Sayfa 9/214 İlkİlk ... 78910111959109 ... SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 65 - 72 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. “Geçen yaz beni bir borsacı heyecanla aradı :

- Duydun mu? M halka arz ediliyor, kağıtta operasyon yapacaklar, alabildiğin kadar al.

Sonra birkaç broker arkadaşım daha arayınca işkillendim, televizyondaki haberlere, gazetelere, dergilere baktım. Hiçbir haber bulamayınca ”bu tahtayı gerçekten götürecekler herhalde” diye düşündüm. Ben de denemek için bu tarz tüyoları seven bir müşterimi aradım, olanları anlattım. “ Bana hemen o hisseden alalım” dedi.
    Hisse 3,50’den halka arz edildi. Tahta açıldığında hareketler hızlıydı, biraz yukarı çekerek 3,60’ları gösterdiler fakat ardından 2,40’a kadar satmaya başladılar. Ben müşterimi hisse 3,55’de iken aradım, telefonuma cevap vermedi. Tahta o gün 3,55’ten kapandı. Seans sonrası beni aradı; aradığımda namazdaymış. “Kusura Bakma” dedi. İşlem yapmadan önce müşteriden emir doğrulaması gerekli olduğu için hisseleri ben satamadım. “tahta çözülmeden önce satacaktım ama sana ulaşamadım” dedim; “yarını görelim o zaman” dedi.

Ertesi gün yine telefonla aradım, yine açmadı, yine namazdaymış. Sonra tahtada satıcı çoğaldıkça çoğaldı, hisse 2,40’lara geldi; sadece 1 haftada müşterimin zararı 200.000 TL’yi buldu. İnanır mısınız satmadı. Sonra bir dedikodu çıktı: Hisseyi 1,50’lere kadar düşecekmiş diye. Dedikoduyla alınan mal bilimle, teknikle satılmaz; dedikoduyla alınan hisse dedikoduyla satılır. Hemen müşterimi aradım, tahmin edin nerede? Namazda tabii ki. Ona ulaşamadığım için yine hisselerini satamadım. İyi ki de ulaşamamışım, sonrasında tahtaya alıcılar geldi ve hisseyi önce 5, sonra da 10 tl’ye çektiler. Ben hisseleri 5 TL’den sattım. İşlemi tamamladığımı haber vermek için aradığımda yine telefonunu açmadı.

Çoğu borsacının parası pul olurken bu müşterim bu işlemden karla çıkmayı becerebildi. Neden biliyor musunuz? Ekran başında olmadığı için. Eğer ekran izleme alışkanlığı olsaydı ve bu nedenle ekran başında olsaydı hissede gerçekleşen al-sat işlemlerine dayanamayarak hisselerini satabilirdi.

Borsa yani yatırım işine girmek çelik gibi sinirler, sağlam bir psikoloji ister. Psikolojiniz uygun değilse bir bakarsınız ki kontrolü kaybetmişsiniz; hisse almışsınız sinirleriniz bozulmuş, hisse satmışsınız sinirleriniz bozulmuş. Bu nedenlerden ötürü eğer profesyonel değilseniz yeteri kadar piyasa tecrübesi edinene kadar (hatta mümkünse tüm yatırım hayatınız boyunca) ekranlardan uzak durmak sizin için en iyi seçenek olacaktır.”

Aşağıdaki kitaptan alıntıdır :

http://www.kitapyurdu.com/kitap/kucu...%C4%B1mc%C4%B1

2. Sayın Drizm;

Yazılarınızı okudum. Güzel bir çalışma olmuş. Yalnız aklıma takılan bir iki soru var, cevaplarsanız sevinirim.

Teori Dow Dog teorisi kökenlimi?
    Sistemde temettü verimi esas alındığından temettü vermeyen hisselerin durumu nasıl değerlendiriliyor. Önceki sayfalarda verdiğiniz linklerde Gizmen Nalbantçının yaptığı bir çalışma vardı. Orada temettü endeksinden ve geriye dönük 3 yıl düzenli temettü vermiş hisseler alınıyordu. Burada temettü verip verilmeyeceği nasıl değerlendiriliyor.
    2007-2017 arası yapılan çalışmalarda sonuçlar çok iyi çıksa da, temettü verimliliğinde çimento hisseleri önde gitmektedir. Sizin testlerde her çeyrekte ağırlık hangi şirketlerdedir. Excel vb. bir liste verebilirmisiniz.
    Özellikle 2009 sonrası krizden sonra ülkedeki inşaat üzerine büyüme modeli çimento şirketlerini öne çıkarmıştı. Şu an ise aksi yönde çimentoların performansı zayıf, testinizde çimento şirketleri çıksa yada etkileri azaltılsa aynı sonuçlar çıkabilir mi?
    Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
    Burada yazdıklarım beni bağlar. Yatırım tavsiyesi değildir. Zaten kelin ilacı olsa başına sürer. Borsadan anlamadığım gibi amatör bile sayılmam. Yazdıklarımı yatırım tavsiyesi olarak dikkate almayınız.

3. Sayın herşeyin hayırlısı ;

1- Sizin de fark ettiğiniz gibi, anlattığım sistemde temettü vermeyen hisseler, tam da bu nedenden dolayı, seçilemiyor.

2- Bir-iki hisse hariç Hisseler temettü verip vermeyeceklerini, vereceklerse hangi oranda vereceklerini yılda 1 kez açıklarlar. Bildiğim kadarıyla TV hesaplanırken yeni temettü oranı belirleninceye kadar eski oran geçerli oluyor. Bu nedenle 3 aylık dönemler halinde düzenlenen hisse seçim zamanları sistemi etkili kılmakta zira temettüler yıl içine yayılmış olarak farklı tarihlerde belirlense de hisse seçim zamanı geldiğinde en son açıklanmış temettüler formüllerde yerini almış oluyor.

3- Ben çalışmayı “dümdüz”, orasına burasına dokunmadan, herhangi bir endeks ya da hisse ekleyip çıkarmadan yaptım ki en ilkel tasarlanmış halinde bile yüksek getiriler sağladığı görülebilsin. Nitekim Gizmen beyin çalışmasında kullandığı BİST TEMETTÜ de yapılan çalışmanın getirileri daha düşüktür (bugün itibarıyla bakarsak BİST TÜM %25.000 BİST TEMETTÜ %16.500 getiri sağlamıştır. Bu da demektir ki formülümüzü "son 3 yıl temettü veren hisselerle" sınırlarsak, getirimizin yarısını masada bırakacağız)).

Kullandığım programın seçtiği hisselere hiç karışmadım, çünkü amacım temel/teknik hisse analizine bulaşmadan, haber takip etmeden, ekran seyretmeden, gazete-dergi okumadan hatta borsa hakkında hiçbir şey bilmeden de borsada basit yöntemlerle para kazanılabileceğini göstermekti. Zaten bunun mümkün olduğu da açık seçik görülüyor yaptığım çalışmalarda…

4- Testlerde ağırlıklı olarak seçilen hisse senetleri TEMETTÜ VERİMİ EN YÜKSEK OLANLARDIR. Bu hisseler içinde ISYAT, GRDFA vb. gibi şirketler de vardır, çimentolar da. Bu hisselerin bazen biri bazen de birkaçı değişik dönemlerde portföylere dahil olmuştur. BİST TÜM de yaptığım çalışmada çıkan %25.000 getiri BU HİSSELER ÇIKARILMADAN ELDE EDİLMİŞTİR; Yani bence önemli olan hangi hisseleri aldığından ziyade sonuçta elde edeceğin getiri yanında formülü uygulayacak kadar sabırlı ve disiplinli olmaktır. BİST TAŞ TOPRAK endeksine dahil hisseleri tamamen analizimin dışında bıraktığımda getiri % 28.500’ çıktı. Önemli bir fark sayılır mı? Burada bir grup hisseyi “sorunlu” olarak düşünüp analiz dışı bırakmak şöyle bir soruna yol açabilir: Uzun vadede sorunlu hisselerin işleri yoluna girdiğinde biz analizimize yeniden dahil edene kadar “bir miktar getiri kaybımız” olabilir.

5- Program, özellikle profesyonel formu, istemediğiniz tek tek hisseleri bile analiz dışı bırakıyor. Dediğim gibi en primitif, düzeltilmeye müsait formunu test ederek başladım ama sizler INVESTOR formuyla bile istediğiniz endeksleri çıkararak, istediğiniz oranların birini/birkaçını ekleyerek elde ettiğiniz sonuçlarla kendi formülünüzü oluşturup güvenle kullanabilirsiniz.

4. Sayın Drizm; uzunca ve emek vererek soruları cevaplandırdığınız için teşekkürler...
    Burada yazdıklarım beni bağlar. Yatırım tavsiyesi değildir. Zaten kelin ilacı olsa başına sürer. Borsadan anlamadığım gibi amatör bile sayılmam. Yazdıklarımı yatırım tavsiyesi olarak dikkate almayınız.

5. Sayın herşeyin hayırlısı,

Yazdıklarım işinize yaramıştır umarım. Sağolun....
    Son düzenleme : DRİZM; 08-08-2017 saat: 20:32.

6.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Üyeliğiniz açıldığında programa giriş yapın, sonra şu adımları izleyin……

1- Sol tarafta “HAZIR MODELLER VE KRİTERLER” i tıklayın.
    2- “değer yatırım stratejisi TV” nin solundaki “SEÇ” butonuna tıklayın.
    3- Gelen sayfada ÖNCELİKLE “temel kriter seçiminiz” kutucuğunun sağındaki “…” ya tıklayın.
    4- Artık kriterlerinizi tanımlayacaksınız : “değerleme oranları” kısmındaki “temettü verimi”nin önündeki işareti bırakın, diğer bölümlerdeki tüm işaretleri kaldırın….

5- Sisteminize bir isim verip Üstteki “isimlendir” kutusuna yazın…..farklı kaydet butonuna basın. Sayfayı kapatın.
    6- Gelen sayfada “temel kriter seçiminiz” kutusuna tıklayın….sisteminizi seçili hale getirin…
    7- “hisse kriter seçiminiz” kutusuna tıklayarak çalışmak istediğiniz bir endeks seçin…BİST TÜM, BİST KATILIM vb. uygun olanını seçin.
    8- “YÖNTEM SEÇİMİ” bölümüne geçin…
    9- İşaretli gelen “sıralama” butonunu değiştirmeyin…..
    10- “Sıralama sütunu seçiminiz” kutusuna tıklayarak temettü verimliliğini seçili hale getirin...Diğer kutuda büyükten küçüğe şeklinde seçim yapın.
    11- Diğer kısımları AYNEN bırakıp “dönem ve döviz tipi” kutusuna geliniz.. “bilanço kullanımı” kutucuğunda “YAYINLANMA DÖNEMİNE GÖRE” seçili olsun…….”başlangıç tarihine” dokunmayın, “bitiş tarihi” seçin (01.01.2016 mesela)….”revizyon periyodu” olarak 3 AY seçin. Modelinize bir isim verin…..farklı kaydet….BU KADAR….sayfayı kapatın…
    12- Sol tarafta “PORTFÖY MODEL TEST ETME” butonuna tıklayın….Sisteminizin yanındaki “SEÇ” butonuna tıklayın……SAĞ en alttaki “ÇALIŞTIR” butonuna tıklayın……”LİSTEYİ YENİLE”butonuna basarak işlemin bitip bitmediğini kontrol edin, eğer işlem bittiyse sistem adınızın karşısında “SONUÇLAR” butonu çıkacaktır…butona tıklayın….
    13- Artık seçtiğiniz tarihler arasında sisteminizin getiri grafiğini görüyorsunuz. Eğer sisteminizin hangi hisseleri seçtiğini görmek istiyorsanız “PORTFÖY-HİSSE GETİRİ TABLOSU” nda “portföy1” tıklayın. Açılan sayfadaki alt oku sona getirip günümüzdeki en son seçili hisseleri bulun.

Hepsi Bu kadar....

Bol kazançlar....

Sayın okurlar, bugün özelden yazan bir okurun mesajına cevap verirken bir soru aklıma takıldı : Yukarıda program kullanımını tarif ederken yazdığım 11. adıma lütfen dikkat edin...."başlangıç tarihine dokunmayın, bitiş tarihi seçin" demişim ya. tarihleri bu şekilde ayarlarsanız, seçim tarihiniz ne olursa olsun hep aynı hisselerle karşılaşırsınız, yani 2 ağustosta hisse seçende, 20 ağustosta seçen de hep aynı hisseleri alır. Çünkü standart ayarlarda portföyler 1-4-9 ve 11. ayın 2. işlem günü oluşturulur (ilk işlem gününün kapanış rakamlarına bakarak). Bu sistemin avantajı getirinizin aşağı yukarı programdaki ile eşit olmasıdır ki bu sizi ayrı kayıt tutmak zahmetinden kurtarırken, herkesin aynı hisseleri almasına neden olur.

Çözüm için şunları yapın : Diyelim ki 7 ağustos tarihinde sisteminizi başlatacak ve her 3 ayda bir hisse seçimi yapacaksınız. Programda 11. adıma kadar gelin.....bu adımda başlangıç tarihiniz ve bitiş tarihinizi 6 ağustos yapın; 7 ağustos sabah seans öncesi bu şekilde programı çalıştırdığınızda hisselerinizi bulacaksınız, alım fiyatınız 6 ağustos kapanışları olacak.

Böylece herkes aynı hisseleri almamış olacak, fakat hisselerinizin ve getirinizin kaydını kendiniz tutmanız gerekecek.

Aradan 3 ay geçtikten sonra 7 kasım tarihinde de yine başlangıç ve bitiş tarihlerini 6 kasım yaparak yukarıda anlattığım şekilde hisse seçimlerinizi yapmalısınız. Böylece değişik yatırımcılar arasında portföy çeşitliliği sağlayacaktır.

Queenstocks programının diğer bir kullanım şekli için bloğuma bakabilirsiniz.

https://www.temelanaliz3.com/

7. bende deniyorum 1-2 gündür
    hakkaten temettü verimliliği ilk sırada

diğer deneyip paylaşanlarda da öyle,
    Son düzenleme : mhtakif; 08-08-2017 saat: 22:56.

8. ŞİMDİYE KADAR DENEDİKLERİMİN İÇİNE EN YÜKSEK OLANI
    10 SENELİK 01.08.2007 DEN 08.08.2017 E KADAR
    15.820

SIRALAMADA GENE TEMETTÜ VAR

Sayfa 9/214 İlkİlk ... 78910111959109 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz