Sayfa 662/1003 İlkİlk ... 162562612652660661662663664672712762 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 5,289 - 5,296 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. tcmb resmi usdtry -0,71%
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by Ege35 Yazıyı Oku
    Görüşünüze genel olarak katılıyorum. Millet olarak biraz tahammülsüz bir milletiz vesselam.

Herkes bizim gibi düşünmek zorunda değil. Zaten herkes bizim gibi düşünürse burada bir adım öteye gidemeyiz. Farklı görüşlerin dile getirilmesi hem hepimiz için hem de forum için daha verimli olacaktır. Her görüşü okuyalım ama sonuçta kararları kendimiz verelim.

Genel olarak söylüyorum, naçizane önerim; bu topiğin seviyesini koruyabilmek için sakin olalım, küfür ve hakaret içeren söylemlerde bulunmayalım ve her fikre karşılıklı saygı çerçevesinde tahammüllü olalım.
    Evet hocam aynı görüşteyiz. Mesela hellis hocam gayet seviyeli cevaplar veriyor ya da tartışmaya girmiyor. Bu şekilde yaklaşım hepimizi yükseltecektir. Fondip adlı arkadaşta kendi görüşlerini paylaşmış. Takım tutar gibi karşı çıkmanın manası yok.

Herkese hayırlı kazançlar.
    Yazdıklarım tamamen kendi görüşümdür. Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by Ege35 Yazıyı Oku
    Görüşünüze genel olarak katılıyorum. Millet olarak biraz tahammülsüz bir milletiz vesselam.

Herkes bizim gibi düşünmek zorunda değil. Zaten herkes bizim gibi düşünürse burada bir adım öteye gidemeyiz. Farklı görüşlerin dile getirilmesi hem hepimiz için hem de forum için daha verimli olacaktır. Her görüşü okuyalım ama sonuçta kararları kendimiz verelim.

Genel olarak söylüyorum, naçizane önerim; bu topiğin seviyesini koruyabilmek için sakin olalım, küfür ve hakaret içeren söylemlerde bulunmayalım ve her fikre karşılıklı saygı çerçevesinde tahammüllü olalım.
    Ben de Fondip arkadaşa gereksiz ters çıkışlar yapıldığını düşünüyorum. Cümlelerinin içerisinden bir kaçını alıp, ters cevaplar yazdınız adama. Kendisinin hatası da, direk üstten bakarak yazı yazması. Bildiklerini, düşündüklerini yaz, zaten zaman seni haklı çıkardığında, insanların teveccühü arkasından gelir. Arkadaşımız bu konuda aceleci davranıp, kendi kendini üstad addetti. Yaşı muhtemelen genç bir arkadaşımız, yoksa küsüp gitmezdi.

@Ege35 sizi alıntıladım ama üzerine ekleme babında, yanlış anlaşılmalara mahal vermek istemem.

4.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Dediğiniz gibi 2018'in 11. ayından sonra bakalım o zaman hatta ayın ortasından bir günü seçelim.

Brent Petrol tam 19.11.2018 tarihinde 66,79 dolarmış o gün 1 dolar=5,31 TL imiş yani o tarihte 1 Brent Petrol kontratı=354,65 TL imiş

Şu an Brent Petrol 55,59 dolar. Bugünkü kur 1 dolar=7,40 yani şuan 1 Brent Petrol kontratı= 411,37 TL

19 Kasım 2018 tarihinde Brent petrol yatırımı yapan Türk vatandaşının TL bazlı kazancı yukarıdaki hesapla %16 kâr ediyor.

Şimdi yukarıdaki gibi değil de Türkiyede Petrol yatırım fonu olan AES - AK PORTFÖY PETROL YABANCI BYF FON SEPETİ FONU alıp tutsaydık 19,11,2018 tarihinden bu yana ne getiri elde edermiş onu hesaplayalım.

Yukarıdaki karın aksine bu tarihten itibaren AES %26,1 zarar ettirmiş
    Ben sizin görüşünüzü destekliyor yada muhalif değilim. Ayrıca petrol yatırımından da anlamam, Aes izahnamesi ve son performans raporuna göre baktım. Aes fonunu ayrıntılı incelemedim ama, yabancı petrol etf lerinden bir sepet fonu olarak duruyor.

Yatırım direkt sitesinden kuruluşundan bu güne kıstası ile kıyasladım, sizin tarihleri baz alarak;

Yukarıdaki tarihler arası Kıstası ile kıyaslayınca bence başarılı duruyor.

İlgili endeks https://tr.investing.com/indices/s-p...e-oil-er-chart

5. O zaman sunu da yazalım argümana dayalı bile olsa (ki burada yok) kesin ve net ifadeler kurmak artık finansal okur yazarlığı düşük ve zaafı olan kişilerde tavsiye etkisi yaratabilir. Ki burada bazen gelen sorulardan bu tarz kişilerin de buraları okuduğunu anlamak zor değil. İyi niyetli de olsanız zarar verebilirsiniz.

6.  Alıntı Originally Posted by Fondip Yazıyı Oku
    AFT 2.76 yapmış. Şurada "defansif bir fon alacaksam bunu alırım" demiştim, şu üç aydaki yatayıyla bile gösterdiği üzere, emtiadan daha güvenli olduğu aşikar. https://www.hisse.net/topluluk/showt...84#post5097184

[Altına 1750'lerde girmiş, 2000'lerde çıkmış, sonra 1850'lerde yeniden girmiştim, geçen gün halka arzdan gelecek parayla kapatır sonra başka fonlara girerim diye zararla çıktım. zaten 1770'lere indi, kalsaydım da hepsini alacakmış. Qinvest'in Gümüş'ü de birkaç ay evvel tüm fonlar içinde deli bir yüzdeyle zirvedeydi, şimdi diğerlerinin gerisinde kalmış. Yani verdiğini geri alan, yabancı hisse senetleri değil, emtia oluyor. Zira doların 8.50'den buralara inişinde bile kar getirdi yabancılar. Farzedelim ki endeksleri indi, bizde dolar illaki yükselecek ve bunlar çıkış öncesi yine yatayda kalacak. Altına, gümüşe güvenemiyorum ben.]

Yalnız, Ak Portföy telefonlara çıkmıyor, yarın isim değiştirecek fonlara dair kendilerini arayıp erken giriş yapmayı düşünüyordum, keyifleri bilir. Ziraat de çıkmıyordu. Yapı Kredi bu alanda en iyisi ama onlar da haklı olarak kendi fonlarıyla ilgili olmayan hususlarda eksik kalıyorlar.

Bu akşam, daha önce bahsettiğim yerli fonların -8, -9 yaptığı günün öncesi akşamı gibi, RTE tebaasıyla toplanıp konuşacak. Her şey olabilir, yerli piyasada yahut dolarda iniş fırsatı gözlüyorum girmek için. 2/3 nakitteyim.

P.S. Yine havuzda seçtiğim IDH Bist 100 Dışı da 2.27 yapmış. Uzaktan izliyoruz...
    Çok kıymetli bir açıklama olmuş, teşekkür ederim. Lütfen forumda fikirlerinizi paylaşmaya devam ediniz. Tekrar teşekkürler.

7.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Ben sizin görüşünüzü destekliyor yada muhalif değilim. Ayrıca petrol yatırımından da anlamam, Aes izahnamesi ve son performans raporuna göre baktım. Aes fonunu ayrıntılı incelemedim ama, yabancı petrol etf lerinden bir sepet fonu olarak duruyor.
    ps://tr.investing.com/indices/s-p-gsci-crude-oil-er-chart[/url]

Hocam bence şurada sıkıntı var. Sizin kıyasınız fonun resmi izahname benchmark'ı.
    Sn. Vivatrader ise, bir petrol fonu olduğundan hareketle, haklı olarak yatırımcı tarafından, direk brent petrol fiyatı ile mukayese ediyor.
    Aslında ortada bir yanlış yok. Neyle kıyaslanıldığıyla ilgili fark ediyor.
    Ancak ben kişisel olarak petrol bazlı ve tümüyle petrole baglı bir ürünü, izahname benchmarkından ziyade genel-geçer brent petrolü ile kıyaslamanın daha doğru oalcağını düşünüyorum.
    Biliyorsunuz hsyf'lerin de bir çoğu benchmark olarak, biraz bist100, biraz mevduat, biraz repo her şeyden koyuyorlar.
    Ancak hayatın doğal akışı, bist100 ana borsa endeksi ile kıyaslıyoruz daha çok.
    Selamlar.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,898
    Borsa eksiye döndü...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 662/1003 İlkİlk ... 162562612652660661662663664672712762 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları