Sayfa 1327/2104 İlkİlk ... 327827122712771317132513261327132813291337137714271827 ... SonSon
Arama sonucu : 16831 madde; 10,609 - 10,616 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by suheyl Yazıyı Oku
    Sayın hocam,

Bu swap kontratlarının bize doğurduğu maliyet açısından bir değerlendirme yapmanız mümkün mü ?..Sonuçta TL bu kadar takas a açık bir enstrüman mı yoksa bunun adını biz mi böyle koyuyoruz..?

Netice de swap ı swap la devam ettirmek gibi bir zorunluluk içindeyiz gibi gözüküyor. Eğer döviz bazında beklenen gelirler elde edilemez ise ve cari açık da enerji destekli bu derece raydan çıkmışsa TR bond ihraçları maliyetli de olsa nereye kadar bunu taşır ??

Kötümser olmak değil ama gerçekçi olmak lazım geldiğinde bir bilinmeze gidiyoruz gibi gözüküyor. Bu konuda ki düşüncenizi paylaşır mısınız..??
    Merkez bankasının yaptığı 61.9 milyar dolar swapın 39.4 milyar doları yerel bankalarla,gerisi yabancı merkez bankalarıyla.Yabancı merkez bankalarıyla yapılan anlaşmalarda aslında gelen ya da giden bir döviz yok,bizim merkez bankası swap yapılan ülkenin merkez bankası adına swap tutarı kadar TL cinsinden bir hesap açıyor,karşı taraf da kendi yerel parası cinsinden Türkiye merkez bankası adına bir hesap açıyor.Çok büyük ölçüde bilanço makyajı için yapılıyor,bildiğim kadarıyla Katar riyali cinsinden kullanım hiç yok,Çin yuanı cinsinden ise küçük miktarda bir kullanım var.Ancak dolar,euro gibi "hard currency" paralar cinsinden Fed ya da AMB ile bu tür anlaşmalar yapılırsa efektif kullanımı olabilir,bu kurumlar da swap anlaşmalarını istisnai durumlar için ve kısa sürelerle yapıyorlar,yapsalar bile kısa sürede sonlandırdıkları için aldığınız dövizi vade sonunda ,iade etmeniz gerekiyor.
    Yerli bankalar ise,BDDK'nın ve merkez bankasının getirdikleri düzenlemelerle,bazen "aktif rasyosu" gibi zorlamalarıyla ellerindeki dövizi zorunlu karşılık ve swap olarak merkez bankasına vermeye yönlendiriliyorlar.
    Bankalar 39.4 milyar dolar swap karşılığı %14 politika faizi ile aldıkları 681.6 milyar TL'yi karlı bir biçimde kullanabildikleri için şu anda bu durumdan pek rahatsız değiller ama merkez bankasının politika faizi şu andaki gibi %14 ile enflasyonun çok altında değil,enflasyonun üzerinde reel bir faiz olsaydı, o zaman muhtemelen zorlayıcı düzenlemelerden rahatsızlık duyacaklardı.

Ülke ekonomisinin döviz ihtiyacı had sayfada, 1 yıl içinde ödenecek 182.4 milyar dolar kısa vadeli borca ilave kabaca 50 milyar dolarlık tahmini cari açık finansmanı da eklenirse yıllık 230 milyar doların üzerinde dış finansman ihtiyacı var,bunu swap anlaşmalarıyla karşılayabilmek mümkün değil,ülke cds'i 800'i geçmiş iken ve merkez bankası destek verecek bir döviz rezervinden yoksunken,çok yüksek borçlanma maliyetleriyle borcun nasıl çevrileceği herkesin dikkatle takip ettiği bir konu.
    Son düzenleme : deniz43; 24-06-2022 saat: 06:00.

Thursday June 23 2022 Actual Previous Consensus
    09:00 PM
    MX
    Interest Rate Decision 7.75%
    7% 7.75%

Meksika merkez bankası politika faizini 75 baz puan artırarak %7'den %7.75'e yükseltti.Meksikada enflasyon yıllık %7.65 olduğu için bu karar ile birlikte Meksika da geçen hafta Brezilyanın yaptığı gibi enflasyonun üzerinde reel faiz uygulayan ülkeler kervanına katıldı.
    Son düzenleme : deniz43; 24-06-2022 saat: 07:02.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Ülke ekonomisinin döviz ihtiyacı had sayfada, 1 yıl içinde ödenecek 182.4 milyar dolar kısa vadeli borca ilave kabaca 50 milyar dolarlık tahmini cari açık finansmanı da eklenirse yıllık 230 milyar doların üzerinde dış finansman ihtiyacı var,bunu swap anlaşmalarıyla karşılayabilmek mümkün değil,ülke cds'i 800'i geçmiş iken ve merkez bankası destek verecek bir döviz rezervinden yoksunken,çok yüksek borçlanma maliyetleriyle borcun nasıl çevrileceği herkesin dikkatle takip ettiği bir konu.

Önümüzdeki haftadan itibaren döviz hesaplarında kritik bir dönem başlamış olacak.Bilindiği üzere yurt dışından borçlanmalarda borçlanılan tutara ve vadesine göre genelde her 3 ayda veya 6 ayda faiz ve anapara ödemeleri yapılır.Önümüzdeki hafta altıncı ayın son haftası ve Haziran ayı finansal borç ödemelerinin en yüklü olduğu ay olacak .
    Haziran ayında -ticari borç ödemeleri hariç - özel sektörün 5.905 milyar dolar finansal borç ödemesi var.(Yılın en yüklü dış borç ödemesi ayı)

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...6d0697-o3wh2KW

Ayrıca Hazinenin de Haziran ayında 426 milyon dolar dış borç ödemesi var.

İkinci dalga ise Temmuz ayının ikinci yarısında olacak.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...0220111-14.htm

Bilindiği üzere şirketler için kur korumalı mevduatın vade süresi 6 aydı ve bu süre 11 Temmuz tarihinden itibaren sona eriyor.Geçen yıl döviz kurunda büyük sıçrama nedeniyle elinde döviz tutan şirketlerin büyük tutarda değer kazancı vergisi ödemesine,paralarını 6 ay süreyle KKM hesabında tutma şartıyla muafiyet getirilmişti.Bu süre sona erdikten sonra muhtemelen şirketler " vazgeçirecek bir yol bulunamaz ise" yeniden döviz hesabına geçecekler,çünkü bankada hesap döviz cinsinden tutulursa hem %5 faiz getirisi var,hem de parayı 6 ay süre bağlamanın yarattığı nakit akışı sıkışıklığı ortadan kalkacak.Son 17 Haziran rakamlarına göre bankalarda 57.589 milyar dolar KKM hesabı var.Bunun ne kadarı şirketlere ait belirtilmemiş ama tahminen 20 milyar dolar kadarı şirketlere,gerisi gerçek kişilere ait,bu paranın yarısı bile dövize geri dönüş yaparsa piyasalarda çok ciddi dalgalanmalar olur.
    Son düzenleme : deniz43; 24-06-2022 saat: 13:55.

4. Aktardığınız değerli yorum ve bilgiler için teşekkür ediyorum. Sağlıkla kalın..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,797
    Saygılar deniz üstad ,
    Bu videoda bahsedilen Fed 10 yıllık ile 2 yıllığı oranladım Matrix de aşağıdaki
    grafiği elde ettim . Videoda bahsedildiği gibi sıfır ( 0 ) değerini bulamadım
    hangi ayarı eksik yaptım ve sizin bu oran hakkında bir yorumunuz olur mu ?
    Bu forumda benim saçma sorularımı bile cevapladığınız için size minnetarım
    iyi ki varsınız teşekkürler .
    Büyük Çöküş Başladı - Dünyanın Haberi 266 - 19.06.2022 - YouTube

10 yıllık / 2 yıllık fed faizi oranı graph .

AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Alıntı Originally Posted by suheyl Yazıyı Oku
    Aktardığınız değerli yorum ve bilgiler için teşekkür ediyorum. Sağlıkla kalın..
    Ben de nezaketiniz için teşekkür ederim.

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Saygılar deniz üstad ,
    Bu videoda bahsedilen Fed 10 yıllık ile 2 yıllığı oranladım Matrix de aşağıdaki
    grafiği elde ettim . Videoda bahsedildiği gibi sıfır ( 0 ) değerini bulamadım
    hangi ayarı eksik yaptım ve sizin bu oran hakkında bir yorumunuz olur mu ?
    Bu forumda benim saçma sorularımı bile cevapladığınız için size minnetarım
    iyi ki varsınız teşekkürler .
    Büyük Çöküş Başladı - Dünyanın Haberi 266 - 19.06.2022 - YouTube

10 yıllık / 2 yıllık fed faizi oranı graph .

Ben prensip olarak ekonomi piyasa yorumlarında 3 dakikayı geçen YouTube yüklemelerini seyretmiyorum.1 dakikada metin olarak okunabilecek bir konu için 20 dakika 30 dakika ekran başında beklemek sabrımı zorluyor,bana zaman israfı gibi geliyor.Yüklemeyi yapanların google üzerinden seyreden sayısıyla orantılı para kazanmak istemelerini anlayabiliyorum ama çok azı seyretmeye değer oluyor.
    Ama sizin hatırınız için sabırla seyrettim.ABD 10 yıllık ve 2 yıllık hazine tahvil faizi farkı grafiği aşağıdaki linkte:

https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y2Y

Evet 2 yıllık tahvilin faizinin 10 yıllık tahvil faizinden daha yüksek olduğu zamanı takip eden zaman dilinde ekonomide resesyon görülüyor.Grafikte de bunu görüyoruz.Ama mutlaka hep böyle olacak şeklinde kesinlik ifade edemeyiz.
    Sebebi şu;Fed'in bilançosunu olması gerekenin 3 katına çıkarması nedeniyle 6 trilyon dolarlık bir bilanço fazlalığı var ve Fed bu bilanço genişletmesiyle özellikle uzun vadeli tahvilleri satın alarak 10 yıllık tahvil faizlerini bastırdı.Yani Fed'in bu tahvilleri satın alması olmasaydı,şu anda 10 yıllık tahvillerin faizi en azından %5-%6 olurdu ve 2 yıllık tahvil faizinin epeyce üzerinde olurdu.Dolayısıyla şu anda Fed'in müdahalesiyle tahvil piyasasında faiz oranları doğal dengesinde oluşmamış durumda,demirin pusulayı saptırması gibi farklı bir değeri gösteriyor ve referans alınamaz.Evet ABD'de gelecek yıl resesyon ihtimali var ama şu anda 10 yıllık-2 yıllık tahvil faizi farkını referans alarak bir çıkarımda bulunamayız.

Hesaplamaya gelince yukarıdaki linkte 10 yıllık-2 yıllık tahvil faizi farkı grafiği var.

Aşağıda ise 10 yıllık ve 2 yıllık tahvillerin ayrı ayrı grafikleri var:

https://www.cnbc.com/quotes/US10Y

https://www.cnbc.com/quotes/US2Y

Örneğin 2 grafikte de 5 günlük grafik seçeneğini tıklayıp,23 Haziran değerlerini okuduğumuzda;sırayla 3.098 ve 3.01 değerlerini görüyoruz,farkını aldığımızda ilk grafikteki 0.08 değerini görüyoruz.
    Son düzenleme : deniz43; 24-06-2022 saat: 16:57.

-BBDK: 15 milyon tl üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketlerin bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının %10'unu aşıyorsa tl kredi kullanamayacak

BBDK:döviz kredisi kullanması mümkün olmayan şirketler kredi başvurusunda döviz açık pozisyonu olduğunu ispat ederek bu açıkla sınırlı olarak tl kredi kullanabilecek

Kaynak:Bloomberg HT

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından getirilen yeni düzenlemeye göre, Döviz varlıkları karşılığı 15 milyon TL'yi aşmayan şirketlere kredi kullanmaları durumunda döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama şartı getirildi.

Karar metninde şu ifadelere yer verildi:

" -Bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili düzenlemeler uyarınca bağımsız denetime tabi şirketlerin (Şirket) kredi başvurusu yaptıkları tarih itibanyla yabancı para (YP) nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası (TL) karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde; bu Şirketlerin YP nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamında veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması durumunda, söz konusu Şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına ve Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kanunu tarafından yayımlanan muhasebe ve finansal raporlama standartları çerçevesinde konsolide finansa tablo hazırlama yükümlülüğü bulunan Şirketler için bu değerlendirmenin konsolide bilançolar üzerinden yapılmasına karar verilmiştir.

-YP nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL'yi aşmayan Şirketlerin, kredi başvuru tarihi itibarıyla, mevcut YP nakdi varlıklar ile en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamnı ve son 1 yıllık net satış hasılatını bağımsız denetim kuruluşuna tespit ettirmeleri ve kullanacakları kredinin vadesi boyunca YP nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL'yi aşmayacağını beyan ve taahhüt etmeleri, söz konusu beyan ve taahhüdün banka tarafından kontrolünün sağlanmasını teminen Şirketlerin her ayın ilk 10 iş günü içinde bir önceki ay sonu bilançosuna göre YP nakdi varlıklarının, aktif toplamının ve bir önceki ay sonu itibarıyla son 12 aylık net satış hasılatının güncel değerini bankaya iletmeleri şartıyla bu uygulamadan muaf tutulmalarına karar verilmiştir. "

https://www.bloomberght.com/bddk-dan...-kosul-2309542

Bilgiler parti parti geliyor..
    Son düzenleme : deniz43; 24-06-2022 saat: 19:00.

Sayfa 1327/2104 İlkİlk ... 327827122712771317132513261327132813291337137714271827 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •