Sayfa 229/2110 İlkİlk ... 1291792192272282292302312392793297291229 ... SonSon
Arama sonucu : 16878 madde; 1,825 - 1,832 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez Bankası her gün 14.30'da bir gün öncesinin analitik bilançosunu açıklıyor.Cuma günü ,Perşembe'nin bilançosunu açıkladığında net rezervlerde keskin bir düşüş görmüştük.Bu durum piyasa oyuncuları için artık güncel olarak her gün bilançoya bakıp hesaplama yapmayı ve bilançonun nasıl değiştiğini görmeye ihtiyaç gösteriyor.Merkez Bankası biraz önce Cuma gününe ilişkin bilançosunu internet sitesinde yayınladı,ben de hemen hesaplamayı yaptım,Cuma günü de net rezervlerde erimeyi görüyoruz.Perşembe günü itibariyle 21.749 milyar dolar net rezervler Cuma günü erimesini sürdürerek altın rezervleri dahil 19.148 milyar dolara inmiş,altın rezervleri hariç ise merkez bankasının net rezerv olarak sadece 7.248 milyar doları kalmış.

*BİN 22 Mart 2019 Cuma Perşembe
    Dış varlıklar 519,278,971.00
    Dış yükümlülükler 37,175,415.00
    Bankalar mevduatı 339,462,635.00
    Kamu mevduatı 36,614,404.00
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) 106,026,517.00
    1USD=5.5373 19,147,692.38 21,749,208.00 NET DÖVİZ REZERVİ(USD)
    Altın rezervi 11,900,000
    Altın hariç net döviz rezervi 7,247,692.38
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez Bankası her gün 14.30'da analitik bilançosunu yayınlıyor

https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?...2BA8YwOo%3D/tr

Bu adresten bulabilirsiniz.Hesaplamayı :dış varlıklar-dış yükümlülükler-bankalar mevduatı-kamu mevduatı şeklinde yapıp,yine aynı güne ilişkin merkez bankasının yayınladığı döviz kuru üzerinden dolar cinsinden hesaplayabilirsiniz.Altın için ise haftalık vaziyet bilgileri yayınlanıyor.Ancak altın çok likit ve hemen paraya çevrilebilir bir emtia olsa da piyasalarda sürekli işlem gören ve dolar cinsinden ons fiyatı sürekli değişim gösterdiği için kabaca hesaplanan bir rakam.Bu yüzden net rezervi "altın dahil" ve "altın hariç" olmak üzere 2 ayrı sütunda gösteriyoruz.
     Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Deniz43 formülü ile merkez son durum .

Yalnız benim hesaplamamda "merkez bankası parası" diye bir kalem yoktu(28 Mart tarihli yazım).Bu kalemi hariç tutarsanız hesaplama doğru olacak.Tablo ve grafik için emeklerinize teşekkürler.

https://www.bloomberg.com/news/artic...a-s-hog-crisis

Pork Prices Are Jumping Globally Because of China's Hog Crisis

Başta Çin olmak üzere asya,avrupa ve amerikada en büyük kırmızı et tüketim kaynağı olan domuz etlerinde afrika'da hızla yayılan 'domuz humması' virüsü hastalığı ile ,üretimin azalması domuz eti fiyatlarını hızla yükseltti.Virüs Çin'de de yayılmaya başlarken avrupada da görüldü.Bizim için önemli tarafı:

The disease, which is already upending China's meat industry, will have far-reaching effects, from pushing up food prices to increasing demand for other meats, like chicken and beef. Pork output in the country may slump 30 percent this year, according to a report from Rabobank International.

Zaten Çin'in et endüstrisinde yükselmekte olan hastalık, gıda fiyatlarından tavuk ve sığır eti gibi diğer etlere olan talebin artmasına kadar çok geniş kapsamlı etkilere sahip olacak. Rabobank International'ın bir raporuna göre, ülkedeki domuz eti üretimi bu yıl yüzde 30 düşebilir.

Livestock Price Monthly Yearly Date
    Lean Hogs 90.2000 1 22.18% 32.65% Apr/18

Poultry 4.67 3.09% 57.77% Apr/19

Domuz etinde yılık artış %32.65'i olurken alternatif kümes hayvanlarında artış %57.7'ye yükseldi.Hastalığın yayılmasıyla sığır eti de dahil bütün kırmızı et fiyatlarında küresel çapta yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Türkiye'de bütün üretim girdi maliyetlerinin yükselmesine rağmen ,'enflasyonu düşük göstermek için' yapay olarak maliyetlerin fiyatlara yansıtılması frenlendi,ithalat ile et fiyatları düşürülmeye çalışıldı(enflasyonu düşürmek için hem girdi maliyetlerini kontrol altına altına almak hem de üretim de arzı arttırmanız gerekir),hayvan üreticisi yem fiyatları başta olmak üzere üretim maliyetlerini karşılayamayıp,ithalat ile rekabet edemeyip ,borç batağına saplanıp ,borçlarını ödeyebilmek için hayvanlarını kesime gönderip üreticilikten çekilirken şimdi yapılan -piyasa işleyişini ve fiyat mekanizmasını bozan- müdahalelerin getirdiği ekonomi yönetiminin 'büyük hatasını' içeride arzın azalması dışarıda da ithal fiyatların yükselişi ile et fiyatlarında büyük artış ile millet olarak bedel ödeyeceğiz.
    Son düzenleme : deniz43; 21-04-2019 saat: 08:22.

ICE Brent Crude
    Export chart+ WATCHLIST
    USD
    Last | 5:26:16 AM BST
    73.83 +1.86 (+2.58%)

Petrol fiyatındaki yükseliş devam ediyor.Yatırımcıların ,gelişmekte olan piyasalarda Rusya,Meksika gibi petrol üreticisi olan ülkelerin varlıklarına yönelimini arttırabilir bir gelişme..Derken aşağıdaki The Wall Street Jounal haberi piyasaya düştü,ve petrol fiyatındaki tırmanışa ivme verdi.

"The path of least resistance remains higher (for oil prices)," said Stephen Innes, head of trading at SPI Asset Management, pointing to Saudi supply cuts, a decline in the U.S. rig count and supply disruptions from Libya to Venezuela as reasons for a tight market.

Fiyat yükselişini destekleyen nedenler olarak ABD'deki kuyu sayısındaki düşüş ,Libya'dan ve Venezüella'dan olan tedarik kesintileri ve Suudi Arabistan'ın petrol üretiminde yaptığı kısıntılar sıralanabilir.

https://www.wsj.com/articles/u-s-to-...ro-11555898664

U.S. to End Iran Oil Waivers to Drive Tehran's Exports to Zero

China, India and Turkey had been expecting to receive a renewed waiver to continue to buy Iran's oil

WSJ haberine göre Kasımda 8 ülkeye 180 gün boyunca İran petrol alımı için tanınan ve 2 Mayıs tarihinde sona erecek muafiyet uzatılmayacak.Karardan Çin ve Hindistan gibi ülkelerle birlikte Türkiye de etkilenecek.Bu karar hem petrol fiyatlarının yükselişine destek verecek(enflasyon ve cari açık için olumsuz),hem de aldığımız petrol karşılığı İran'a mal sattığımız için ihracatımız olumsuz etkilenecek.ABD'nin kararına rağmen Türkiye Iran'dan petrol almaya devam ederse ABD ile Türkiye arasında yeni bir gerilim kaynağı oluşacak,bu durumda Türkiye de ABD'nin ekonomik yaptırımlarına maruz kalabilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,806
    Sn. Deniz34 Başlıkları kullanarak başlarına da + - yazarak şu formülü yazarsanız sevinirim .
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Sn. Deniz34 Başlıkları kullanarak başlarına da + - yazarak şu formülü yazarsanız sevinirim .
    x:Dış varlıklar

y:Dış yükümlülükler

z:Bankalar mevduatı

w:Kamu mevduatı

Net rezervler(TL):x-y-z-w

Net rezervler(usd):Net rezervler(TL)/Merkez Bankasının internette yayınladığı o güne ilişkin (usd/tl) paritesi

Not:Kimi ekonomistler merkez bankası hesabında tutulan kamu hesaplarını da merkez bankası rezervlerine dahil ederek hesap yapıyorlar ancak farklı tüzel kişilikler olması ve bu kurumların tutulan parayı farklı ihtiyaçları için kullanılabilme koşulları oluşabileceğinden, genel eğilim kamu hesaplarının merkez bankası rezervlerine dahil edilmemesi şeklindedir,ben de hesaplama yaparken kamu mevduatını merkez bankası rezervlerine dahil etmiyorum.Hazine de kendi dış borç istatistiklerinde -gösterim olarak- kamu+özel sektör+merkez bankası şeklinde 3 farklı sütun kullanarak Türkiye'nin toplam dış borcunu gösteriyor(merkez bankası borcunu kamu borcuna dahil etmiyor)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,806
    Sn. Deniz43 Formüldeki düzeltmeleri yaptım tablo düzeldi .
    Bende tekrar göstermek istedim . Yardımlarınız için teşekkürler

AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Sn. Deniz43 Formüldeki düzeltmeleri yaptım tablo düzeldi .
    Bende tekrar göstermek istedim . Yardımlarınız için teşekkürler

Rica ederim.Hesaplama doğru ama bilgi notu olarak ekleyelim,bu rezervlerin yaklaşık 12 milyar dolarını merkez bankasının mülkiyetindeki altın oluşturuyor.Ayrıca yine bu rezervlerin kapsamı içinde merkez bankasının haftalık swaplarla bankalara TL verip,dolar aldığı aslında kısa vadeli borç oldukları için varlık olarak gösterilip rezerv içine dahil edilmemesi gereken swaplarla gelen dolarlar var.Ayrıca Katar'dan gelen 3 milyar dolar,2.6 milyar dolar işçi dövizleri Çin ve Rusya ile yapılan swap anlaşmaları ile TL verilerek gelen dolar dışı yabancı para var.Onları dikkate aldığımızda ortada net rezerv olarak pek bir şey kalmıyor.

iyi bayramlar
    asagida linkini verdigim haberde nisan ve mayis aylarimda toplam neredeyse net rezervler kadar borc ödenecegi belirtiliyor

https://www.google.com/amp/s/www.soz...k-2995732/amp/

merak ettigim husus şu... burada ödemelerin cogu finans sektörüne ait bu sektörün ödemeleri merkez rezervini azaltacak mi yoksa sadece merkrezi yonetim ödemeleri mi azaltacak ... bir de rezervler biterse nasıl bir senaryo ile karsi karsiya kaliriz ... ve yerlesiklerin birikimlerinin cogu döviz cinsinden bu birikimlerin merkez rezervlerine katkısı olabilir mi diye merak ettim
    degerli bilgileriniz icin cok tesekkur ederim... syg
    mutlu bayramlar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 229/2110 İlkİlk ... 1291792192272282292302312392793297291229 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •