Sayfa 271/2092 İlkİlk ... 1712212612692702712722732813213717711271 ... SonSon
Arama sonucu : 16731 madde; 2,161 - 2,168 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ABD'de şu anda çekirdek enflasyon %2.2. 550 milyar dolarlık ithalata uygulanan bu gümrük tarifelerinin -diğer şartlar aynı kalmak üzere- gelecek yıl enflasyonu kabaca 1 puan yükselterek %3'ün üzerine çıkaracağı hesaplanıyor.Aynı anda Fed de ,ABD'de tüketici harcamaları ve talebi canlıyken para politikasını gevşetici adımlar atıp,ekonomiyi ısıtırsa ABD'de enflasyonun kontroldan çıkma riski artmış olur.
    Tahvil fiyatları nasıl düşüyor ?.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Tahvil fiyatları nasıl düşüyor ?.

Ticaret savaşlarının gerginliği ve dünya geneline yayılan kur savaşları nedeniyle ,para riskli varlıklardan çıkıp,güvenli limanlara akıyor.Yani Japonya Yen'i,ABD ve Almanya Hazine tahvilleri,altın....Tahvillere talep nedeniyle tahvillerin değeri artıyor(faizler düşüyor).Piyasalar resesyon olacağını,bunun da ekonominin küçülmesine bağlı olarak işsizlik yaratacağı,bunun da talebi düşüreceği tüketim harcamalarını azaltacağı,talep düşüşüyle talep kaynaklı enflasyon baskısı olmayacağı senaryosuna oynuyorlar,yani şu anda gümrük vergilerinin getireceği maliyet artışlarından kaynaklanan -maliyet artışı kaynaklı - enflasyon olgusunu göz ardı ediyorlar,veya kısa vadeli ( al-sat) değer artışı kazancı için pozisyon alıyorlar.
    Yani ekonomi gerçekten durgunluğa girse bile stagflasyon( yani durgunluk içinde enflasyon) riskini gözardı ediyorlar.

Not:İstatistiksel olarak,Altın'ın en çok prim yaptığı dönemler ekonomide stagflasyon olduğu dönemlerdir.
    Son düzenleme : deniz43; 24-08-2019 saat: 10:10.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Ticaret savaşlarının gerginliği ve dünya geneline yayılan kur savaşları nedeniyle ,para riskli varlıklardan çıkıp,güvenli limanlara akıyor.Yani Japonya Yen'i,ABD ve Almanya Hazine tahvilleri,altın....Tahvillere talep nedeniyle tahvillerin değeri artıyor(faizler düşüyor).Piyasalar resesyon olacağını,bunun da ekonominin küçülmesine bağlı olarak işsizlik yaratacağı,bunun da talebi düşüreceği tüketim harcamalarını azaltacağı,talep düşüşüyle talep kaynaklı enflasyon baskısı olmayacağı senaryosuna oynuyorlar,yani şu anda gümrük vergilerinin getireceği maliyet artışlarından kaynaklanan -maliyet artışı kaynaklı - enflasyon olgusunu göz ardı ediyorlar,veya kısa vadeli ( al-sat) değer artışı kazancı için pozisyon alıyorlar.
    Yani ekonomi gerçekten durgunluğa girse bile stagflasyon( yani durgunluk içinde enflasyon) riskini gözardı ediyorlar.

Not:İstatistiksel olarak,Altın'ın en çok prim yaptığı dönemler ekonomide stagflasyon olduğu dönemlerdir.
    Bu yatırım tavsiyesine girecek ama sormak isterim. Türkiyenin 10 yıllık eurobondları için düşünceniz nedir ?. Benim kafam karıştı. Bir tarafta ekonomik aktivite artsın diye faiz indirimleri , diğer tarafta enflasyonu azdıracak gümrük tarifeleri

O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bu yatırım tavsiyesine girecek ama sormak isterim. Türkiyenin 10 yıllık eurobondları için düşünceniz nedir ?. Benim kafam karıştı. Bir tarafta ekonomik aktivite artsın diye faiz indirimleri , diğer tarafta enflasyonu azdıracak gümrük tarifeleri

Geçen sene Ağustos krizinden sonra, dolar cinsinden yıllık %20'yi aşan getiri sunan fırsatlar çıkmıştı(Banka eurobondları). Önümüzdeki dönemde geçen yılın fırsatını yakalamasa bile, şu anda verdiğinden daha iyi getiri sunacak fırsatlar çıkabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle bence bu enstrüman yatırım yapmak için zaman erken. Bir de yatırım yapmadan önce vergi mevzuatını incelemenizi öneririm.
    Bu vergi mevzuatını büyüķ bankaların aracı kurumları dahil bilen kişi sayısı oldukça az.
    Aşağıdaki bilgiler,eurobond yatırımı yapmayı düşünenler için bu başlıkta hazır bulunsun:

Eurobond nedir?

Kısa bir tanımla Eurobond'lar; şirketin veya ülkenin yabancı para biriminden finanse edilmesini sağlayan borç senetleridir. Yurt dışındaki piyasalarda uluslararası finans kuruluşlarının oluşturduğu konsorsiyum aracılığıyla yabancı para biriminden tahvil olarak ihraç edilir. Uzun vadeli dış borçlanma aracı olarak vadeleri 5 ile 30 yıl arasında değişerek, USD cinsinden 6 ayda bir, Euro cinsinden ise yılda bir kupon ödemesi içerir.

Hangi tür kazançlar elde edilebilir?

Eurobond'lardan faiz veya alım satım kazancı olmak üzere iki tür gelir elde edebilirsiniz. Bireysel yatırımcının (tam mükellef gerçek kişi) portföyündeki Eurobond için kupon veya itfa tarihinde elde ettiği faiz geliri vergi mevzuatı açısından menkul sermaye iradı olarak adlandırılıyor. Diğer yandan, bu kıymetlerin alım satımından kaynaklanan alım satım kazançları ise değer artış kazancı olarak nitelendiriliyor.*

Bu kazançlar nasıl vergilendiriliyor?

Gelir Vergisi Kanunu'nda 2006 yılında yapılan değişiklikle, Eurobond alım satımı, itfası ve dönemsel getirileri, Geçici 67. madde olarak anılan kaynağında kesinti uygulamasına yani stopaj mekanizmasına tabi bulunmamaktadır. Diğer bir anlatımla, vadeli mevduat, yatırım fonu veya tahvil gibi menkul kıymetlerden elde edilen kazançların, banka ve aracı kurumlar vasıtasıyla kaynağında vergileri kesilmekte olduğundan bu kazançlar için ayrıca gelir vergisi beyannamesi verilmesine de gerek bulunmuyor. Ancak, bu kural Eurobond'lar için geçerli olmayıp, Kanun hükümlerinin kaynağında vergi kesintisini öngörmemesi nedeniyle, yatırımcının kişisel gelir beyanı esas alınıyor. Bu özellik Eurobond işlemlerini, birçok yatırım aracının vergilendirilmesinden farklı kılıyor.

Yazımızın başında belirtmiş olduğumuz üzere bu kıymetlerden iki farklı gelir elde edilebiliyor.

Kupon ve itfa gelirlerinin,

Alım satım kazançlarının,*

Vergilendirilmesine yönelik açıklamalarımız ve beyan sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar özetle aşağıdaki şekildedir.*

Faiz Gelirlerinin Vergilendirilmesi

2017 yılı içerisinde Eurobond kupon geliri elde eden bireysel yatırımcının (tam mükellef gerçek kişi) söz konusu kupon gelirlerinin TL cinsinden toplamının yıllık gelir vergisi beyan sınırı olan 30.000 TL'yi aşması durumunda; bu tutarların tamamını beyan etmesi gerekiyor. Müşterek/Ortak hesap sahipleri açısından ise tutarın aşılıp aşılmadığı her bir ortak için ayrı ayrı dikkate alınmalı.

Ayrıca, faiz gelirlerine ilişkin beyan sınırının aşılıp aşılmadığının tespitinde, beyana tabi menkul sermaye iratları ve tevkifata tabi tutulmuş gayrimenkul sermaye iratlarıyla birlikte değerlendirme yapmayı unutmamanız gerekiyor. Örneğin; Eurobond kupon gelirine ilave olarak yıl içerisinde işyeri kira geliri elde edilmesi veya yıl boyunca farklı tarihlerde Eurobond alım satım kazancının bulunması2 veya sahip olunan hisse senetlerine ilişkin temettü geliri elde edilmesi gibi benzer tüm kazançlar, beyan sınırının tespitinde dikkate alınıyor.

Kupon tahsilatları, döviz cinsinden gerçekleştiği için işlem günündeki TL değerlerinin banka veya aracı kurumdan temin edilerek özet vergi dökümünün alınması faydalı bulunuyor. İşlem günündeki TL fiyat dikkate alındığı için kupon geliri için kur farkının vergilendirilmesi söz konusu değil. Öte yandan, Eurobond'un Hazine tarafından mı yoksa özel sektör tarafından mı ihraç edildiğinin önemli olduğunu belirtelim. Hazine Eurobond'larından elde edilen faiz gelirleri %0 oranında vergiye tabi ancak özel sektörün ihraç ettiklerinde tahvil vadesine dikkat edilmeli. Örneğin tahvil vadesi 1 yıl ise %10, 1-3 yıl arası ise %7, 3-5 yıl arası ise %3, 5 yıldan fazla ise %0 oranında vergi kesintisi uygulanarak kupon ödemesi yapılıyor. Böyle bir uygulamada kaynağında kesinti tutarı, yıllık beyan sonucu hesaplanan vergiden mahsup edilebiliyor.

Son olarak, Eurobond ara dönemde yani ihraç veya kupon ödeme tarihlerinin dışında alınması durumunda; fiyatının içerisinde (kirli fiyat) alım tarihine kadar işlemiş faiz bulunduğunu ve alımdan sonraki ilk kupon ödemesinde faiz gelirinden düşülebileceğini hatırlatalım. Örneğin, Eurobond'u Aralık 2016 tarihinde aldınız ve bir önceki kupon ödemesi Kasım 2016'da gerçekleşmiş olsun. Vergi beyan aşamasında, Mayıs 2017'de aldığınız ilk kupon gelirinizden 1 aylık işlemiş faizi düşebilirsiniz. Ancak sonraki kupon ödemeleri için bu indirim geçerli bulunmamakta. Özetle; alım tarihinde Eurobond'un kirli-temiz fiyat farkını bularak nominal bedel ile çarpmanız gerekiyor. Bu şekilde hesaplanan işlemiş faiz tutarı, ilk kupon ödemesinde faiz gelirine ilişkin vergi matrahından düşülebiliyor.

Değer Artış Kazançlarının Vergilendirilmesi

Bireysel yatırımcı olarak (tam mükellef gerçek kişi) 2017 takvim yılı içerisinde Eurobond alım satımı gerçekleştirmeniz durumunda faiz gelirlerinde olduğu gibi kazançlarınız Geçici 67 uygulaması dışında tutularak kişisel gelir vergisi beyanınıza konu edilmesi gerekiyor.

Vergilendirmede öncelikli olarak Eurobond getirileri döviz cinsinden gerçekleştiği için vergi matrahının tespitinde alım ve satım tarihlerindeki kurların tespit edilerek TL'ye çevrilmesi gerekiyor. Bir bakıma kur farkları da vergilendirilerek alım satım matrahınızın içerisinde bulunuyor. Bu konudaki tek istisna Eurobond'un itfasında söz konusu. İtfa sırasında oluşan kur farkı vergi matrahına dahil edilmemektedir.*

Maliyet Endekslemesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Eurobond'un alım maliyetinin, elden çıkarıldığı ay hariç olmak üzere ÜFE artış oranın %10'un üzerinde olması durumunda ÜFE oranı kadar artırabiliyor ve yatırımcıya vergisel bir avantaj sağlayabiliyor.3

Alım tarihinden ve satım tarihinden önceki aya ilişkin endeksleri karşılaştırıp, artışın %10 üzerinde olması durumunda Eurobond maliyetinizi de söz konusu oranla değerleyebiliyorsunuz. *Örneğin; Kasım 2016 tarihinde aldığınız Eurobond'un Ağustos 2017 yılında satımını gerçekleştirdiniz. Maliyet endekslemesi için bağlantıda bulunan matristen bir önceki aya ilişkin değerlerin kullanılması gerekiyor (Ekim için 260.94/ Temmuz için 297.65). Örnekte değişim %14 şeklinde %10'luk değerin üzerinde kaldığı için endeksleme uygulanabilir ve Kasım 2016 tarihindeki Eurobond alım maliyetiniz 1.14 ile çarpılarak vergi matrahında kullanılacak değerlenmiş alım maliyeti hesaplanabilir.*

Öte yandan, bu uygulama sonucu maliyeti artırılan tutar ile satış tutarı arasındaki kazanç ne olursa olsun beyan edilmeli. Ayrıca, aynı yıl içerisinde başka Eurobond veya yurt dışı menkul kıymetlerinden satış zararlarınız bulunuyorsa, bu zararları kazanç tutarlarından mahsup edebilirsiniz.​

Vergilendirmeye ilişkin tam ve dar mükellef özelinde özet tablo aşağıdaki şekildedir:

*Tam Mükellef Gerçek KişiDar Mükellef Gerçek Kişi​Hazine Tarafından İhraç Edilen Eurobond'lardan Elde Edilen Faiz Gelirleri​*​ ​- %0 oranında stopaja tabi bulunmakta- %0 oranında stopaja tabi bulunmakta.- İtfa sırasında oluşan anapara kur farkı gelir sayılmaz.- Beyan edilmez. *- Beyan sınırı 30.000 TL'nin aşılması durumunda gelirin tamamı beyan edilir​Özel Sektör Tarafından İhraç Edilen Tahvillerden Elde Edilen Faiz Gelirleri*​ ​

*Tam mükellef kurumlar tarafından aşağıda bulunan oranlarda stopaj yapılır:

*- Vadesi 1 yıla kadar olan tahvil faizlerinden % 10,

- Vadesi 1 yıl ile 3 yıl arası olan tahvil faizlerinden %7,

- Vadesi 3 yıl ile 5 yıl arası olan tahvil faizlerinden % 3,

- Vadesi 5 yıl ve daha uzun olan tahvil faizlerinden %0

*Tam mükellef kurumlar tarafından aşağıda bulunan oranlarda stopaj yapılır:

*- Vadesi 1 yıla kadar olan tahvil faizlerinden % 10,

- Vadesi 1 yıl ile 3 yıl arası olan tahvil faizlerinden %7,

- Vadesi 3 yıl ile 5 yıl arası olan tahvil faizlerinden % 3,

- Vadesi 5 yıl ve daha uzun olan tahvil faizlerinden %0

- İtfa sırasında oluşan anapara kur farkı gelir sayılmaz.- Stopaj nihai vergidir.- Beyan sınırı 30.000 TL'nin aşılması durumunda gelirin tamamı beyan edilir- Beyan edilmez.

​​Hazine Tarafından İhraç Edilen Eurobond'lardan Alım Satım Kazançları

(2006 sonrasında ihraç edilmiş)

​​ ​ ​ ​- Stopaja tabi değil.- Stopaja tabi değil.- Alım satım kazancı Türk Lirası bazında hesaplanır.​​- Beyan edilmez. * * *- ÜFE artış oranının % 10 veya üzerinde olması şartıyla, iktisap bedeli elden çıkarıldığı ay hariç olmak üzere ÜFE artış oranında artırılabilir.- Alım satım zararları, alım satım karlarına mahsup edilir- Kazancın tutarı ne olursa olsun beyan edilir.

​​​Özel Sektör Tarafından İhraç Edilen Tahvillerden Elde Edilen Alım Satım Kazançları*

(2006 sonrasında ihraç edilmiş)

​ ​ ​ ​- Stopaja tabi değil.- Stopaja tabi değil.- Alım satım kazancı Türk Lirası cinsinden hesaplanır.​​​- Beyan edilmez. * * *- ÜFE artış oranının % 10 veya üzerinde olması şartıyla, iktisap bedeli elden çıkarıldığı ay hariç olmak üzere ÜFE artış oranında artırılabilir.- Alım satım zararları, alım satım karlarına mahsup edilir.- Kazancın tutarı ne olursa olsun beyan edilir.

*

Eurobond Gelirlerinin Vergilendirilmesinde Hatırlatmalar

Eurobond'ların kişisel beyana dayanan yapısı nedeniyle Türkiye mukim yerli yatırımcılar tarafından yurtdışında açılabilen yatırım hesaplarıyla iktisabının yapılması ve getirilerinin de bu hesaplarda bırakılması söz konusu olabiliyor. Bu tutarların mükellefler açısından vergi kontrol mekanizması dışında kaldığı düşünülse de özellikle önümüzdeki yıllarda yerel otoritelerin CRS (Common Reporting Standards) gibi geliştirdikleri otomatik bilgi değişimi uygulamaları neticesinde ülkeler arasında vergiye tabi gelirlerin kolaylıkla takip edilebileceğini belirtelim. Ayrıca, ülkemizde geçtiğimiz yıl tamamlanan Varlık barışı sürecinde mükellefler, Gelir İdaresi'ne yurt dışındaki Eurobond veya benzeri varlıklarının bildirimini gerçekleştirmişlerdi. Mükelleflerin, bu tarihten sonrasını kapsayacak şekilde kişisel beyanlarını zamanında tamamlamalarının önem arz ettiğini hatırlatalım.

Özellikle yıl içerisindeki Eurobond alım satım kazançlarında kur farkının vergilendirilmesi nedeniyle işlem kazancından daha yüksek tutarlarda vergi rakamı hesaplanabiliyor. Bir yıl sonraki vergi beyanınızda sürprizle karşılaşmamak adına alım satım işlemi öncesi olası maliyetlerin hesaplanması faydalı bulunuyor.

​Yurtiçinde yapılan döviz mevduatı kaynağında %18 ile %13 arasında stopaja tabi ve bu gelirler için beyanname verilmiyor. Diğer taraftan Eurobond kazançları ise kişisel beyan ile birlikte en yüksek %35 oranında vergiye tabi tutuluyor. Ancak, belirli limitler çerçevesinde şahıs sigorta primleri, eğitim ve sağlık harcamaları, bağış ve yardımlar gibi çeşitli gider kalemleri matrahtan indirilebildiğinden, kişisel gelir verginizi beyan etmeden önce bu unsurları kontrol etmenizde fayda bulunuyor.

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ABD'de şu anda çekirdek enflasyon %2.2. 550 milyar dolarlık ithalata uygulanan bu gümrük tarifelerinin -diğer şartlar aynı kalmak üzere- gelecek yıl enflasyonu kabaca 1 puan yükselterek %3'ün üzerine çıkaracağı hesaplanıyor.Aynı anda Fed de ,ABD'de tüketici harcamaları ve talebi canlıyken para politikasını gevşetici adımlar atıp,ekonomiyi ısıtırsa ABD'de enflasyonun kontroldan çıkma riski artmış olur.
    sence amerikan borsalarının balonu ne zaman patlar,10 senedir ciddi bir düşüş yapmadı....

Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    sence amerikan borsalarının balonu ne zaman patlar,10 senedir ciddi bir düşüş yapmadı....
    Fed eğer Trump'ın baskılarına boyun eğer para politikasını gevşetirse,gelecek yılın ikinci yarısında balonun patlamasını beklerim.Tabii Fed 'in önünde bir seçenek daha var,Trump'ın ve piyasaların baskısına boyun eğmeyip kitabın yazdığı yolu takip edip bir kriz çıkarmadan balonu yavaş yavaş zamana yayarak söndürmek...Ama bu ikinci seçenek şu an için zayıf ihtimal gözüküyor.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Fed's Rosengren says cutting rates could worsen next downturn

Feddeki çoğu üye faiz indirimine karşı bence şu an enflasyonla kısa vadeli faizler hemen hemen aynı ,düşürmek yanlış,ayrıca enfşasyonun yükselme ihtimali yüksek yakın zamanda zira gümrük vergileri yükseliyor ve abd ithalatçı bir ülke.....

8. -229.4pts
    (-0.89%)fdow haftasonu hayli eksi görünüyor ,bakalım bizim borsaya nasıl yansıyacak????

Sayfa 271/2092 İlkİlk ... 1712212612692702712722732813213717711271 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •