Sayfa 718/2111 İlkİlk ... 21861866870871671771871972072876881812181718 ... SonSon
Arama sonucu : 16884 madde; 5,737 - 5,744 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Yorumlariniza katiliyorum. Hatta bence alt metin soyle olacak:
    - Bakin faizi arttirdik, yatirimlar durdu cari acik artti, enflasyon yukseldi. Ben size faiz sebep enflasyon sonuc demistim ama beni dinlemediler.
    - Merkez bankasi da yanlis yaptigini kabul etti faizleri dusurmeye basladi. Buyuyen Turkiye icin dusuk faiz sart. Kur yukselse de bunu kisa surede kendi lehimize cevirecegiz.
    - Vatandaslarimizdan biraz sabir ve ozveri bekliyoruz. Kisa sure icerisinde guzel gunler gorecegiz.

Bu arada kisisel yorumum da yuksek faizin ulkemiz acisindan cozum olmayacagi yonunde. Ozellikle tum dunyada faizler bu kadar dusukken, turkiyede yuksek faiz vermek yabanci fonlara para kazandirip sorunlari ertelemekten baska ise yaramiyor maalesef. Oteki taraftan yuksek doviz kuru da tabi ki buyuk bir problem. Ancak yuksek volatiliteli doviz kuru yerine, stabil yuksek doviz kurunu tercih etmek bana daha mantikli geliyor.
     Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Sayın Deniz hocam,

Dün Ekonomik Reform Paketi açıklandı. Tamamını dinledim. 98 sayfalık reform paketini bugün sabah inceledim.
    Şimdi gazetede haberi okurken birden bende ışık yandı. Fikrimi burada paylaşacağım izninizle. Tabi bu konudaki düşünceleriniz benim için çok değerlidir.

“İkide bir fiyat istikrarı , fiyat istikrarı diyorlar ya .... Biz onu atıp kenara koyduk. Şimdi yeni dönem az önce anlattığım gibi aslında dört temelin üzerinde bina edilecek. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat”

Bu cümle dünkü konuşmanın en kilit cümlesi olabilir. Dün Sayın Ayhan Başkan bu konuda bir paylaşım yapmıştı.
    Benim anladığım şu; Yatırıma önem vereceğiz. Yeni yatırım yapılması için uygun yatırım ortamının hazırlanması gerekir. En başta yatırımların önündeki en büyük engellerden biri olan faizlerin düşürülmesi lazım. Bu sağlandığında istihdam artışı sağlanacak , üretim artacak ve ihracatımız artacak. Fiyat istikrarını bir kenara koyduğumuza göre döviz kurlarının artışı neticesinde yükselecek enflasyonu bir süre önemsemeyeceğiz .
    Acaba düşük faiz yüksek kur gibi bir politika değişikliğine mi gideceğiz?
    Diğer yandan dünkü konuşmada Enflasyonun tek haneye düşürülme hedefi var.
    Aynı pakette taban tabana zıt iki ifade.
    18 Mart’ta Merkez Bankası toplantı kararında yeni politikanın ilk işaretini görebiliriz.
    Son dönemdeki beklentilerin aksine Politika faizi sabit bırakılır veya hatta düşürülürse bir politika değişikliğine gidileceği şeklinde yorumlayabiliriz.

SM-G965F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,806
    ABD deki Balon patlaması için öncü göstergeler 10 yıllık ABD hazine bonolarının faizinin 4.25 i geçmesi mi sadece yoksa başka kriterleriniz de var mı ? Diyelim ki balon patladı sizce güvenl, liman döviz kavanan öz varlık karlılığı yüksek kağıtlar mı altın mı dolar mı .
    Teşekkürler deniz bey

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Türkiye mi,küresel olarak mı?
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

3. yüksek kurda makul seviye nedir ?
    reelde,
    yüksek kur == fakirlik.(reel kur da sanırım 65-70% sularında)

gelirim aynı kalsın ama elektrik vb faturası 50-100% artsın.. herkes OK ise, önden yüklemeli yüksek kur olur..
    sosyal bedeli kaldırabilecekse toplum, daha doğrusu kaldıracak marjı kaldıysa..
    gıda pahalı enflasyon var diye de ağlaşılmasın.

faiz artı kur kombinesinin ise.. sorunlu durumdaki yığınlara ve şirketlere çıkış yolu bırakmayacağı kanısındayım(talep iyice kesilir)..

sermaye olmadan, sermayeyi devalue etmek, nasıl sermaye yatırımına sebebiyet verecek ? bir muamma

geçen 6 aydan sonra, mevcut halde devalue edilebilecek tek şey bireylerin yaşamı..

sonucunda
    faiz, sorunu ertelemek ise, sadece kur yükselişine bel bağlamakta daha yüksek derecede naiflik.

muhtemelen başka bir sorun vardır, ön yüklemeli yol yapılıyordur.
    faize ezdirmicez dendi arttı. istikrar rafta denir tersine gidilir.
    aksi durumda dış sermaye damlaları da durur..

kanımca da sorunların tamamı, toplumun kendi ilkelerinden kaynaklı.. ne faiz ne kur..
    40 yıldır aynı şeyler.. aynı diyaloglar, farklı zamanlar, devre uygun çözüm argumanları.. aynı sonuçlar..

4. Dunyadaki faizlerin dusmesi ile Turkiye faizlerinin bence bir alakasi yok.

Dunyada hangi ulkede, yonetime cokmus bir cete var.

Gambia ile Almanya'yi mukayese etmek gibi.

Eger bunlar, dunya'da da boyle diyorsa, soymak icin bir baska neden anlatmak icindir.

Bunlara sormak lazim, dunyada verdigi her rakami yalan olan kac ulke var.

5. Bu hafta mb faiz artıracak bence. Zamanında çokokrem ile oyalanma olmasa bu durumlara düşmezdik. Dünya 0 enflasyon yaşarken biz 15-17 🤔

Biraz farkli gelebilir ancak ben faizin düşük olduğunu düşünüyorum. bence olmasi gerekenin altindayiz. tuik enflasyonu yerine enag enflasyonu dikkate alinmali üzerine 2 puan kadar da kar marji birakilmalı. Bu enflasyon gercekten dizginlene kadar halk lira ile ticaret yaptiginda zarar etmeyecegine ikna olana kadar surdurulmeli. Ben doviz kuru bir diger deyisle enflasyon ve yuksek faiz arasinda bir tercih yaparcaksak yuksek faizden yanayim. Enflasyonun hangi noktada duracağını kestirmek zor. Belki de hic ummadigimiz noktalar olacak.Faiz dusuk oldugunda da insanlar bir fabrika kurmayacaklar bir yazilim uretmeyecekler sehrin sinirinda arsa kapatip yuksek katli bina yapip paralarini katlayacaklar . Bununla birlikte fakirlesmek g20den dusmek kisi basina dusen milli gelirin azalmasi yabancilarin üc kurusa ulkenin gelir ureten sirketlerini guzel yerlerini yagmalamasi da birlikte gelecek
    Yatirimlar konusunda zaten kendi ic kaynaklarimizla gelebilecegimiz nokta egitim seviyemiz ile sinırlı. Özellikle yabanci dogrudan yatirima ihtiyacimiz var bu da milletlerin düşüşü kitabini hatmetmekten geciyor
    Bu uzun ve acı dolu bir yol buna göğüs gerebilecek bir siyasi otorite lazim. Hayellere masallara dayanmayan dış politika lazim . Multeci sorununu cozmek lazim. Insallah cocuklarimiz başarabilir bizim başarılarımız bilinen bir gercek
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

RTE cuma günü yaptığı konuşma ile seçim sürecini başlattı.

Tasarruf adı altında belediyelerin hazine garantili bile olmayan yurtdışı kredi bulma yolunu kapattı, CHP'li belediyelerin tamamen ellerini kollarını bağladı.

Bol para basılacak, tüm para seçim ve müteahhit ödemelerinde kullanılacak. Yani seçimi kazansa da kaybetse de ortada enkaz değil, iflas durumunda bir ülke kalacak.

Faiz artışı bitti, dövizi tutmak için özel bir çaba harcanmayacak. Enflasyon, CB'ye bağlanan TÜİK ile rekorlar kırsa bile düşmüş olacak. Faizler tahminen Mayıs ayından itibaren düşürülmeye başlanacak.

Fiyat kontrolü adı altında bol bol ceza kesilecek. Trafik-maske cezaları rekor kıracak. Büyük ölçekli şirketlerden (yapılabilirse) geriye dönük daha fazla vergi talep edilecek, yandaşın vergi borçları silinmeye devam edilecek.

Önümüzde, seçime kadar böyle bir süreç var. Bu süreçte döviz, borsa hangi rakamlara gider, bireysel olarak kendimizi nasıl koruruzu tartışma zamanı bence.

Lenovo P1a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by JAS Yazıyı Oku
    Bol para basılacak, tüm para seçim ve müteahhit ödemelerinde kullanılacak. Yani seçimi kazansa da kaybetse de ortada enkaz değil, iflas durumunda bir ülke kalacak.
    Önümüzde, seçime kadar böyle bir süreç var. Bu süreçte döviz, borsa hangi rakamlara gider, bireysel olarak kendimizi nasıl koruruzu tartışma zamanı bence.
    çok aşırı uç eğilimi yapmamak gerekir kanısındayım.
    müteahhit cuntası en fazla kaybeden olur.

diğer taratan, bu iki ekstreme de aynı anda temas edebilecek bir enstruman olduğunu da sanmıyorum...
    olsa, baştan iflas durumu oluşmaz..

Sayfa 718/2111 İlkİlk ... 21861866870871671771871972072876881812181718 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •