Sayfa 109/637 İlkİlk ... 95999107108109110111119159209609 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 865 - 872 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Birikim getirisi kadar önemli bir nokta da sürdürülebilirlik.

aynı kişi 3000tl ödemeli 10 yıl ev kredisi çekme cesareti göstebiliyorken

2000 aylık birikimle başlayıp her yıl miktarı enflasyon oranında artırmayı başaramayacaktır. 2-3 ay sonra bu ay şunu aldım bu ay tatile gittim diyecektir.
    Bu aralar çok duyduğum lafta kredi çekmeden birikim yapılmıyor

Bu nedenle erken emekli olmak isteyen kişi kendi bütçesini planlasın ve aylık ödeyeceği tutara sadık olsun ev kredisi değil emeklilik kredisi gibi düşünsün

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,103
    Ne kadar basit o kadar iyi benim mottomdur.
    Yoksa siz cok okumuslar evin yolunu bulamazsiniz.
    1. Sahibi kim?
    2. Temettu veriyor mu?
    3. 20 senelik trendi 45 derece veya ona yakin mi?
    Bu 3 kritere gore 5-10 hisse secin. Ince eler sik dokursaniz zaten fazla bir sayi cikmaz.
    Hisseleriniz munkunse degisik sermaye guruplarindan ve degisik sektorlerden olsun.
    Sonra hic fiyatina bakmadan ucuz mu pahali mi diye sormadan her ay duzenli alimlarla 25 sene biriktirin.
    Ne kadar uzun o kadar iyi.
    Ne kadar erken baslarsaniz o kadar erken hedefe varirsiniz.
    Hisse kismi bu kadar portfoyun diger ogelerine kafam basmaz.
    Sade ve basit yasayin.
    Luksden kacinin.
    Kotu aliskanliklari birakin.
    Bir sporcu disiplini ve azmi ile biriktirin.
    Kolay gelsin.
    Allah sabir versin.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle teoriyle para kazanamazsınız. Doğru yatırım için CAPM'den bahsedilmiş, Black&Scholes'un kurduğu Long Term Capital Management şirketinin nasıl battığını internetten biraz araştırırsanız görebilirsiniz. Finansal piyasaların gördüğü en büyük çöküşlerden biridir, neredeyse bir finansal krize yol açmıştır.

Para kazanmanın tek yolu vardır, doğru şirketlere doğru zamanda yatırım yapmak ve nakit enstrümanları da içeren dengeli bir portföy yönetmek. Doğru şirketleri nasıl seçeceğiniz konusunu size kimse öğretemez. Şirket seçimi çok ciddi bir araştırma ve bilgi birikimi gerektirir. Bunu kendiniz tecrübe ederek kazanmalısınız. Son olarak sabırlı olmalı ve panik zamanlarda sakin kalabilmelisiniz.

Tüm bunların sonunda reel olarak yıllık %20 ve üzerinde getiriler kazanmak hayal değildir.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

4.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Iyi de bu getiriyi nasıl elde edeceğiz... Ilk basta hisse sendi denirken ilerleyen sayfalarda bir baktik ki sadece bir kac hisseye yatırım yapanlar dışında uzun vadeci yatırmcilar enflasyona yenik düşmüş.. Bu konuda burdaki bazi temettu emeklileri yorum bile yapmadı. Sanırım gercekle yuzlesmek istemediler.. Onca sene temettu hissesi toplayarak elde ettikleri birkimleri aslinda vadeli mevduat hesabında değerlendirseler daha fazla paraya sahip olacaklari gerçeğini görmezden geldiler. Yazılanlari sadece okuyup geçtiler...ama diger iletilerinde "temettu emeklisiyiz" diye vurgulamayi es gecmediler.. Simdide kariyer yarısı baslamis.. Ama gecen senelerin kaybi ile ilgili konusmak yine kimsenin isine gelmemiş....

Bu konuda bir kısim gecen 10 + surede enflasyonu yenen hisselerin gelecekte e aynı performansı sergileyecegini idda ederken bir kisimda bunun imkansız olduğunu idda etti ama sonuca varılamadi... Bu noktada kafasi karisan genc beyaz yatırımcı şimdi de kariyer yarılsarini izlemekle meşgul.....
    Evet mucize formül yok...Evet öyle 4-5 kat çıkan kağıtlardan portföy yapınca, güzel getiriler cepte değil. Evet, endeks temettüler de dahil, uzun vadede dolar mevduatına karşı yenilmiş gözüküyor.

Ama bunlar hedefimizin imkansız olduğu manasına gelmiyor. Neden öyle bir hava edindiniz acaba? Hedef neydi, enflasyon+%10...borsa uzun vadede enflasyon kadar getiriyor dersek, u-100 getirisi+%10 imkansız değil. Hadi bunu geçtik, u-100 getirisi+%5 bile güzel hisseler seçilirse rahatlıkla erişilebilir.

Önemli olan bunu 20-25 sene boyunca başarabilmek...kriz ya da bezdirici yatay seansların olduğu yıllarda da bunu becerebilmek...endeks çıkarken u-100 ü %5 yenmek kolay olabilir...düşerken de u-100 den %5 az düşmesi lazım portföyün...yani ne zaman boğa piyassına oynayacağına, ne zaman defansif hisselere geçileceğini bilmek lazım.

Burada ilk üç hisse dedik...pek çok arkadaş soda dedi? neden çünkü, döviz pozisyonu güçlü, dolartl 4 lira olsa bile düşmez, belki de daha çok yükselir.

Yani, çok şey yazıldı, çok şey paylaşıldı...ben şahsen çok faydalandım ve faydalanmaya devam edeceğim...ve u-100 getirisini rahatlıkla %5 yenebileceğimi düşünüyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by whale Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle teoriyle para kazanamazsınız. Doğru yatırım için CAPM'den bahsedilmiş, Black&Scholes'un kurduğu Long Term Capital Management şirketinin nasıl battığını internetten biraz araştırırsanız görebilirsiniz. Finansal piyasaların gördüğü en büyük çöküşlerden biridir, neredeyse bir finansal krize yol açmıştır.

Para kazanmanın tek yolu vardır, doğru şirketlere doğru zamanda yatırım yapmak ve nakit enstrümanları da içeren dengeli bir portföy yönetmek. Doğru şirketleri nasıl seçeceğiniz konusunu size kimse öğretemez. Şirket seçimi çok ciddi bir araştırma ve bilgi birikimi gerektirir. Bunu kendiniz tecrübe ederek kazanmalısınız. Son olarak sabırlı olmalı ve panik zamanlarda sakin kalabilmelisiniz.

Tüm bunların sonunda reel olarak yıllık %20 ve üzerinde getiriler kazanmak hayal değildir.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    bir arkadaş ısrarla teoriyi merak ediyorum dedi..biz de ucundan biraz bahsettik...yoksa teori bu, öğren para cepte demedik.

bu arada bana uzun vadede, yani yatay, düşen, çıkan piyasa ortalamasında reel %5 ortalama garanti edin, portföyü gözüm kapalı emanet ederim...%20 reel kazanç demek, 10 senede paranın reel olarak 7-8 katına çıkması demek. yani 100 bin usd para koy, 10 sene sonra 1 milyon doların olsun...bu kazanç sağlanabilirse mini soros olursunuz benim gözümde.

bana şahsen %5 reel kazanç yeter, %10 hedefim..başarırsam kendimi çok başarılı sayarım...ama şunu unutmayalım...borsa çıkarken bu mümkün gözükebilir...önemli olan 20-25 sene gibi uzun dönemde, kriz ve çöküşlerin de olduğu dönemleri dahil ederek bu ortalamayı sağlamaktır.

6.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Iyi de bu getiriyi nasıl elde edeceğiz... Ilk basta hisse sendi denirken ilerleyen sayfalarda bir baktik ki sadece bir kac hisseye yatırım yapanlar dışında uzun vadeci yatırmcilar enflasyona yenik düşmüş.. Bu konuda burdaki bazi temettu emeklileri yorum bile yapmadı. Sanırım gercekle yuzlesmek istemediler.. Onca sene temettu hissesi toplayarak elde ettikleri birkimleri aslinda vadeli mevduat hesabında değerlendirseler daha fazla paraya sahip olacaklari gerçeğini görmezden geldiler. Yazılanlari sadece okuyup geçtiler...ama diger iletilerinde "temettu emeklisiyiz" diye vurgulamayi es gecmediler.. Simdide kariyer yarısı baslamis.. Ama gecen senelerin kaybi ile ilgili konusmak yine kimsenin isine gelmemiş....

Bu konuda bir kısim gecen 10 + surede enflasyonu yenen hisselerin gelecekte e aynı performansı sergileyecegini idda ederken bir kisimda bunun imkansız olduğunu idda etti ama sonuca varılamadi... Bu noktada kafasi karisan genc beyaz yatırımcı şimdi de kariyer yarılsarini izlemekle meşgul.....
    faiz getirisi, büyüyen bir şirketin getirisiyle kıyaslanamaz bile ancak büyümesini tamamlamış bir şirkete pahalı bir noktada ortak olmuşsanız elbette sonuç zararla sonuçlanır. 20 yıl önce üretim kapasiteleri 400bin ton civarında olan çimento şirketlerinden rastgele birine ortak olmuş olsaydınız en kötüsü bile reel anlamda size kar getirecekti. çünkü şu anda türkiyede 2 milyon ton kapasiteden küçük çimento şirketi neredeyse yoktur. Ancak şu unutulmamalıdır. geçmiş verilere dayanarak gelecege yatırım yapılmaz. çimento sektörü atıl kapasiteye ulaşmış durumdadır. kimya sektörü ve gıda sektöründe gidilecek daha çok yer vardır. Örnegin petkimin sadece türkiyenin ihtiyacını karşılamak için %200 büyümesi gerekir. ya da ulusoy un 2 milyar civarıda ciro yapıyor hisse başı neredeyse 20tl ciro var. sektör ortalama karlılıgı %10 civarında, ancak hisse 3 tl civarında. bu yanlış fiyatlama mutlaka düzelecektir. bunun için sebep gerekiyorsa bugday fiyatları yükselmenin eşigindedir. bugün yarın bugday fiyatları hareketlenir.
    gene teknolojiye dayalı bazı sektör ve şirketler eger başarabilirlerse önleri açıktır. RTA laboratuarları, tümosan gibi. bu şirketlerin büyümek için önlerinde fırsatlar duruyor. ancak bütün maharet bu şirketlerin bu fırsatları degerlendirmeyi başarıp başaramayacaklarındadır. Örnegin tümosan neden bir ford motor coorp. olmasın, ya da rta neden bir roecht olmasın. türkiyenin ve periferisindeki ülkelerin nüfusu hem yeterli hem de tüketime aç. Bütün mesele bu gibi şirketlerin bu fırsatı degerlendirebilmeleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,103
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sorry, you do not have access to this article!
    http://www.knightsbridgesearch.com/s...ds/files/4.pdf

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8. Sayın topik sahibi güzel bir konu için başlık açmışsıniz. 90 sayfa olmuş bir özet gecermusiniz.hemen ana başlıklarla. .bi kaç sayfa okudum baştan sağolsun Ahmetg niklj üyenin her topikte olduğu gibi kendi Amerika muhabbetlerini görünce vazgeçtim.

SM-G800H cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 109/637 İlkİlk ... 95999107108109110111119159209609 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •