örnekle açıklayabilir misin? Üçüncü grup falan diyor..
    Benim 5 ay önce yapılandırdığım bir kredi var.. benim işime yarar bir şey var mı acaba.. yapılandırdığıma pişman oldum da ondan soruyorum.. üçüncü grup vs. bi açıklayabilirseniz sevinirim.

Alıntı Originally Posted by Hermesj Yazıyı Oku
    Deniz abi kolay gelsin...
    Son bbdk kararları ne oluyor örnekle açıklayabilir misin? Üçüncü grup falan diyor..
    Benim 5 ay önce yapılandırdığım bir kredi var.. benim işime yarar bir şey var mı acaba.. yapılandırdığıma pişman oldum da ondan soruyorum.. üçüncü grup vs. bi açıklayabilirseniz sevinirim.
    -Üçüncü gurup demek ,ödemesi 90 günden fazla geciktiği için takibe geçilen kredi gurubu demek.BDDK bu süreyi 180 güne çıkarmış,yani kredilerin son ödeme tarihini geçtiği günden itibaren 180 gün takibe geçmeyecek firmaya zaman verecek.

-Yapılandırılmış kredilerde ise; bir yıllık izleme süresi içerisinde anapara ve/veya faiz ödemesi otuz günden fazla geciken ya da bu süre içinde bir kez daha yeniden yapılandırmaya tabi tutulan kredilerin Üçüncü Grupta sınıflandırılma şartı kaldırıldı.Yani yapılandırılmış kredilerin ödemelerinde 30 günden fazla gecikme olması durumunda da banka takibe geçmeyecek.

-Bu karar yıl sonuna kadar ,31 Aralık tarihine kadar, geçerliliğini koruyacak.

2020 YILI DÖVİZ AKIMI PROJEKSİYONU

Türkiye açısından da turizm sektörü çok önemli ,cari açığımızın kapatılmasında en önemli paya sahip sektör,geçen yıl Türkiye'ye 51.860 milyon kişi gelmiş,34.520 milyar dolar gelir sağlanmış,yurt dışına çıkan vatandaşlarımız ise 4.404 milyar dolar döviz harcamış,yani 30.116 milyar dolar net turizm gelirimiz olmuş. Bu sene global ölçekte turizmin büyük ölçüde darbe almasıyla,muhtemelen en fazla net 10 milyar dolar civarında turizm geliri elde edebiliriz gibi görünüyor,buradan 20 milyar dolar civarında döviz açığımız olabilir.

-Bir diğer kaybımız da geçen yıl taşımacılıktan elde ettiğimiz 24.664 milyar dolarlık gelirden elde edeceğimiz büyük kayıp(9.057 milyar dolarlık da taşımacılık giderimiz olmuş).Ticaretin nerede durma noktasına gelmesiyle,ülkelerin sınırlarını kapatmasıyla buradan da en az 5 milyar dolar civarında döviz açığımız olacak gibi gözüküyor.

-Kamu otoritelerinin aldığı swap kısıtlamaları ve diğer nedenlerle yabancı portföy yatırımcılarının Türkiye'yi koşar adım terkettiklerini görüyoruz.Sadece son 5 haftada yabancı portföy çıkış 3.139 milyar dolar,yılbaşından bu yana ise 4 milyar dolar civarına gelmiş durumda,burada da yabancıların portföy boşaltmaları yıl sonuna kadar 8 milyar dolar civarını bulabilir.

-Bankalar vadesi gelen sendikasyon kredilerini hem döviz cinsinden kredi talebinin çok düşük olması hem de ülke risk primi CDS çok yüksek olduğu için,yüksek maliyetle yeniden çevirmek yerine %65 civarında çevirmeyi tercih ediyorlar.Bankaların bu yıl ödeme yapacakları kısa vadeli dış borcu 46.9 milyar dolar olduğu için burada da %65 civarında borç çevirme oranı ile kabaca 16.5 milyar dolar civarında "net borç ödeyici" olarak yurt dışına döviz çıkışı olacak.

-Bu tabloda tek olumlu gelişme petrol fiyatlarında 30usd/varil civarında düşüş olması nedeniyle enerji ithalatı faturamızın 12 milyar dolar civarında azalacak olması.Ama burada da petrol gelirleri azalan ülkelerin Türkiye'den yapacakları ithalatı azaltacakları,yine ayrıca resesyona girmek üzere olan avrupa ülkelerine ihracatımızın azalacağı,buradan dış ticaretimize gelen (+) katkının sınırlı kalacağı gözüküyor.

-Sonuç olarak bu sene rezervlerimizden kullanmamız gereken kabaca 40 milyar dolar civarında dövize ihtiyaç duyacağız,bir kısmı vadesi gelen kamu dış borç ödemelerinin itfa tutarına ilave kamu borçlanması ile temin edilebilir(10 milyar dolarlık civarında kısmı),böyle bir durumda dahi en az 30 milyar dolar civarında yurt dışına sistemden döviz çıkışı -merkez bankası net rezervlerinin eridiği bir dönemde- döviz fiyatlarına yukarı yönde baskı yapacaktır.

Sayfa 372/2092 İlkİlk ... 2723223623703713723733743824224728721372 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •