Sayfa 1102/1312 İlkİlk ... 10260210021052109211001101110211031104111211521202 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,809 - 8,816 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    1994-1998 yılları arasında ortalama net asgari ücret 110usd civarlarında. 1994 krizinde 57 dolara kadar gerilmiş mesela.

110 usd'yi ABD enflasyonu ile günümüze uyarlarsak 180usd civarı eder.

Güncel net asgari ücret şu anki kurdan 440usd eder.

İşsizliği çoğaltır mı? bence çoğaltır, çünkü 30 yıl önce çaycı, kapıcı, getir götür işlerine bakan kişilere asgari ücret verilirdi. Biraz vasıflı işçilere elden fark verilirdi.

Şimdi işveren, maliyeti aylık 15700'tl yi bulan asgari ücreti bu çalışanlara ödemek istemiyor. Haliyle bu iş kolları yok olmaya devam ediyor. Burada istihdam edilecek kişiler de evinde işsiz güçsüz oturuyor.

Eskiden 10-12 daireli apartmanların çoğunda olan kapıcılar artık sitelere mahsus kaldı ve 30-40 daire altında olanlarda da işten çıkarmaları sık duyuyorum.
    Ülke çok zengin. 30 daireli apartmanda kağıcı var. Avrupada böyle bir durum var mı?

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Ülke çok zengin. 30 daireli apartmanda kağıcı var. Avrupada böyle bir durum var mı?

yok. artık bizde de olmaz merak etmeyin. kişi başına düşen geliri 7-8 bin dolar olan bizim gibi ülkelerde çöpünü kendin atman gerekir,moto kurye ile 100 liralık tantuni de getirtemezsin. mobilya aldığın zaman da kendin kurman gerekecek yakında.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    yok. artık bizde de olmaz merak etmeyin. kişi başına düşen geliri 7-8 bin dolar olan bizim gibi ülkelerde çöpünü kendin atman gerekir,moto kurye ile 100 liralık tantuni de getirtemezsin. mobilya aldığın zaman da kendin kurman gerekecek yakında.
    Doğal olan o. Herkes kendi çöpünü kendi atmalı. Ülkede temel fiziksel aktiviteleri başkasına yükleme var. Bu işleri yapan kişiler insan değil mi?
    Düşük gelirli bu grubu ülkenin bir kısmı görmediği sürece, bu ülkede çok bişey değişmez.

Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Doğal olan o. Herkes kendi çöpünü kendi atmalı. Ülkede temel fiziksel aktiviteleri başkasına yükleme var. Bu işleri yapan kişiler insan değil mi?
    Düşük gelirli bu grubu ülkenin bir kısmı görmediği sürece, bu ülkede çok bişey değişmez.

konu o kişilerin insan olup olmaması değil. Orta sınıfın fakirleşmesi ve asgari ücretin yükselmesi sonucunda kapıcılık gibi işlerin bedeli nispi olarak yükselecek ve o nedenle orta sınıf bu gibi işleri artık kendi yapacak. bu durum avrupada zaten böyleydi.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    konu o kişilerin insan olup olmaması değil. Orta sınıfın fakirleşmesi ve asgari ücretin yükselmesi sonucunda kapıcılık gibi işlerin bedeli nispi olarak yükselecek ve o nedenle orta sınıf bu gibi işleri artık kendi yapacak. bu durum avrupada zaten böyleydi.
    Avrupa standartlarına en azından bu yönden yaklaşmış oluyoruz

6.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    O zaman avrupada iş bulacak adam neden burada yaşasın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Daha 2-3 sene önce "konut almak enayiliktir" minvalinde tonla yazı yazıyordunuz.
    2015 sonrası Konut piyasasında arz fazlası nedeniyle 5 yıl boyunca bearish pozisyonundaydım (döviz/altın bazlı).

2021 den itibaren konut piyasasında boğa oldum ve konut yatırımı yaptığımda burada yazdım. Muhtemelen pozisyonum 2030'a kadar devam edecek...

Bu arada hala kiraya vermenin ( turistik şehirlerde kısa süreli airbnb dışında) akıllıca bir yatırım olmadığını düşünüyorum o konuda maalesef değişen bir düşüncem yok çünkü kanunlar konut sahibini koruyamıyor.

%25 yasası daha çıkmadan önce ben evlerimi boş tuttuğumda ailem dahil herkes bana karşı çıkmıştı şimdi onlar dahil herkes bana hak veriyorlar.

----------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

8.  Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Avrupa standartlarına en azından bu yönden yaklaşmış oluyoruz

parası değerli ülkelerde bu tip benzer maaşlar anlamlıdır, TR gibi sürekli devaluasyon olan ülkelerde bu aşağıda eşitlenmedir kelifiye adamı kaçırır.

bugün almanya bile maaş adaletsizliği kaynaklı işgücü kaybediyor, bizim doktorlar sürekli gidebilmesinin sebebi alman doktorların sürekli kaçması

Sayfa 1102/1312 İlkİlk ... 10260210021052109211001101110211031104111211521202 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •