Sayfa 10/454 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon
Arama sonucu : 3629 madde; 73 - 80 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    BES'te fonlar arasında geçiş yapmayı bilmek, daha yüksek kazanç için önemli. Biraz takip, biraz ortamı gözlemleme ile trendi yakalayabilirseniz, yapılan kazanç hesaplamalarını katlayabilirsiniz.

Borsa aslında sadece geçen Kasım Aralıktan beri kazandırıyor. Şimdi bu rallinin bir parçası olanlar, BES'i küçümsemekte haklı. Bu konuyu birde borsa aşağı inip herkes oflayıp poflarken konuşmak lazım. Şimdi herkes kendini Michael Douglas'In Borsa filminde canlandırdığı Gordon Gekko zannediyor muhtelemelen

Bu sistem bir tasarruf sistemi, yatırım sistemi değil arkadaşlar. Borsa ile forex'le aynı şey değil. Siz küçük küçük tasarruf edip birikim yaratacak başka bir sistem bulabiliyorsanız bundan daha iyi olan elbette ona yönlenin. Ne güzel işte tasarruf etmiş, birikim sahibi olmuş olursunuz. Ama sistemin kötü olduğunu söylerken bir zahmet iyisinide, belge ve hesaplamalarla söyleyin ki insanlar iyiye yönelsin.
    Sistem bence kötü bir sistem değil eksik ve yeni bir sistem. kimisi beğenmiyor , ben daha iyisini yaparım diyor haklılar da. Yapabilirler ama yapamayanlarıda düşünmek lazım . devlet ve işveren desteğiyle beraber çok cazip bence . fonlar iyi yönetilmiyor falan diyorlar da sanki borsamız çok iyi yönetiliyor. Halka arz edilen bazı şirketlere bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. tek yapılan tahtanın açılıp kapatılması. arada birde uyarı gönderirler şirkete o kadar. Sistem tasaruf yapamayanlar için gayet güzel bir alternatif. tasarruf yapıp değerlendiremeyenler içinde güzel bir fırsat. Zorunlu katılanlarda henüz fon değişikliği yapılamıyor bu kötü ayrıca devlet desteğini devlet tahvillerinde değerlendirebiliyorsunuz sadece. bu da getiriyi olumsuz etkiliyor ama bunun yapılma sebebi verilen %25 desteğin uzun vadeli olabilmesini sağlamak bence.

2. LOGO aldım 8 sene bekledim (hep zarardaydı),zarar etmeden 5 TL civarı sattım,kısa sürede 10 a katladı kağıt.
    ARFYO aldım,10 sene bekledim,kağıt kapandı,zararına satmış oldum (kendi kafalarına göre bir fiyat biçip paramı verdiler).

BES de 14 sene bekleyip emekliliği hak edeceğim.4,5 senesi geçti bile.BES de de altına,dövize,borsaya filan yatırım yapabiliyorsunuz.Hem devletin vereceği % 25 katkı ekstra kazanç.Şimdilik memnunum ama maç 90 dakika.Son düdük çalmadan maçın sonucu belli olmaz.

% 70 ini Altın fonuna yatırdım bekliyorum.Diğer % 30 u,üçe böldüm döviz cinsi emeklilik tahvilleri

3. Öncelikle C tugrul hocam bana verdiğiniz cevapla ikna oldugumu belirtmek isterim.

evet tabana indiğimizde bizim taban insanımıza ne borsayı nede baska bir yatırım alanını anlatamazsın.

Olsa olsa fonları anlatırsın onuda bilen yok duyan yok bizim tabandaki insanlarımızı böyle devletın %25 verdiği bak devlet var arkanda diye reklam yapıldıgı bes ile değerlendittirebilirsin.

Dolayısıyla borsaya veya diğer yatırım alanlarına daha açık, bilgi ve eğitim düzeyi biraz daha tabanın üstünde kalan kesim bes yerine baska alanları öğrenme ve yatırım yapma hakkını kullanabilir.

Ancak dediğiniz gibi genel tabana inerek baktıgın zaman sarı çizmeli mehmet ağanın BES'den daha alternatıf bir yere girmesi birde bunu becerebilmesi oldukça zor.

Bu sebeple size hak verdim. Haklısınız.

onun haricinde temettü meselesinden bahsedilmiş yine temettü getirisi diye birşey yok arkadaşlar temettü bir getiri çeşidi değildir faiz gibi.

Mevcut paranızın içinden verilen bir paradır yani temettü aldıgınızda %10 temettü aldıysanız paranızın %10 u eksiltilir. Yani gelir melir elde etmezsınız.

dolayısıyla 1,000,000 Tllık Froto alan bir FON Froto hisse yükseldi diyelim %100 gittiğinde 2,000,000 TL ye cıkar portfoyu.

%10 temettü aldıgında 200,000 TL hesaplarına yatırılır (vergi düşmedim) mevccut 2,000,000 TL lik portfoy degerleri aynı gün 1,800,000 Tl ye iner.

Dolayısıyla temettü paralarını cebe atma veya temettüden gelen para diye birşey yoktur zaten o parayı kazanmıştır portfoyde.

Ctugrul hocama sorun oda biliyordur bu olayın nasıl oldugunu. ANcak hala daha bir çok insan temettü parasını faiz gibi ek bir para zannetmektedir.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. yıllar geçti herşey değişti bir erhanin temettuye bakış açısı değismedi

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by snowdancer Yazıyı Oku
    Eskiden vergiden düştüğünde avantajlı bir sistemdi. Yani herşey senin hesabında ve kontrolün altında idi.

Devlet katkısı sistemine geçildiğinde vergi dilimine göre avantajlı bir yanı kalmadı. 10 yılın sonunda katkının %60'ına hak kazanıyorsun. %25'in %60'ı %15 eder ki o da en düşük vergi dilimi demektir. Yani %20-%27 vergi dilimindeki avantajı senin elinden aldı.

Diğer taraftan devletin kendi verdiğini bir anda alıp örtülü ödenek gibi bir yere aktarmayacağının garantisi yok.
    10 yilin sonunda devletin butun katkisina hak kazaniyorsun

siz katkinin %60 i meselesini nereden cikardiniz?

6. 10 yılın sonunda devlet katkısının % 60 nı , emekliliğe hak kazandığınızda devlet katkısının tamamını alabiliyorsunuz.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by mithrandir Yazıyı Oku
    Bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazanırsanız;

yapılan ödemenin içerdiği getiri tutarı üzerinden %5 oranında stopaj kesintisi yapılır. Ancak, emeklilik hakkı kazanmadan ayrılırsanız getiri tutarı üzerinden yapılacak stopaj kesintisi;

10 yıl süre ile sistemde kalmadan sistemden ayrılırsanız %15,
    En az 10 yıl süre ile sistemde kalarak ancak 56 yaşınızı tamamlamadan ayrılırsanız %10 olur.

Fakat burada stopajın kar üzerinden alındığına dikkat etmek lazım sanırım..
    Anlamaya calisiyorum

100 TL koydum her ay ve devlet te 25 TL koydu

100 TL benim istedigim doviz fonuna kondu ki dovize karsi deger kaybetmeyeyim

fonun maliyeti diyelim binde 20 onu dusecekler

Su anda 47 yasindayim 4 ay sonra emekliligim geliyor ama emekli olmayacagim cunku calismaya devam ediyorum

bundan 10 sene sonra yani 57 yasinda butun parayi cekmek istedigim zaman benden %10 mu kesecekler?

Bu %10 yalnizca fonun kazandigi getiriden kesilecek. Dogrumu dedim?

Yani toplamdan degil fonun toplam getirisinden kesilecek

bir de yatirdigim 100 TL ye devlet 25 TL koyuyor bu 100 TL benim sectigim fon ki bu doviz fonu olacak, konacak peki 25 TL nereye konuyor onun getirisi nedir?

Ayrica sisteme ilk girerken maximum 32 bin TL koyabiliyormusum. Bunada %25 eklenecekmi? Heralde eklenir ama soruyorum emin olmak icin

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Borşa Yazıyı Oku
    Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Emekliliğimiz geldiğinde,direkt toplam parayı değilde 12 ay maaş alacak şekilde emekli olsak,o zaman kesinti olmayacaksa,böyle bir sistem denenebilir.
    Vall enflasyonun %15 oldugu bir ulkede %5 kesinti olmayacak diye parayi 12 aya bolmek zarar etmek demektir

Sayfa 10/454 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •