Sayfa 92/1312 İlkİlk ... 428290919293941021421925921092 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 729 - 736 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,898
     Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    Enteresan zamanlardayiz.

Geçen seneye kadar 500-600 bin TL ye satılık, 2.000-2.500 TL ye aylarca kiralık olarak bekleyen daireler.. bugün 1 milyon TL.ye satılık 3.500-4. 000 TL kiralık olarak bir kaç gün içerisinde el değiştirebiliyor.
    Sn cakozgur, el değiştirdiğine emin misiniz? Bana aynı ilanlar duruyor ama fiyatlar artıyor gibi geliyor. Benim takip ettiğim bazı ilanların hepsi halen sarı sitede ama fiyatlar sürekli artışta...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,898
    Konut satışlarına yüksek faiz darbesi

Türkiye genelinde Mart ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,7 azalış göstererek 21 bin 815 oldu. Azalan satışlarda yükselen konut kredisi faizleri etkili oldu.

https://www.sozcu.com.tr/2021/emlak/...rbesi-6374292/

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,898
    İpotekliler azalmış ama geçen sene aynı aya göre toplam satış artmış, demek peşin parayı veren alıyor.

Bu faiz ortamında normal herhalde...

4.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    İpotekliler azalmış ama geçen sene aynı aya göre toplam satış artmış, demek peşin parayı veren alıyor.

Bu faiz ortamında normal herhalde...
    Piyasa aşağıdaki dediğime geliyor yavaş yavaş..

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

80'lerde 90'larda faizler uçuktu. Kredi diye bir şey yoktu. Ev fiyatları ise her yıl enflasyon kadar artıyordu.
    2010-2015 arası düşük faizli kredi yüzünden uçan fiyatlara ben de gıcık olmuştum zaten.
    Elimizde nakit parayla ev alamaz olmuştuk.
    Fiyatlar uçunca arz da patladı.

İlk bakışta "ne güzel düşük faizle fakir fukara ev alıyor lay lay lom" gibi görünüyordu, ama ekonominin anasını ağlattı o düşük faizli krediler ve konut çılgınlığı.
    Şimdi boka saplanan ekonomide yine fakir fukara ezildi. İyi mi oldu sanki?

90'ların gözünü seveyim.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

2010-2015 arası düşük faizli kredi yüzünden uçan fiyatlara ben de gıcık olmuştum zaten.

İlk bakışta "ne güzel düşük faizle fakir fukara ev alıyor lay lay lom" gibi görünüyordu, ama ekonominin anasını ağlattı o düşük faizli krediler ve konut çılgınlığı.

90'ların gözünü seveyim.
    faizlerin azalmasıyla ev fiyatlarının artmasının 'şark kurnazlığı' dışında matematiksel mantığını hiç anlayamadım. neden artar abi?

6.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Sn cakozgur, el değiştirdiğine emin misiniz? Bana aynı ilanlar duruyor ama fiyatlar artıyor gibi geliyor. Benim takip ettiğim bazı ilanların hepsi halen sarı sitede ama fiyatlar sürekli artışta...
    Bulunduğum bölgede evet bu şekilde hocam. Geçen hafta üst katımdaki daire 1 hafta içerisinde 3.750 TL den kiraya verildi. sahibinden satılık 2+1 daire ise yine 1 hafta içinde 920 bin TL fiyatla satıldı. Emlakçılar çıkan dairelere acele edin fırsatı kaçırmayın diye başlık atmaya başladılar. Bildiğin karaborsa. Şuan 1300 daireli sitede satışta bekleyen 2 ya da 3 ilan var. Millet pusuya yatmış satılık/kiralık çıksın diye bekliyor. Tabi bunlar tamamen siteye has bir durum olabilir ilçe ya da mahalle genelinde bu sonuçlar farklı olabilir..

Edit.Şu anda favorilerimde 3.750 TL ye kiralık olan bir başka dairenin de yayından kalktığını gördüm. Bunlar geçen sene kampanya öncesi max. 2.500 TL ye kiralanıyordu.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,898
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

90'ların gözünü seveyim.
    Kazanan da bir avuç müteahhit oldu, onlar da paralarını dolara çevirip dışarı çıkardılar, kur yükselişiyle hep birlikte fakirleştik...

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,898
     Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    Bulunduğum bölgede evet bu şekilde hocam. Geçen hafta üst katımdaki daire 1 hafta içerisinde 3.750 TL den kiraya verildi. sahibinden satılık 2+1 daire ise yine 1 hafta içinde 920 bin TL fiyatla satıldı. Emlakçılar çıkan dairelere acele edin fırsatı kaçırmayın diye başlık atmaya başladılar. Bildiğin karaborsa. Şuan 1300 daireli sitede satışta bekleyen 2 ya da 3 ilan var. Millet pusuya yatmış satılık/kiralık çıksın diye bekliyor. Tabi bunlar tamamen siteye has bir durum olabilir ilçe ya da mahalle genelinde bu sonuçlar farklı olabilir..

Edit.Şu anda favorilerimde 3.750 TL ye kiralık olan bir başka dairenin de yayından kalktığını gördüm. Bunlar geçen sene kampanya öncesi max. 2.500 TL ye kiralanıyordu.
    Lüks site sanırım, bayağı yüksekmiş fiyatlar, yani toki sitesi değil en azından. Aklıma birkaç yer geldi sanırım onlardan biri. Emlakta bir daha geçen yazdan önceki fırsatlar gelmiyecekmiş gibi geliyor bana, yön uzun süre yukarı olacak diye düşünüyorum özellikle büyük şehirlerdeki yeni konutlarda...

Sayfa 92/1312 İlkİlk ... 428290919293941021421925921092 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •