Sayfa 1362/2111 İlkİlk ... 362862126213121352136013611362136313641372141214621862 ... SonSon
Arama sonucu : 16885 madde; 10,889 - 10,896 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Deniz Hocam merhabalar, cevabınız için teşekkürler hocam Fedin ve Avrupanın faiz artırımından dolayı ons altın ve borsalar düşüyor ben buna bağlıyorum. Ne zaman enflasyon normale döner faiz artırımı biterse işler yoluna girer o zaman altın ve Borsalar çıkışa geçer yanlışmı düşünüyorum.
    Borsalar için yukarıda yazdıklarım geçerli.Aslında her faiz artırımı borsalar için kötü değildir.Eğer ekonomi iyi bir şekilde büyüyorsa ve enflasyon da düşükse ,bu durumda yapılan faiz artırımını borsalar "ekonomi çok iyi gidiyor,merkez bankası ekonominin çok fazla ısınmaması ,enflasyonun ortaya çıkmaması ,sürdürülebilir bir büyüme için önleyici tedbir olarak faiz artırdı" der ve olumlu karşılar ve yükselmeye devam eder,ama şimdi öyle bir durum yok,kontrolden çıkmak üzere oldukça yüksek bir enflasyon var ve sert frene basılmasa maliyeti daha da yükseltecek bir enflasyon var,bu durumda enflasyonu kontrol alınacak dozda sıkı para politikası ve faiz artırımları uygulanırsa ekonomi durgunluğa girer şirket ciroları ve karları düşer,borsalar da bunu satar.Faiz artırımları yeterli dozda olmaz ise enflasyonun yeniden ateşi çıkar,bu yüzden ilacın dozu önemli.Borsalar enflasyonun kontrol altına alınacağı ve ekonominin yeniden sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir büyüme patikasına döndüğünün sinyallerini alırsa önceden fiyatlar ve satın alır.

Altının hareketi ise genel bilinen kuramlara uymayacak bir şekilde oluyor son zamanlarda.Belki yatırımcılar "ekonomi resesyona girecek,büyüme olmayacak,fiyatlar geri gelecek,o nedenle altının fiyatı da geri gelir" diye düşünüyor olabilir ve satıyor olabilirler.Ama ne zaman ,ekonomide resesyon olsa da ,enflasyonun düşmediği,fiyatların geri gelmediği görülünce altın ve diğer değerli metallere talep geleceğini,fiyatlarının yükselebileceğini tahmin ediyorum(Eğer büyük oyuncular bir piyasa manipülasyonu içinde değillerse)

Deniz bey biraz gündem dışı olucak ama enflasyon muhasebesi uygulansaydi acaba sirketlerin kari bundan nasil etkilenirdi... kari olusturan hangi kalemlerde degisiklik olurdu diye sormak istedim
    Degerli yorumlariniz icin cok tesekkur ederim iyi tatiller dilerim
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Mali sermayenin diğer sermaye kesimleri üzerinde egemenliğini kurduğu bir dünyada FED'in "Volckler"vari bir şok faiz artışı yapabilmesi mümkün değil. Böyle bir uygulama, ABD ekonomisinde sayıları %20'lere dayanan finans-dışı "zombi" (karları borçlarının faizini dahi karşılamaktan uzak) şirketlerin kitlesel iflası anlamına gelecektir. "Bedava para" ile yüzdürülen ve onların yanında faaliyetlerini bedava para yatırımı ile sürdürmeye alışmış diğerlerinin böyle bir maliyeti taşıyabilmeleri olasılık dışı. Faiz artışları başta ABD olmak üzere evrensel ölçekte büyük bir borç krizini tetikleyecektir. Bunu FED'i yönetenler de iyi biliyor. Dolayısıyla çaresizce ve gönülsüzce girdikleri patikadan yine çaresizce geri dönüş yapmak zorunda kalacaklar.

Bu kısır döngü, ondan en büyük zararı görmekte ve göreceği zarar daha da katlanacak olan toplumun kahir çoğunluğu tarafından durduruluncaya kadar devam edecektir.

Yani spekülasyon-gelir eşitsizliği-yoksulluk+ daha fazla spekülasyon-daha fazla gelir eşitsizliği ve yoksulluk kısır döngüsü kalıcı olarak kırılıncaya kadar.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Ona hiperenflasyon demeyelim de "enflasyon muhasebesi" diyelim.İşletmelerde enflasyon muhasebesi uygulanmasının yasal kriteri ;ÜFE'deki artışın son üç yılda %100'den ve son on iki ayda da %10'dan fazla olması ki, 31.12.2021 itibariyle son üç yıllık üretici fiyat endeks değişimi %141.70; son yıl endeks artışı ise %79.89 olarak gerçekleşti, dolayısıyla, Aralık 2021 itibariyle ile enflasyon muhasebesi şartları oluştu.
    Enflasyon muhasebesi 2004'te bir defa uygulanmış,sonraki yıllarda kriterler sağlanmadığı için uygulanmamıştı.Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 6 Ocak 2022 saat 16:48'de internet üzerinden duyurulan "Enflasyon Düzeltmesine İlişkin Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Taslağı" ile yapılan açıklamalara göre ,enflasyon muhasebesinin bu yıl uygulanmayacağı duyuruldu.

Enflasyon muhasebesinin işletmelerin bilançosunu nasıl etkileyeceğine dair standart bir cevap yok,her işletmenin kendi şartlarına göre farklı sonuçlar çıkabilir.Enflasyon muhasebesi uygulamalarında, enflasyonun etkisi karşısında gerçek değerlerini koruyamayan parasal olmayan aktiflerin ve pasiflerin değerlenmesini ve ortaya çıkan farkların kar veya zarar olarak sonuç hesaplarına yansıtılması gerekmektedir.Enflasyon muhasebesi uygulamalarında özü itibariyle iki türlü kar veya zarar oluşabilmektedir. l Enflasyon muhasebesi uygulamasına ilk geçiş sırasında oluşan kar veya zararlar , Enflasyon muhasebesi uygulanmaya başladıktan sonra oluşan kar veya zararlar. Yukarıda yer alan birinci grup zararlar (veya kârlar) klasik muhasebe kurallarına göre hazırlanan bilançoların değerlenmesi sırasında ortaya çıkar. Bu işlem sonucunda oluşan zarar veya karlar doğrudan doğruya bir hesap dönemiyle ilişkilendirilemez. Örneğin 1970 yılında aktife giren bir binanın değerinin tarihli değere taşınması halinde 51 yıl içerisinde enflasyon dolayısıyla oluşan değer artışının belirlenmesi ve bu farkın gelir yazılması gerekir. Yine benzeri şekilde 1970 yılında aynı şirket sermaye artırmış olsa idi, bu sermayenin de değerlenip gider yazılması gereklidir. Bu şekilde oluşan kar veya zararın tek bir hesap dönemiyle ilişkilendirilmesi mümkün değildir.Yukarıda belirtilen ikinci grup zararlar, enflasyon muhasebesi uygulanan her yıl için yıl sonlarında hesaplanır. Dolayısıyla, bu zararların hangi yılla ilgili olduğu bellidir.
    Enflasyonun firmalar üzerindeki etkisinin derecesi enflasyonun hızına,işletmenin varlıklarının parasal ve parasal olmayan değerler itibarıyla dağılımına izlenen yönetim ve finansman politikalarına, varlıkların devir hızına, yatırımların dağılımına, üretilen mal veya hizmetlerin talep esnekliğine, mali tabloların sunuş dönemlerinin süresine, teknolojik gelişmelerden yararlanma hızına, borç yapısına ve faizlerdeki gelişmelere göre değişmektedir.
    Enflasyonun etkisi enflasyon hızı, nakdi olmayan varlıkların yaşı ve bu varlıkların toplam varlıklara oranının yüksekliği, mali tabloların sunuş dönemlerinin uzunluğuyla doğru orantılı olarak artmaktadır. İzlenen yönetim politikası sonucunda elde yüksek tutarda stok bulundurulması ve stok değerleme yöntemi etkilerin boyutlarını değiştirebilmektedir. Stok devirleri yüksek firmalar enflasyondan daha az etkilenmektedirler. Ayrıca elde fazla tutarda bulundurulan nakdi varlıklar olumsuz etkilere sebep olurken fazla oranda nakdi borç gelir tablosunda olumlu etkiler yaratmaktadır. Aynı şekilde, büyük oranda borçla faaliyetine devam eden bir firma öz kaynakla finanse edilen firmaya göre enflasyondan daha az etkilenmektedir.

Bu konuda Merkez Bankası bünyesinde Enflasyon Muhasebesi ile ilgili bir çalışmanın aşağıda linkini veriyorum.

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...a2d6de-m3fB9So
     Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Deniz bey biraz gündem dışı olucak ama enflasyon muhasebesi uygulansaydi acaba sirketlerin kari bundan nasil etkilenirdi... kari olusturan hangi kalemlerde degisiklik olurdu diye sormak istedim
    Degerli yorumlariniz icin cok tesekkur ederim iyi tatiller dilerim

Daha önce bu konuda yazılar yazmıştım.Çok özet olarak:

-Sanayi şirketleri arsa,bina,fabrika teçhizat...duran varlıkları da enflasyonla birlikte değer kazandığından(tabii amortisman yıprama payı da dikkate alınarak),enflasyon muhasebesinde bilançoları "daha az" olumsuz etkilenir.

-Ama bankaların kabaca tüm varlıkları para olduğu için bilançoları enflasyon muhasebesinden çok olumsuz etkilenirler.(Yani bilançoları enflasyon muhasebesi uygulanınca ,uygulanmadığı duruma göre çok daha kötü gelir)

-Borçlu olan şirketlerin bilançoları enflasyon muhasebesinden olumlu etkilenirken,borcu az nakit varlıkları yüksek olan şirketler olumsuz etkilenir.

-Tabii bir de TUİK'in gerçeği yansıtmayan enflasyon rakamları var,o da ayrı bir başağrısı..

Cok tesekkurler Deniz bey borsayla ilgili bir yorum yaparken bu konuda onem tasiyor gercekten
    Iyi aksamlar dilerim saygilar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

6. Deniz Bey bu bakış açısına katılır mısınız, yine aynı şey olacak, hatta daha büyük olacak diyor, ben de diyorum ki aynı şey niye olsun, çok daha yavaş zamana yayarak yapacak olmalılar demeye çalışıyorum. Aslında bir bütün bakış açım, borsalar piyasalar biraz daha düşecek ama bu bir düzeltme 2021 de başlayan yukarı hareket bitmedi ağır aksak (ending diagonal yapısı) da olsa ilerlemeye devam edecek olmalı diyorum.

Global recession is coming. The shock to US housing is much bigger than in past monetary tightening cycles, as mortgage rates have risen so much more than Treasury yields. The true tightening in US financial conditions far exceeds what long-term Treasury yields indicate...

https://twitter.com/RobinBrooksIIF/s...036481/photo/1

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Deniz Bey bu bakış açısına katılır mısınız, yine aynı şey olacak, hatta daha büyük olacak diyor, ben de diyorum ki aynı şey niye olsun, çok daha yavaş zamana yayarak yapacak olmalılar demeye çalışıyorum. Aslında bir bütün bakış açım, borsalar piyasalar biraz daha düşecek ama bu bir düzeltme 2021 de başlayan yukarı hareket bitmedi ağır aksak (ending diagonal yapısı) da olsa ilerlemeye devam edecek olmalı diyorum.

Global recession is coming. The shock to US housing is much bigger than in past monetary tightening cycles, as mortgage rates have risen so much more than Treasury yields. The true tightening in US financial conditions far exceeds what long-term Treasury yields indicate...

https://twitter.com/RobinBrooksIIF/s...036481/photo/1

Robin Brooks'a katılmıyorum.Referans aldığı pusulada bir yanlışlık yok ,ama pusulanın yanına demir koyarsanız yanlış yön gösterir değil mi..Şu anda ABD'de olan tam da bu.Robin Brooks kendisine sorsun,Fed bilançosunu olması gerekenin en az 3 katına 9 trilyon dolara çıkarmasaydı,politika faiziyle kısa vadeli faizleri kontrol ederken,piyasaya girerek aldığı trilyonlarca dolarlık uzun vadeli tahvillerle uzun vadeli tahvillerin faizlerini baskı altına alıp bastırmasaydı,bilançosu şu anda 3 trilyon dolarda kalsaydı , 30 yıllık ABD Hazine tahvillerin faizi şu anda nerede olurdu acaba..O zaman grafik şimdikinden çok farklı olur ve bu tür bir yorumun kapısını kapatırdı.

Eğer Fed para politikasında mevcut duruşunu korursa, esaslı bir değişikliğe gitmez ise ,ABD ekonomisi için 2023 yılı sonuna kadar baz senaryom; stagflasyon yaşayacağı.Yani yüksek enflasyon devam edecek, ekonomisi küçülmeyecek(resesyona girmeyecek) ama durgunluk içinde olacak yani sıfıra yakın düşük oranlı büyüme olacak.ABD borsaları da stagflasyon realitesine göre hareket edecek.
    Son düzenleme : deniz43; 16-07-2022 saat: 07:15.

8. Değerli hocam ben bunların herhangi bir küçülme yapacağına inancımı yitirdim.

Bu durumda sizce en doğru pozisyon hangisi olur? Tarım emtialar dediniz ki ben de bunu kendimce harmanlayıp çok güzel bazı şirketler yakaladım bizim bist de. Hala bu görüşünüz devam eder mi? Değerli metaller özellikle altın neden bu duruma tepki veremiyor piyasası kontrol altında olduğu için mi? Sizce FED in dişsiz olduğunu düşünen birisi için altın yatırımı mantıklı mı bu seviyelerde? Teşekkürler ve selamlar elinize emeğinize sağlık.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Robin Brooks'a katılmıyorum.Referans aldığı pusulada bir yanlışlık yok ,ama pusulanın yanına demir koyarsanız yanlış yön gösterir değil mi..Şu anda ABD'de olan tam da bu.Robin Brooks kendisine sorsun,Fed bilançosunu olması gerekenin en az 3 katına 9 trilyon dolara çıkarmasaydı,politika faiziyle kısa vadeli faizleri kontrol ederken,piyasaya girerek aldığı trilyonlarca dolarlık uzun vadeli tahvillerle uzun vadeli tahvillerin faizlerini baskı altına alıp bastırmasaydı,bilançosu şu anda 3 trilyon dolarda kalsaydı , 30 yıllık ABD Hazine tahvillerin faizi şu anda nerede olurdu acaba..O zaman grafik şimdikinden çok farklı olur ve bu tür bir yorumun kapısını kapatırdı.

Eğer Fed para politikasında mevcut duruşunu korursa, esaslı bir değişikliğe gitmez ise ,ABD ekonomisi için 2023 yılı sonuna kadar baz senaryom; stagflasyon yaşayacağı.Yani yüksek enflasyon devam edecek, ekonomisi küçülmeyecek(resesyona girmeyecek) ama durgunluk içinde olacak yani sıfıra yakın düşük oranlı büyüme olacak.ABD borsaları da stagflasyon realitesine göre hareket edecek.

Sayfa 1362/2111 İlkİlk ... 362862126213121352136013611362136313641372141214621862 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •