Sayfa 150/214 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Sayın emkoz ;

topiği en son okuyanlardan birisi olduğunuzdan dolayı bir sorum olacak : Topiği okuduğunuzda kafanızda oluşan sorulara cevap bulabildiniz mi? Ya da eksik olduğunu düşündüğünüz, kafanıza takılan, daha iyi açıklanması gerektiğini düşündüğünüz bir yer var mı?

Tezimizi yeterince açıklayabilmiş miyiz ?

saygılarımla....

2. Sayın human01 cevap için teşekkürler. Ben de bist 100 ve bist sanayi ile yapayım testlerimi. sabır konusunda zaten mecburum 15 sene sonra emekliliğe hak kazanıyorum ama üstüne daha 10 sene yaşı beklemem lazım. Artık memur emeklisi olarak ne kadar emekli maaşım olur meçhul. Yaşım 35. O yüzden geçte olsa şimdiden önlem almaya çalışıyorum. Her ay maaşımın bir kısmıyla hisse senedi alıyorum 1 yıldır. 1 yıllık tasarrufumla bu sisteme başlayıp belki yine her ay temettü hissesi toplamaya devam ederim cüzi miktarda. Ancak bu sistemi sürdürme niyetindeyim. Aracı kurum sorma sebebim temettüleri bankaların t+2 günde, aracı kurumların ise hemen yatırdığını okumuştum yanlış hatırlamıyorsam. Çok da önemli bir sorun değil, sadece meraktan sordum.
    Sayın drizm kafamda soru işareti olarak sadece bazı sektörleri çıkarmamız var. Bu sektörleri çıkarmak performansı gerçekten çok etkiliyor. 2005 ten beri böyle ancak ilerde bu sektörler daha iyi performans gösterir mi? Kafama takılan soru bu. Ama son 12 senelik istatistiğe de güveniyorum. Bilanço kriterleri de eklediğim için ve sizin repaint sorununa çözüm olarak ayın sonuna doğru başlamak gerektiğini belirttiğiniz için 30 Ocak 2018' de başlamayı düşünüyorum. Ve şu an niyetim 2 hisse ile başlamak. Başladığım zaman portföyümü yazarım buraya...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,397
     Alıntı Originally Posted by emkoz Yazıyı Oku
    Sayın human01 cevap için teşekkürler. Ben de bist 100 ve bist sanayi ile yapayım testlerimi. sabır konusunda zaten mecburum 15 sene sonra emekliliğe hak kazanıyorum ama üstüne daha 10 sene yaşı beklemem lazım. Artık memur emeklisi olarak ne kadar emekli maaşım olur meçhul. Yaşım 35. O yüzden geçte olsa şimdiden önlem almaya çalışıyorum. Her ay maaşımın bir kısmıyla hisse senedi alıyorum 1 yıldır. 1 yıllık tasarrufumla bu sisteme başlayıp belki yine her ay temettü hissesi toplamaya devam ederim cüzi miktarda. Ancak bu sistemi sürdürme niyetindeyim. Aracı kurum sorma sebebim temettüleri bankaların t+2 günde, aracı kurumların ise hemen yatırdığını okumuştum yanlış hatırlamıyorsam. Çok da önemli bir sorun değil, sadece meraktan sordum.
    Sayın drizm kafamda soru işareti olarak sadece bazı sektörleri çıkarmamız var. Bu sektörleri çıkarmak performansı gerçekten çok etkiliyor. 2005 ten beri böyle ancak ilerde bu sektörler daha iyi performans gösterir mi? Kafama takılan soru bu. Ama son 12 senelik istatistiğe de güveniyorum. Bilanço kriterleri de eklediğim için ve sizin repaint sorununa çözüm olarak ayın sonuna doğru başlamak gerektiğini belirttiğiniz için 30 Ocak 2018' de başlamayı düşünüyorum. Ve şu an niyetim 2 hisse ile başlamak. Başladığım zaman portföyümü yazarım buraya...
    sn.emkoz ekranı takip etmemek çok önemli bence...yoksa insan psikolojisine yenik düşebiliyor. Bu sistem yaşar erdincin de dikkatini çeken bir sistem. 3 aylık periyotlar halinde sistemin takibini yapmak ve ekrana sık sık bakmamak önemli.size tavsiyem kimin ne dediğini önemsemeden 3 ayda bir portföyünüzü geliştirmeniz. bist düşsede çıksa da sisteme sadık kalmanız...yalnız asıl getiri zaman ilerledikçe ortaya çıkıyor..meblağ yükseldikçe getirinin artış hızı da yükseliyor.spekülatif kağıtlardan uzak durmanızı ve BİST100 ve sanayi kağıtlarına yönelmenizin daha güvenli olacağı kanaatindeyim.syg.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    sn.emkoz ekranı takip etmemek çok önemli bence...yoksa insan psikolojisine yenik düşebiliyor. Bu sistem yaşar erdincin de dikkatini çeken bir sistem. 3 aylık periyotlar halinde sistemin takibini yapmak ve ekrana sık sık bakmamak önemli.size tavsiyem kimin ne dediğini önemsemeden 3 ayda bir portföyünüzü geliştirmeniz. bist düşsede çıksa da sisteme sadık kalmanız...yalnız asıl getiri zaman ilerledikçe ortaya çıkıyor..meblağ yükseldikçe getirinin artış hızı da yükseliyor.spekülatif kağıtlardan uzak durmanızı ve BİST100 ve sanayi kağıtlarına yönelmenizin daha güvenli olacağı kanaatindeyim.syg.
    İyi niyetli tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Tecrübeyi dinlemek gereklidir diye düşünüyorum her zaman. Sanayi kağıtları için bist sınai endeksini seçmemiz gerekli değil mi? Cahilliğim için kusura bakmayın.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,397
     Alıntı Originally Posted by emkoz Yazıyı Oku
    İyi niyetli tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Tecrübeyi dinlemek gereklidir diye düşünüyorum her zaman. Sanayi kağıtları için bist sınai endeksini seçmemiz gerekli değil mi? Cahilliğim için kusura bakmayın.
    Evet sınai yi secmelisiniz.estafurullah ne cahilliği.bizde aynı yollardan geçtik.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Son düzenleme : human01; 18-12-2017 saat: 22:12.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

.

Burayı takibe almalı.

.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

7. 1.200 mesajı okumadım, vaktim de yok. İlk gönderideki tanıma göre birşey sormak istiyorum.

Dediğiniz şekilde yarın yatırıma başladım diyelim. Bugünkü kapanış fiyatlarına göre temettü verimliliği en yüksek hisseler,

CRDFA 20,64%
    ISYAT 13,02%
    SODSN 11,59%
    AKCNS 11,28%
    ECILC 11,16%
    BASCM 10,61%
    PETUN 10,54%
    ECZYT 10,53%
    DGZTE 10,39%
    CIMSA 10,39%

Paramı 10'a bölüp bunları almalıyım sizin teorinize göre değil mi? Ancak ben bunlardan İşyat, Sodsn, Bascm, Crdfa yı tanıyorum. Bu hisseleri almam.

Örneğin yarın 0,96 liradan İşyat aldım. 3 ay sonra bu hisse en fazla 1,05 olur. Dolayısıyla 2. Turda getirisi az diye değiştireceğim bunu.

3 ay sonra yani 1 Mart'ta attık bunu takımdan. 29 Mart'ta 16 krş temettü verdi ve her yıl yaptığı gibi hisse fiyatı yine 84 krş a indi.

3. Turda yani haziran da tekrar liste yapıcaz. Oopss. İşyat temettü verimi %18. Tekrar listeye alıcaz. İşyat Hazirandan Kasıma kadar 84-88 kuruş arası dolanacak. 4. Turda tekrar listeden atıcaz. Böylece kısır döngüye girecek.

Bazı hisselerin geçmiş yıl grafiklerine bakarsanız sadece temettü verimleri güzeldir ama hisse fiyatları artmaz. Örneğin yukardaki ilk 10 daki İşyat, Bascm, Sodsn.

Konuyu yanlış anladıysam düzeltmenizi rica ederim. Syg.

8. Sayın Oralet_Osman ;

Eğer ben 01.01.2005 tarihinde bu topiğin 1. iletisini okumuş ve günümüze kadar, ÇIKAN HİSSELER HANGİSİ OLURSA OLSUN, her 3 ayda bir belirlediğim ilk 10 hisseye paramı eşit olarak dağıtarak bire bir uygulamış olsaydım; bugün başlangıçtaki param 284 KAT ARTMIŞ OLACAKTI.

Teorimiz, EĞER AYNI YÖNTEMİ (ya da bazı modifiye edilmişlerini) kullanmaya devam edersek GELECEKTE DE BENZER GETİRİLERİ ELDE EDEBİLECEĞİMİZ ÜZERİNE KURULDU. (Ayrıntılar önceki sayfalarda mevcut).

NOT : geçmiş testler için queenstocks programını kullandım. Getiri bu programa göre seçilen hisselerde test edilebiliyor ; siz yazdıktan sonra bugün tarihli bir portföy seçimi yaptığımda sizin listenizin programla uyuşma oranı % 50.

Saygılarımla...

Sayfa 150/214 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •