Sayfa 482/1230 İlkİlk ... 382432472480481482483484492532582982 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,849 - 3,856 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Merhaba arkadaşlar
    Hisse seçimi yaparken hangi rasyoları önemli görüyorsunuz? O rasyoya bakmadan hisse alıp satmam dediğiniz var mıdır?
    Örneğin özsermaye karlılığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

2.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar
    Hisse seçimi yaparken hangi rasyoları önemli görüyorsunuz? O rasyoya bakmadan hisse alıp satmam dediğiniz var mıdır?
    Kârli olması ve bu kârdan güzel bir oranda temettü vermesi...Benim en büyük kriterlerim bunlar...

Teknik olarak ta aşırı alım bölgesinde olmaması...(nispeten uygun fiyattan almaya çalışmak)

3.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar
    Benim olmazsa olmazın, esas faaliyet karı trendi ve efk marjları trendi...yani cari duruma bakıp değerlendirme yapmıyorum...diğer şartlar eşit diyelim, a hissesi önceki yıl 120, bu yıl 100 birim efk üretmiş...diğer hisse geçen yıl 80 birimden bu yıl 100 birime çıkmış...mutlaka ikincisini tercih ederim.

Zaten borsa, hisse demek trend demek...geleceğe dönük beklentileri daha iyi olan daha iyi bir trende sahip oluyor...en azından ülkemiz borsasında böyle....yoksa salt temettü hisselerinde cari durum geleceğe dönük beklentilerden daha önemli olabilir.,,,şunu demeye çalışıyorum, fiyat grafikleri için 1-2 yıllık beklentiler...temettü hisseleri için cari durum ve önümüzdeki 1-2 çeyrek bilançosu daha önemli.

4. Sosyal medyada sadece Twitter dayım...birkaç arkadaş sordu, şimdiye borsa yorumu yapmıyordum..haftada birkaç yazıyı geçmemek üzere, kısa yorumlar yapmaya karar verdim...forumu takipte zorlanan ve anlık haberdar olmak isteyenler oradan da takip edebilir...ilgili arkadaşlarınıza da önerebilirsiniz.

@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar
    Kriter 1: Karlı olmasi. Firma değeri / faiz öncesi kar. Paydaya faiz vergi öncesi olarak da bakılabilir ve hem son yıl hem de bir kaç yıllık (enflasyon düzeltmesi yapılmış) ortalaması ile bakılabilir.

Kriter 2: karını dağıtması. Makul, sermaye ve buyume yapısına göre sürdürülebilir en yüksek şekilde temettü vermesi.

Kriter 3: faaliyet nakit akışının pozitif ve mümkünse yükselen trendde olması..

Ozsermaye karlılığı mümkünse çok iyi ancak düşük kar marjiyla çalışan ve donemselligi düşük sektörlerde (rafineri, dayanıksız tüketim vb) borç dusukse ozsermaye karlılığı düşük olabilir. Karlılık konusunda yatırım karlılığı(return on invested capital: roic) ya da daha da iyisi tedrici yatırım karlılığı (return on incremental invested capital: roiic) daha anlamlı oranlar bence.

Saygılarımla
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir öncelik sıralaması yap deseler,

Ortaokul-üniversite-ilkokul-lise şeklinde yapardım sıralamayı.

Ama en önemlisi, kişiden kişiye şartlar değişiyor..mesela sizin okulda şiddet ortamı olmamış...ama biz de oldu maalesef...sorunlu 2-3 ailenin, doğal olarak çocukları da şiddet yanlısı oluyor...üstelik elden de çok bir şey gelmiyor...çocuk zaten küçük, laf anlatamazsın...kök neden aile, onlar zaten sorunlu...iki yol var, ya sen de çocuğuna vurana vur diyeceksin, ya da karşı tarafın ailesiyle birbirine gireceksin.

Bu iki yolu da tercih etmedim..1 ay dolmadan çoçuğumu devlet okulundan alıp özele verdim
    Devlete verirken İngilizceyi nasıl öğretmeyi planlamıştınız sn. Cautionary?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,104
    Ilber hocanin dedigine gore 16 yasina kadar yabanci dil isinin halledilmesi gerekiyormus..
    O yasdan sonra daha zor oluyormus..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Ben üçe giden oğlumu İngilizce kursuna başlattım, kardeşiyle beraber satranca da gidecekler. Geçen sene basketbola gitmişlerdi, bu sene yine basketbol veya karate kursu olabilir. İlkokul boyunca böyle kurslarla takviye ederek devlet okulunda eksik olarak gördüğüm hususları tamamlamaya çalışıyorum.

Venus_V4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 482/1230 İlkİlk ... 382432472480481482483484492532582982 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •