Sayfa 376/996 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon
Arama sonucu : 7968 madde; 3,001 - 3,008 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI IV ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by buskas Yazıyı Oku
    hangi portföy'e aitse oradan hesap açılması gerekiyor.
    örneğin tacirlerin serbest fonu alınacaksa oradan , osmanlı 'nın ise oradan hesap açılması gerekiyor vb..

sonrasında serbest fon alabilmek için spk'nın zorunlu tuttuğu nitelikli yatırımcı formu var , ben şu kadar mali duruma sahibim , risklerin farkındayım vb.. bir belgeyi onaylamanız lazım.

serbest fon'larda 1 milyon tl'lik zorunluluk olayı ise şöyle (tam emin değilim yanlız)
    1 milyon tl 'lik serbest fon almanıza gerek yok , 200K bile alabiliyorsunuz ama finansal piyasalarda 1 milyon tl'lik
    mevduatınızın olması gerekiyor gibi bir şey veya benim o kadar param var gibi.
    ama emin olduğum illa 1 milyon'luk alınmasına gerek yok.

aracı kurum panelinden dahi serbest fon'u direkt alamıyorsunuz , sanırım bu konuda katı kurallar var.
    her yerde gözükmemesi / istek üzerine alınabilmesi / hiçbir şekilde reklamınının yapılmaması yönünde
    telefonla veya mail üzerinden aracı kurum'a yazılı emir vermeniz gerekiyor.

normal fonlar gibi istediğiniz gibi girip çıkamıyorsunuz.
    benim gireceğim fon'da 15 günde bir giriş çıkış imkanı var / ve değerleme fiyatıda 15 günde bir belirleniyor.

risk faktörü çok yüksek o yüzden şu an için kimseye önermiyorum vebal almak istemem.
    serbest fonlarda viop kullanım oranları yüksek düzeylere çıkabiliyor ve fon'da hiçbir kısıtlama yok.
    şu kadar hisse tutucam , repo vb.. gibi kısıtlamalar yok , istediği gibi değiştirebilirler fonu.

%10 stopaj yok , yönetim gider kesintisi var diğer fonlardaki gibi cüzi bir şey.
    birde performans ücreti var, genelde bist100'ü baz alıp onun üstündeki getiriden %20-25 gibi bir şey kesiyorlar.
    fon'a girdiğiniz tarih ile çıktığınız tarih arasında bist100 %20 yükseldi , fon ise %50 yükseldi
    aradaki %30 'un %20'sini kesiyorlar
    aşağı yukarı normal %10 stopaj gibi bir şey oluyor , kazandırsında alsın önemli değil

aracı kurum üzerinden işlem yapmak bana banka / tefaş gibi güvenli gelmedi.

yarın tcd'den çıkıcam çok extrem bir durum olmazsa haftaya serbest fon'la devam

şu an için dediğim gibi önermiyorum , ben giriş yapıp hem fon performansı / aracı kurum şeffaflığı ve haftalık sadece o fon'a sahip kişilere bülten gönderiyorlarmış , bu gibi konularda olumlu şeyler olursa gene yazarım.

** yatırım tavsiyesi değildir ***
    Detaylı bilgi için teşekkürler. Süreç içinde yeni biligler edinirseniz de burada paylaşın lütfen, takip ediyoruz, verdiğiniz bilgiler değerli.

Nitelikli yatirimci degilseniz onlari alamazsiniz
    saygilarimla

Alıntı Originally Posted by barış Yazıyı Oku
    Tefastan işlem yapılabilen serbest fon varmıdır uzman arkadaşlar cevaplarsa sevinirim saygılar
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

3.  Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Finans senin şu portföyünü öğrenemedik gitti. Sanki günahını gizler gibi saklıyorsun. Ama IPV yi sattın galiba. Şu fonları açıkla da forum bir rahatlasın. Bak Mustafa'ya soruldu mu anında cevaplıyor. Bu kadar ketum olma. Merak etme millet senin fonlara yüklenmez
    1 adet hisse, 5-6 değişken, 5-6 borçlanma.
    Azar azar hepsinden var.
    Bunu dünde yazdım.

Şimdi olay şu.Herkesin kendi fikri olabilir.Ben ise şunu aldım şunu sattım demeyi uygun bulmuyorum.Burayı fonların genel durumu hakkında bilgi paylaşım platformu olarak görüyorum.
    Genel konular konuşulur.Bilgiler paylaşılır sonra isteyen istediğini alsın satsın.
    Şimdi burada ben şunu aldım şunu sattım diyen arkadaşlardan etkilenerek alım satım yapan birçok kişi olduğuna eminim
    O yüzden kimsenin vebalini almak istemem
    Buda benim düşüncem katırsınız katılmazsınız o size kalmış.

Kısaca çokta önemli bir portföyüm yok merak edilecek

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=TCD
    adresinde grafik var
    orada %89.48 olarak bu orani gorebilirsiniz

Alıntı Originally Posted by anor Yazıyı Oku
    TCD'nin hisse dışında yatırımları var mı ? Değişken fon sözde ama sanırım hisse ağırlıklı hep.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bugünkü olanlarda gösterdiki vakti olup takip edebilecek ve birazda hisse bilgisi olanlar için fon işi iş değil.
    Endeks gözünün önünde yükseliyor sen elin kolun bağlı seyrediyorsun.
    Endeks düşecem ben diye bas bas bağırıyor sen öyle seyrediyorsun.
    Ayrıca,
    Öğleden önce fon alacan, hem o günü hemde ertesi günü tahmin etmen gerekiyor.
    Çıkacan o gün sonunu tahmin edecen.
    Aslında hiçte kolay iş değil fon işi.
    Borsaya ciddi ciddi dönmeyi düşünüyorum. Ama bana bilançoları alabileceğim, hisse fiyatlarını görebileceğim ve teknik analizi olan ücretsiz bir site bulursam girmeyi düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bugün ne olduda millet 17.00'dan sonra satmaya başladı.ABD piyasası desek ABD endeksleri yükselişte.
    Sizi duymuş olabilirler üstadım yavaş yavaş çıksın demediniz mi siz

7. Az önce Bloomberg'te ticari emtia fiyatlarının dip yaptığı konuşuldu.Virüs etkisi geçer ve Çin canlanırsa ticari emtia fiyatlarının yükselişe geçeceği söylendi.
    Bu durumda TGE dikkat çekiyor.Fonun grafiğine bakınca da dip yaptığı görülüyor.

Bu yıl bir dip daha yapmış fon
    11 Temmuzla 9 Ağustos arasında ne olduğunu bilen varmı.Emtia düştükçe düşmüş o tarihlerde.

8.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Sizi duymuş olabilirler üstadım yavaş yavaş çıksın demediniz mi siz
    Öyle diyorum
    Her gün 0,5 yükselsin ama hep yükselsin
    Ani yükselişler yapıp limitini doldurmasın.

Sayfa 376/996 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •