Sayfa 277/997 İlkİlk ... 177227267275276277278279287327377777 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 2,209 - 2,216 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. Sayın rxpu size saygım var ama son zamanlarda sürekli kendinizle çelişmektesiniz.
    Ben ülkenin sorunları için kökten çözümlerden bahsederken bana hep durumu idare edecek yöntemlerin daha doğru olduğunu anlattınız. Şimdi ise paravan çözümlerin karşısındasınız.
    Yüksek döviz düşük faiz olmalı dediğimde çok net hatırlıyorum Türkiye bunu kaldıramaz yetişmiş elemenüretmek için 30 yıla ihtiyaç var en az demiştiniz.
    Kötü niyetle söylemiyorum inanın ama bence kafanız fena halde karışmış durumda bence

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Başlanması gereken nokta , daha da fazla dış borç alarak , ülkeyi ithal rüzgar gülleri (siemens) , nükleer reaktörler (rusya) , balistik füzeler (S-400 rusya) ile doldurmak değil.

Başlanması gereken nokta eğitim. Ve bu noktadan başlanmadığı sürece diğer kollardan yürüdüğün her kilometre ülkeyi daha da dışa bağımlı kılıyor ve zarar veriyor. Ve asıl sorunu gizliyor. Yanıltıcı bir ortam oluşturuyor. Altyapımızı güçlüymüş gibi gösteriyor.

Zannediliyor ki biz dış borç alarak modern dünyanın üretim çıktılarını ülkeye ithal edelim ve mutlaka zamanla burada da muadilleri benzerleri üretilebilir hale gelir. Bu bence yanlış. Türkiye'nin altyapısını eğitimini geliştirmeden yapılan her stratejik ürün ithalatı ve iç piyasaya entegrasyonu iç piyasadaki gelişimi baltalayacaktır.

2. laga lugayla trollerle işim olmaz,onların yazdıkları yok hükmündedir. bir kez daha tekrar ediyorum TR ekonomik ve sosyal olarak bitmiştir. TR nin bana tek yararı %4,2 brüt dolar faizi almamdır,bu faizi ABD'de 20 senede zor alırsınız. Burada ABD liler bu rakamı duyunca inanamıyor.

3.  Alıntı Originally Posted by mehtapkarayol Yazıyı Oku
    Türkiye nükleer enerjide çok geç kaldı ve hala da kalmakta.
    Türkiye'ye en az 3 tane nükleer santral acilen lazım.
    Bırakın bu çevrecilik masallarını Allah aşkınıza.
    Green*** gibi örgütler gelişmiş ülkelerin çıkarları için çalışan paravan örgütler.
    İlk defa katılıyorum.

4. Seni dolar düştüğünde de buralarda görmek isterdik ama karabatak gibi bir varsın bir yoksun.
    Biz hep buradayız
    Az düşsün yine kabuğuna çekilirsin
    Azcık mert ol ya azcık.

Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    laga lugayla trollerle işim olmaz,onların yazdıkları yok hükmündedir. bir kez daha tekrar ediyorum TR ekonomik ve sosyal olarak bitmiştir. TR nin bana tek yararı %4,2 brüt dolar faizi almamdır,bu faizi ABD'de 20 senede zor alırsınız. Burada ABD liler bu rakamı duyunca inanamıyor.

5.  Alıntı Originally Posted by Ahme Yazıyı Oku
    İlk defa katılıyorum.
    Ahme nükleere karşı olduğum yok ama yapılan anlaşmalar açıkça sömürü anlaşmalarıdır ben bunlara karşıyım. bu iş ya EÜAŞ tarafından yaptırılsın yada hiç bir garanti verilmeden özel sektöre yaptırılsın. öyle hazine garantisiyle devletçilik soslu yandaş sermayeye karşıyım ben.

6.  Alıntı Originally Posted by mehtapkarayol Yazıyı Oku
    Türkiye nükleer enerjide çok geç kaldı ve hala da kalmakta.
    Türkiye'ye en az 3 tane nükleer santral acilen lazım.
    Bırakın bu çevrecilik masallarını Allah aşkınıza.
    Green*** gibi örgütler gelişmiş ülkelerin çıkarları için çalışan paravan örgütler.
     Alıntı Originally Posted by mehtapkarayol Yazıyı Oku
    Sayın rxpu size saygım var ama son zamanlarda sürekli kendinizle çelişmektesiniz.
    Ben ülkenin sorunları için kökten çözümlerden bahsederken bana hep durumu idare edecek yöntemlerin daha doğru olduğunu anlattınız. Şimdi ise paravan çözümlerin karşısındasınız.
    Yüksek döviz düşük faiz olmalı dediğimde çok net hatırlıyorum Türkiye bunu kaldıramaz yetişmiş elemenüretmek için 30 yıla ihtiyaç var en az demiştiniz.
    Kötü niyetle söylemiyorum inanın ama bence kafanız fena halde karışmış durumda bence
    Nükleer santral kurulmasın demiyorum. Ama kurabiliyorsak kuralım diyorum. Yoksa gelişmiş ülkelerin çıkarları için ellerinde kalan eski teknoloji artığını almayalım diyorum. Gelişmiş ülkelerin ellerindeki eski teknoloji nükleer reaktörleri ülkemize getirmek onların çıkarlarına hizmet eder diyorum.

Ayrıca söylemim hep aynı , şu anki yetişmiş insan profilimiz ile bu mümkün değil. Çelişki nerede?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    Hos geldiniz.burasi aliskanlik yapar.istediginiz soruyu sorabilirsiniz.
    elimizden geldiğince yardımcı oluruz.
    Çok teşekkür ederim.

Benim geriden gelen yüksek çoğunluğunu kredi kartılarının oluşturduğu borçlarım mevcut.
    (2012 senesinde 60000 TL idi)
    2012 senesinde iş değişikliği yaparak daha iyi olacağını düşündüğüm farklı bir sektöre geçiş yaptım.Tabi yanımda borçlarımla beraber.2013-2014 seneleri yeni işi oturtmakla geçti.Bu esnada kart borçlarım azaldı banka kredisi arttı. Krediler azaldı kart arttı. Bu denge hep böyle devam etti.
    2015-2016 senelerinde kart borçlarımı epey azaltmaya başladım işlerin düşük seyrettiği aylarda yeniden arttılar.
    Kredi ile kartlarımı kapattım.
    Dedim sürekli faiz ödeyip ana para borç olarak kalacağına bari faiz ödeyim ama ana para borcu da bitsin.
    Ancak öyle olmadı.Zira çektiğim kredilerden ziyade Vergi taksitlendirmeleri - geçmişten gelen bağkur borçları vs derken hep borç vardı yanında. Ve neticede kartları kapattık ama giderim her zaman için gelirimden önde olduğu için mecburen yeniden kartlara açıldık.
    Nitekim ben bugüne dek 3 kez kart borçları sıfırladım . Yok olmuyor bir yerde yanlış yapıyorum.
    Yada cidden ödenemeyecek borç içerisine girmişim ( kendi çapıma göre)
    Şuanda gelinen noktada ise 5 ay sonra tüm banka kredilerim bitiyor.
    Kredi kartlarına ise malesef ki yine 55000 tl borçluyum.

Ancak şuanda piyasanın içinde bulunduğu durum sizlerin malumu.
    Geçen senelerden farklı bir durum var. Ben her zaman için kartlarımın asgarasini ve hatta biraz daha fazlasını öder ( çoğu zaman neredeyse tamamını) aynı ay içerisinde geri borçlanırdım.
    Şuan gelinen noktada asgari miktarları ödemekte zorlanıyorum.
    Ve esnaflık hayatımda ilk defa batmaktan korkmaya yada içten içe bu olasılığı geçirmeye başladım.
    Çok eski zamanlarda şuanki mevcut borç bakiyemin 3 katı olduğu günlerde bile acaba batıyormuyum dememiştim çünkü en azından alışverişler hızlı idi ve bana ait olmasada işlettiğim gelen giden para miktarı günü geçiriyordu.

Ve ben kendi aklımca şöyle bir karar aldım.
    Sizlere danışmak istediğim kısım burada başlıyor.
    Öncelikle %1 dahi olsa batma riski oluşmaya başlıyorsa ki bence aslında bende bu zaten vardı piyasaların mevcut hali sebebi ile daha da katlandı bu risk oranı.O zaman benim öncelikle bir filika inşaa etmem gerekiyor.Zira bakmakla yükümlü olduğum bir evladım ve bir eşim var.
    Nedir bu filika ?
    Gemi işyerim.Gemi batarsa kıyıya nasıl çıkacağım.? İşte filikamız benim kenarda bekleyen (benimle ilişiklendirilmeyen ) bir likit.
    Benimle ilişiklendirilmeyen diyorum çünkü batarsam onlarda batar.Öncelikle likite dönebileceğim esntrümanlarımı dökmeye başladım.

Öncelikle BES birikimlerimiz battı gözüme..Tamam ekonomi uzmanı değilim ama gerçekten üç kuruş da aklım yokmuş.2010 yılının 6.ayında başladığım ve 18.000 TL ana para yatırdığım Bes'in bugün için bana getirdiği rakam 19331 TL.
    Şaka gibi...
    Eşimin ve benim BES sisteminden bugün itibariyle ayrılırsak alacağımız toplam tutar 31000 TL.

Ardından arabam geliyor ki cidden hani diyorlar ya tüketim toplumuyuz. Buyrun size örnek. Sıfır aldığım arabam şuanda 20 aylık ve 8000 KM'de.
    Yani anlayacağınız araba ile pek işim olmuyor.
    Arabayı hiç çalıştırmadan bir hesap yaptım (Kasko-MTV-Sigorta-Bakım) vay arkadaş.. Bu paraya tüm ticari taksiler benim aslında. (yaptığım yıllık KM'nin 4000 olduğunu düşünürsek)

Çok uzattım. Sonuç olarak o , bu , şu derken birkaç hafta içerisinde 140000 TL bir değer elde edebiliyorum. Borçlanmadan muaf olarak.
    Şimdi ben diyorum ki , allah korusun ama battım diyelim. bir filikam olsun.
    Sığınacak bir limanım.
    Mesajlardan okuduğum kadarı ile 140000 TL buradaki birçok kişi için çerez. Ama benim için sıfırdan başlamak ve bu esnada aileme sahip çıkmak demek.
    Bu tasarrufu da farklı yatırımlarda (sıfır yada sıfıra yakın risklerde) kullanayım örn.Mevduat - Dolar - Altın vb.
    Bu sürede de önümü göreyim ne olacaksa olsun.
    Çıkarsam zaten borçlarım biter . Batarsam da bankalara gelin ne alabiliyosanız alın ben bittim derim.

Genel olarak fikirlerlerim bu yönde. Paranın değerlendirme seçimi kısmını uzatmıyorum çünkü öncelikle merak ettiğim mevcut durumda yapmaya kalkıştığım şeyin ekonomik açıdan mantığı varmı sizlerin nazarında ?

Çok uzun oldu nezaket gösterip okuyan herkese teşekkür ederim.

8. bir-esnaf:

Ben olsaydım:

Olabildiğince hızlı bir şekilde nakde dönerdim. Elimdeki malların istediğim zaman satılması mümkün değil.O nedenle malın nakde dönüşünü ihtiyacım olmadığı zamanda planlardım, ihtiyacım olduğunda değil.

Borçlarımı kapattıktan sonra elimde kalan parayı kesinlikle yeni bir girişime yatırmazdım. Mevduat yapardım. (Eğer giderlerim TL ise TL mevduat yapardım)

Esnaf olarak genelde alternatif maliyetleri göz ardı ediyoruz. Hemen bir işe girerdim. girdiğim iş ilk aşamada ailenin aylık giderini başa baş karşılasa da yeter. Mevduattaki paraya dokunmazdım, getirisi ile birlikte tekrar 150-200kTL'nin üzerine çıkmasını beklerdim.

BES fon bir emeklilik sistemi değil, Aynı bir mevduat gibi çalışıyor, süre dolduğunda sistem sana birikmiş paranı geri veriyor. Ya da birikmiş paranı belirli bir aya bölüp sana geri ödüyor. Ama sınırsız değil. Örneğin 30.000TL biriktirdiysen sistem sana 30 ay boyunca 1400TL öder. Ama 30. ayda ödemeleri keser. O yüzden eğer bankaya faiz ödediğin bir borcun varsa BES'i kapatıp o borcu sıfırlaman her zaman daha iyidir.Zira banka yılllık olarak aldığın kredi için senden sana BES için verdiği getirinin 2 ila 3 katını alır.

Arabayı satardım.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Sayfa 277/997 İlkİlk ... 177227267275276277278279287327377777 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •